Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



I osječka Hitna po uzoru na neke druge hitne službe počinje naplaćivati usluge?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Mali pijonir
Offline
Avatar

Ukupno postova: 84
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.06.2013. 0:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

N.N. je napisao/la: ›
Zar ti elektricar besplatno mjenja osigurac? Vecina majtora naplati i sam izlazak na teren.



Zaboravljaš jedan mali detalj - električar nije plaćen od strane države da obavlja svoj posao. A doktori i medicinsko osoblje JESU plaćeni i to od strane građana, koji svakoga mjeseca od svojih plaća izdvajaju novac za zdravstveno osiguranje.

Onda neka se lijepo ukine osnovno zdravstveno osiguranje, pa ćemo imati sistem kao u SAD-u. Imaš novaca? Plati. Nemaš novaca? Crkni. I gotovo.

_________________


"Kada pogledate samo naslovnu stranu brošure "Crno na bijelo"
možete biti stran, pristran ili nastran, ali se morate sa svim pomiriti,
jer ipak je tamo sve - crno na bijelo!"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
N.N.
Offline
Ukupno postova: 290
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.06.2013. 2:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mali pijonir je napisao/la (Pogledaj post): ›
N.N. je napisao/la: ›
Zar ti elektricar besplatno mjenja osigurac? Vecina majtora naplati i sam izlazak na teren.



Zaboravljaš jedan mali detalj - električar nije plaćen od strane države da obavlja svoj posao. A doktori i medicinsko osoblje JESU plaćeni i to od strane građana, koji svakoga mjeseca od svojih plaća izdvajaju novac za zdravstveno osiguranje.

Onda neka se lijepo ukine osnovno zdravstveno osiguranje, pa ćemo imati sistem kao u SAD-u. Imaš novaca? Plati. Nemaš novaca? Crkni. I gotovo.


To za elektricara je odgovor bartolomeyu, ja sam usporedio vatrogasce i hitnu koji su placeni iz proracuna i spasavaju zivote. Posto ne radim na hitnoj kao ni vi pretpostavljam, ne mogu iznosit primjere iz njihovog posla ali mogu iz vatrogasnog.
Po vama ako je netko placen iz proracuna to znaci da ga mozemo iskoristavati? Ovdje se ne radi o gradanima koji stvarno trebaju pomoc nego koji razmisljaju kao i vi. Mica maca mi pobjegla na drvo pa zasto pricekat da sama side kad je netko dobi velike lojtrice iz proracuna... Curi mi voda u stanu, a vodoinstalater 200 kn. Pa nazovimo onda vodoinstalatere iz proracuna sa crvenim kamionima. I sta ce se dogoditi kad izbije veci pozar sa stvarno ugrozenim, a tebi ljudi skidaju macke po gradu?
Ponavljam ne mogu navoditi primjere sa hitne, ali nadam se da ti je ovo pojasnilo kako ljudi iskoristavaju neku sluzbu samo zato sto je besplatno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.06.2013. 10:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svi se odma hvataju z reanimaciju... ona se ne naplacuje od Vas, nego od HZZO-a. eo zanima me koliko Vi platite CT ili jos bolje MR??? znate li kolika je cijena koju ustanova to naplati HZZO-u?? oni to naplate, ali vi nista ne osjetite jer imate zdravstveno osiguranje... ista shema sa reanimacijom... nadam se da smo to raspavili i da je jasnije.

drugo, pitali ste kako razluciti sta je hitnije, evo primjera:
sto je hitnije
a)gušenje, bol u prsima u prsima ili upala grla koja traje 3-4 dana ali bas u 4h u jutro nije mogao vise trpiti
b)bol u glavi, visok tlak ili ukocenost ledja koja traje 3-4 dana
c)porezotina na ruci sa vidljivim krvarenjem ili ugriz krpelja
d)pad, udarac u glavu, vidljiva kontuzija, glavobolja, povracanje ili visoka temp. koja traje 2 dana

... ima jos dosta primjera, a sad vi razlucite sto je hitnije

i da, ne bi vjerovali koliko ljudi ne zna kad im radi obiteljski lijecnik, nije im se dalo ici, ili cak ni ne znaju tko im je lijecnik, pa svi dodu u hitnu u 2,3,4 h ujutro zbog stanja koje se inace rijesavaju kod lijecnika opce prakse

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.06.2013. 10:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a da ne pricamo o "kulturi" gradana vozaca koji se ne micu hitnoj pod rotacijom i sirenom (znaci kada je neciji zivot neposredno ugrozen), ali glavni su kada treba prigovarati kako hitnoj treba 10 min da dode na intervenciju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mali pijonir
Offline
Avatar

Ukupno postova: 84
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.06.2013. 12:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

N.N. je napisao/la: ›

To za elektricara je odgovor bartolomeyu, ja sam usporedio vatrogasce i hitnu koji su placeni iz proracuna i spasavaju zivote. Posto ne radim na hitnoj kao ni vi pretpostavljam, ne mogu iznosit primjere iz njihovog posla ali mogu iz vatrogasnog.
Po vama ako je netko placen iz proracuna to znaci da ga mozemo iskoristavati? Ovdje se ne radi o gradanima koji stvarno trebaju pomoc nego koji razmisljaju kao i vi. Mica maca mi pobjegla na drvo pa zasto pricekat da sama side kad je netko dobi velike lojtrice iz proracuna... Curi mi voda u stanu, a vodoinstalater 200 kn. Pa nazovimo onda vodoinstalatere iz proracuna sa crvenim kamionima. I sta ce se dogoditi kad izbije veci pozar sa stvarno ugrozenim, a tebi ljudi skidaju macke po gradu?
Ponavljam ne mogu navoditi primjere sa hitne, ali nadam se da ti je ovo pojasnilo kako ljudi iskoristavaju neku sluzbu samo zato sto je besplatno.


Sorry za krivi quote.

Ja uopće ne uspoređujem vatrogasce i hitnu niti opravdavam one koji zovu vatrogasce kad imaju poplavu ili kad im je mačka na drvetu.

S druge strane, sami vatrogasci su doprinijeli tome da građani kojima se mačka popne na drvo odmah zovu njih, jer su nebrojeno puta takve i slične intervencije koristili za vlastitu promociju kroz dnevni tisak.

No, bez obzira na to, mislim da situacija s vatrogascima i hitnom pomoći nema previše sličnosti. Ako netko nazove vatrogasce i plače da je mačka na krovu, dispečer može automatski takav poziv odbiti i gotovo.

Ovo s hitnom pomoći je skroz druga situacija, jer se očekuje da ljudi sami sebi postave dijagnozu prije nego pozovu hitnu pomoć.

_________________


"Kada pogledate samo naslovnu stranu brošure "Crno na bijelo"
možete biti stran, pristran ili nastran, ali se morate sa svim pomiriti,
jer ipak je tamo sve - crno na bijelo!"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mali pijonir
Offline
Avatar

Ukupno postova: 84
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.06.2013. 13:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PsychoSoldier je napisao/la: ›
drugo, pitali ste kako razluciti sta je hitnije, evo primjera:
sto je hitnije
a)gušenje, bol u prsima u prsima ili upala grla koja traje 3-4 dana ali bas u 4h u jutro nije mogao vise trpiti
b)bol u glavi, visok tlak ili ukocenost ledja koja traje 3-4 dana
c)porezotina na ruci sa vidljivim krvarenjem ili ugriz krpelja
d)pad, udarac u glavu, vidljiva kontuzija, glavobolja, povracanje ili visoka temp. koja traje 2 dana

... ima jos dosta primjera, a sad vi razlucite sto je hitnije


Ja sam jako pažljivo pročitao članak kao i termine koji se u njemu koriste. Nisam ni u jednom trenu pitao što je hitnije, jer se o tome ovdje ni ne priča. Uostalom, nije na meni da prosuđujem što je hitnije pobogu! To je valjda zadatak dispečera koji radi u hitnoj i dežurnog liječnika.

Ako ja imam otvoreni prijelom noge, da li se prije nego nazovem hitnu pomoć trebam zapitati "a što ako je netko baš sad imao tešku prometnu, to je hitnije, pa neću zvati". Sorry, ali to što si ti napisao su gluposti.

Ponavljam: u tekstu doslovno piše da je opravdano zvati hitnu pomoć samo ako si u smrtnoj opasnosti. U protivnom moraš platiti intervenciju. To nema veze sa hitnošću i totalno je nejasno što to uopće znači, kao ni na koji način se određuje što je smrtna opasnost, a što nije.

Očekuje se da ljudi sami procijene da li su u smrtnoj opasnosti ili nisu - meni je to nakaradno. Ne samo da se time prebacuje odgovornost na pacijente, što je samo po sebi suludo, nego se još i prijeti naplaćivanjem.

Znači, dragi penzioneri, bolje se uhvatite medicinskih knjiga, jer ako ste pomiješali moždani sa par štamplica rakije koje ste popili i zaboravili na njih, loše vam se piše u hitnoj!

No, bez obzira na sve to, ako hitna pomoć zaista želi postati komercijalna djelatnost, onda lijepo treba skinuti hitnu pomoć s državnih jasli i dozvoliti da se djelatnošću hitne pomoći bave i privatne tvrtke. Pa neka kroz ponudu tržišta građani sami odluče koju će hitnu pomoć pozvati.

Možda će onda umjesto 94 radije okrenuti broj hitne pomoći Cammea, jer oni prevoze za 50 kn u novim luksuznim ambulantnim kolima i imaju seksi medicinske sestre unutra. Ili će ih do bolnice odvesti hitna pomoć GPP-a, koja u starijim kolima vozi za 29,99 kn.


Zadnja promjena: Mali pijonir; 21.06.2013. 13:10; ukupno mijenjano 1 put.

_________________


"Kada pogledate samo naslovnu stranu brošure "Crno na bijelo"
možete biti stran, pristran ili nastran, ali se morate sa svim pomiriti,
jer ipak je tamo sve - crno na bijelo!"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.06.2013. 13:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mali pijonir je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ovo s hitnom pomoći je skroz druga situacija, jer se očekuje da ljudi sami sebi postave dijagnozu prije nego pozovu hitnu pomoć.


Mislim da nije tako.

Koliko je meni poznato, hitna ce i dalje izlaziti na pozive besplatno, i nakon uspostavljene dijagnoze upozoriti pacijenta da nije hitan slucaj i u koliko zeli npr. uputnicu za slikanje koljena da mora platiti 300 kn, ili ce cekati jutro pa dobiti besplatno uputnicu od svog lijecnika opce prakse.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mali pijonir
Offline
Avatar

Ukupno postova: 84
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.06.2013. 13:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: ›

Mislim da nije tako.

Koliko je meni poznato, hitna ce i dalje izlaziti na pozive besplatno, i nakon uspostavljene dijagnoze upozoriti pacijenta da nije hitan slucaj i u koliko zeli npr. uputnicu za slikanje koljena da mora platiti 300 kn, ili ce cekati jutro pa dobiti besplatno uputnicu od svog lijecnika opce prakse.


Ja iz teksta nisam tako shvatio, ali volio bih čuti nekoga tko zna točno na što se odnosi taj prijedlog o naplaćivajnu usluga. Kažem, meni se ne čini tako jer je u tekstu napisano da je problem i u dvostruko većem broju intervencija i trostruko većem broju ambulantnih obrada za koje su liječnici utvrdili da nisu bili hitni.

_________________


"Kada pogledate samo naslovnu stranu brošure "Crno na bijelo"
možete biti stran, pristran ili nastran, ali se morate sa svim pomiriti,
jer ipak je tamo sve - crno na bijelo!"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.06.2013. 17:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pionir, mogu li te zamoliti da makneš ovo crno čudo iz svog potpisa, slomih papke srolajući poslije tvojih postova, hehe Wink

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mali pijonir
Offline
Avatar

Ukupno postova: 84
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.06.2013. 17:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pokušat ću se ograničiti da u ovakvim dužim raspravama stavim potpis samo jednom Smile Sorry!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.06.2013. 17:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mali pijonir je napisao/la: ›
Pokušat ću se ograničiti da u ovakvim dužim raspravama stavim potpis samo jednom Smile Sorry!

Dodaj ga na avatara...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.06.2013. 18:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
Mali pijonir je napisao/la: ›
Pokušat ću se ograničiti da u ovakvim dužim raspravama stavim potpis samo jednom Smile Sorry!

Dodaj ga na avatara...

@simo, ti puno znaš o informatici... kad zapnem negdje - mogu li pitati za savjet?

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.06.2013. 18:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zaljubljena u Osijek je napisao/la (Pogledaj post): ›
simo031 je napisao/la: ›
Mali pijonir je napisao/la: ›
Pokušat ću se ograničiti da u ovakvim dužim raspravama stavim potpis samo jednom Smile Sorry!

Dodaj ga na avatara...

@simo, ti puno znaš o informatici... kad zapnem negdje - mogu li pitati za savjet?

     Ne znam baš puno, prije bih rekao ponešto...
Slobodno pitaj, ako mogu, uvijek ću rado pomoći. Tebi, i svima ostalima.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.06.2013. 19:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hvala unaprijed, mada ne znam hoću li trebati savjet.

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.06.2013. 22:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Najprije morate ukloniti pučke kuhinje u gradu Osijeku tek onda se naplaćuje ta hitna služba.. Dakle moji balkanci nekako vam se žuri u EU tamo gdje vam još nije mjesto..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: