Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Gay pride: Može li Osijek to progutati?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65780
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.07.2014. 20:18 
Naslov:  Gay pride: Može li Osijek to progutati?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[06.09.2014.] [FOTO] Ponos: Osijek je prvi grad u Hrvatskoj u kojem je prva Povorka ponosa prošla u toleranciji i bez nasilja!



[01.09.2014.] Intervju: "Od nepokorenog grada do nepokorenih građana"


Na ovom našem sumornom istoku nešto novo. U Osijeku će... ili, s obzirom na to kako ovdje stvari stoje možda ipak treba biti oprezan pa reći... u Osijeku bi početkom rujna trebao biti održan prvi Gay Pride iliti Povorka ponosa. Već je s najavom kontroverznog događaja očekivano krenula lavina burnih, žučnih a i neizbježnih primitivnih reakcija, kako od pojedinaca tako i iz političkih stranaka. Naročito onih tvrdokonzervativnih koje su ovdje itekako utjecajne, a o LGBTIQ zajednici obično govore s podsmijehom ili kao izopačenoj hordi koja će, krene li, grad zaraziti svojim "boleštinama". Zato je posve opravdano pitanje koje je ujedno parafraza slogana jednog od ranijih domaćih Prideova: Može li Osijek to progutati? Ako i uspije progutat će ga, po svemu sudeći, neprožvakanog i na silu.

Stidljivo se (a kako drugačije) o Gay prideu u Osijeku počelo govoriti prije par godina nakon što je tada u Saboru đakovački gradonačelnik i HDSSB-ov zastupnik Zoran Vinković autoritetom seoskog vrača homoseksualnost dijagnosticirao kao "bolest" i "nastranost" te poručio da u svom "nadbiskupijskom Đakovu" ne bi dozvolio održavanje takve manifestacije. Ovdašnji su novinari tada priupitali i osječke šerife Krešimira Bubala i Vladimira Šišljagića bi li imali takav tvrdi stav poput đakovačkog im kolege. Odgovorili su neodređeno, štono bi se u duhu teme reklo: ni vrit, ni mimo. Bubalo je tada kazao kako bi dozvolio takvo okupljanje ako bi ono imalo valjanu dozvolu za održavanje, dok je Šišljagić lamentirao kako "razumije te ljude i njihove potrebe", ali da njihovu paradu ne bi podržao.

Sadašnja stranački široka i ideološki šarolika koalicijska vlast, valjda u duhu uzajamnih interesa koji ih drže na okupu, nešto je labavija po tom pitanju. Gradonačelnik Vrkić primio bi organizatore Pridea u svom uredu, ali ne bi im se pridružio u povorci. Predsjednik Gradskog vijeća Đapić im, kada bi o njemu ovisilo, ne bi dao dozvolu jer je svoj stav, kaže, izrazio podrškom inicijativi "U ime obitelji". Sličnog su stava i u HDZ-u iako su - kako im spočitavaju politički protivnici - prešutno prihvatili financijsku potporu udruzi LiberOS (organizatorima Pridea) iz gradskog proračuna. Protivnici Parade već su naciljali dogradonačelnika Vladimira Hama iz HNS-a kao "organizatora" iste jer je na nedavnoj tribini pod nazivom "LGBT zajednice u malim sredinama" najavio da će gradska uprava dozvoliti njeno održavanje, ali da Osijek kao grad još "nije spreman za to". Otada se po kuloarima i internetskim forumima Hama "opanjkava" kao homoseksualca čime se dodatno diže politička tenzija koja bi na koncu mogla nadrasti sam događaj.

Ako se Osijek Pride održi, a nema razloga za suprotno (paradiraju gradom i vjernici u procesijama i političari sa svojim sljedbenicima i razni drugi...) bit će to ujedno iskorak iz razdoblja svojevrsnog ratnog stanja koji se u Osijeku na simboličkoj razini već dva desetljeća neprestano ponavlja stalnim resetiranjem brojčanika i vraćanjem u jednu te istu '91. godinu. Ima i onih koji smatraju da su Osijeku i Osječanima važnije teme gospodarstvo i nezaposlenost nego prava seksualnih manjina. Naravno da jesu, ali one se međusobno ne miješaju, kao juha i desert. Zar se, uostalom, proteklih dvadesetak godina - još od vremena kada nikome nije bio ni na kraj pameti nekakav gay pride u ovom šoru – pažnja građana nije raznim ideološkim temama podmuklo odvraćala od pravih razloga propasti osječkog gospodarstva i onih koji su doveli do toga kao i do teškog socijalnog srozavanja ovdašnjih ljudi?

Jedna povorka "gejeva i lezbi" po centru grada sigurno neće odbiti vojsku potencijalnih investitora ili upropastiti nekog ambicioznog lokalnog poduzetnika. ali će zažuljati sve licemjere koji bi da se spomenuti "vole u svoja četiri zida", a ne da provociraju čedna osjetila rigidnog i netolerantnog dijela heteroseksualne većine. No, najdeblji od svih argumenata kojim dežurni licemjeri naokolo mlate jest onaj da osiguranje "njihove" parade plaćaju "oni", čestiti porezni obveznici koji su valjda svi redom pravovjerni i heteroseksualni?! Zaboravljaju da su i ti gejevi i lezbe također građani i porezni obveznici poput njih koji stoga imaju jednako pravo pokazati sebe i iskazati svoje stavove na javnom prostoru i biti pritom sigurni i zaštićeni kao i svi ostali.

Osijek, koji se voli dičiti svojom multietničnošću, multikonfesionalnošću i multikulturalnošću još iz minulih vremena ima, eto, priliku napraviti simbolički, pa makar i nesiguran iskorak u ovo stoljeće koje već odavno traje. I pokazati da u njemu, metropoli ove prostrane ravnice, ima dovoljno mjesta za sve.



Tekst: Jaroslav Bradica




Pročitajte i ostale tekstove Jaroslava Bradice u kolumni Lijeva obala

Pročitajte i..
Osijek pride 2014. [povorka ponosa]
[VIDEO] Anketa: Što mislite o povorci ponosa koja će se održati u Osijeku?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.07.2014. 20:26 
Naslov:  Re: Gay pride: Može li Osijek to progutati?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la (Pogledaj post): › Može li Osijek to progutati?
Iz ovog grada svi odlaze, jedino pederi dolaze! Very Happy
Ne razumijem koji je cilj eventalne parade? Ukazat na "probleme" potrošivši pri tome par milijuna? Bolje da su dali oglas na televiziji prije turske serije Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.07.2014. 9:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mene samo zanima da li je Zoran Vinković i dok je bio član SDP-a homoseksualnost okarakterizirao kao "bolest" i "nastranost"?

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.07.2014. 9:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...palanka i gej prajd???? tesko, tesko....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.07.2014. 10:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Sadašnja stranački široka i ideološki šarolika koalicijska vlast, valjda u duhu uzajamnih interesa koji ih drže na okupu," pa i daljnji odlomak u tekstu - nešto slično ovome nismo već duuugo pročitali na ovom portalu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
roger
Offline
Ukupno postova: 90
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.07.2014. 12:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

isključivo protiv sam parade,ali ne zato što će ona koštat "nas porezne obveznike" ne volim čak ni reć "nek se vole u svoja 4 zida" ali postoji kulturniji i civiliziraniji način borbe za prava,ma koja god to ona bila...održavanjem gay pridea nećemo učiniti iskorak prema ničemu,iskorak ćemo napraviti ako se nastave ovakvi projekti poput onoga koji je jučer otvoren od 72 milijuna €,popunjavanjem gospodarski zona,privlačenjem love iz EU,stvaranjem neke bolje poduzetničke klime.....to su teme koje trebaju biti predmet diskusije....negdje je pisalo da je ovo miješanje deserta i juhe,da je,ali je to sve jedan učak Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
partwish
Offline
Ukupno postova: 516
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.07.2014. 13:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ali meni je recimo puno normalniji gay pride nego procesija "svetog" Vlaha kada šetaju i ljube leš ulicama Dubrovnika.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
Jošava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 482
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.07.2014. 13:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Najžalosnije od svega je što te nesretnike bjesomučno iskorištavaju politikanti s ljevog krila u namjeri da konzervativce s desnog krila prikažu primitivcima. A da se stavovi mijenjaju kako puše vjetar odn. partijske boje, najbolji je primjer upravo spomenuti đakovački gradonačelnik Vinković, osoba bez vlastitih stavova.
Današnja ljevica koja se još uvijek zaklinje u utabane staze druga Tita i njegove "svete" partije, slaveći pritom razne Brezovice i Srbove i na njima prisutne zvijezde petokrake, zaboravljaju pritom da je baš ta partija homoseksualce trijebila kao Hitler Židove. Vrhunac licemjerja i idolopoklonstva i takvi se danas sprdaju "primitivcima".

Drugovi, pokrijte se ušima ili onim trorogim kapama sa zvijezdama petokrakama koje su vam đedovi ostavili u amanet, a koje tako ljubomorno čuvate u svojim ormarima.

_________________
Lokalšovinist.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
partwish
Offline
Ukupno postova: 516
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.07.2014. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pre kul mi je kako sam odmah dobio ocjenu da mi je post loš... nekima je fakat normalno ljubiti mrtvaca, svaka čast hahaha.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 2  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.07.2014. 17:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

same pizdarije u ovom gradu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.07.2014. 19:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

al da se jebeno nitko ne pita kako zaraditi na toj povorki i onda se još pitamo zašto smo propali

_________________
Život je teška škola, prvo ti da test, pa onda lekciju!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.07.2014. 20:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

treba napravit strejt paradu ... ove gej parade su totalno aut

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.07.2014. 22:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nemo'š vjerovat da se skupina ljudi koji nikog ne ugrožavaju ne mogu slobodno prošetati gradom, strašno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2014. 8:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Boost je napisao/la (Pogledaj post): › Nemo'š vjerovat da se skupina ljudi koji nikog ne ugrožavaju ne mogu slobodno prošetati gradom, strašno.


šeću se svaki dan i niko ih ne dira, ne gleda, ne viče na njih, iskreno boli ih ona stvar tko i kako se šeće itd. ... al onda imaju poriv nakitit se zviždaljkama i zastavama i izbit iz džepa poreznih obveznika ne znam ni sam kolku sumu novaca zbog policijskog osiguranja jer NEK SE ZNA DA SAM GEJ I DA PODRŽAVAM !!! ... iskreno jel čuješ kako puca ... jel čuješ ... e to mi kurac puca tko i kako će se šetat i gdje Confused

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
esseker81
Offline
Avatar

Ukupno postova: 108
Lokacija: 5 rajon
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2014. 9:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

milo_moje je napisao/la: ›
al da se jebeno nitko ne pita kako zaraditi na toj povorki i onda se još pitamo zašto smo propali

ja cu prodavati kuhani kukuruz i langosice..ja ovdje vidim zaradu..zivili gejevi,parade i povorke

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: