Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osnovna škola Antuna Mihanovića u Osijeku uvodi školske uniforme

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65808
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.03.2013. 13:53 
Naslov:  Osnovna škola Antuna Mihanovića u Osijeku uvodi školske uniforme
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osnovna škola Antuna Mihanovića prva je u Osječko-baranjskoj županiji uvela školske uniforme.

Tako od ponedjeljka, 4. ožujka učenici prvih razreda dolaze na nastavu u novim uniformama koje čine crvene i plave polo majice, jeans hlače i suknje. Za početak će ih nositi samo prvašići, ali plan je da se narednih godina uniformiraju i svi ostali razredi na način da se uniforme svake godine dodjeljuju prvim razredima, tako da će za osam godina svi razredi ove škole imati iste školske uniforme.

Ideja je stara nekoliko godina, ali tek početkom ove školske godine održano je više roditeljskih sastanaka gdje su škola i roditelji pokušali pronaći najbolje rješenje. Dogovoreno je da će uniforme financirati sami roditelji pa se vodilo računa o tome da one budu cjenovno prihvatljive i da si ih svi mogu priuštiti.

U školi se nadaju kako će se uvođenjem uniformi izbrisati socijalne razlike između djece koje dovode do toga da mnoga djeca često trpe zlostavljanja i maltretiranja od vršnjaka boljeg socijalnog statusa.

Ukoliko se ovaj potez škole Antun Mihanović pokaže uspješnim, za očekivati je da će ga već od sljedeće školske godine slijediti i druge škole.









Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: OŠ Antun Mihanović


Pročitajte i...
Istraživanje EduCentra: čak 64 % ispitanika za uvođenje školskih uniformi
Povratak školske kute?


Zadnja promjena: Redakcija 031; 09.03.2013. 14:53; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zdrale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 539
Lokacija: Metropola
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.03.2013. 14:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Trebalo bi objaviti slike baš da vidimo kako će to izgledati u toj kombinaciji ?

_________________
Winning isn't everything. It's the only thing!! Vince Lombardi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Deadpool
Offline
Avatar

Ukupno postova: 16
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.03.2013. 15:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eliminiraj individualnost i uklonit ćeš opasnost.
Shocked
Kolektivna svijest 101

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.03.2013. 15:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Činjenica je da su u Zapadnoj Australiji, primjerice, u svim državnim i privatnim školama obavezne uniforme. To ne samo da naglašava pripadanje školi kao zajednici već isto tako i eliminira socijalne razlike koje imaju vidnog odraza na djećju psihu.

A vi pjevajte borbene o "slobodi i demokraciji"....

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.03.2013. 16:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vjerujem kako je razlog uvođenja uniformi...ipak više zbog eliminiranja socijalne razlike...
jer tko god ima klince...dobro zna kakve se sve price vode po školi imeđu klinaca kad je u pitanju odjeca...

po meni uniforme su ok i to je trebalo odavno uvesti, a ne da se klinci međusobno etiketiraju...jel bolji adidas, nike, reebok...itd....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
KillaBEEZ
Offline
Avatar

Ukupno postova: 321
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.03.2013. 16:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Smatram da ovaj potez nije pametan i da ima važnijih stvari u školstvu. Što će biti s učenikom kada zaboravi uniformu?! Biti će diskriminiran. Ovaj potez ograničava učenike dok su još djeca, poručuje im da se striktno drže propisa i normi što definitivno ne pogoduje poticanju inovativnog i kreativnog razmišljanja.
Jedino što netko može vidjeti kao pozitivnu stranu je što može dati neku dodatnu ozbiljnost školstvu, sve u smjeru da učenici ozbiljnije i odgovornije pristupe školi, učenju, profesorima, dakle s više odgovornosti kao što bi u budućnosti trebali pristupiti odgovorno poslu.
Ali opet, neće svi raditi u banci, biti doktori,policajci itd.
Bespotrebno zadiranje u privatnost djece. Možda bi bolji efekt ostvarilo na sveučilištu.

Sada sam se sjetio jednog citata:
"Odjeća čini čovjeka, goli ljudi imaju malog ili nikakvog utjecaja na društvo." Mark Twain.

_________________
In omnia paratus.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.03.2013. 16:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

KillaBEEZ je napisao/la: ›
Smatram da ovaj potez nije pametan i da ima važnijih stvari u školstvu. Što će biti s učenikom kada zaboravi uniformu?! Biti će diskriminiran. Ovaj potez ograničava učenike dok su još djeca, poručuje im da se striktno drže propisa i normi što definitivno ne pogoduje poticanju inovativnog i kreativnog razmišljanja.
Jedino što netko može vidjeti kao pozitivnu stranu je što može dati neku dodatnu ozbiljnost školstvu, sve u smjeru da učenici ozbiljnije i odgovornije pristupe školi, učenju, profesorima, dakle s više odgovornosti kao što bi u budućnosti trebali pristupiti odgovorno poslu.
Ali opet, neće svi raditi u banci, biti doktori,policajci itd.
Bespotrebno zadiranje u privatnost djece. Možda bi bolji efekt ostvarilo na sveučilištu.

Sada sam se sjetio jednog citata:
"Odjeća čini čovjeka, goli ljudi imaju malog ili nikakvog utjecaja na društvo." Mark Twain.


Bojim se da ne razumiješ suštinu. Upravo je sve obrnuto od onoga što si napisao.

Ako učenik "zaboravi" uniformu dobije prvo opomenu, prvu drugu... a ako to pređe u naviku postoje sankcije kao što je to primjerice u mojoj školi "lunch detention", znači da učenik nema slobodno vrijeme za ručak nego sjedi u učionici pod nadzorom dežurnog nastavnika.

Nadalje to ni u kom slučaju ne ograničavas "inovativnost i kreativno razmišljanje". Da li ti misliš da odabir garderobe potiče "inovativnost i kreativno razmišljanje"? Think again.

U jednom si u pravu - to doista poručuje djeci da se u životu valja striktno držati propisa i normi. Ni ti, vjerum, ne želiš svijet kaosa nego reda.

Niti ja kao nastavnik ne mogu doći u školu u jeansu, moram izvaditi svoju naušnicu....

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.03.2013. 17:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uniforme bi trebalo uvesti za sve uzraste. Današnje klinke hodaju polugole po školi, i nitko im ništa ne može.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
!nnovation
Offline
Ukupno postova: 304
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.03.2013. 18:49 
Naslov:  Re: Osnovna škola Antuna Mihanovića u Osijeku uvodi školske uniforme
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zar tako rano...



Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.03.2013. 20:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa jel ne dolaze u niformi u skolu??zast se presvlaciti?

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.03.2013. 21:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rockeros je napisao/la: ›
pa jel ne dolaze u uniformi u skolu??zast se presvlaciti?


Jasno da bi trebali dolaziti u uniformi... netko na početku teme je nešto krivo razumio. To su hlače i majica, a ne kuta koju češ ponijeti u torbi i koju ćeš obući u školi (ili je zaboraviti kod kuće).
Ostaju i dalje tenisice kao statusni simboli.

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gala_pia
Offline
Ukupno postova: 138
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.03.2013. 21:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam za uniforme. po mom misljenu su uniforme milina, bar ne moras svaki dan smisljat sto ces obuci u skolu ili na posao.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
catwoman
Offline
Ukupno postova: 32
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.03.2013. 0:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja recimo ne vidim niti jedan dovoljno dobar razlog zbog kojeg uvođenje uniformi nije dobra ideja...pored spomenutih eliminiranja socijalnih razloga, smatram da djeca u toj dobi ne bi trebala izražavati svoju individualnost i kreativnost putem odjeće, obuće, nakita i sl.
I baš zato, ta vizualna ravnopravnost (nazovimo to tako), možda potakne klince na pokazivanje svoje kreativnosti kroz neke druge aspekte...a uostalom, u slobodno vrijeme mogu nositi i stavljati na sebe što god žele.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Deadpool
Offline
Avatar

Ukupno postova: 16
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.03.2013. 2:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Izjednačiti i prividno maskirati socijalnu razliku uniformama nije ista stvar. Uniforma neće uklonit činjenicu da je mali Ivica i dalje siromašan, te da će ga vršnjaci i dalje ismijavati jer nema najnoviji ajpon i ajpad. Materijalizam neće nestati, jer nam je duboko ukorijenjen u mentalitet. Također neće nestati predrasude na temelju izgleda i statusa koje nažalost vrebaju u stvarnom svijetu. Kako će proći osoba kondicionirana na konformizam od malih nogu u svome izletu u isti takav stvarni svijet? Razumljivo, pokleknuti će pri prvim podrugama, kritikama i preprekama, te će se povući i vratiti onome što najbolje zna - društveno prihvaćenim nametnutim normama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
!nnovation
Offline
Ukupno postova: 304
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.03.2013. 2:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

catwoman je napisao/la (Pogledaj post): › .pored spomenutih eliminiranja socijalnih razloga, smatram da djeca u toj dobi ne bi trebala izražavati svoju individualnost i kreativnost putem odjeće, obuće, nakita i sl.


a putem cega ce?pa to su djeca..ali ajde ok, idemo sasjeci problem zato sto mala martina fura minicu na sat.

Sve gledate kroz prizmu bogat/siromasan..po cemu ste vi onda pametniji od te djece?
Ubijati neciju individualnost, nebitno u kojem dobu, smatram zlocinom.
i to je to.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: