Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek Software City: Brojni Osječani žele uloviti IT posao

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65657
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.02.2012. 16:07 
Naslov:  Osijek Software City: Brojni Osječani žele uloviti IT posao
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Osijeku je 23. veljače 2012. predstavljen projekt osječkih IT tvrtki pod nazivom Osijek Software City. Kao prva u nizu aktivnosti ovog projekta, na Ekonomskom fakultetu u Osijeku je održan okrugli stol tj. meetUp "Ulovi IT posao" koji je, osim tvrtki trenutno uključenih u ovaj projekt – Inchoo, K-informatika, Mono Software i Farmeron, okupio oko 200 zainteresiranih studenata osječkog Sveučilišta ali i njihove profesore, te učenike srednjih škola i nezaposlene. Uz njih, više od 100 ljudi pratilo je ovaj događaj putem live streaminga.

Susret je moderirao Hrvoje Bujas, poznati IT poduzetnik, a cilj je bio predstaviti grad Osijek kao mjesto gdje postoje i razvijaju se značajni IT potencijali, te kako postoji velika potražnja za kvalitetnim IT kadrom, ali i pružiti konkretne informacije koja su to znanja potrebna kako bi se zaposlilo u ovom sektoru na području Osijeka.

Galerija 031: Osijek Software City: Ulovi IT posao
[Foto: Daniel Antunović,][23.02.2012. EFOS]

Uvodnu riječ imao je Tomislav Bilić, osnivač i vlasnik tvrtke Inchoo, koji je ispričao kako je projekt nastao zbog velikog broja softverskih tvrtki u Osijeku, kao i potrebe za razvijanjem novog sposobnog kadra te njihovim zapošljavanjem, ali i kako bi se drugi motivirali za pokretanje vlastitog posla u IT sektoru.

Prisutne je pozdravio prof.dr.sc. Josip Mesarić, voditelj smjera Poslovna informatika na EFOS-u, koji je istaknuo kako je danas ključno oslanjanje upravo na znanje i IT, a ne isključivo na druge tradicionalne oblike proizvodnje. Ohrabrio je studente na inicijativu u postavljanju pitanja okupljenima, ali i na inicijativu u stjecanju i primjeni IT znanja.

Vještine su budućnost, ali i sadašnjost

Na vrlo atraktivan i publici zabavan način, Bujas je prisutnima ispričao nekoliko primjera iz vlastitog poduzetničkog iskustva, nastojeći okupljene ohrabriti na reagiranje na promjenu mentaliteta, govoreći kako danas nije najvažnije završiti fakultet i dobiti posao, već pokazati vještine i znanja koja danas uvjetuju zapošljavanje i napredovanje. Naglasio je kako su vještine i budućnost, ali i sadašnjost. Pojednostavio je to objašnjavajući tzv. "zakon tržišta", koji govori da ako imate vještine, da ćete biti i dobro plaćeni te da je svrha ovog skupa upravo naglasiti potrebu za kvalitetnim kadrom koji funkcionira na taj način.

Prije samih pitanja iz brojne publike, predstavnik svake tvrtke koja je za sada uključena u ovaj projekt kratko je objasnio čime se bave i kakav profil zaposlenika trenutno traže. Predstavili su se tako Davor Grubelić (Farmeron), Tomislav Bilić (Inchoo), Dejan Bešir (K-informatika) i Denis Sušac (Mono Software). O konkretnim znanjima koje pojedina od navedenih tvrtki traži možete saznati putem web stranice softwarecity.hr, gdje se nalaze upute o tome koji se alati, tehnologije i procesi koriste u kojoj tvrtki, te kako se ta znanja mogu steći.

Pitanja i odgovori

Publiku je zanimalo pregršt detalja o tome kako mogu dobiti posao u konkretnoj tvrtki, što je s poslovima iz ekonomske struke, koliko je zapravo važna diploma i formalno obrazovanje, prate li fakulteti u dovoljnoj mjeri potrebe tržišta rada i slično. Okupljeni predstavnici osječkih tvrtki zajedno s moderatorom susreta odgovarali su na postavljena pitanja naglašavajući kako je ovo prva faza projekta Osijek Software City, u kojem je naglasak na potražnji za developerima tj. programerima, te koja konkretna znanja se traže trenutno u Osijeku. Rekli su kako formalno obrazovanje nije preduvjet posla, već su to konkretna programerska znanja koja se trebaju moći pokazati kroz npr. portfolio, sam kod ili prikaz ozbiljnijeg projekta, koji će biti pokazatelj inicijative i primijenjenih znanja.

Također, više puta je naglašena potreba za inicijativom potencijalnih zaposlenika, kako u dobivanju posla, tako i u samom stjecanju novih znanja – sada ali i konstantno kroz radni vijek. Na pitanje mogu li pružiti praksu ili volontiranje zainteresiranima, zajednički je usuglašeno kako je privatnim poduzetnicima teško za to odvojiti vrijeme, a da svatko zaslužuje biti plaćen za svoj posao, te su podsjetili na potražnju za konkretnim znanjima koja se traže, a koja su odgovarajuće i nagrađena. Studentima su poručili kako im fakultet neće odmoći, ali neka se tijekom studija pobrinu da stječu dodatna znanja i ulažu u svoja programerska znanja, osobito jer su brojni izvori i zajednice (online community) dostupni za učenje i usavršavanje, te da od fakulteta zahtijevaju više.

Zaključno

Završnu riječ uputio je voditelj projekta Osijek Software City, Nandino Lončar iz tvrtke Inchoo, koji se zahvalio okupljenima, ali i svima koji su pomogli u organizaciji, osobito Studentskom zboru EFOS-a, portalu Osijek031.com na podržavanju live streaming-a, te svim medijima koji su pokazali interes. Na kraju je sve pozvao i na praćenje daljnjih faza projekta, koje će uključivati edukativna predavanja namijenjena srednjoškolcima te predstavljanje na Elektrotehničkom fakultetu, ali i puno toga što je tek u pripremi.

Kako su pokazali organizatori, a što je potvrdio i izniman odaziv posjetitelja na prvi ovakav meetUp u istočnoj Hrvatskoj, Osijek ima želju i potencijal razviti se kao grad prepoznatljiv po proizvodnji software-a i kvalitetnom IT kadru – Osijek kao Software City.

Osijek Software City - Ulovi IT posao [#1-5]
[video snimak | 23.02.2012. | Osijek031.com]










Tekst: Sanja Martinovć/Inchoo.hr
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031


Zadnja promjena: Redakcija 031; 26.02.2012. 15:29; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.02.2012. 17:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svima koji su bili tamo htio bih reći da mi je jako žao što nisam, iako pozvan, mogao biti tamo. Oni koji su se pitali kako naučiti vještine da bi se zaposlili u IT tvrtkama poručio bih slijedeće - Javite se u ESCAPE. Mi smo do sada pripremili 3 developera koji rade u tvrtki Inchoo, 1 voditelja internet marketinga u Njuškalo, 1 voditelja internet marketinga u KG mediju, 2 developera u NetGen, 1 freelancera u dizajnu i uspjeli smo otjerati 1 suvlasnika da osnuje Inchoo. Stoga nam je uspješnost 100% i jamčimo da ćemo Vas pripremiti za posao u tim firmama po vrlo prihvatljivoj cijeni.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 3  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.02.2012. 17:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la: ›
Svima koji su bili tamo htio bih reći da mi je jako žao što nisam, iako pozvan, mogao biti tamo. Oni koji su se pitali kako naučiti vještine da bi se zaposlili u IT tvrtkama poručio bih slijedeće - Javite se u ESCAPE. Mi smo do sada pripremili 3 developera koji rade u tvrtki Inchoo, 1 voditelja internet marketinga u Njuškalo, 1 voditelja internet marketinga u KG mediju, 2 developera u NetGen, 1 freelancera u dizajnu i uspjeli smo otjerati 1 suvlasnika da osnuje Inchoo. Stoga nam je uspješnost 100% i jamčimo da ćemo Vas pripremiti za posao u tim firmama po vrlo prihvatljivoj cijeni.

osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bob11
Offline
Avatar

Ukupno postova: 346
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.02.2012. 17:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la: ›
Svima koji su bili tamo htio bih reći da mi je jako žao što nisam, iako pozvan, mogao biti tamo. Oni koji su se pitali kako naučiti vještine da bi se zaposlili u IT tvrtkama poručio bih slijedeće - Javite se u ESCAPE. Mi smo do sada pripremili 3 developera koji rade u tvrtki Inchoo, 1 voditelja internet marketinga u Njuškalo, 1 voditelja internet marketinga u KG mediju, 2 developera u NetGen, 1 freelancera u dizajnu i uspjeli smo otjerati 1 suvlasnika da osnuje Inchoo. Stoga nam je uspješnost 100% i jamčimo da ćemo Vas pripremiti za posao u tim firmama po vrlo prihvatljivoj cijeni.


A KOLIKO TO KOŠTA????

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.02.2012. 17:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bob11 je napisao/la (Pogledaj post): ›
mvarga je napisao/la: ›
Svima koji su bili tamo htio bih reći da mi je jako žao što nisam, iako pozvan, mogao biti tamo. Oni koji su se pitali kako naučiti vještine da bi se zaposlili u IT tvrtkama poručio bih slijedeće - Javite se u ESCAPE. Mi smo do sada pripremili 3 developera koji rade u tvrtki Inchoo, 1 voditelja internet marketinga u Njuškalo, 1 voditelja internet marketinga u KG mediju, 2 developera u NetGen, 1 freelancera u dizajnu i uspjeli smo otjerati 1 suvlasnika da osnuje Inchoo. Stoga nam je uspješnost 100% i jamčimo da ćemo Vas pripremiti za posao u tim firmama po vrlo prihvatljivoj cijeni.


A KOLIKO TO KOŠTA????


Ovisno o tome koliko brzo učiš i koliko truda ulažeš. Od 3 mjeseca do 5 godina su navedeni trebali Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bob11
Offline
Avatar

Ukupno postova: 346
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.02.2012. 18:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la: ›
bob11 je napisao/la (Pogledaj post): ›
mvarga je napisao/la: ›
Svima koji su bili tamo htio bih reći da mi je jako žao što nisam, iako pozvan, mogao biti tamo. Oni koji su se pitali kako naučiti vještine da bi se zaposlili u IT tvrtkama poručio bih slijedeće - Javite se u ESCAPE. Mi smo do sada pripremili 3 developera koji rade u tvrtki Inchoo, 1 voditelja internet marketinga u Njuškalo, 1 voditelja internet marketinga u KG mediju, 2 developera u NetGen, 1 freelancera u dizajnu i uspjeli smo otjerati 1 suvlasnika da osnuje Inchoo. Stoga nam je uspješnost 100% i jamčimo da ćemo Vas pripremiti za posao u tim firmama po vrlo prihvatljivoj cijeni.


A KOLIKO TO KOŠTA????


Ovisno o tome koliko brzo učiš i koliko truda ulažeš. Od 3 mjeseca do 5 godina su navedeni trebali Smile

OK,UZMIMO DA MI TREBA 5 MJESECI????

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.02.2012. 18:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Javi se na [email protected], pošalji portfolio (ma kakav on bio) sa kratkim CV-om i područjem u kojem želiš postati specijalista.
Onda ću ti javiti detalje, ali računaj od 15.000,00 do 110.000,00kn, ovisno o području i predznanju. Taj novac je u stvari potreban za državne doprinose. Nama ćeš radeći, otplatiti naše uloženo znanje.
Jamčim da ćeš naučiti, ali to ti nije jamstvo da ćemo mi dati dobru preporuku. Ovisi i kakva si osoba.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.02.2012. 18:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la: › ...ali računaj od 15.000,00 do 110.000,00kn, ovisno o području i predznanju. Taj novac je u stvari potreban za državne doprinose. Nama ćeš radeći, otplatiti naše uloženo znanje.

Iskreno, meni ovo malo zbunjeno izgleda. Možete malo bolje to objasniti?

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.02.2012. 19:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stvar je jednostavna: Pošto mi nismo obrazovna ustanova, jedina je mogućnost da kod nas netko nauči, je da ga zaposlimo. Kako nama zaposlenik znači obavezu plaćanja plaće i doprinosa Državi, a nemamo nikakve koristi od njega niti ga trebamo, to mora snositi sam. Znači ako želi nešto naučiti mora platiti ono što Država od nas traži da platimo za njega.
Ali...
Umjesto da plati toliko neki neupotrebljivi tečaj, mi ga pripremamo za drugog poslodavca. Ako je dobar, preporučujemo ga, ako ne valja, ne.
Do sada nam je uspješnost 100% jer odmah kažemo osobi koja nije za taj posao istinu u bebu. Mjesečne obaveze po zaposlenom su oko 3500,00kn za minimalac. Koliko mjeseci - toliko ulaganja.
Sada je jasnije?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.02.2012. 19:13 
Naslov:  Re: Osijek Software City: Brojni Osječani žele uloviti IT posao
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la (Pogledaj post): › Stvar je jednostavna: Pošto mi nismo obrazovna ustanova, jedina je mogućnost da kod nas netko nauči, je da ga zaposlimo. Kako nama zaposlenik znači obavezu plaćanja plaće i doprinosa Državi, a nemamo nikakve koristi od njega niti ga trebamo, to mora snositi sam. Znači ako želi nešto naučiti mora platiti ono što Država od nas traži da platimo za njega.
Ali...
Umjesto da plati toliko neki neupotrebljivi tečaj, mi ga pripremamo za drugog poslodavca. Ako je dobar, preporučujemo ga, ako ne valja, ne.
Do sada nam je uspješnost 100% jer odmah kažemo osobi koja nije za taj posao istinu u bebu. Mjesečne obaveze po zaposlenom su oko 3500,00kn za minimalac. Koliko mjeseci - toliko ulaganja.
Sada je jasnije?

Super je taj dogovor. Jel tako i stažisti u bolnici plaćaju državi svoj staž?
Samo niste rekli kolika je Vaša provizija ako pronađete jednog konja sa dobrim zubima, ili Vi volite da Vas netko jaše?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.02.2012. 19:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la: ›
Stvar je jednostavna: Pošto mi nismo obrazovna ustanova, jedina je mogućnost da kod nas netko nauči, je da ga zaposlimo. Kako nama zaposlenik znači obavezu plaćanja plaće i doprinosa Državi, a nemamo nikakve koristi od njega niti ga trebamo, to mora snositi sam. Znači ako želi nešto naučiti mora platiti ono što Država od nas traži da platimo za njega.
Ali...
Umjesto da plati toliko neki neupotrebljivi tečaj, mi ga pripremamo za drugog poslodavca. Ako je dobar, preporučujemo ga, ako ne valja, ne.
Do sada nam je uspješnost 100% jer odmah kažemo osobi koja nije za taj posao istinu u bebu. Mjesečne obaveze po zaposlenom su oko 3500,00kn za minimalac. Koliko mjeseci - toliko ulaganja.
Sada je jasnije?

Aha, vjerujem da je i drugima sada jasnije. Zahvaljujem na objašnjenju! Wink

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.02.2012. 19:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@francika
Ne, stažisti u bolnici rade u Državnoj tvrtki pa Bolnicu ne kažnjava inspekcija rada.
Naša provizija je u tome da taj koji uči kod nas radi za nas. Nikoga ne tražimo niti molimo da dođe. Ovo je samo za one koji ozbiljno traže posao. Naravno, uvijek mogu tata ili mama platiti nekom proviziju za zaposlenje.

Tko ne želi, ne mora platiti naše znanje. Nažalost, studenti se ne bore na svojim fakultetima da ih nauče primjenjena znanja. A fakultetima Država plaća njihovu izobrazbu. I nitko se ne uzrujava.

Ako netko ipak želi naučiti, preostaju mu razni modeli. Naš je jedan. Osim toga trebao bi pratiti raspravu od početka. Jedini je Don Kihot shvatio, ali o-tom potom.

Tvoje je da biraš želiš li naučiti ili ne.

Ja držim puno besplatnih predavanja i pišem blog pa tko želi sam naučiti jer nas ne može platiti, neka se trudi pratiti moj blog (ako ga moje područje zanima).
Tko se ne želi truditi ili nema vremena čekati, mora platiti. Nije moje vrijeme na usluzi svakome.


Zadnja promjena: mvarga; 24.02.2012. 19:26; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bob11
Offline
Avatar

Ukupno postova: 346
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.02.2012. 19:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="Stella1989"]
mvarga je napisao/la: ›
Stvar je jednostavna: Pošto mi nismo obrazovna ustanova, jedina je mogućnost da kod nas netko nauči, je da ga zaposlimo. Kako nama zaposlenik znači obavezu plaćanja plaće i doprinosa Državi, a nemamo nikakve koristi od njega niti ga trebamo, to mora snositi sam. Znači ako želi nešto naučiti mora platiti ono što Država od nas traži da platimo za njega.
Ali...
Umjesto da plati toliko neki neupotrebljivi tečaj, mi ga pripremamo za drugog poslodavca. Ako je dobar, preporučujemo ga, ako ne valja, ne.
Do sada nam je uspješnost 100% jer odmah kažemo osobi koja nije za taj posao istinu u bebu. Mjesečne obaveze po zaposlenom su oko 3500,00kn za minimalac. Koliko mjeseci - toliko ulaganja.
Sada je jasnije?

aha,u biti netko vama plati da bi radio kod vas i ništ nezaradi i još k tome mora naći sam posao (ili mu ga vi nađete?) ovdje gdje je to nemoguća misija,a od vas dobije preporuku!hm.....

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.02.2012. 19:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bob11 je napisao/la (Pogledaj post): ›
aha,u biti netko vama plati da bi radio kod vas i ništ nezaradi i još k tome mora naći sam posao (ili mu ga vi nađete?) ovdje gdje je to nemoguća misija,a od vas dobije preporuku!hm.....


Da, točno tako. Isto kao da je upisao MBA. S tom razikom što mu mi odmah kažemo da odustane, ako tako procijenimo, a tamo mu uzmu cijelogodišnju školarinu.
I da, naša uspješnost je do sada 100% i nitko još nije požalio. Naši 'učenici' zarađuju od 5000 do 15000kn/mjesečno nakon suradnje s nama.
Znadete li koliko Vaši roditelji plaćaju fakultetsko obrazovanje kroz porez? I znadete li koja je uspješnost tih diploma?

Prošlo je vrijeme da nekome sve mora osigurati 'država'. Ako želite znanje i perspektivu, morate uložiti u sebe. I nemojte doći k nama ako Vam se taj model ne sviđa Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.02.2012. 19:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Imate li spremačicu/spremača i koliko zarađuje ako imate? Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: