Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Europska Amazona mora postati nacionalni park!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
LegaOS2
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.06.2011. 0:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rori 1 je napisao/la: ›
Stela dušo draga ,svoje neznanje i glupost koje prosipaš trebala bi ipak pokušati sakriti a ne objavljivati na opće zgražanje onih koji čitaju.Ako je tebi najveća močvara u Europi sa tolikim biljnim i životinjskim svijetom kojoj se dive mnogi koji dolaze bezveze, to je tvoj problem.A ako si imalo pažljivije čitala tekst u što sumljam, lijepo je rečeno da bi proglašenje nacionalnim parkom spriječio devastaciju i uništavanje močvare. I još nešto uspoređivati Brijune i močvaru isto je kao da uspoređuješ malinu i lubenicu što je besmisleno , svaka ima svoje čari i ljepote.

Joj rori dušice Rolling Eyes . Toliko se praviš pametna i pljuckaš po Stelli koja iznosi OSOBNI stav na osnovu svojih iskustava i obilazaka. A ti? Embarassed Argumenti su ti kao uzeti iz usta osobe imena Tibor, koji iznosi svoje stavove isključivo iz OSOBNIH interesa. Ta znamo da je on bivši djalatnik navedene institucije. Zašto nije opravdao svoju plaću i postigao bolji status parka? Zašto je morao otići iz njega? Zašto koristiš tu sintagmu "najveće močvara"? Znaš li ti što je to uopće? Kopački rit nije močvara nego ono što mu i ime kaže - RIT! Zato molim te ne lupetaj više gluposti, malo se informiraj, provedi koji mjesec u ritu, obiđi i druga njemu slična područja pa onda pametuj. Do tada - bolje šuti. Wink
A osoba imena Tibor priča staru priču. Bitno je naći neke neprijatelje kao npr. šumare ili lovce pa opleti po njima. Ali, njegova priča je več davno "prokužena". Zato nemojte nasjedati na te floskule. Da nije bilo šumara i lovaca iz nekadašnjeg firme Jelen, koja je gospodarila tim područjem prije rata i napravila to što imamo danas tipovi kao navedeni ne bi imali o cemu pričati. Ali to je neka druga tema. Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.06.2011. 1:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rori 1 je napisao/la: ›
A ako si imalo pažljivije čitala tekst u što sumljam

nevezano uz temu...
razumijem da neki ljudi nemaju osjećaj za č/ć, ije/je i sl., ali da ima ljudi koji govore sumljam, dimljak... to mi je nevjerojatno!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rori 1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: sasvim blizu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2011. 7:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Lega o čemu ti pričaš? Što je loše u tome da rit (močvara,Amazona ili kako kako god da se zove) postane nacionalni park? To bi značilo da se više nemože raditi što se želi npr.da polupijane horde lovaca harače po terenu ili da se sijeku stabla kako se kome hoće zar je to loše.Ili zašto ovaj naš kraj nebi prosperirao turistički kao Plitvice.ZAŠTO? Što je problem ? Ili se i tebi kao i spomenutoj gđici ne mili močvara ups. rit.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rori 1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: sasvim blizu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2011. 8:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
rori 1 je napisao/la: ›
A ako si imalo pažljivije čitala tekst u što sumljam

nevezano uz temu...
razumijem da neki ljudi nemaju osjećaj za č/ć, ije/je i sl., ali da ima ljudi koji govore sumljam, dimljak... to mi je nevjerojatno!


Čisto SUMNJAM da te plaćaju za lektoriranje tekstova .Stoga se radije drži teme ako naravno imaš što za reći, jer nije dobro džabe se praviti pametan.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.06.2011. 9:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rori 1 je napisao/la: ›
Čisto SUMNJAM da te plaćaju za lektoriranje tekstova .Stoga se radije drži teme ako naravno imaš što za reći, jer nije dobro džabe se praviti pametan.

zašto se nije dobro džabe praviti pametan? zato nam društvo i je ovakvo kakvo je, jer podržava, pa čak i potiče mediokritete.

što se teme tiče, wikipedia kaže...
Nacionalni park je definiran člankom 11. Zakona o zaštiti prirode [1] kao: "... prostrano, pretežno neizmijenjeno područje kopna i/ili mora iznimnih i višestrukih prirodnih vrijednosti, obuhvaća jedan ili više sačuvanih ili neznatno izmijenjenih ekoloških sustava, a prvenstveno je namijenjen očuvanju izvornih prirodnih vrijednosti."
...
Park prirode je prostorno prirodno ili dijelom kultivirano područje kopna i/ili mora s ekološkim obilježjima međunarodne ili nacionalne važnosti, s naglašenim krajobraznim, odgojno-obrazovnim, kulturno-povijesnim i turističko-rekreacijskim vrijednostima.
...
Zbog svoje očuvanosti kao rijetkog ritskog ekosustava, velike biološke raznolikosti i izuzetne znanstvene i ekološke vrijednosti, Kopački rit je 1967. godine zaštićen statusom Upravljanog prirodnog rezervata na površini od 17.730 hektara. Uže područje rezervata od 7.220 hektara 1976. godine je dobilo status Specijalnog zoološkog rezervata, a šire područje od 10.510 hektara status Parka prirode. Međunarodni značaj Kopačkog rita potvrđen je 1993. godine uvrštavanjem na popis međunarodno značajnih močvara, sukladno Ramsarskoj konvenciji.
Kopački rit uvršten je i u listu ornitološki značajnih područja - IBA (Important Bird Area), a nominiran je i za uvrštenje u UNESCO (Svjetska prirodna baština).

ne razumijem se u sve to, ali znam da je stanište velikog broja ptica i drugih životinja te da je zbog toga cijenjen i to poštujem, no ima li uvjete da postane np - ne znam i ne tangira me previše.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
VESP
Offline
Ukupno postova: 285
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 19.06.2011. 10:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ni mene ne tangiraju Plitvicka jezera

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
malios
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.06.2011. 11:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja mislim da bi pored ostalog već nabrojanog trebalo postavit i nekoliko tenkova na ulaz u budući Nacionalni park,čisto da se podsjetimo da je u Baranji bio rat!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.06.2011. 14:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne vidim niti jedan razlog zašto bi Rit bio NP, pogotovo jer se na području Baranje već od 50 godina raznim sustavima kanala znatno uticalo na prirodni tok rijeka.

Mislim da je ovaj status sasvim prigodan za trenutno stanje.

Osim toga, ne razumijem kako se uopće može uspoređivati recimo Mljet, Kornati sa jednom močvarom, ma zvala se ona i Kopački Rit. To mi je malo neozbiljno ;D.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2011. 14:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rori 1 je napisao/la: ›
Stela dušo draga ,svoje neznanje i glupost koje prosipaš trebala bi ipak pokušati sakriti a ne objavljivati na opće zgražanje onih koji čitaju.Ako je tebi najveća močvara u Europi sa tolikim biljnim i životinjskim svijetom kojoj se dive mnogi koji dolaze bezveze, to je tvoj problem.A ako si imalo pažljivije čitala tekst u što sumljam, lijepo je rečeno da bi proglašenje nacionalnim parkom spriječio devastaciju i uništavanje močvare. I još nešto uspoređivati Brijune i močvaru isto je kao da uspoređuješ malinu i lubenicu što je besmisleno , svaka ima svoje čari i ljepote.

Rori, dušice...moje neznanje?! Obišla sam Kopački rit više puta nego si ti uopće pomislila na njega, tako da molim te, ne pričaj gluposti o nečemu što ne znaš!

Kao što ti je LegaOS2 napisao - iznijela sam mišljenje na osnovu svojih obilazaka i vremena provedenog u Kopačkom ritu. Ja, za razliku od dotičnog gospodina iz teksta, apsolutno nemam nikakve koristi postane li Kopački rit jednom NP, što ne mogu reći za gospodu iz Javne ustanove "Park prirode Kopački rit".

A baš me zanima što bi bilo s onim organiziranim lovom/odstrelom za kojeg krupne ribe plate masne pare, kada bi Rit postao NP. Dal bi to postalo zabranjeno? I don't think so. Na nekim dijelovima možda da, ali na svima, a-a.

P. S. I da ne čitam pažljivo tekst, ti čitaš i za mene, hvala ti na tome. osijek031.com smile

E da, ne bi ti bilo loše malo prolistati koju gramatiku hrvatskog jezika, pa možda i skontaš da se ne piše sumLJam, već sumNJam. Wink


Zadnja promjena: Stella1989; 19.06.2011. 15:41; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rori 1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: sasvim blizu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2011. 16:12 
Naslov:  Stela
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bez sumnje tvoj odgovor je očekivano infantilan i nemušt.I da kakve veze ima to što si obišla rit toliko puta ? Očito nisi ništa naučila iz tih posjeta jer da jesi onda bi shvatila koliki je to biser u srcu Baranje .Blago, koje cijene toliki gosti a i znanstvenici koji dolaze vidjeti i proučavati jedinstveni ekosustav u Europi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.06.2011. 16:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rori 1 je napisao/la: ›
Bez sumnje tvoj odgovor je očekivano infantilan i nemušt.I da kakve veze ima to što si obišla rit toliko puta ? Očito nisi ništa naučila iz tih posjeta jer da jesi onda bi shvatila koliki je to biser u srcu Baranje .Blago, koje cijene toliki gosti a i znanstvenici koji dolaze vidjeti i proučavati jedinstveni ekosustav u Europi.

Ja nisam ništa naučila? De curo, ajde bolje se pokrij ušima i šuti. Zašto bi svima Rit MORAO biti centar života i najljepše mjesto na svijetu?

Npr. da vidiš samo koliko klinaca dođe tamo, iz raznih dijelova Hrvatske, u sklopu ekskurzija. Misliš da oni dolaze jer žele? Ajd malo razmisli. Dal je klincu u osnovnoj imalo važno to što će posjetiti Kopački rit? Da vidiš kako je ih teško "natjerati" da uopće slušaju o Ritu. Kao da je njima do toga, misle samo kako će se zezati u busu, kako će otići ručati i sl.

Ne kažem da nema ljudi kojima se sviđa Rit - ima ih.

Moja stvar je ako se meni ništa posebno tamo ne sviđa, i što je tu loše?

Ne sviđa se svakome sve.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Commander
Offline
Ukupno postova: 76
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.06.2011. 16:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

čari i ljepote.... ma de molim te.... u posljednjih 20 godina tamo nije napravljeno nista da bi se privuklo ljude.... NITKO NE GOVORI O BETONIZACIJI....samo da se malo uredi jer ono je stvarno tropska šuma i leglo komaraca... a turisti koji dođu jednom dodju i vise se nevracaju...mozda je zgodno doć iz jednog civiliziranog mjesta i vidjeti malo prirode, ali oprosti ima tu ljudi koji su prisiljeni cijelo hebeno ljeto trpjeti hebene male napasti koje ti sišu krv...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
LegaOS2
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.06.2011. 18:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rori 1 je napisao/la: ›
Lega o čemu ti pričaš? Što je loše u tome da rit (močvara,Amazona ili kako kako god da se zove) postane nacionalni park? To bi značilo da se više nemože raditi što se želi npr.da polupijane horde lovaca harače po terenu ili da se sijeku stabla kako se kome hoće zar je to loše.Ili zašto ovaj naš kraj nebi prosperirao turistički kao Plitvice.ZAŠTO? Što je problem ? Ili se i tebi kao i spomenutoj gđici ne mili močvara ups. rit.

Ja pričam nažalost samo na osnovu onog što znam. Kažem nažalost jer znam stanje stvari u toj ustanovi, kako se financira i/ili koliko se može sama financirati. Jer da imaš nešto pokazati nećeš imati problema sa dolascima gostiju i svojim financiranjem. A kad to nemaš onda ovisiš od drugih. I od npr. politike koja te "guzi" kako njoj odgovara. Tada imamo ono što onaj smiješni gospodin s početka priče navodi kao neke svoje zasluge. Zbilja jadno.
Ja sam Rori prvi za očuvanje prirode kao takve. Ali prirode u kojoj će živjeti, raditi i obitavati ljudi, a ne prirode koja će biti svrha samo jednom klanu ljudi koji preko nje ostvaruju svoje osobne interese. Gdje ćeš boljeg primjera od Mikuške? Pa zar park nije proglašen prije no što se dotični gospodin nije ni rodio i kada su neki drugi ljudi kojima nisu bila puna usta brige o prirodu postigli ono sa čim se ovi današnji samo hvale a nisu ni prstom maknuli. A sorry jesu, pljuckali po svima oko sebe! Ja nisam vidio nikakve polupijane horde ili sjeću stabala mimo propisa i bez veze. Odakle ti to? Da li si to vidjela ili su to prozirni argumenti ove smješne skupine ljudi koji se nazivaju čuvarima prirode. Od koga? Koje su to ono struke tj. koja im je stručna sprema da su kvalificirani za to. Da li je kvalifikacija neki upitni tečaj u Americi koji se prikazuje kao magisterij? Itd, itd. Zato molim te poslušaj malo ljude oko sebe, ukljući mozak, promisli i polako donesi zaključak bez obzira kakav on bio. Sigurno ćeš pogriješiti!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rori 1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: sasvim blizu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2011. 6:12 
Naslov:  lega
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gle, iz teksta se vidi da očito imaš nekakav odnos sa Mikuškom kojeg stalno spominješ u negativnoj konotaciji .To je tvoj problem .A iz svega što sam napisala isijava jedino želja da se park maksimalno zaštiti te da postane atraktivna i unosna destinacija ništa više.E sad ako ti još nešto nije jasno e onda....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.06.2011. 8:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a zašto kopački nebi oslobodili komaraca i napravili od njega neki birdsafari, a turiste smještali u stare seoske kuće? i naravno, NEKAKO VEĆ JEDNOM USPJELI pokupiti lovu pretpristupnih fondova.

jbm se što stela i kojekakvi frustrirani pametnjakovići o tome misle, treba misliti na budućnost tako da sačuvamo svoju prirodu i okoliš i još od toga živimo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: