Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek - nepokoreni grad [dokumentarac]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65911
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.10.2012. 19:29 
Naslov:  Osijek - nepokoreni grad [dokumentarac]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[07.10.2012.] [VIDEO] "Osijek - nepokoreni grad" - pogledajte dokumentarni film online!


U nedjelju, 7. listopada 2012. godine na HTV-u 2 oko 18 h Hrvatska televizija u nedjelju premijerno prikazuje dokumentarni film Nade Prkačin Osijek - nepokoreni grad. Svjedočanstvo je to o događajima u Osijeku tijekom agresije na Hrvatsku i ratnim stradanjima koja su se zauvijek usjekla u sjećanje svih koji su u njemu ostali tijekom tih najtežih ratnih dana.

Dokumentarac obuhvaća razdoblje od 27. lipnja 1991., kada je tenk JNA pregazio crvenog fiću, do 15. siječnja 1992., kada je Hrvatska konačno priznata kao nezavisna i suverena država.

Čak četrdeset i dvoje sugovornika, običnih ljudi koji su na svojoj koži osjetili strahote rata, svjedoče o događajima koji su se zauvijek usjekli u sjećanje svih koji su ostali u Osijeku za vrijeme rata. Među njima su monteri u HEP-u, vozači tramvaja i autobusa, hrvatski vojnici, novinari, umjetnici. Starije Osječanke i Osječani, koji su ostali u podrumima i nisu htjeli napustiti svoj grad, bili su logistika braniteljima.

Ovaj dokumentarni film scenaristice i redateljice Nada Prkačin posvećen je svim tim hrabrim ljudima. U filmu je korišteno puno arhivskog materijala pa će se svatko onaj tko je iskusio kako je disao grad ratne 1991. i 1992. emocionalno vratiti u to vrijeme.

Vrijeme u kojem su se izmjenjivale mnoge emocije poput nevjerice, čuđenja, straha, ljutnje, inata i ponosa. Film se bavi i događajima iz okolice grada - padom Baranje, podsjeća na branitelje Laslova, Nemetina, Sarvaša i drugih mjesta iz kojih se slijevala rijeka uplašenih prognanika i pronalazila utočište u Osijeku.

- Zahvalna sam mojim kolegama ratnim izvjestiteljima bez čijeg doprinosa ovaj film ni izbliza ne bi mogao svjedočiti o ratu. Među mnogim sjajnim reporterima posebno ističem kolegu Miru Gantara. Isto tako, najveći su junaci Osječani. S pravom mogu biti ponosni na svoj grad. To nije parola, to je lako dokaziva činjenica. A ovaj je film jedan od takvih, neoborivih dokaza koliko grad čine ljudi i zašto se uz Osijek veže sintagma - nepokoreni grad - rekla je u povodu premijere autorica Nada Prkačin.

Tekst&foto: radioosijek.hrt.hr

Pročitajte i pogledajte:
[VIDEO] "Moj Osijek se ne da" - pogledajte dokumentarac


Zadnja promjena: Redakcija 031; 07.10.2012. 19:56; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.10.2012. 19:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nevjerojatno, mi hravti smo fenom. mogli bi zaratit i sa rusijom, amerikom i pobjedit u tom ratu.

jel samo meni jasno u ovoj državi da je bilo tako naredjenje da bi osijek završio ko i vukovar?
neide nož na tenka i pušku

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gladnikruha
Offline
Avatar

Ukupno postova: 213
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.10.2012. 21:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kad će se snimiti film "Osijek-pokradeni grad" ??

_________________
Ako još ima pravde, tada se nemam čega bojati. Ako je nema, znači da se boje oni koje hoće moju glavu.
Georges Danton
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
zuki
Offline
Ukupno postova: 101
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.10.2012. 22:32 
Naslov:  Re: Osijek - nepokoreni grad [dokumentarac]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko je meni poznato vojska JNA je iz dva pravca došla do OLT-a i došlo je naređenje za povlačenje. A naše bojovnike je vojna policija skidala iz vlakova prerušene u žene.
Sreća naša pa se vojska vratila. Toliko o nepokorenosti, prestanimo sami sebe zavaravati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.10.2012. 22:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

viš ne bi bilo loše, osijek pokradeni grad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tinito
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.10.2012. 23:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

o mamicu vam j.......... što pišete gluposti, tko vas tomu naučio, do kakvog olt-a, kakvo naređenje ?
da smo ovo 91. znali da ćete ovakve gluposti pisati, pustili bi ih u grad, pa biste pisali ćirilicom, to bi vam bilo draže.....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokac031
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.10.2012. 0:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bravo...Osijek-pokradeni grad
i pjesma..moj Osijek se pred"o.....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokac031
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.10.2012. 0:09 
Naslov:  Re: Osijek - nepokoreni grad [dokumentarac]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zuki je napisao/la (Pogledaj post): › Koliko je meni poznato vojska JNA je iz dva pravca došla do OLT-a i došlo je naređenje za povlačenje. A naše bojovnike je vojna policija skidala iz vlakova prerušene u žene.
Sreća naša pa se vojska vratila. Toliko o nepokorenosti, prestanimo sami sebe zavaravati.


O povijesti koju su nas učili u školi,ne mogu prosuđivati jer ju nisam proživio.Ali boravio sam u Osijeku cijelo vrijeme ratnih događanja,rodbina mi živi u donjem gradu i redovito smo se posjećivali svo vrijeme.Otac mi je cijelo vrijeme išao na posao na zeleno polje,sestra na Vinkovačku i nikada ali baš nikada vojska tzv JNA nije došla do OLT-a.Toje jednostavno neistina i netočna dezinformacija

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
hmmm
Offline
Ukupno postova: 30
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.10.2012. 0:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Samo ću jedno reći! Od prve sekunde do posljednjeg metka nisam napustio grad. Crvenog fiću osobno gledao dok ga tenk gazio. Padu vojarne svjedočio i živio kao i svatko u to doba u gradu. Dan po dan jer svaki ti mogao biti zadnji, zato mulci šutite jer lako pričati budalaštine kada ste "čuli" nešto a niste bili dio toga. Sve gluposti što pišete o dnevnim stvarima mogu pregurati ali dirati u ratni Osijek ne dozvoljavam. Jer da ste tu bili kad je grmilo ne bi baš tako pričali!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tinito
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.10.2012. 0:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ooooooooooooo pa to zuki piše.........e zuki. zuki. znaš.... kad ti je tata pričao kako je došao do OLT-a, ali je došla "naredba" za povlačenje, lagao je........... to vam je u krvi.....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Filip.
Offline
Ukupno postova: 125
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2012. 0:28 
Naslov:  Re: Osijek - nepokoreni grad [dokumentarac]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zuki je napisao/la (Pogledaj post): › Koliko je meni poznato vojska JNA je iz dva pravca došla do OLT-a i došlo je naređenje za povlačenje. A naše bojovnike je vojna policija skidala iz vlakova prerušene u žene.
Sreća naša pa se vojska vratila. Toliko o nepokorenosti, prestanimo sami sebe zavaravati.


...reče Zuki iz Klise Embarassed

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cavino
Offline
Ukupno postova: 200
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2012. 0:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tinito je napisao/la: ›
o mamicu vam j.......... što pišete gluposti, tko vas tomu naučio, do kakvog olt-a, kakvo naređenje ?
da smo ovo 91. znali da ćete ovakve gluposti pisati, pustili bi ih u grad, pa biste pisali ćirilicom, to bi vam bilo draže.....


bravo majstore..al lupaju bez veze,pa to je strava

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 06.10.2012. 8:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tinito je napisao/la: ›
o mamicu vam j.......... što pišete gluposti, tko vas tomu naučio, do kakvog olt-a, kakvo naređenje ?
da smo ovo 91. znali da ćete ovakve gluposti pisati, pustili bi ih u grad, pa biste pisali ćirilicom, to bi vam bilo draže.....


ne, draže mi je da su sve firme propale jel ja kad dodjem u trgovinu, ja im kažem samo ja sam hrvat i daju mi sve besplatno, režije isto ne moram upče plačat, jel mi imamo državu svoju u kojoj nije naše lol, država iz koje svi mladi visoko obrazovani ljudi bježe.

veliki hrvati sredili yugov ojsku koja je bila velesila europe sa noževima.

mene mama kad je vozila sasobom na biciklu, provlačeći se ispod vlaka da dodje na poso u bolnicu, ja sam bio mali bruce lee pa sam otero srbe iz vojarne loooooooool

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 06.10.2012. 10:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zašto kradte svoju državu kad ju toko volite?
koje poskido vrata s bastiona u tvrdji za vrijeme rata?
luster veliki niste mogili skinit pa ste ga razbili.

više ti srbi vole osijek i hrvatsku koje ste oterali nego vi veliki borci,
koji ste bili mrtvi pijani u svojim rovovima.
onda ste se izborili za mirovine lažne od 7 000kn.
sad serete o čirilici

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2012. 10:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma do kakvog OLT-a, to su budalaštine.
Ja sam čuo drugu verziju, i to od nekoliko ljudi, pa držim da bi možda mogla biti istinita. Navodno su naši privremeno ostali bez protutenkovskih granata, pa je par srpskih tenkova ni krivo ni dužno došlo tamo do MIO standarda. Doduše, u jednoj verziji koju sam čuo se spominje čak i Zeleno polje. Obzirom da srbi nisu imali podršku pješaštva, jer taj njihov napad nije uopće bio ni pripremljen, brzo su se povukli nazad. Valjda kad su ispucali što su imali. Nedugo nakon toga našima su stigle granate, pa su srbi slijedeći puta imali malo žešći doček. Eto, ja sam čuo ovu verziju, koja također ne mora biti istinita.
Što se tiče samog dokumentarca, pozdravljam svaku inicijativu da se na objektivan način,a nadam se da jest, prikažu strahote kroz koje je ovaj grad prolazio.
Ova parafraza 'Osijek pokradeni grad' je nažalost istinita, ali to je ipak neka druga tema za raspravu...

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: