Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Umjesto da rade, sve više mladih kod roditelja čeka bolja vremena

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.10.2011. 23:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa, malo smo mi samodopadljiva nacija što se tiče stava: neću ja s fakultetom raditi za 3000 kuna! Kao prvo, radit ćemo uskoro i za manje, jer je to cijena rada na našem tržištu, a fakultetska diploma sama za sebe ništa ne znači, pogotovo u najpopularnijim zanimanjima s fakulteta koji postoje samo da bi uhljebljavali djecu umirovljenih profesora.

Da ne bi bilo zabune: u ovu gorku istinu uopće ne ubrajam bajku koja još uvijek traje u javnom sektoru, gdje diploma sama po sebi nosi određen platni razred i sve pripadajuće, bez obzira kakav kreten se krio iza nje. No, zato nam i je ovako. Baš zato jer već desetljećima malo ljudi koji puno rade održava na životu skupu i prenapučenu bajku zvanu javni sektor i u kojoj se po pravilu ne radi ništa, a nitko ni za što ne odgovara. Lijepo je to, samo pitanje je koliko će još trajati.

Dakle - radit će se ovdje i za manje. Možemo to zahvaliti dugogodišnjoj gospodarskoj politici bez mozga, vizije ili bilo čega što ne bi barem nanosilo štetu. Došli smo u poziciju da se nadmećemo s Kinezima i Indijcima tko će raditi za manje. Treba li reći kolike su nam šanse za takve investicije? A, u međuvremenu nismo razvijali ništa drugo što bi privuklo možda neke druge investitore. Imamo školstvo koje štanca nekompetentnost i nepotizam, a to malo vrijedi u poslovnom svijetu.

Ima tu nešto i u mentalitetu: nepoduzetnost, kultura nerada i korupcije od vrtićkih dana, biranje poslova... Netko će reći: nisu djeca kriva, nego društvo. Ja bih rekla: neka se trgnu, jer dovoljno su odrasli. Svatko mora preuzeti svoj dio odgovornosti za postojeću situaciju. Koja nikome, ruku na srce, nije bajna. Osim državnim službama, no i bajke imaju kraj...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.10.2011. 23:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon je napisao/la (Pogledaj post): › Pa, malo smo mi samodopadljiva nacija što se tiče stava: neću ja s fakultetom raditi za 3000 kuna! Kao prvo, radit ćemo uskoro i za manje, jer je to cijena rada na našem tržištu, a fakultetska diploma sama za sebe ništa ne znači, pogotovo u najpopularnijim zanimanjima s fakulteta koji postoje samo da bi uhljebljavali djecu umirovljenih profesora.


Što ćemo onda s novim campusom? Da vratimo JNA tamo? Bilo bolje onda?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.10.2011. 23:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nitko nema ništa protiv kampusa niti kvalitetnog obrazovanja. No, problem je nekvalitetan obrazovni sustav koji treba reformirati i učiniti efikasnim i dati mu smisao. Samo, ne mogu zamisliti reforme u izvedbi ovog vodstva sveučilišta, koje je s Keopsom išlo u osnovnu školu!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2011. 0:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Znači treba par generacija koje su išle na to sveučilište izbrisati i ubiti ih u pojam da su nesposobno smeće, dok njihovi vršnjaci koji se nisu zamajavali nikakvim obrazovanjem rade za 3000. Hrpa njih. Wow. Ti si ono HSP, ne? Ne pratim forum redovito.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Baky
Offline
Ukupno postova: 20
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2011. 0:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 



Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
slavonija
Offline
Ukupno postova: 315
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2011. 0:17 
Naslov:  Re: Umjesto da rade, sve više mladih kod roditelja čeka bolja vremena
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sve mi se čini da dolaze vremena da će zidar, tesar, limar postat cijenjena zanimanja...jer od egiptologije nema vajde kad piramida nema, od informatike i računala vajde nema jer nismo silicijska dolina, od filozofije nema vajde jer nam je država puna filozofa....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
slavonija
Offline
Ukupno postova: 315
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2011. 0:28 
Naslov:  Re: Umjesto da rade, sve više mladih kod roditelja čeka bolja vremena
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nekad su stari slavonci i vojvođani imali rješenje da ne ostanu gladni...nisu ovisili ni o državi, ni o uređenju, ni o tome hoće neki na američkoj burzi špekulirat...nit o tome hoće kinezi bt kineski tigar a irci keltski tigar.....jednostavno su imali jedan miran, seoski, slavonski i vojvođanski štimung...jest da je bilo krize i loših vremena ali šokac, bunjevac, švabo, mađar.. je uvik imo svinju za oborit, kokoški za nasadit, kravicu za podojit, krompira za posadit...a u robno-robnoj razmjeni našlo se za malo petroleja da ne bude u mraku....bilo je i šume za oborit koje drvo....i sve više ljudi se vraća tim istinskim vrijednostima mirnog života....međutim neznam kako ćemo dalje jer sad nemoš svinju imat bez da ona ima sedam pasoša, krava sedam cedulja oko uveta..ali mi sve nešto smrdi da ćemo se svi morat vratit na te grane.... Laughing jer ovo nikud ne vodi...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.10.2011. 0:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kurbla je napisao/la: ›
Znači treba par generacija koje su išle na to sveučilište izbrisati i ubiti ih u pojam da su nesposobno smeće, dok njihovi vršnjaci koji se nisu zamajavali nikakvim obrazovanjem rade za 3000. Hrpa njih. Wow. Ti si ono HSP, ne? Ne pratim forum redovito.


Baš lijepo povezano...
Znam da vrijeđa čovjeka kad onako samodopadan izađe sa svojom diplomom na ulicu, pa kad ga oblije ladan znoj kad počne tražit posao i ne može nać nikako ni onaj za 3000 kuna, a kamoli bolji. No, realnost je takva. Vrijeđalo nekoga ili ne.
Za malu utjehu: i ja sam bila student istog tog sveučilišta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.10.2011. 0:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baky je napisao/la: ›


Smile


He, he lude li stvari! Sad sam prvi put vidjela spot, inače sam tu stvar prvi put čula na radiju, u vožnji, pa mi "zapela za uho".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2011. 7:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon je napisao/la (Pogledaj post): ›

Baš lijepo povezano...
Znam da vrijeđa čovjeka kad onako samodopadan izađe sa svojom diplomom na ulicu, pa kad ga oblije ladan znoj kad počne tražit posao i ne može nać nikako ni onaj za 3000 kuna, a kamoli bolji. No, realnost je takva. Vrijeđalo nekoga ili ne.
Za malu utjehu: i ja sam bila student istog tog sveučilišta.


Radiš za 3000? Realnost...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MNOWAR
Offline
Ukupno postova: 159
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.10.2011. 8:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon je napisao/la: ›
Pa, malo smo mi samodopadljiva nacija što se tiče stava: neću ja s fakultetom raditi za 3000 kuna! Kao prvo, radit ćemo uskoro i za manje, jer je to cijena rada na našem tržištu, a fakultetska diploma sama za sebe ništa ne znači, pogotovo u najpopularnijim zanimanjima s fakulteta koji postoje samo da bi uhljebljavali djecu umirovljenih profesora.

Da ne bi bilo zabune: u ovu gorku istinu uopće ne ubrajam bajku koja još uvijek traje u javnom sektoru, gdje diploma sama po sebi nosi određen platni razred i sve pripadajuće, bez obzira kakav kreten se krio iza nje. No, zato nam i je ovako. Baš zato jer već desetljećima malo ljudi koji puno rade održava na životu skupu i prenapučenu bajku zvanu javni sektor i u kojoj se po pravilu ne radi ništa, a nitko ni za što ne odgovara. Lijepo je to, samo pitanje je koliko će još trajati.

Dakle - radit će se ovdje i za manje. Možemo to zahvaliti dugogodišnjoj gospodarskoj politici bez mozga, vizije ili bilo čega što ne bi barem nanosilo štetu. Došli smo u poziciju da se nadmećemo s Kinezima i Indijcima tko će raditi za manje. Treba li reći kolike su nam šanse za takve investicije? A, u međuvremenu nismo razvijali ništa drugo što bi privuklo možda neke druge investitore. Imamo školstvo koje štanca nekompetentnost i nepotizam, a to malo vrijedi u poslovnom svijetu.

Ima tu nešto i u mentalitetu: nepoduzetnost, kultura nerada i korupcije od vrtićkih dana, biranje poslova... Netko će reći: nisu djeca kriva, nego društvo. Ja bih rekla: neka se trgnu, jer dovoljno su odrasli. Svatko mora preuzeti svoj dio odgovornosti za postojeću situaciju. Koja nikome, ruku na srce, nije bajna. Osim državnim službama, no i bajke imaju kraj...


Ako škola ne znači ništa zašto ljudi onda idu i školu. Uvijek je bilo i ostalo sve na invidualizmu. Tko misli da treba ići u školu neka ide a i obratno. Samo je danas u 21 stoljeću jako teško biti neobrazovan i bez škole. Školu mogu završt svi i to daje čovjeku jednu stručnu kvalitetu bez koje se ne može, a to što ljudi odmah misle da su ljepi, zgodni i sve ostalo to nema nikakve veze s realnošću. Davat nekakva generalna mišljenja neama smisla. Mislim da su prošla vremena i razmišljanje gdje se mislilo da škola stvara čovjeka. Ona mu daje neke spoznaje i stručne kvalitete ali da će čovjek biti bolji nego što je bio sigurno neće. Nemože se braniti ni fakultetu ni pojedincu školovanje nekakvaim kvotama i glupostima jer nas to vraća u kameno doba. Sloboda prije svega. Danas je na pojedincu puno veća odgovornost pri samom upisu fakulteta nego što je bila prije 30-40 god. Tekst ti je orjentiran na kolektiv, kolektivno mišljenje, kolektivno djelovanje, neformalne grupe i ponajviše stil razmišljanja njegovan u vrijeme Juge (bez kurioziteta). Jer je to bilo besklasno društvo gdje se vjerovalo i umjetno provodilo putem političko ekonomskih eksperimenata da čovjek koji je recimo dolazi iz jedne radničke ili seljačke obitelji da imam mogućnost da bude predsjednik, to je ipak pretjerivanje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.10.2011. 8:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MNOWAR je napisao/la: ›
Ako škola ne znači ništa zašto ljudi onda idu i školu. Uvijek je bilo i ostalo sve na invidualizmu. Tko misli da treba ići u školu neka ide a i obratno. Samo je danas u 21 stoljeću jako teško biti neobrazovan i bez škole. Školu mogu završt svi i to daje čovjeku jednu stručnu kvalitetu bez koje se ne može, a to što ljudi odmah misle da su ljepi, zgodni i sve ostalo to nema nikakve veze s realnošću. Davat nekakva generalna mišljenja neama smisla. Mislim da su prošla vremena i razmišljanje gdje se mislilo da škola stvara čovjeka. Ona mu daje neke spoznaje i stručne kvalitete ali da će čovjek biti bolji nego što je bio sigurno neće. Nemože se braniti ni fakultetu ni pojedincu školovanje nekakvaim kvotama i glupostima jer nas to vraća u kameno doba. Sloboda prije svega. Danas je na pojedincu puno veća odgovornost pri samom upisu fakulteta nego što je bila prije 30-40 god. Tekst ti je orjentiran na kolektiv, kolektivno mišljenje, kolektivno djelovanje, neformalne grupe i ponajviše stil razmišljanja njegovan u vrijeme Juge (bez kurioziteta). Jer je to bilo besklasno društvo gdje se vjerovalo i umjetno provodilo putem političko ekonomskih eksperimenata da čovjek koji je recimo dolazi iz jedne radničke ili seljačke obitelji da imam mogućnost da bude predsjednik, to je ipak pretjerivanje.


kurbla je napisao/la: ›
Radiš za 3000? Realnost...


Kad bolje razmislim - žao mi je što sam pisala na ovom topicu, treba pustiti snove i bajke da idu svom prirodnom završetku. Realnost ih ubija, jbg. I izaziva ljutnju.

Ljudi se školuju i školovat će se, hvala Bogu, no vrijeme je da napuste krive predodžbe o diplomama. Oni s diplomama dijelit će sudbinu ostatka ovog unazađenog i osiromašenog društva. I što fali dobrom frizeru ili zidaru?! Počnimo, pobogu, njegovati i razvijati kulturu RADA, a ne nerada i zaobilaženja pravila.

Znam da vrijeđa kad čovjek pomisli da radi cijeli mjesec za jedne rifle, patike i par izlazaka (preračunato na vrijednosni sustav jednog studenta), no HR realnost je da od tog novca žive ponekad i višečlane obitelji, odrastaju djeca i stvari se kotrljaju na neki naš način. Žmirenje na ovu tužnu činjenicu neće nam pomoći, samo će učiniti da ona traje još malo duže.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
WalterWolf
Offline
Ukupno postova: 157
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.10.2011. 10:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nedavno sam čuo jedan dobar primjer. Čovjek sa završenim veterinarskim fakultetom zaposlio se na farmi svinja. Ali ne kao doktor, već kao tehničar, portir-čuvar, domar na održavanju i administrator. Čovjek je pametan i sposoban i završio je jedan od težih fakulteta u državi. To se očito mora dobro iskoristiti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.10.2011. 10:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

------


Zadnja promjena: PEGY; 25.01.2013. 15:06; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2011. 11:37 
Naslov:  Re: Umjesto da rade, sve više mladih kod roditelja čeka bolja vremena
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam samo pitao Sharon da li i ona radi za 3000kn kad već moralizira kako je to realnost i kako se treba spustiti na zemlju, te kako je i sama pohađala naše sveučilište. Odgovor nisam dobio. osijek031.com smile
Može se izjasniti i Pegy, predstavnica veČine. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: