Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Šetač: Prva godišnjica realizacije projekta "Originalni osječki semafori za pješake"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65847
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.06.2011. 8:28 
Naslov:  Šetač: Prva godišnjica realizacije projekta "Originalni osječki semafori za pješake"
23.06.2011. 9:00
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[23.06.2011. 12:35] Danas je obilježena prva godišnjica realizacije projekta nazvanoga "Originalni osječki semafori za pješake", s podnaslovom "Osječki 'Šetač' kao 'Crveni stajač' i 'Zeleni hodač'", čiji je autor rođeni Osječanin Tomislav Levak. U vremenu od 9,00 do 11,00 sati, omiljena osječka ulična skulptura August Cesarec, poznatija kao "Šetač" (smještena na Trgu slobode), čije se siluete od 23. lipnja 2010. godine nalaze na signalnim svjetlima dijela pješačkih semafora u samom središtu Osijeka, privremeno je "nosila" dvije kravate: jednu u crvenoj, a drugu u zelenoj boji, dakle – u bojama semafora.

Na taj način, svojevrsnom jednostavnom simboličnom instalacijom, građani Osijeka podsjetit će se na 23. lipnja 2010. godine, kada je akademski kipar Stjepan Gračan, autor skulpture "Šetač", na pješačkom prijelazu u Ulici Hrvatske Republike (najbližem skulpturi), u sklopu zanimljivo kulturno-umjetničkog programa svečano pustio u rad prva dva semafora za pješake s novim vizualnim identitetom.

U nekoliko mjeseci nakon toga, prema ideji autora projekta, novinara Tomislava Levaka, te u dogovoru s Gradom Osijekom, djelatnici tvrtke Elektromodul-promet d.o.o. Osijek, gradskog koncesionara za održavanje semaforske signalizacije, zamijenili su signalna svjetla na semaforima na 16 pješačkih prijelaza u ulicama koje omeđuju pješačku zonu. Tako Šetač sada "šeta" na ukupno 32 pješačka semafora na šest raskrižja – cijelom Ulicom Hrvatske Republike do spoja sa Županijskom ulicom te dijelom Radićeve ulice do raskrižja s Europskom avenijom.

Na dijelu stupova pokraj "novih" semafora pak postavljeni su posebni plakati-naljepnice s objašnjenjima o kakvom projektu je riječ te tko su „Šetač“ i akademski kipar Stjepan Gračan, autor skulpture. Valja naglasiti kako je, prema idejnim nacrtima autora Tomislava Levaka, sva vizualna i grafička rješenja semaforskih svjetala i plakata-naljepnica osmislio njegov brat, grafički dizajner Krešimir Levak.

Inače, u proteklih godinu dana, sukladno dogovoru s resornim Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture RH, Grad Osijek i stručne službe kontinuirano su pratili situacija na navedenim pješačkim prijelazima. Na osnovu tih rezultata, u jesen ove 2011. godine trebala bi biti nastavljena izmjena signalnih svjetala na još niz pješačkih semafor, ponajprije u središtu grada, a podsjećamo da bi u roku od nekoliko godina svi pješački semafori u gradu (trenutačno ih ima 400 na 77 raskrižja) trebali dobiti novi vizualni identitet. Uskoro bi, kao drugi dio projekta, također prema prijedlogu autora Levaka, Odsjek za promet Grada Osijeka trebao početi obilježavati i pješačke zone i staze u gradu putem siluete "Zelenog Šetača", naslikane na pločnicima i betonskim podnim plohama. Taj projekt je također lani simbolično najavljeno oslikavanjem nekoliko takvih tzv. podnih silueta na Trgu slobode, povodom 5. listopada – Svjetskog dana pješaka.

U pripremi su za ovo ljeto i jesen još niz dugo najavljivanih projekata – primjerice, otvaranje Facebook profila i web portala "Šetača", zatim tiskanje majica i drugih suvenira s njegovim likom, čak i pokretanje književne biblioteke "Šetač" te drugo – o čemu će javnost biti pravodobno obaviještena.

Pogledajte video i fotografije...

Video031: Prva godišnjica realizacije projekta "Originalni osječki semafori za pješake" [HD]














Foto i video: Daniel Antunović


U četvrtak, 23. lipnja 2011. godine, prigodno će biti obilježena prva godišnjica realizacije projekta nazvanoga "Originalni osječki semafori za pješake", s podnaslovom "Osječki 'Šetač' kao 'Crveni stajač' i 'Zeleni hodač'", čiji je autor rođeni Osječanin Tomislav Levak.

Toga dana, u vremenu od 9,00 do 11,00 sati, omiljena osječka ulična skulptura August Cesarec, poznatija kao "Šetač" (smještena na Trgu slobode), čije se siluete od 23. lipnja 2010. godine nalaze na signalnim svjetlima dijela pješačkih semafora u samom središtu Osijeka, privremeno će "nositi" dvije kravate: jednu u crvenoj, a drugu u zelenoj boji, dakle – u bojama semafora.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ruprecht
Offline
Ukupno postova: 66
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.06.2011. 12:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Već je prošlo godinu dana?! Ne mogu vjerovati... Eto, drago mi je da se takav "mali" građanski projekt (iako polako) razvija, širi i obilježava, i to ovaj put, čini mi se - bez uplitanja politike... Bit će mi drago da se otvore i web portal i Facebook profil jer mi je to fora, ali pitam autore - gdje su konačno te majice? Želio bih imati majicu sa znakom Šetača... Bila bi mi fora.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ruprecht
Offline
Ukupno postova: 66
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.06.2011. 13:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I da - fora je ovo s kravatama - građanski, zanimljivo, u bojama, čak i s hrvatskim predznakom... Čak mi i spomenik izgleda bolje s njima - možda su trebali ostaviti kravate...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inertia
Offline
Ukupno postova: 236
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.06.2011. 13:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, ovo sa Šetačem stvarno prerasta u jedan zanimljih i hvale vrijedan projekt. Sviđa mi se ovo s kravatama, već sam se uplašio da će mu staviti šljem i kalašnjikov.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.06.2011. 13:32 
Naslov:  Re: Šetač: Prva godišnjica realizacije projekta "Originalni osječki semafori za pješake"
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nego, što se nigdje ne piše o tome kako je August Cesarec bio aktivni marksist i antifašist kojega su '41. mučki ubili ustaški krvnici?

ili se to pitanje ne smije niti postaviti, kako Šetač ne bi "slučajno" preko noći nestao?

pravite kvazi-brand a da pojma nemate o čemu Rolling Eyes

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ruprecht
Offline
Ukupno postova: 66
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.06.2011. 13:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"nego, što se nigdje ne piše o tome kako je August Cesarec bio aktivni marksist i antifašist kojega su '41. mučki ubili ustaški krvnici?

ili se to pitanje ne smije niti postaviti, kako Šetač ne bi "slučajno" preko noći nestao?"

Malo si opterećena poviješću na krivi način, zar ne? Koliko ja kužim i pratim gotovo od samoga pocetka - promovira se Šetač kao jedna od oznaka Osijeka, skulptura i silueta koje su itekako zaživjele među građanima Osijeka, a ne marksizam, antifašizam, kritika ustaštva i slično... No, dobro, svatko ima pravo na svoj stav, ali čini mi se da ova kritika nema puno veze s projektom i njegovim namjerama...



Info: http://www.osijek031.com/osijek.php?najava_id=32743#ixzz1Q6994rGi

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.06.2011. 13:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ruprecht je napisao/la (Pogledaj post): › I da - fora je ovo s kravatama - građanski, zanimljivo, u bojama, čak i s hrvatskim predznakom... Čak mi i spomenik izgleda bolje s njima - možda su trebali ostaviti kravate...

Crvena i zelena kravata, donacija Konzuma? Wink

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.06.2011. 14:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bolje da su stavili prvo jednu, pa nakon sat-dva drugu kravatu. ovako ko cirkus kolorado... ili ko neki mađarski turist.

inaće, pohvale za akciju!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
GrgaZlatoper
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: iza čoška opali te Joška
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.06.2011. 14:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evil monkey je napisao/la: ›
nego, što se nigdje ne piše o tome kako je August Cesarec bio aktivni marksist i antifašist kojega su '41. mučki ubili ustaški krvnici?

ili se to pitanje ne smije niti postaviti, kako Šetač ne bi "slučajno" preko noći nestao?

pravite kvazi-brand a da pojma nemate o čemu Rolling Eyes


Što ne napišeš da je do napada Njemačke na SSSR taj tvoj Cesarec dijelio iste ideje i stavove oko rasturanja Kraljevine Jugoslavije odnosno uspostave NDH zajedno s ustašama! To si zaboravio, jel?

_________________
Ujo na n-tu kada n->∞
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
vandalay industries
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.06.2011. 15:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dakle, stvarno...
Ovakvih stvari nema ni u Monty Pythonu. Godišnjica originalnog semafora!?!?!?
Nije li ovo već pomalo komično i ne prerasta li opus stanovitog autora i njegove svite u paradu kiča i neukusa? (sjetimo se barcoda koji nam se prijeti na obali Drave - još jedan skeč kakvog se ni Terry Gilliam ne bi postidio).

Da je cijela stvar sa šetačem i semaforom prošla skromno i samozatajno, pozdravio bih ju. Ali ovako...

U načelu, cijenim svaki pokušaj da se naš grad učini posebnim i ljepšim, ali sve mi se čini kako se ovdje radi samo o sajmu taštine i opakom ego boostingu.

Smatram da o ovakvim stvarima (semaforima i barcodima i tko zna što nas još čeka) trebaju odlučivati stručnjaci i sami građani, a ne davati nekome odriješene ruke da nam od grada radi Moiru Orfej radi vlastite promocije.

Uz svo dužno poštovanje, ali ovakvi "rođeni Osječani" bi trebali platiti gradu da sami sebi negdje jednostavno podignu sopmenik pa da ga slave svaku godinu i da to naravno bude medijski popraćeno, da se dijele majice sa likom i naprave akcijske figurice... možda čak i nekakav web stream što se događa kod spomenika 24/7?

P.S.
već očekujem elokventni odgovor od stanovitog "ruprechta" (čiji li je on Tyler Durden, pitam se) kako nemam pojma o urbanoj kulturi i estetici i bla bla bla.... Pih. Više se divim neznanim writerima koji "opale" dobar grafit pored pruge nego ovakvima. Oni bar koriste aliase.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.06.2011. 15:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

GrgaZlatoper je napisao/la (Pogledaj post): ›
evil monkey je napisao/la: ›
nego, što se nigdje ne piše o tome kako je August Cesarec bio aktivni marksist i antifašist kojega su '41. mučki ubili ustaški krvnici?

ili se to pitanje ne smije niti postaviti, kako Šetač ne bi "slučajno" preko noći nestao?

pravite kvazi-brand a da pojma nemate o čemu Rolling Eyes


Što ne napišeš da je do napada Njemačke na SSSR taj tvoj Cesarec dijelio iste ideje i stavove oko rasturanja Kraljevine Jugoslavije odnosno uspostave NDH zajedno s ustašama! To si zaboravio, jel?


srčeko, Cesarec nije bio ustaša nego se zalagao za nacionalnu samostalnost Hrvatske - ili ti to mozda sada smeta? To i dalje ne umanjuje činjenicu ga ustaški krvoloci mučki ubili...

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maddox_rumble
Offline
Avatar

Ukupno postova: 848
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.06.2011. 15:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa meni je simpaticna ta shema Smile moram priznat

kravate su fora

eto Smile

_________________
There can be only one, and that one is me Wink
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.06.2011. 15:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ruprecht je napisao/la (Pogledaj post): ›
Malo si opterećena poviješću na krivi način, zar ne?


really? a što bi po tebi bila "opterećenost poviješću na ispravan način", hm? To što u tvojoj glavici nema poveznica između kipova, ljudi i ideja koje ti isti kipovi predstavljaju jest tvoj problem i, rekla bih, nedostatak, a ne moj.

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
game
Offline
Avatar

Ukupno postova: 474
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.06.2011. 16:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vandalay industries je napisao/la (Pogledaj post): › Dakle, stvarno...
Ovakvih stvari nema ni u Monty Pythonu. Godišnjica originalnog semafora!?!?!?
Nije li ovo već pomalo komično i ne prerasta li opus stanovitog autora i njegove svite u paradu kiča i neukusa? (sjetimo se barcoda koji nam se prijeti na obali Drave - još jedan skeč kakvog se ni Terry Gilliam ne bi postidio).

Da je cijela stvar sa šetačem i semaforom prošla skromno i samozatajno, pozdravio bih ju. Ali ovako...

U načelu, cijenim svaki pokušaj da se naš grad učini posebnim i ljepšim, ali sve mi se čini kako se ovdje radi samo o sajmu taštine i opakom ego boostingu.

Smatram da o ovakvim stvarima (semaforima i barcodima i tko zna što nas još čeka) trebaju odlučivati stručnjaci i sami građani, a ne davati nekome odriješene ruke da nam od grada radi Moiru Orfej radi vlastite promocije.

Uz svo dužno poštovanje, ali ovakvi "rođeni Osječani" bi trebali platiti gradu da sami sebi negdje jednostavno podignu sopmenik pa da ga slave svaku godinu i da to naravno bude medijski popraćeno, da se dijele majice sa likom i naprave akcijske figurice... možda čak i nekakav web stream što se događa kod spomenika 24/7?

P.S.
već očekujem elokventni odgovor od stanovitog "ruprechta" (čiji li je on Tyler Durden, pitam se) kako nemam pojma o urbanoj kulturi i estetici i bla bla bla.... Pih. Više se divim neznanim writerima koji "opale" dobar grafit pored pruge nego ovakvima. Oni bar koriste aliase.


joj, hvala što nisam ovo morala sve tipkati..dakle potpisujem!malo sam boldirala stvari koje sam i sama htjela napisati...

ja odsad pamtim sve što postignem u svojoj karijeri i slavim godišnjice osijek031.com smile
a, znate onu, besposleni popo jariće krsti..
tako i ovi rođeni osječani, samoprozvani novinari i slični osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maradona
Offline
Ukupno postova: 47
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.06.2011. 18:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kakve su to pizdarije cesarec ustaša, pred svoju smrt je napisao u zatvorskoj ćeliji Živjela Sovjetska Hrvatska

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: