Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Uvodi se nova željeznička linija Osijek-Zagreb preko Vinkovaca – vožnja vlakom dulja i skuplja

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65831
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2012. 13:48 
Naslov:  Uvodi se nova željeznička linija Osijek-Zagreb preko Vinkovaca – vožnja vlakom dulja i skuplja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da Hrvatskim željeznicama slavonska regija predstavlja zadnju rupu na svirali, potvrđuje i najnovija, u najmanju ruku čudna odluka HŽ-a.

Naime, već smo pisali o tome kako je HŽ odlučio da prema novom voznom redu koji stupa na snagu 9. prosinca više neće prometovati međunarodni vlak koji vozi na relaciji Sarajevo - Budimpešta i obrnuto čime će Osijek izgubiti jedinu izravnu željezničku liniju za Pečuh, Budimpeštu i Bosnu i Hercegovinu, što se nije dogodilo još od vremena Austro-Ugarske.

Drugi udarac slavonskoj regiji uslijedio je samo nekoliko tjedana kasnije kada je HŽ objavio da od 9. prosinca ukida nagibni vlak IC Slavonija kao izravnu i najbržu liniju između Osijeka i Zagreba preko Slavonskog Broda. Sad nam je HŽ poslao još jednu prigodnu predblagdansku "čestitku": uprava tvrtke odlučila je nagibni vlak Osijek - Zagreb zamijeniti, pazite sad!, zamjenskim vlakom, ali s presjedanjem u Vinkovcima!

Na ovaj će način vožnja vlakom do Zagreba preko Vinkovaca trajati dulje i bit će skuplja. To vam sad izgleda otprilike ovako: uvodi se vlak na relaciji Osijek – Vinkovci s polaskom iz Osijeka u 5 ujutro. U Vinkovcima putnici presjedaju na vlak IC 540 za Zagreb koji u metropolu stiže u 9.41. Taj se vlak vraća iz Zagreba u 15.20 h, stiže u Vinkovce u 19.01, a u Osijek u 19.49 h.

Jednostavna matematika daje vam do znanja da će oni Osječani koji se odluče za ovu opciju provesti u vlaku gotovo pet sati (točnije 4 sata i 41 minutu ako nema kašnjenja). Što se tiče cijene karata, povratna karta Osijek - Vinkovci koštat će vas 43,80 kn, a povratna karta Vinkovci - Zagreb 193 kune, što ukupno iznosi 236,80 kuna, 50 kn više nego što je stajala povratna karta za ukinuti IC vlak iz Osijeka.

Pitanje je tko će se htjeti maltretirati s presjedanjem u Vinkulji kad već postoji izravna linija Osijek-Zagreb preko Koprivnice gdje vožnja traje četiri sata i 15 minuta i nema presjedanja. Problem je i sam polazak za Zagreb i iz Zagreba jer ljudima ostavlja svega nekoliko sati boravka u metropoli, što može biti problematično kod poslovnih sastanaka, seminara ili liječničkih pregleda koji u pravilu traju dulje. S druge strane, oni kojima je par sati boravka u Zagrebu dovoljno za obavljanje nekih kraćih poslova, moći će tom linijom stići ranije kući obzirom da izravni vlak Zagreb-Osijek preko Koprivnice (koji kreće u 16.55 h) dolazi u Osijek tek iza 21 h.

Sve u svemu, čini se da HŽ radi sve što može da odbije od sebe putnike iz Osijeka i Slavonije, a s ovakvim čudnim linijama sigurno neće pridobiti nove. Rezultat već sada možemo predvidjeti: slab odaziv putnika i nove kritike uprave HŽ-a kako su linije prema Slavoniji nerentabilne. Uz ovakav vozni red, zar je to čudno?

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Cacan/Foto-arhiv 031


Pročitajte i...
HŽ ukida nagibni vlak do Zagreba preko Slavonskog Broda
Ipak ne ostaje vlak na međunarodnoj liniji Sarajevo-Budimpešta preko Osijeka

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
freedom.fighter
Offline
Ukupno postova: 199
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2012. 14:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sva besmislenost ovih poteza vodećih ljudi HŽ-a i Republike Hrvatske je odlično opisana u ovom članku!

Samo ovo se radi s jednim ciljem za HŽ, a to je privatizacija iste kako bi neki bankari, fondovi i proizvođači na tom poslu digli milione. Kome nije jasno neka pogleda film o britanskoj privatizaciji željeznice The Navigators ili dio filma Katastroyka koji govori o pokušajima privatizacije željeznice u Grčkoj i načina na koji dolazi do toga; te posljedice koje na kraju državu koštaju još više nego prije prodaje. Otkazi ljudima, korupcija, ukidanje linija, dojam u medijima o željeznici...sve je to već viđeno, a uskoro ćemo vidjeti i mi.

_________________
Sudba kleta jednaka je, bio gospodin ili drug!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2012. 14:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

istovremeno, postoje i autobusne linije koje voze kraće, imaju bolja vremena kretanja i povratka te su jeftinije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2012. 17:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ili ova vijest nije baš najbolje prenesena ili su ovi u HŽ-u totalni imbecili. Ako je to linija Osijek-Zagreb preko Vinkovaca, zašto je navedeno da se kupuju dvije parcijalne karte, OS - VK i VK - ZG. To je nebulozno. Svakodnevno imate nekoliko linija OS-ZG preko Strizivojne, i karta se uvijek kupuje do Zagreba, neovisno o presjedanju u Strizivojni. Uostalom, zašto bi ova nova linija išla preko Vinkovaca kad je preko stanice Strizivojna-Vrpolje put do Zagreba osjetno kraći.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.11.2012. 8:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...meni se čini da su i ovdje dječica iz vrtića slagala vozni red, baš kao i ona dječica s prvim redom letenja iz ZLO...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: