Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Blagoslov kuća

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.02.2012. 18:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
Da još jednom Simu citiram:
simo031 je napisao/la: › Blagoslov kuća plaća se milodarom. Svećenik je dužan posvetiti kuću i bez novca
Dakle svako nagađanje i optuživanje za harač pada u vodu i besmisleno je...
Svećenik nije kriv ako mu netko želi dat lovu...


Pametnom dosta ...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kazein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 28
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.05.2012. 21:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A šta blagoslov traje samo godinu dana? Hahaha...glupost kako bi se lakoumnima uzimali novci.
Onda bi se i čovjek trebao krstiti svake godine.

Ne dajem crkvi već godinama novac, jedva prehranjujem obitelj a oni imaju i previše.
Svećenici primaju plaću 9-10 tisuća kuna i imaju sve besplatno a meni stalno stižu opomene za struju.

_________________
Čuvanje pasa Osijek i okolica. Info na mail: [email protected]
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.05.2012. 14:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prije nego useliš u novu kuću ili stan zoveš svećenika da je posveti, daš mu milodar prema mogućnostima i to je to. Kuća je posvećena, nije to pašteta s rokom trajanja.

I, kakvi cjenici, kakve gluposti....

Dobro je moja mati (vjernica) govorila: "da nije popova i ja bih išla u crkvu".

Amen

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2013. 19:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neželim ulaziti u raspravu je li to plačka ili ne jer mi se čini besmislenom. Ono što želim reči nema blagoslava kuća nego BLAGOSLOV OBITELJI!! Velika je razlika u tome!

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 8:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la (Pogledaj post): › Neželim ulaziti u raspravu je li to plačka ili ne jer mi se čini besmislenom. Ono što želim reči nema blagoslava kuća nego BLAGOSLOV OBITELJI!! Velika je razlika u tome!


..može biti i blagoslov kućnog ljubimca, sve dok mi popovi propisuju koliko moram dati para da bi mi ušli u kuću na pet minuta i poškropili je svetom vodicom - ne otvaram im vrata.....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2013. 8:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
SrodnaDuša je napisao/la (Pogledaj post): › Neželim ulaziti u raspravu je li to plačka ili ne jer mi se čini besmislenom. Ono što želim reči nema blagoslava kuća nego BLAGOSLOV OBITELJI!! Velika je razlika u tome!


..može biti i blagoslov kućnog ljubimca, sve dok mi popovi propisuju koliko moram dati para da bi mi ušli u kuću na pet minuta i poškropili je svetom vodicom - ne otvaram im vrata.....


stara poslovica bi rekla....nema đabe ni kod stare babe...tako i crkva d.o.o. i ma svoju tarifu

treba održavati sve te skupocjene automobile...ljubavnice...itd.

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2013. 8:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la: ›
Neželim ulaziti u raspravu je li to plačka ili ne jer mi se čini besmislenom. Ono što želim reči nema blagoslava kuća nego BLAGOSLOV OBITELJI!! Velika je razlika u tome!

Naglasak rasprave je na potrebi plaćanja, ili ne plaćanja blagoslova, a ne o "predmetu" blagoslova.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 12:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
SrodnaDuša je napisao/la: ›
Neželim ulaziti u raspravu je li to plačka ili ne jer mi se čini besmislenom. Ono što želim reči nema blagoslava kuća nego BLAGOSLOV OBITELJI!! Velika je razlika u tome!

Naglasak rasprave je na potrebi plaćanja, ili ne plaćanja blagoslova, a ne o "predmetu" blagoslova.


Shvatila sam što je naglasak i kako sam prethodno rekla ne želim ga komentirati. Objasnila sam i zašto. Ipak, osjecala sam se dužnom napisati ono da se prvenstveno radi o blagoslovu obitelji jer nazalost 90% ljudi (kao što se i ovdje pokazalo) vjeruje da se radi o blagoslovu kuci.

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 12:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...od tih 90%b ljudi što si ih spomenula, najmanje 50% uopće nije bitno što se blagoslivlja, već koliko para žele uzeti....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.03.2013. 12:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a ja mislim da se kaže "blagosov kuća"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 13:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...od tih 90%b ljudi što si ih spomenula, najmanje 50% uopće nije bitno što se blagoslivlja, već koliko para žele uzeti....


Ti sveceniku kao ni ministrantima (onim deckicima i djevojcicama sto idu s njim) NISI obvezna ništa dati. Nisi obvezna, ali to ne znaci da ne možeš. Ovisi o tvojoj mogučnosti, želji, potrebi, pa čak bih se usudila reci i savjesti. Postoje i oni svecenici koji ne žele uzeti novac na blagoslovu obitelji. Evo ti samo jedan primjer, osječki kapucin Krešimir Borković svima poznatiji kao Krešo!

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 13:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...znam ja da nisam nikom od njih ništa dužna, ako nemam vjeru u crkvu, ne mora značiti da nisam vjernik, odnosno da ne znam ništa o tome osijek031.com smile.....sva moja iskustva dosadašnja s klerom su izrazito neugodna - od krštenja djece do blagoslova kuća, jer sam dobivala na redovnoj osnovi naputke o preporučenoj cijeni blagoslova, sakramenata i ostalih daća....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 13:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
jer sam dobivala na redovnoj osnovi naputke o preporučenoj cijeni blagoslova, sakramenata i ostalih daća....


Zato uzmeš lijepo Zakonik kanonskog prava, tamo sve pronađeš i znaš točno što si dužna, odnosno nisi dužna dati.

Jedino što je župnik obvezan naplatiti je sakrament ženidbe. Cijena je 300 kn. I tu se ide za onim "Ako možeš tisuće potršiti na svadbu možeš platiti i ovo."
Sve ostalo, sprovodi, krštenja, razne crkvene takse...mogu se i ne moraju naplatiti. Uglavnom se ide za tim da župnik koji već poznaje situaciju obitelji ne naplacuje takve stvari ako obitelj nije u mogucnosti platiti. Zato je potrebno da župnik jedne župe poznaje svoje župljane. A ne može ih poznavati ako sami župljani to ne žele.

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 13:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...sve što si rekla je teorija...praksa je u 99% potpuno različita...osječki svećenik mi nije htio baku pokopati bez da mu platimo..drugi osječki svećenici nisu mi htjeli krstiti dijete, jer nismo vjenčani u crkvi - sva sreća pa je tada postojala vojna kapelica u bijeloj vojarni s kapelanom koji je jedini normalan pop kojeg sam upoznala....sesvetski svećenik mi nije htio krstiti drugo dijete bez mita, mada bi nam progledao kroz prste što nismo crkveno vjenčani.....kad sam tog istog pitala jel će blagoslivljat kuću bez novaca, odgovorio mi je da ne moram dati sada, ali tokom godine svakako moram dati i to pod kategorijom "dar obitelji"...sva sreća pa to nije imalo veze što je par dana rekao da "smo mi župljani s njim na čelu digli kredit za novi bakreni krov i da ga sad moramo svi vraćati"...halo, miki - ja niti ne boravim pod tim krovom, daj ti meni svaki mjesec ratu za moj krov....
...fuj, i dan danas osjećam gađenje prema svima njima i nema tu pomoći...bezveze sam se sad unervozila, moram ja izbjegavat ove teme....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 14:24 
Naslov:  Re: Blagoslov kuća
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma, kad sam se udavala morala sam ići kod pravoslavnog popa da mi da krštenicu jer se udajem u katoličkoj crkvi koji mi je održao bukvicu o tome kako nije najsretniji zbog toga. Hellooooo, pa ja nisam išla niti u jednu crkvu, da bi se on imao išta miješati. Pa do toga da sam morala biti na misi u katoličkoj crkvi gdje su najavljivali svadbu i gdje su glasno rekli moje ime i prezime, ime pokojnog oca i moje majke te da sam pravoslavka. Ma, koji vrag imaju pravo to znati svi koji su tada stajali tamo? Kategorički sam odbila ispovjed i to su ajde de ispoštovali. To nametanje me ispunjava ljutnjom i odbojnošću prema ijednoj crkvi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: