Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Skandalozno: Roditelji ignorirali dopise liječnika da se učenici drogiraju!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65792
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.09.2011. 13:15 
Naslov:  Skandalozno: Roditelji ignorirali dopise liječnika da se učenici drogiraju!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Testiranje na droge svih srednjoškolaca u županiji u prošloj je školskoj godini obavljeno prvi i, čini se, posljednji put! Centar za prevenciju i liječenje bolesti ovisnosti ZZJZ od daljnjeg provođenja ovog skupog projekta odustaje zbog skandaloznog izostanka podrške roditelja i škola! Naime, objašnjava voditeljica projekta, dr. Marija Kribl, najveći broj škola nije poduzeo ništa da testiranje bude sveobuhvatno i obvezno za sve učenike, dok se ni jedan roditelj djece koja su na testiranju bila pozitivna nije javio Centru za prevenciju i liječenje bolesti ovisnosti.

- Godinama smo se borili da ovaj projekt zaživi, da bi kada je konačno dobio zeleno svjetlo doživio potpuni neuspjeh. Izuzetak je nekoliko škola, ravnatelji najvećeg broja njih nisu poduzeli apsolutno ništa da bi roditelji svih maloljetnih učenika potpisali suglasnost za testiranje. Oni su jednostavno obrasce podijelili učenicima uz naputak da ih daju roditeljima. Naravno, upravo ona djeca koja su imala razloga za strah od testiranja obrasce za suglasnost nikada nisu ni odnijela kući. Završili su u kantama za smeće na putu iz škola ili već u samoj školi. Stoga više od četiri tisuće srednjoškolaca uopće nije pristupilo testiranju. Podatci dobiveni analizom uzoraka zato nisu relevantni, upozorava dr. Kribl, te ističe kako je od nemara uprava škola više šokirala potpuna nezainteresiranost roditelja za činjenicu da im djeca konzumiraju droge.

- Ni jedan roditelj djece koja su na testiranju bila pozitivna nije se javio u Centar nakon što su o rezultatima testiranja obaviješteni dopisom koji smo slali na kućnu adresu! Uopće nisu reagirali na činjenicu da im djeca koriste droge i nisu pokazali nikakvu ozbiljnu namjeru pomoći im da se riješe ovisnosti! To znači da je cilj projekta nemoguće ostvariti, tako da nismo vidjeli nikakav smisao da se projekt nastavi provoditi, pa za njegovo financiranje u ovoj školskoj godini nismo ni tražili sredstva - zaključuje dr. Kribl.

Počinju s 15 godina

Roditelje, čini se, uopće ne brine podatak kako je Centar za prevenciju bolesti ovisnosti ZZJZ-a Osječko-baranjske županije samo u 2010. godini registrirao 18 novih ovisnika u dobi do 20 godina, kao ni činjenica da tek jedan od 100 uhvaćenih konzumenata droge biva registriran kao ovisnik prilikom prve konzumacije, odnosno da prema statistikama oni najčešće bivaju uhvaćeni i registrirani tek nakon godinu dana korištenja neke od droga. To znači da konzumacija droga u prosjeku počinje u petnaestoj godini te se do punoljetnosti pretvara u ovisnost.

Testirano 2.212 đaka

Maloljetnike se nije moglo testirati bez dopuštenja roditelja, no unatoč činjenici da je testiranje bilo besplatno i anonimno, suglasnost je potpisalo samo 7.996 od 12.317 roditelja, tako da je u testni uzorak projekt ušlo između 50 i 60 posto srednjoškolaca. S obzirom na to da se testiranje provodilo po principu slučajnog uzorka, u konačnici je obuhvatilo 2.212 učenika, odnosno 17,96 posto od ukupnog broja srednjoškolaca. Njih sedmero bilo je pozitivno na prisutnost droge u organizmu.

Tekst: Ivana Kukić Solar/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.09.2011. 14:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hrvatska bahatost i primitivizam.

Stav: moje dijete je najpametnije, najsposobnije i najsavrsenije, predodredjeno za uspjeh. Moje dijete zasluzuej sve petice, jer ce se onda moci upisati na fakultet, a poslije toga dobiti posao. Moje dijete je najpametnije, stoga je logicno da je za svaku ocjenu manju od 5 odgovoran nastavnik ili profesor. Moje dijete je savrseno i u zivotu bi mu samo smetalo da ima dosje drogerasa. Bolje da se drogira i ima posao, nego da se ne drogira i ima dosje.

Hrvatska kakvu smo htjeli!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 07.09.2011. 14:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zašto bi netko pristao na testiranje?!

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
70rupies
Offline
Ukupno postova: 68
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.09.2011. 14:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Propust je učinjen i kod toga što se profesore nije testiralo.

Nepobitna je činjenica da u odgojno-obrazovnom sustavu profesor mora biti primjer i uzor, a kao takvi su mogli pridonijeti i sami pristati na postupak testiranja. Kako bi se djeca povela njihovim primjerom.

Škandal.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 07.09.2011. 14:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To što se nitko nije javio u Centar za prevenciju ovisnosti, ne znači da nisu reagirali. (Iako to možda znači da nisu reagirali pravilno).

Drugo, testiranje je trebalo biti obavezno za sve učenike. Pa da vidiš.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.09.2011. 14:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hmm...rezultate testiranja slali su na kucnu adresu. Nije im mozda palo na pamet da nisu roditelji jedini koji preuzimaju postu, vec da tamo zivi i onaj koji je konzumirao odredjene stvari i ne zeli da rezultati testiranja dodju u ruke roditelja? Wink Svasta je moguce... Zasto nisu zvali roditelje telefonom da osobno dodju na razgovor, s obzirom na prirodu testiranja?

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Đeđa_zaboravih_lozinku_od
Offline
Avatar

Ukupno postova: 161
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.09.2011. 14:50 
Naslov:  Re: Skandalozno: Roditelji ignorirali dopise liječnika da se učenici drogiraju!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

iako se u biti slažem sa Letećim, ipak ostavljam prostor da dio roditelja zapravo uopće ne zna kako bi se sa ovakvim saznanjem nosio, pa gura glavu u pijesak, ne kontajući da postiže upravo najgori mogući efekt...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.09.2011. 15:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Suglasnosti za roditelje za takve važne stvari daju se roditeljima osobno, na informacijama ili roditeljskim sastancima. Naravno da je ekipica isti taj papir odmah napunila, srolala i pofumala za vrijeme odmora iza škole.

Samo polovica roditelja dala je suglasnost da im dijete (besplatno) testiraju? Kladim se da pola roditelja od te polovice gonga sa svojom milom djecom, a druga polovica nije pristala samo zato što ima mogućnost da ne pristane.

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Duminske Trake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 401
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 07.09.2011. 15:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A jebote na šta smo spali...još malo pa će stavit i detektore metala u škole.

_________________
Lega moj...to su ti te dumine.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
slavonija
Offline
Ukupno postova: 315
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.09.2011. 15:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Hrvatska bahatost i primitivizam.

Stav: moje dijete je najpametnije, najsposobnije i najsavrsenije, predodredjeno za uspjeh. Moje dijete zasluzuej sve petice, jer ce se onda moci upisati na fakultet, a poslije toga dobiti posao. Moje dijete je najpametnije, stoga je logicno da je za svaku ocjenu manju od 5 odgovoran nastavnik ili profesor. Moje dijete je savrseno i u zivotu bi mu samo smetalo da ima dosje drogerasa. Bolje da se drogira i ima posao, nego da se ne drogira i ima dosje.

Hrvatska kakvu smo htjeli!


bravo za komentar, drago mi je vidjet da neki ljudi tako razmišljaju jer sam se već počeo bojat da sam jedina budala..koja tako razmišlja....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.09.2011. 17:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zašto bi testiranje bilo obavezno za sve učenike... ne kužim, kakav stupidan nadobudni projekt utemeljen na premisi da će ljudi samovoljno prihvatiti ovu inicijativu. samo kreten može ovakvo nešto osmisliti i onda se čuditi što nije uspio.

"za sve učenike" ali zašto? ajmo onda napraviti testiranje za sve građane RH pa da vidimo onda, a one sa negativnim rezultatom izdvojiti iz društva u sabirne centre i rehabilitirat. svašta.
sloboda je zajebana stvar i netreba je se odreći nikad pa makar i ovom slučaju.

projekat je amaterski i neozbiljan naše društvo je zadrto neuko i jadno, stigmatizirati nekoga pogotovo djecu u ranoj ili adolescentskoj dobi je glupo, pogotovo u našem društvu.

ponavljam prije par godina bio je slučaj dvoje djece koji su imali aids pa se nisu mogli upisati u osnovnu šklu radi stigme teške bolesti koju su dobili rođenjem. isto se može dogoditi i djeci koja su recimo bila negativna na testu, niko ne vodi računo što kad je nalaz negativan i kad je moje dijete u pitanju, što mi stoji na raspolaganju, pedagog, informacije, pomoć, koji programi pomoći i informiranja pri vladi RH postoje za bilo što a posebno za ovakve stvari. dakle građani i obitelji ostaju na cjedilu dijete ostane obilježeno kao "narkoman", i to je to a vi onda rješavajte to, nađite školu, i okolinu u RH gdje ćete biti prihvaćeni i živjeti normalno.

vlada koja nerazumije i nezna osnovne podjele na teške i lake droge nemože i nezna urediti i implementirati bitne stvari jer nerazumiju ni osnove. stoga ne podržavam ovaj program i ideju .

tako da ima važnijih i većih problema od ovoga iako je tema krajnje bitna i osjetljiva ovaj projekt nije nikakvo riješenje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 07.09.2011. 20:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Hrvatska bahatost i primitivizam.

Stav: moje dijete je najpametnije, najsposobnije i najsavrsenije, predodredjeno za uspjeh. Moje dijete zasluzuej sve petice, jer ce se onda moci upisati na fakultet, a poslije toga dobiti posao. Moje dijete je najpametnije, stoga je logicno da je za svaku ocjenu manju od 5 odgovoran nastavnik ili profesor. Moje dijete je savrseno i u zivotu bi mu samo smetalo da ima dosje drogerasa. Bolje da se drogira i ima posao, nego da se ne drogira i ima dosje.

Hrvatska kakvu smo htjeli!


apsolutno se slazem s ovim sto si naveo. to je uzrok velikih problema u drustvu ... no ... u ovom konkretnom slucaju, mislim da bi se zamislio da li bi dao da mi se dijete testira.

odgoj djeteta je vrlo delikatna stvar, i naravno, osim 'prepresije' ... mora se graditi i na uzajamnom razumjevanju i povjerenju.

prisiljavati dijete na testiranje, mene kao roditelja bi bilo porazavajuce i time bi priznao da sam zakazao, i istovremeno povrijedio njegove osjecaje, pokazao mu da nemam povjerenja u njega.

nadalje, i sam sam u dilemi da li bi mi bilo prihvatljivije da mi se dijete opija, ili da tu i tamo popusi koji joint.

Ponekada sam sklon razmisljanju da je taj joint manje stetan od litre ribara, a prilikom tih testiranja i nakon jointa dijete obiljezavaju kao 'narkomana' ... a poslije 45 litara ribara nece biti alkoholirac.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica21
Offline
Avatar

Ukupno postova: 345
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.09.2011. 21:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni uopće nebi bio problem podvrgnut se testiranju... u bilo koje doba dana... nemam što skrivati... i da, potpisala bih da se moje dijete smije testirati... isto kao što su moji roditelji potpisali kad sam ja upisivala srednju Wink to mi nije predstavljalo nikakav problem...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dovla Šex
Offline
Avatar

Ukupno postova: 165
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.09.2011. 21:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo testiranje na droge je totalna glupost, bezveze maltretiraju djecu. Onaj tko ima veze s drogom to se na njemu vidi iz aviona, pogotovo medju srednjoskolskom djecom, tak da ta prisilna testiranja samo traumatiziraju djecu i ubijaju im povjerenje u roditelje, sustav i slicno....

Kako roditelj ocekuje da mu se djete povjeri s necim vrlo povjerljivim, kad ga je morao slati na testiranje na drogu da mu povjeruje da se ne drogira !

_________________
Don't wait for the perfect moment...Take the moment and make it perfect...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vilenjak
Offline
Ukupno postova: 442
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 07.09.2011. 22:14 
Naslov:  Re: Skandalozno: Roditelji ignorirali dopise liječnika da se učenici drogiraju!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la (Pogledaj post): › Testiranje na droge svih srednjoškolaca u županiji
Redakcija 031 je napisao/la (Pogledaj post): › S obzirom na to da se testiranje provodilo po principu slučajnog uzorka

?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: