Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Misle da za 400 kuna preko noći postaju magistri znanosti

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2011. 11:57 
Naslov:  Misle da za 400 kuna preko noći postaju magistri znanosti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osim sreće što su konačno skinuli veliku brigu sa sebe i diplomirali, studentima po završetku fakulteta nesumnjivo laska i nova titula. Odnedavno im se pruža i mogućnost da svoju titulu, stečenu prije Bolonjskog programa, mogu zamijeniti onom "magistar". Promjena stoji 400 kuna, a kako doznajemo na fakultetima, mnogo je onih koji u referadama traže te potvrde. Osim zbog osobne želje da potencijalnom poslodavcu mogu ukazati na svoje zvanje, neki traže priznavanje akademskoga naziva zbog toga što će im na taj način biti povećan koeficijent, odnosno plaća. Neslužbeno doznajemo da je to slučaj s magistrima Prehrambeno-tehnološkog fakulteta kojima neki odjeli KBC-a Osijek uvećavaju koeficijent uz uvid u novu potvrdu. Kad su u pitanju magistri elektrotehnike, oni, pak, za prijavu u Privrednu komoru, doznajemo od Spomenke Bek, voditeljice tamošnje Studentske službe, na uvid trebaju dati potvrdu. No, ima i onih koji smatraju da su promjenom akademskoga naziva gotovo preko noći - magistri znanosti!

- Ima neupućenih koji traže potvrde ne znajući da su magistri struke, a ne znanosti. Riječ je zapravo o običnom, nešto tvrđem papiru koji nije istovjetan dobivenoj diplomi po završetku fakulteta. Budući da na promjenu imaju pravo, mnogi to i učine iako taj papir košta, kaže Bek. U slučaju da koji poslodavac traži potvrdu umjesto diplome, doznajemo od Željke Štuline, voditeljice studentske referade Ekonomskog fakulteta, magistri, odnosno diplomirani ekonomisti dužni su je priložiti.

- Mislim da rijetko tko traži potvrdu zbog samoga sebe, jer ona stoji 400 kuna. Nama su se javljali samo oni čiji budući poslodavac izričito traži izmjenu, kaže Đurđa Đerđ, iz Studentske referade Građevinskog fakulteta.

Strahuju od povećanja cijene

Kad su se potvrde počele izdavati, stajale su upola manje nego sad. Točnije, prije godinu dana cijena je bila 200 kuna, što je također još jedan razlog zbog čega su potvrde tražene na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu.

- Neki misle da bi potvrde opet mogle poskupjeti pa ih traže za 400, koliko sada stoje. Ima i onih koji strahuju da će u EU morati imati izmijenjen akademski naziv, pa ga žele imati na vrijeme, zaključuje Jasna Marković iz Studentske referade PTF-a.

Tekst: M.Mihelić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.05.2011. 12:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lega, za magisterij preko noći treba dodati još pokoju nulu!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2011. 15:22 
Naslov:  Re: Misle da za 400 kuna preko noći postaju magistri znanosti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da nisam sto puta u međuvremenu bila na fakultetu pa i u referadine bi me čudulo, ali ..nitko ni zuc..naime ja sam mislila da je dipl.ing nečeg jednako kao i magistar struke pa zašto da prevodim diplomu za 400 kn, ali podatak da je netko moje struke u KBC -u Osijek dobio veći koeficijen na plaću..e to me je šokiralo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sherlock
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2011. 15:36 
Naslov:  Re: Misle da za 400 kuna preko noći postaju magistri znanosti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Yoanna35 je napisao/la (Pogledaj post): › Da nisam sto puta u međuvremenu bila na fakultetu pa i u referadine bi me čudulo, ali ..nitko ni zuc..naime ja sam mislila da je dipl.ing nečeg jednako kao i magistar struke pa zašto da prevodim diplomu za 400 kn, ali podatak da je netko moje struke u KBC -u Osijek dobio veći koeficijen na plaću..e to me je šokiralo.


e pa pogrešno si mislila! ako je tebi logično izjednačavati magistra struke i diplomiranog, iako je magistar struke studirao duže godinu dana, zašto ne bi izjednačili prvostupnika s diplomiranim? ista stvar...prvostupniku od 3 godine fali jedna godina studiranja do stare diplomirane titule, isto kao što dipl. fali jedna godina studija do magistra struke...

tko se sjetio to izjednačavati je lud...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ožiljak
Offline
Avatar

Ukupno postova: 170
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.05.2011. 15:47 
Naslov:  Re: Misle da za 400 kuna preko noći postaju magistri znanosti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sherlock je napisao/la (Pogledaj post): ›
e pa pogrešno si mislila! ako je tebi logično izjednačavati magistra struke i diplomiranog, iako je magistar struke studirao duže godinu dana, zašto ne bi izjednačili prvostupnika s diplomiranim? ista stvar...prvostupniku od 3 godine fali jedna godina studiranja do stare diplomirane titule, isto kao što dipl. fali jedna godina studija do magistra struke...

tko se sjetio to izjednačavati je lud...


hm... ne generaliziraj... sve ovisi od fakulteta do fakulteta... na pravnom fakultetu ne postoje prvostupnici, postoji samo stručni studij i diplomski studij... završetkom stručnog studija, koji je prije bolonje, a i danas traje 3 godine, stjecala se titula upravnog pravnika, ne znam da li se to mijenjalo.
završetkom diplomskog studija stjecala se titula dipl. iur., taj studij je trajao 4 godine, odnosno 8 semestara, uvođenjem bolonje produžio se na 10 semestara, ali su ispiti u suštini ostali isti, s tim da su tzv. "bolonjci" dobili privilegije u pogledu kolokvija, jednosemestralnih predmeta itd... prema tome ne vidim zašto bi netko pravio razliku između starih pravnika i ovih nove generacije. Za ostale fakultete nisam upućen pa ne mogu komentirati...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DinoDee
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2011. 16:27 
Naslov:  Re: Misle da za 400 kuna preko noći postaju magistri znanosti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne mogu opisati koliko mi je drago što sam diplomirao po starom programu. Iskreno, bilo bi me stid nekome priznati da sam studirao po Bolonji. Opseg gradiva im je mizeran i još se žale kako ni to ne mogu savladati. Ja sam za samo jedan kolokvij (da bih uopće ušao u labos, da odradim vježbu) trebao naštrebati minimalno 150 str. a plus poslije pismeni i usmeni dio ispita. A oni danas imaju u labosu samo pokazne vježbe! Ne znam bi li se smijao ili plakao! Eto, to vam je zapadni sistem školovanja...što više visokoobrazovanih ljudi sa što manje znanja. I kad se samo sjetim svoje poznanice sa ekonomije koja je imala kolokvij i muku mučila sa 6 str. Ja sam je samo bljedo gledao da bi mi ona rekla da ima malo stranica ali da je sve to jako kompleksno! I da ne zaboravim reći...da, oni studiraju 5 godina ali opet imaju manje gradiva nego što smo mi imali. Svi veći ispiti su rascjepkani i nemaju cjelokupnu sliku gradiva. Tipičan američki sistem školovanja! I naravno da ne želim prevoditi diplomu da bih bio magistar struke. To bi uistinu bilo smiješno!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
hypnotoad
Offline
Avatar

Ukupno postova: 17
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2011. 16:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

magistar struke i dipl ing jesu ista stvar i to se odnosi smao na one koji su diplomirali prije bolonje a sad što ovi traže taj papir to je druga stvar....
sherlock je napisao/la: ›
Yoanna35 je napisao/la (Pogledaj post): › Da nisam sto puta u međuvremenu bila na fakultetu pa i u referadine bi me čudulo, ali ..nitko ni zuc..naime ja sam mislila da je dipl.ing nečeg jednako kao i magistar struke pa zašto da prevodim diplomu za 400 kn, ali podatak da je netko moje struke u KBC -u Osijek dobio veći koeficijen na plaću..e to me je šokiralo.


e pa pogrešno si mislila! ako je tebi logično izjednačavati magistra struke i diplomiranog, iako je magistar struke studirao duže godinu dana, zašto ne bi izjednačili prvostupnika s diplomiranim? ista stvar...prvostupniku od 3 godine fali jedna godina studiranja do stare diplomirane titule, isto kao što dipl. fali jedna godina studija do magistra struke...

tko se sjetio to izjednačavati je lud...

_________________
all glory to the hypnotoad
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ivan_hoee
Offline
Ukupno postova: 13
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2011. 17:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DinoDee je napisao/la: ›
Ne mogu opisati koliko mi je drago što sam diplomirao po starom programu. Iskreno, bilo bi me stid nekome priznati da sam studirao po Bolonji. Opseg gradiva im je mizeran i još se žale kako ni to ne mogu savladati. Ja sam za samo jedan kolokvij (da bih uopće ušao u labos, da odradim vježbu) trebao naštrebati minimalno 150 str. a plus poslije pismeni i usmeni dio ispita. A oni danas imaju u labosu samo pokazne vježbe! Ne znam bi li se smijao ili plakao! Eto, to vam je zapadni sistem školovanja...što više visokoobrazovanih ljudi sa što manje znanja. I kad se samo sjetim svoje poznanice sa ekonomije koja je imala kolokvij i muku mučila sa 6 str. Ja sam je samo bljedo gledao da bi mi ona rekla da ima malo stranica ali da je sve to jako kompleksno! I da ne zaboravim reći...da, oni studiraju 5 godina ali opet imaju manje gradiva nego što smo mi imali. Svi veći ispiti su rascjepkani i nemaju cjelokupnu sliku gradiva. Tipičan američki sistem školovanja! I naravno da ne želim prevoditi diplomu da bih bio magistar struke. To bi uistinu bilo smiješno!


o jadan ti, stvarno jadan ti Sad
subjektivni dozivljaji, uvijek se TI najvise namucis, uvijek TI najbolje i najvise znas, ne seri molim te, očito samo i slušaš priče sa ekonomije pa misliš da je tako svugdje. pogledaj jednu medicinu ili jednu građevinu i bit ce ti jasno da pricas notorne gluposti.
ali naaaajkomičnije je 'Svi veći ispiti su rascjepkani i nemaju cjelokupnu sliku gradiva'. mislim, razlog ti je stvaaarno za 5, ne znam koga si htio uvjeriti u ono što pričaš, sebe ili nas XD
i da, ne znas bi li se smijao ili plakao... e pa ja plačem od smijeha na tvoj komentar i obrazloženje:))

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2011. 18:23 
Naslov:  Re: Misle da za 400 kuna preko noći postaju magistri znanosti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sherlok OPLA majstore STANI!!! ovako nisam ja izmislila nikakavo izjednačavanje ničega, meni je bilo normalno da su diplomirani inž isto što i magistri struke iz dva razloga..prvi razlo je jer nigdje poslodavci u natječajima ne navode magistar struke nego traže diplomirane inženjere jedino se u državnoj upravi može zaletit natječaj gdje piše sve gore navedeno...e sad ovako meni osobno magistar struke ništa ne znači jer nisam retardirana i kontam razliku između magistra struke i magistra znanosti...
znači magistri znanosti su nešto izvan svake ove priče,isto tako izvan ove priče su magistri struke koji su išli još dvije godine na specijalistički poslijediplomski..kako god okreneš naši poslodavci ne trebaju ni diplomirane ..a ne one s nekim drugim slovima...
E sad je magistar struke po Bolonji ide pet godina, a diplomirani inženjer četiri ALI najbitnija stavka je da je Bolonja loša, učite pola gradiva od onog predviđenog za četverogodišnji studij, imate pokazne vježbe..pa da nekog nakon pokaznih vježbi iz organske kemije vidim u labosu..a kriterij o tome nećemo ..prolaznost je ogromna i to govori o svemu, a ponajviše o kvaliteti nastalog kadra..vrijeme će pokazati kolika rupa u struci će se pojaviti u idućih desestak godina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.05.2011. 21:22 
Naslov:  Re: Misle da za 400 kuna preko noći postaju magistri znanosti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Budući da sam bio prva generacija bolonje, itekako sam osjetio sve dobre i loše strane bolonje. Ono što često čujem jest da mi koji smo završili po bolonji nemamo blage veze ništa, da smo imali ispite od 10 stranica, da nam je ne znam koliko smanjeno gradivo. Nije to baš tako jednostavno i crno-bijelo (a pogotovo te priče o ispitima od 10 stranica, to je notorna glupost). To dosta ovisi o fakultetu, nekim je studentima na kraju bilo teže studirati po bolonji, nekima je olakšano. A ovisilo je i to o tom koja si generacija bolonje. Istina je da su ispiti gradivom manji, ali to je iz objektivnih razloga - budući da su ispiti svi jednosemestralni, oni kolegiji koji su podijeljeni u 2 dijela, logično je i da je literatura prepolovljena (ali, naravno, na kraju to studenti sve prođu jer imaju kolegij 1 i kolegij 2). Istina, neki su kolegiji prije bili dvosemestralni, a sad su jednosemestralni pa je literatura morala biti smanjena jer ne možeš očekivati da student nauči gradivo za 2 semestra u jednom. Osobno bi mi bilo draže da sam studirao po starom programu, ali sad nakon diplome, kad usporedim svoj studij po starom programu i po bolonji i znanje koje smo dobili, mogu reći da sam iz određenih područja naučio manje nego oni po starom programu, ali sam također iz dobrog dijela područja naučio puno više nego oni po starom programu. Ono što mi se ne sviđa u bolonji jest previše kolokvija (srećom, nisam imao previše kolokvija tijekom faksa, ali znam da na nekim fakultetima jesu), mislim da je puno bolje da se to nauči odjednom, treba onda tu više povezivati i smislenije (naravno, ima kolegija koji su toliko veliki da su kolokviji nužni), a i mislim da bi trebalo biti puno više usmenih ispita. Koliko su studenti dobili znanja studirajući po bolonji, pokazat će vrijeme.
Povezanije s temom - te titule prvostupnika i magistra struke u biti su izjednačavanje s europskom i američkom terminologijom (BA i MA), a što se tiče 5. godine, ona često dobro dođe kao mogućnost za puno više prakse, a i prilika da se napiše diplomski i na taj način ne upisuje apsolventska, zato se i omogućuje izjednačavanje nekadašnjih dipl. i sadašnjih mag, nešto znatnije znanja mi ne dobijemo, osim recimo prakse.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
game
Offline
Avatar

Ukupno postova: 474
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2011. 22:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la: › Ono što mi se ne sviđa u bolonji jest previše kolokvija (srećom, nisam imao previše kolokvija tijekom faksa, ali znam da na nekim fakultetima jesu)


ti želiš reći da je bolje jedan predmet slušati, recimo, 4 semestara i tek ga onda polagati, nego da je rascjepkan na ta 4 semestra i da ga nekoliko puta polažeš?
nasmijavaš me....



sherlock je napisao/la: ›
Yoanna35 je napisao/la (Pogledaj post): › Da nisam sto puta u međuvremenu bila na fakultetu pa i u referadine bi me čudulo, ali ..nitko ni zuc..naime ja sam mislila da je dipl.ing nečeg jednako kao i magistar struke pa zašto da prevodim diplomu za 400 kn, ali podatak da je netko moje struke u KBC -u Osijek dobio veći koeficijen na plaću..e to me je šokiralo.


e pa pogrešno si mislila! ako je tebi logično izjednačavati magistra struke i diplomiranog, iako je magistar struke studirao duže godinu dana, zašto ne bi izjednačili prvostupnika s diplomiranim? ista stvar...prvostupniku od 3 godine fali jedna godina studiranja do stare diplomirane titule, isto kao što dipl. fali jedna godina studija do magistra struke...

tko se sjetio to izjednačavati je lud...


kojih godinu dana duže vi studirate, molim te?
na svim fakultetima je 5. godina praktički namijenjena pisanju diplomskog i popunjena s nekoliko izbornih predmeta...
i to te čini kompetentnijim???
a da je tako kako ti kažeš, onda bi poslodavci davali prednost bolonjcima pri zaposlenju, a svi znamo da nije tako...
zašto? zato što je opće poznato koji je sustav bio bolji... i profesorima, i studentima, ma koliko mi svi šutjeli o tome...



i na kraju još nešto...
najsmješnije je kad neuki ponosni roditelji prvostupnika govore kako im je dijete upisalo magisterij (4.godinu)
osijek031.com smile!!!!!! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.05.2011. 22:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

game je napisao/la (Pogledaj post): ›
lingvist je napisao/la: › Ono što mi se ne sviđa u bolonji jest previše kolokvija (srećom, nisam imao previše kolokvija tijekom faksa, ali znam da na nekim fakultetima jesu)


ti želiš reći da je bolje jedan predmet slušati, recimo, 4 semestara i tek ga onda polagati, nego da je rascjepkan na ta 4 semestra i da ga nekoliko puta polažeš?
nasmijavaš me....


sherlock je napisao/la: ›
Yoanna35 je napisao/la (Pogledaj post): › Da nisam sto puta u međuvremenu bila na fakultetu pa i u referadine bi me čudulo, ali ..nitko ni zuc..naime ja sam mislila da je dipl.ing nečeg jednako kao i magistar struke pa zašto da prevodim diplomu za 400 kn, ali podatak da je netko moje struke u KBC -u Osijek dobio veći koeficijen na plaću..e to me je šokiralo.


e pa pogrešno si mislila! ako je tebi logično izjednačavati magistra struke i diplomiranog, iako je magistar struke studirao duže godinu dana, zašto ne bi izjednačili prvostupnika s diplomiranim? ista stvar...prvostupniku od 3 godine fali jedna godina studiranja do stare diplomirane titule, isto kao što dipl. fali jedna godina studija do magistra struke...

tko se sjetio to izjednačavati je lud...


kojih godinu dana duže vi studirate, molim te?
na svim fakultetima je 5. godina praktički namijenjena pisanju diplomskog i popunjena s nekoliko izbornih predmeta...
i to te čini kompetentnijim???
a da je tako kako ti kažeš, onda bi poslodavci davali prednost bolonjcima pri zaposlenju, a svi znamo da nije tako...
zašto? zato što je opće poznato koji je sustav bio bolji... i profesorima, i studentima, ma koliko mi svi šutjeli o tome...



i na kraju još nešto...
najsmješnije je kad neuki ponosni roditelji prvostupnika govore kako im je dijete upisalo magisterij (4.godinu)
osijek031.com smile!!!!!! Very Happy


Drago mi je da te nasmijavam, ali ne shvati ti mene. Kad sam govorio o previše kolokvija, mislio sam da nema potrebe da se jednosemestralni kolegij u kojem je literatura prilagođena vremenu slušanja tog kolegija polaže preko 2 ili 3 kolokvija, a bez problema se može položiti na kraju semestra. Po bolonji ne možeš više slušati neki predmet više semestara, eventualno on može biti rascjepkan na više jednosemestralnih kolegija.


5. se godina ne sastoji samo od pisanja diplomskog i nekoliko izbornih kolegija, definitivno ne na svim fakultetima. Ja sam imao predzadnji semestar 3 glavna predmeta, a zadnji semestar praksu koja mi je trajala cijeli semestar. Istina, imao sam i izborne kolegije i ne vidim što je tu problem, izborni ponekad budu teži od obveznih, a i kad upišeš izborni kolegij, on ti postaje obvezni. Na nekim fakultetima na 5. godini imaju i više kolegija. Što se tiče tvoje konstatacije o zapošljavanju, mislim da je problem zapošljavanja u Hrvatskoj drugačije naravi i da nema veze s tim je li netko završio studij po bolonji ili po starom programu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.05.2011. 22:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovu zemlju su dobrim dijelom upropastili, a nažalost i dalje ju upropaštavaju, akademici koji su svoju akademsku titulu stekli za akademskih petnaest.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
game
Offline
Avatar

Ukupno postova: 474
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.05.2011. 0:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la: › Što se tiče tvoje konstatacije o zapošljavanju, mislim da je problem zapošljavanja u Hrvatskoj drugačije naravi i da nema veze s tim je li netko završio studij po bolonji ili po starom programu.

OK, tu se slažem s tobom svakako...

no, ipak mislim da je lakše studirati kada je gradivo rascjepkano, tj. lakše ga je naučiti i položiti, što dokazuje i puno veća prolaznost studenata "bolonjaca"....

a što se prakse tiče, ja sam ju imala usporedno s ispitima i ostalim kolegijima koje sam slušala..pa ipak mislim da je onda lakše ako ju u toj zadnjoj godini odrađuješ...

poanta je u tome da ne može biti više cijenjena bolonja, tj. da joj se ne može dati viši stupanj školovanja jer je jedina razlika to što je ISTO gradivo rascjepkano i razvuklo se na tih 5 godina....
dakle, ponavljam još jednom onima kojima nije jasno:


     program je isti!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.05.2011. 0:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

game je napisao/la: ›
lingvist je napisao/la: › Što se tiče tvoje konstatacije o zapošljavanju, mislim da je problem zapošljavanja u Hrvatskoj drugačije naravi i da nema veze s tim je li netko završio studij po bolonji ili po starom programu.

OK, tu se slažem s tobom svakako...

no, ipak mislim da je lakše studirati kada je gradivo rascjepkano, tj. lakše ga je naučiti i položiti, što dokazuje i puno veća prolaznost studenata "bolonjaca"....

a što se prakse tiče, ja sam ju imala usporedno s ispitima i ostalim kolegijima koje sam slušala..pa ipak mislim da je onda lakše ako ju u toj zadnjoj godini odrađuješ...

poanta je u tome da ne može biti više cijenjena bolonja, tj. da joj se ne može dati viši stupanj školovanja jer je jedina razlika to što je ISTO gradivo rascjepkano i razvuklo se na tih 5 godina....
dakle, ponavljam još jednom onima kojima nije jasno:


     program je isti!


Slažem se da bolonja nikako ne može biti više cijenjena, ali program nije isti, već je velikim dijelom isti. Postoje razlike, koje se očituju u broju sati prakse te određenim kolegijima, ponajviše izbornim, koji su ponuđeni bolonjcima, a nisu bili ponuđeni na starom programu, a studentima omogućuju dodatno usavršavanje iz određenih područja koja ih zanimaju, a tu su i usmjeravanja na diplomskom studiju. Što se tiče prakse, bolje je kad ju odrađuješ na 5. godini, ponajviše zbog toga što imaš odslušane i većinom položene kolegije koji su teorijska osnova za bolje obavljanje prakse. Da, lakše je naučiti kad je gradivo rascjepkano, ali nije to uvijek dobro, pogotovo zbog toga što se studenti često bune ako profesor na ispitu iz kolegija 2 želi pitati nešto iz kolegija 1, dobar dio studenata ne povezuje gradivo. Inače, mislim da bi trebalo uvesti više usmenih i ukinuti studij 3+2 te uvesti integrirani studij na svim fakultetima, a 3 godine da bude nekadašnji stručni.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: