Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Učenici: Nepotrebno su napravili bauk od mature

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.04.2011. 8:45 
Naslov:  Učenici: Nepotrebno su napravili bauk od mature
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pisanjem eseja iz hrvatskog jezika te ispita iz engleskog i njemačkog jezika, počela je državna matura u školskoj godini 2010./2011. Ovo je druga godina zaredom kako se matura polaže po novom sustavu. U ljetnom roku prijavljen je 234.981 ispit, a polažu se od 4. do 12. travnja te od 23. svibnja do 6. lipnja. Osječki maturanti uglavnom su zadovoljni kako su napisali prve ispite ovogodišnje državne mature. Razgovarali smo s desetak gimnazijalaca i svi se slažu s tim da je od novog sustava nepotrebno napravljen bauk. Smatraju kako je nepotrebno ići na instrukcije, jer je riječ o gradivu koje im je još “svježe”. Osim toga, u školama profesori besplatno pripremaju učenike, tako da se naši mladi sugovornici nisu kod kuće posebno pripremali za ispite. Jedino ih je iznenadio Balzacov “Otac Goriot”, lektira za treći razred, koju nisu očekivali.

Zanimljivo je da se u Drugoj gimnaziji (jezičnoj) istog dana kad su se pisali ispiti za pravu državnu maturu organizirala probna matura za učenike trećih razreda.

- Riječ je cjelovitoj simulaciji prave mature, a pripremaju je volonterski naši profesori, koji sudjeluju u ocjenjivanju državne mature na razini države. Taj projekt provodimo već tri godine, a odaziv je gotovo 100 posto, objašnjava ravnateljica Marija Šerić.

Svoja iskustva prenijeli su nam učenici Toni Milas, Danijela Mak i Biljana Brocić: Nije bilo teško. Shvatili smo ozbiljno ispite, pripremali se i subotama uz pomoć naših profesora te upoznali proceduru. Prof. Valerija Karačić dodaje da se eseji vježbaju na nastavi i učenicima nisu nepoznati.

U Trećoj gimnaziji (prirodoslovno-matematičkoj) 149 učenika pisalo je ispite iz hrvatskog i stranog jezika. Ravnateljica Snježana Barabaš-Seršić kaže da je sve prošlo bez problema. I u toj školi ograniziraju besplatne pripreme za državnu maturu, a radit će i probnu maturu s učenicima trećeg razreda. A da državna matura nije bauk dokazuje i podatak iz te škole: čak je 80 posto učenika upisalo prvi fakultet koji su izabrali.

2.401 učenik pisao esej iz hrvatskog jezika

U Osječko-baranjskoj županiji učenici su prijavili ukupno 10.756 ispita. Ispit iz hrvatskoga jezika na razini A prijavilo je 1.400 pristupnika, od toga 758 učenika gimnazijskog programa te 642 učenika četverogodišnjeg strukovnog ili umjetničkog programa. Ispit iz hrvatskoga jezika na razini B prijavio je 1.001 pristupnik, od kojih 155 učenika gimnazijskog programa te 846 učenika četverogodišnjeg strukovnoga ili umjetničkoga programa.

Hrvoje Karalić, maturant Treće gimnazije:
- Ispiti uopće nisu teški, kako se priča. To je pretjerano i prenapuhano. Ne treba ići na skupe instrukcije, iako neki učenici idu zbog straha da neće položiti ispit. Dovoljno je redovito pratiti nastavu i ponoviti gradivo.

Tekst: Vesna Latinović/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-xoxo-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 102
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.04.2011. 10:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NAJVEĆA GLUPOST od svega je sto ljudi koji su maturirali prije par godina MORAJU ici na drzavnu maturu i PLAĆATI svaki od tih predmeta posebno 100 i nest kuna...Znaci ja koja sam maturirala prije 5 godina i sada zelim mozda upisati jos neki faks moram placati nesto za sta sam davnih dana naucila i polozila...teška glupost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.04.2011. 11:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mozda i nije glupost.. jest glupost sto se placa ali te moraju nekako usporedit sa generacijom s kojom se natjeces.

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inertia
Offline
Ukupno postova: 236
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.04.2011. 11:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neopisivo mi je drago što sam izbjegao državnu maturu i studiranje po bolonji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mislav_os
Offline
Ukupno postova: 28
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.04.2011. 16:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PA JESTE VI GLUPI ILIŠTA!?!?!?!??!?!?!

Naravno da GIMNAZIJALCIMA nije problem to napraviti kad im je program namijenjen toj državnoj prokletoj maturi. Pitajte STRUKOVNE ŠKOLE, koje takodjer imaju drzavnu maturu kako im je. Pola stvari ne znaju jer IH NITKO NIJE NAUCIO tome.

Ta prokleta drzavna matura je najveca debilana, nek ih ostave samo gimnazijalcima a strukovn neka imaju svoju maturu kao i do sada.

Gimnazijalac koji u zivotu nije cuo rijc knjigovodstvo i sl. ce upasti na ekonomski fakultet bez problema zbog te drzavne mature dok ce ntko iz ekonomske skole koji je isao na natjecanje iz strukovnih predmeta morati platit faks i ic izvanredno.

PA HALO, TKO JE TU GLUP!?!?!?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
burex
Offline
Ukupno postova: 149
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.04.2011. 17:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislav_os je napisao/la (Pogledaj post): › PA JESTE VI GLUPI ILIŠTA!?!?!?!??!?!?!

Naravno da GIMNAZIJALCIMA nije problem to napraviti kad im je program namijenjen toj državnoj prokletoj maturi. Pitajte STRUKOVNE ŠKOLE, koje takodjer imaju drzavnu maturu kako im je. Pola stvari ne znaju jer IH NITKO NIJE NAUCIO tome.

Ta prokleta drzavna matura je najveca debilana, nek ih ostave samo gimnazijalcima a strukovn neka imaju svoju maturu kao i do sada.

Gimnazijalac koji u zivotu nije cuo rijc knjigovodstvo i sl. ce upasti na ekonomski fakultet bez problema zbog te drzavne mature dok ce ntko iz ekonomske skole koji je isao na natjecanje iz strukovnih predmeta morati platit faks i ic izvanredno.

PA HALO, TKO JE TU GLUP!?!?!?


ako se gimnazijalac može potruditi da na ekonomskom fakultetu nauči nove pojmove,predmete, i ti se jednako tako možeš potruditi da naučiš ono za državnu maturu.
znam da je najlakše reći neznam, nemam pojma, mene to ne zanima...
osobno znam osobe koje su upisivale i završavale fakultete s kemijom, biologijom, fizikom i tim prirodoslovnim predmetima , a da su prije toga pohađali ekonomsku srednju školu koja uopće nema te predmete ili su minimalni. ali te osobe su se potrudile i uspjele ono što žele

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.04.2011. 17:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislav_os je napisao/la: ›
PA HALO, TKO JE TU GLUP!?!?!?

slažem se s burexom...
sve se može kad se hoće, ako je netko lijen učiti i općenito odbija učiti nove stvari ne znam što bi trebao raditi na fakultetu a pogotovo ostatak života

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.04.2011. 18:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislav_os je napisao/la (Pogledaj post): ›

Gimnazijalac koji u zivotu nije cuo rijc knjigovodstvo i sl. ce upasti na ekonomski fakultet bez problema zbog te drzavne mature dok ce ntko iz ekonomske skole koji je isao na natjecanje iz strukovnih predmeta morati platit faks i ic izvanredno.

PA HALO, TKO JE TU GLUP!?!?!?


Matura uopce nije teska, a to da je ona napravljena za gimnazijalce to da i to je jako debilno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.04.2011. 19:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u cemu je problem mislave?
1. mogao si birat izmedju gimnazije i strukovne
2. gimnazija priprema za fakultet, a strukovna skola za poso (kakav-takav)
3. " IH NITKO NIJE NAUCIO TOME" ??????? pa sta mislis da sa gimnazijalcima profesori sjednu i uce s njima? veliku vecinu toga sami uce, tako da te nitko ne tjera da uzmes knjigu u ruke i ucis nesto sto ne mora imat veze sa programom strukovnih skola.
4. trebam li sta govoriti o ekonomskoj skoli vs gimnaziji??? svatko normalan bi prednost dao gimnaziji pri upisu na fax (pa tako i ekonomski) zasto? zato sto je opce poznato da se u ekonomskoj skoli ne radi nista Very Happy . mozete sada ekonomisti pricat sta hocete al priznajte.. tamo mozes proc samo da ne radis sranja i donekle pohadjas nastavu
ima tu jos mnogo cega.. al pametnom dosta

i onda se i ja pitam : "PA HALO, TKO JE TU GLUP!?!?!? "

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Malisha
Offline
Avatar

Ukupno postova: 378
Lokacija: Tenja
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.04.2011. 19:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislav_os je napisao/la (Pogledaj post): › PA JESTE VI GLUPI ILIŠTA!?!?!?!??!?!?!

Naravno da GIMNAZIJALCIMA nije problem to napraviti kad im je program namijenjen toj državnoj prokletoj maturi. Pitajte STRUKOVNE ŠKOLE, koje takodjer imaju drzavnu maturu kako im je. Pola stvari ne znaju jer IH NITKO NIJE NAUCIO tome.

Ta prokleta drzavna matura je najveca debilana, nek ih ostave samo gimnazijalcima a strukovn neka imaju svoju maturu kao i do sada.

Gimnazijalac koji u zivotu nije cuo rijc knjigovodstvo i sl. ce upasti na ekonomski fakultet bez problema zbog te drzavne mature dok ce ntko iz ekonomske skole koji je isao na natjecanje iz strukovnih predmeta morati platit faks i ic izvanredno.

PA HALO, TKO JE TU GLUP!?!?!?


Uvijek mozes nabaviti skripte iz svih predmeta. Mozes ih kupiti, a i puno toga imas na netu. Za maturu svi moraju učiti ako zele dobre rezultate, neki više, neki manje

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-xoxo-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 102
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.04.2011. 21:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatalni_cevap je napisao/la: ›
mozda i nije glupost.. jest glupost sto se placa ali te moraju nekako usporedit sa generacijom s kojom se natjeces.


Ja sam ove godine htjela upisati jos jedan faks i prijavila sam se u taj cijeli sustav, isla po novu domovnicu, u skolu ovjeravat svjedodzbe i sto sranja jer sam bila spremna ici na tu drzavnu maturu, nije mi to bio toliki problem ALI kada sam odabrala te fakultete a oni mi izbacili cijenu koju ja moram platiti za svaki pojedini predmet e onda sam odlucila da ipak nista od drugog faksa...Ja sam za svoju maturu, u gimnaziji, svoje naučila i maturirala s 5 što je doduše nebitno ali ne vidim nigdje razloga zasto bi ja i bilo tko drugi tko zeli upisati neki drugi faks morali placati neka sranja a to smo davnih dana prosli, na osnovu cega da to placamo, samo me to zanima... nabijem ih osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.04.2011. 22:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kakve si predmete morala plaćati? meni prošle godine nisu tražili nikakv novac za prisustvovanje državnoj maturi.

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-xoxo-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 102
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.04.2011. 22:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kad sam odabrala fakultete na toj njihovoj stranici pise ti koji predmeti se traze za to i svaki od njih se placa mislim 135 kuna ili tako nesta...mozda je to nesta od ove godine

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Juzomachine
Offline
Avatar

Ukupno postova: 68
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.04.2011. 22:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislav_os je napisao/la (Pogledaj post): ›
Naravno da GIMNAZIJALCIMA nije problem to napraviti kad im je program namijenjen toj državnoj prokletoj maturi. Pitajte STRUKOVNE ŠKOLE, koje takodjer imaju drzavnu maturu kako im je. Pola stvari ne znaju jer IH NITKO NIJE NAUCIO tome.


Ja sam iz strukovne pa sam bez problema sve napsiao Wink
Matura je lagana, cak i ako niste ucili u skoli o tome sto pisete, samo treba na netu malo provjeriti i to je, kako kazu, to.
Engleski je iskreno bio sprdnja, i oni su cak imali pravopisnih greski na samom testu (previse da se opravdaju na tiskarske greske). Hrvatski, tj. esej je pre, prelagan, ai i popis djela koja ce mozda biti na maturi je davno bio objavljen na NCVVO-u tako da kad netko kaze da ga je iznenadio Goriot, to je njegova krivica.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bitstring
Offline
Ukupno postova: 5
Lokacija: Osijek, Gornji grad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.04.2011. 23:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislav_os je napisao/la: ›
PA JESTE VI GLUPI ILIŠTA!?!?!?!??!?!?!

Naravno da GIMNAZIJALCIMA nije problem to napraviti kad im je program namijenjen toj državnoj prokletoj maturi. Pitajte STRUKOVNE ŠKOLE, koje takodjer imaju drzavnu maturu kako im je. Pola stvari ne znaju jer IH NITKO NIJE NAUCIO tome.

Ta prokleta drzavna matura je najveca debilana, nek ih ostave samo gimnazijalcima a strukovn neka imaju svoju maturu kao i do sada.

Gimnazijalac koji u zivotu nije cuo rijc knjigovodstvo i sl. ce upasti na ekonomski fakultet bez problema zbog te drzavne mature dok ce ntko iz ekonomske skole koji je isao na natjecanje iz strukovnih predmeta morati platit faks i ic izvanredno.

PA HALO, TKO JE TU GLUP!?!?!?


Ja sam sa tehničke škole (požega) u kojoj sam se prvolacio sa 3.41 prosjekom bez trenutka ucenja, sa napisanom drzavnom maturom takodjer bez trunka ucenja, upisao ekonomski fakultet (redovno), i to preddiplomski studij kao 71 od 350.

ako sam ja uspio, ne vidim zasto ne bi i drugi. drzavna matura je najbolja stvar koja se dogodila obrazovanju u zadnjih par godina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: