Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Poslodavcima olakšice, mladima prvo radno iskustvo i 1.600 kuna

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66121
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.03.2012. 20:04 
Naslov:  Poslodavcima olakšice, mladima prvo radno iskustvo i 1.600 kuna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nacionalni plan za poticanje zapošljavanja u 2011. i 2012. godini, putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, nudi dvije mjere jednogodišnjeg upošljavanja mladih u dobi od 15 do 29 godina.

Riječ je o stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa (za zanimanja koja zahtijevaju polaganje stručnog i majstorskog ispita) osobe s radnim iskustvom ili bez njega te o mjeri sufinanciranja zapošljavanja mladih bez radnoga iskustva bez zanimanja ili obrazovanih.

Provedba mjera ove godine aktualna je od 7. ožujka, a lani se primjenjivala od siječnja i do kraja 2011. godine. U Osječko-baranjskoj županiji prvom mjerom bez zasnivanja radnoga odnosa uposleno je 513 mladih, uključujući 262 osobe na osječkom području koje su pretežito upošljavali: KBC Osijek, Centar za predškolski odgoj i Osječko-baranjska županija.

Mladi (medicinske sestre, odgajateljice, pravnici, ekonomisti) stekli su prvo radno iskustvo zaradivši po 1.600 kuna mjesečno, a poslodavcima je vraćena uplaćena svota za doprinose.

- Isti uvjeti stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa vrijede i sada. U ukupnoj nezaposlenosti po ispostavama osječke Područne službe HZZ-a 34,8 posto su mladi od 15 do 29 godina i mjere su šansa za stjecanje prvog radnog iskustva stručnim osposobljavanjem, čime povećavaju svoju konkurentnost na tržištu rada. Dobna granica je 29 godina života jer se pretpostavlja da je do tada završeno redovno školovanje. Poslodavci su čekali mjere jer se u okviru stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa poslodavcima vraća mjesečni trošak od 543 kune (za MIO I. i II. stup s osnovicom doprinosa 2.714,60 kuna), a mlada osoba koja je počela raditi mjesečno dobiva od HZZ-a 1.600 kuna! Trošak za godinu dana stručnoga osposobljavanja stoji 25.715 kuna. Poslodavce pozivamo na korištenje mjera, a mlade neka budu aktivni u traženju posla - kaže Anto Barukčić, pročelnik HZZ-ove osječke Područne službe.

Potpore poslodavcima

Obrasci zahtjeva i detalji mjera dostupni su u HZZ-ovim službama, ispostavama te na webu HZZ-a. Sufinanciranje zapošljavanja mladih bez radnog iskustva podrazumijeva plaćanje potpore poslodavcu, i to malim i srednjim poduzetnicima, ovisno o razini obrazovanja osobe nezaposlene najmanje šest mjeseci, u visini 16.288, 25.207 i 31.024 kune, a za velike poslodavce potpora iznosi 9.772, 15.124 i 18.614 kuna. Potpore se ne odobravaju za brzo zapošljiva zanimanja s trajanjem kraćim od šest mjeseci.

Tekst: Nevenka Špoljarić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Ana Mišin/Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pootzko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.03.2012. 21:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nije to nikakvo stručno osposobljavanje već legalan način da mladim ljudima plaćaš ništa (poslodavci), a da ti rade jednako kao i ostali zaposlenici. a onda kad istekne tih godinu dana, samo si uzmeš novi set pripravnika i na konju si. živilo robovlasništvo!

_________________
...I put on my robe and a wizard hat...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.03.2012. 21:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pootzko je napisao/la (Pogledaj post): › nije to nikakvo stručno osposobljavanje već legalan način da mladim ljudima plaćaš ništa (poslodavci), a da ti rade jednako kao i ostali zaposlenici. a onda kad istekne tih godinu dana, samo si uzmeš novi set pripravnika i na konju si. živilo robovlasništvo!

Bolje i to nego kako mvarga želi da radnici rade za đabe i donose ekstra profit firmi, a da još plaćaju firmi u kojoj radi da im ta firma uplati doprinose i plaću.
Ali slažem se u potpunosti s tvojim mišljenjem, te samo navodim da ima i gorih slučajeva ropstva.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.03.2012. 22:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
pootzko je napisao/la (Pogledaj post): › nije to nikakvo stručno osposobljavanje već legalan način da mladim ljudima plaćaš ništa (poslodavci), a da ti rade jednako kao i ostali zaposlenici. a onda kad istekne tih godinu dana, samo si uzmeš novi set pripravnika i na konju si. živilo robovlasništvo!

Bolje i to nego kako mvarga želi da radnici rade za đabe i donose ekstra profit firmi, a da još plaćaju firmi u kojoj radi da im ta firma uplati doprinose i plaću.
Ali slažem se u potpunosti s tvojim mišljenjem, te samo navodim da ima i gorih slučajeva ropstva.

Ti si francika zaista uporan u svom neznanju. Da si pročitao članak, shvatio bi da mladi rade bez zasnivanja radnog odnosa - čitaj bez staža, odnosno bez priznatog staža. Baš bih volio vidjeti koliko njih bi bilo u stanju položiti nakon toga ove ispite koji koštaju 17.000$ (oko 110.000kn).
A ekstraprofit može donijeti samo netko tko zna, a ne netko tko se uči. Taj donosi samo ekstratrošak.
Fascinantno je koliko oni koji nemaju niti dana staža misle kako su stručni i sposobni da donose nekome ekstraprofit.

Pa kada ste tako sposobni zašto ne pokrenete sami svoj posao i uzmete si taj ekstraprofit?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.03.2012. 22:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
pootzko je napisao/la (Pogledaj post): › nije to nikakvo stručno osposobljavanje već legalan način da mladim ljudima plaćaš ništa (poslodavci), a da ti rade jednako kao i ostali zaposlenici. a onda kad istekne tih godinu dana, samo si uzmeš novi set pripravnika i na konju si. živilo robovlasništvo!

Bolje i to nego kako mvarga želi da radnici rade za đabe i donose ekstra profit firmi, a da još plaćaju firmi u kojoj radi da im ta firma uplati doprinose i plaću.
Ali slažem se u potpunosti s tvojim mišljenjem, te samo navodim da ima i gorih slučajeva ropstva.

Ti si francika zaista uporan u svom neznanju. Da si pročitao članak, shvatio bi da mladi rade bez zasnivanja radnog odnosa - čitaj bez staža, odnosno bez priznatog staža. Baš bih volio vidjeti koliko njih bi bilo u stanju položiti nakon toga ove ispite koji koštaju 17.000$ (oko 110.000kn).
A ekstraprofit može donijeti samo netko tko zna, a ne netko tko se uči. Taj donosi samo ekstratrošak.
Fascinantno je koliko oni koji nemaju niti dana staža misle kako su stručni i sposobni da donose nekome ekstraprofit.

Pa kada ste tako sposobni zašto ne pokrenete sami svoj posao i uzmete si taj ekstraprofit?

Ja nisam rekao da će im se staž priznati nego da ih ne morate iskorištavati kao robove, a ako baš želite da sam Vam prijedlog kako da im ne uzimate novce i da zarade barem 1.600 kn mjesečno. Ipak ova država nije nepoštena kao Vi.

A i nije fino da vrijeđaš ljude, koje bi Vam zarađivali, da nisu sposobni. Prestani molim te pozivati te ljude da budu Vaši robovi, jer Vas oni ne trebaju nego Vi njih trebate.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 12.03.2012. 23:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
mvarga je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
pootzko je napisao/la (Pogledaj post): › nije to nikakvo stručno osposobljavanje već legalan način da mladim ljudima plaćaš ništa (poslodavci), a da ti rade jednako kao i ostali zaposlenici. a onda kad istekne tih godinu dana, samo si uzmeš novi set pripravnika i na konju si. živilo robovlasništvo!

Bolje i to nego kako mvarga želi da radnici rade za đabe i donose ekstra profit firmi, a da još plaćaju firmi u kojoj radi da im ta firma uplati doprinose i plaću.
Ali slažem se u potpunosti s tvojim mišljenjem, te samo navodim da ima i gorih slučajeva ropstva.

Ti si francika zaista uporan u svom neznanju. Da si pročitao članak, shvatio bi da mladi rade bez zasnivanja radnog odnosa - čitaj bez staža, odnosno bez priznatog staža. Baš bih volio vidjeti koliko njih bi bilo u stanju položiti nakon toga ove ispite koji koštaju 17.000$ (oko 110.000kn).
A ekstraprofit može donijeti samo netko tko zna, a ne netko tko se uči. Taj donosi samo ekstratrošak.
Fascinantno je koliko oni koji nemaju niti dana staža misle kako su stručni i sposobni da donose nekome ekstraprofit.

Pa kada ste tako sposobni zašto ne pokrenete sami svoj posao i uzmete si taj ekstraprofit?

Ja nisam rekao da će im se staž priznati nego da ih ne morate iskorištavati kao robove, a ako baš želite da sam Vam prijedlog kako da im ne uzimate novce i da zarade barem 1.600 kn mjesečno. Ipak ova država nije nepoštena kao Vi.

A i nije fino da vrijeđaš ljude, koje bi Vam zarađivali, da nisu sposobni. Prestani molim te pozivati te ljude da budu Vaši robovi, jer Vas oni ne trebaju nego Vi njih trebate.
Ne vidim razlog zbog kojeg mislis da je ista vezano uz ovakvu vrstu dogovora/ugovora robovlasnistvo. I sam sam krenio na slican nacin... bez imalo iskustva, nesto malo iz hobija i dosade... dobio sam laptop na koristenje, slobodne vikende, ako je i nesto trebalo napraviti prekovremeno dobio sam placeno i obrazlozenje, ugodnu radnu atmosferu, ISKUSTVO, mogao sam na wc kad god sam htio i koliko god sam htio, mogao sam jesti koliko sam htio i kad sam htio, radio na internacionalnom projektu, prosirio vidike, imao pristojnu placu za nekoga tko je tek poceo raditi. Da ne pricam kako sam uredno i bio pocascen ruckom od strane firme.

U startu sam imao za trecinu vecu placu nego moj stari u građevini nakon 30+ godina radnog staza.

Sve ovo sam dobio kao student, preko studentskog ugovora, samo zato sto sam bio spreman zrtvovati malo sebe, poslodavac je bio spreman zrtvovati puno toga jer nije mogao znati sto tocno dobiva sa mnom.

Razmisli malo sto nazivas robovlasnistvom. Za nase prilike u domovini, ovo je med i mlijeko trenutno.

_________________
Tata mudantino, sestra drakula.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wilson
Offline
Ukupno postova: 171
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.03.2012. 8:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što odgovoriti na ovu temu kada budemo imali na -birou- cijenu rada ,kada se budu poštivali zakoni ...Velika je stvar danas dobiti posao u ovakvoj siromašnoj sredini . Kod nas je nered u tom pogledu tuga i jad gospodarstvo nestalo... sada se moraju izmišljati koje kakve prekvalifikacije... Poslodavci proistekli iz kriminalne privatizacije strogo se drže pravila da nedaju plaću da vas iskoriste i naravno otkaz.. Žalosno je što mladi ljudi sve više razmišljaju o odlasku u zemlje EU . Sada se izmišljaju koje kakve spletke za zapošljavanje pa to je smiješno .Osnovno je i temelj ovog problema imati vladajuće u gradu i županiji koji će se i te kako pozabaviti ovakvim problemima pokrenuti gospodarstvo . Otvarati vrata investitorima oživiti slavoniju na ovakav način nema ništa.... preostaju samo koje kakve prekvalifikacije ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zla_tratinčica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1330
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 13.03.2012. 9:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
mvarga je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
pootzko je napisao/la (Pogledaj post): › nije to nikakvo stručno osposobljavanje već legalan način da mladim ljudima plaćaš ništa (poslodavci), a da ti rade jednako kao i ostali zaposlenici. a onda kad istekne tih godinu dana, samo si uzmeš novi set pripravnika i na konju si. živilo robovlasništvo!

Bolje i to nego kako mvarga želi da radnici rade za đabe i donose ekstra profit firmi, a da još plaćaju firmi u kojoj radi da im ta firma uplati doprinose i plaću.
Ali slažem se u potpunosti s tvojim mišljenjem, te samo navodim da ima i gorih slučajeva ropstva.

Ti si francika zaista uporan u svom neznanju. Da si pročitao članak, shvatio bi da mladi rade bez zasnivanja radnog odnosa - čitaj bez staža, odnosno bez priznatog staža. Baš bih volio vidjeti koliko njih bi bilo u stanju položiti nakon toga ove ispite koji koštaju 17.000$ (oko 110.000kn).
A ekstraprofit može donijeti samo netko tko zna, a ne netko tko se uči. Taj donosi samo ekstratrošak.
Fascinantno je koliko oni koji nemaju niti dana staža misle kako su stručni i sposobni da donose nekome ekstraprofit.

Pa kada ste tako sposobni zašto ne pokrenete sami svoj posao i uzmete si taj ekstraprofit?

Ja nisam rekao da će im se staž priznati nego da ih ne morate iskorištavati kao robove, a ako baš želite da sam Vam prijedlog kako da im ne uzimate novce i da zarade barem 1.600 kn mjesečno. Ipak ova država nije nepoštena kao Vi.

A i nije fino da vrijeđaš ljude, koje bi Vam zarađivali, da nisu sposobni. Prestani molim te pozivati te ljude da budu Vaši robovi, jer Vas oni ne trebaju nego Vi njih trebate.


Francika ajde molim te nemoj sam sebe vrijeđati, pa hajde barem prouči čime se bavi tvrtka u kojoj radi gosp. Varga i ostali na koje si se pirio. Prouči čime se bave, a onda se raspitaj kod svojih prijatelja, poznanika jel itko od njih zna to raditi, ne jel zna to raditi nego jel uopće zna što je to. Nakon toga odi na www.justfuckinggoogleit.com , slijedi upute i proguglaj malo koliko treba da se to nauči, koliko koštaju samo tečajevi o osnovama.

Sorry na offtopicu, ali nisam mogao gledati kako netko tko se krije iza nadimka bez ikakvih osnova i argumenata zdravog razuma napada čovjeka.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
larimar
Offline
Ukupno postova: 3
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.03.2012. 9:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ako i je dobro, odnosi se samo na one koji nemaju staža.. znači, ja koja sam jedva uspjela skupiti 25 dana staža U GODINU DANA, ne mogu se prijaviti na ovo osim ako ne plaćam školi.. ne znam šta je gore..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.03.2012. 9:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sad mi nešto nije baš bistro: ako nema staža zašto onda uplaćivanje MO I i II stup?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: