Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ispraznica je najbolja nova hrvatska riječ

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2011. 14:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mi smo vrlo obrazovana nacija. I prosjaci su nam školovani ljudi.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2011. 14:51 
Naslov:  Re: Ispraznica je najbolja nova hrvatska riječ
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la (Pogledaj post): › Ovaj je post ponajprije upućen franciki i njegovim razmišljanjima o jeziku.
Što se tiče č i ć, to nije nikakva izmišljotina jezičara koji nemaju što raditi. I o kojim ti to jezicima u kojima je to jedno slovo govoriš? Ne znam baš da u romanskim i germanskim jezicima postoje ti grafemi (govorim o grafemima, razini pisma, ne izgovornoj razini gdje će se određeni fonemi, tj. glasovi izgovarati slično, ali će to često biti i skupine fonema koje se izgovaraju slično našim "č" i "ć"). Ne možeš zamijeniti č i ć gdje god hoćeš. Stavimo na stranu primjer spavaćica/spavačica, koji jest dobar, ali spavačica se uistinu rijetko rabi (inače, spavačica i pospanac, pospanka ne mogu se uspoređivati budući da su pospanac, pospanka riječi s dodatnim, konotativnim značenjem i rabi se često od milja, blagonaklono, dok je spavačica riječ s osnovnim, denotativnim značenjem) i uzmimo primjer mućenje/mučenje - reći ćeš možda mućenje zarobljenika ili mučenje rijeke? Da ne kažemo za razlike u postanku pojedinih riječi i glasovne promjene - jotirano k daje č, a jotirano t ć. Č i ć postoji jer na izgovornoj razini postoje ta dva glasa, tj. različiti izgovori, pa je bilo i na razini pisma potrebno uvesti tu razliku. Ono što je problem jest što se u govorima nekih područja (ponajprije velikih gradova i nekih manjih) ta razlika u govoru izgubila i onda izvorni govornici iz tih krajeva koji u svom organskom govoru ne razlikuju č i ć imaju problema s pisanjem č i ć. Ali s druge strane, seoski govori te govori nekih manjih gradova još razlikuju č i ć u govoru i njima je ta razlika u pismu normalna i nemaju problema s njom. Što se tiče dž i đ, stvar je malo drukčija jer se dž najčešće pojavljuje u posuđenicama ili kao položajna varijanta fonema č(npr. u srdžba). Postoje neka pravila kojima se može donekle svladati pisanje č i ć te dž i đ, ali u velikom se broju slučajeva to mora naučiti. Izjednačiti pisanje č i ć moći će se tek kad se kod svih govornika hrvatskog jezika izgubi razlikovanje č i ć u govoru. Ali evo, francika, govoriš kako se neki bave pisanjem č i ć dok Hrvatska duguje milijarde? Razmisli o sljedećem - koliko bi novaca trebalo potrošiti da se ponovno tiskaju sve knjige, časopisi, zbornici, zapravo, sva pisana djela kako bi se ujednačilo č i ć (neki i zagovaraju to, objašnjavajući to zakonitostima čistog fonološkog pravopisa, i predlažu pisanje samo č)? A što ćemo s prezimenima? Odjednom će biti Kovačeviči, Petroviči, Šimiči? A da ne kažem kakvih bi problema bilo da imamo etimološki pravopis. I možeš li mi objasniti kakve veze ima natječaj za najbolju novu hrvatsku riječ ili bavljenje nekim jezikoslovnim problemima s prijavama za fondove EU-a ili hrvatskim dugom?

Sve sam ja to naučio u školi ali to je potpuno bespotrebno i zato se slažem s ovima koji zagovaraju da bude samo jedno 'č'. Što se tiče štampanja knjiga i to je bespotrebno jer svaki učitelj može reći da je to promijenjeno i da razlike između 'č' i 'ć' više nema i to je jako jednostavno djeci za shvatiti. Bespotrebne lekcije o razlici između ta dva slova treba jednostavno preskočiti. Znači ne bi bilo troškova štampanja novih knjiga prije nego se istroše, a i dobiveno vrijeme na bespotrebno učenje bi se moglo puuuno korisnije iskoristiti za stjecanje novih znanja koja se iz dana u dan mijenjaju pa oni koji 'zapnu' na 'č' i 'ć' ostanu nepismeni i nekorisni društvu koje bi trebalo biti organizirano i altruistično, a ne prepotentno i egocentrično.
Ovo za srdžbu si samo naveo kao natuknicu iz koje se ne može izvuči logika po kojoj bi bilo jasno da je to od posuđenice ili je to zapravo č u položajnoj varijanti. I makar je to č u položajnoj varijanti u riječi srdžba, zar ne bi bilo puuuno jednostavnije da onda taj 'č' bude samo 'đ' (nema potrebe da ima i 'đ' i 'dž'). Jasno da č zbog položajne varijante prelazi u 'dž' jer je tako jednostavnije za izgovoriti i o tome nema dvojbe. Ali razlikovati 'č' i 'ć', kao i 'đ' i 'dž' stvarno je bespotrebno i gubljenje vremena.
I naravno da itekako ima veze prijava za EU fondove sa bavljenjem jezikoslovljem zato jer nas je izmišljanje tople vode i dovelo do duga od 50 milijardi eura.
Pogledaj primjer nelogičnog jezikoslovlja gdje se mijenja riječ 'greška' u 'grješka' i 'neću' u 'ne ću'. Pa dok ja kažem 'ne ću' mogu me silovati par njih. Sve ti je to politika 'daj meni', pa tako i jezikoslovci će pričati gluposti i donositi nebulozne prijedloge samo kako bi zajedno sa tiskarama bespametno pokupili milijune od države a za to moraju senzibilizirati priprostu javnost preko medija kako to inače rade i medicinske i farmaceutske industrije. Priprost narod, kojeg je 99% bez obzira na obrazovanje koje je postigao popuši te jezikoslovne vratolomije zbog lijepo oblikovanog izričaja kao što i ja popušim jezikovrtljive zadovoljštine jer budem opčinjen zanosnim govorom tijela.
Dakle, kada se narod ne bi bespotrebno obmanjivalo radi sebičnog pribavljanja novčanih sredstava, tada bi narod mogao raditi korisnije stvari kao što su pisanje prijava za EU fondove za što treba znati puno drugih stvari a koje je lakše naučiti nego razlikovati 'č' i 'ć', kao i 'đ' i 'dž'. Naravno tko ima sposobnosti i afiniteta da se bavi poviješću jezikoslovlja to mu može biti i dodatna zanimacija, ali nikako ne treba komplicirati govor svim građanima jer to nije za svakoga pa je to bespotrebno.
Znači da se radi o oslobađanju građana od bespotrebnih stvari kako bi se mogli pokrenuti i raditi društveno korisne stvari. Kako bi Goran Bare rekao: 'Da bar ja imam volju kao Jadranka Kosor, da se mogu pokrenuti, "Pokreni se Gorane, pokreni se", pogledajte samo tog bjeloglavog supa koja instiktivno narod gleda odozgo kao plijen, lako se njoj pokrenuti'. Dobro priznajem stavio sam par riječi Goranu u usta, ali ne mijenja se smisao kojim sam htio pokazati kakve veze ima bavljenje jezikoslovljem i pisanje prijava za EU.

I na kraju,
zahvaljujem ti što si prvenstveno meni namjenio svoj post!

(mislim da je ono Vi u hrvatskom jeziku također bespotrebno, jer ne vidim razloga zašto bi bilo kulturno da se ja jednoj ministrici gospodrstva koja nas u dva mjeseca zaduži za 3 milijarde dolara za koje ćemo morati vratiti 5 milijardi s kamatama, moram obračati sa Vi, jer ona samo sluša mafijaše i 'intelektualce' koji cijelo društvo vode u propast zbog vlastitih interesa umjesto da sjednu i zagriju stolicu i sami pronađu rješenje za izlaz iz krize, a ne se izgovarati da nemaju vremena jer uče razliku između 'č' i 'ć'.)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2011. 15:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Mi smo vrlo obrazovana nacija. I prosjaci su nam školovani ljudi.

A da ne govorimo onda kakvi su nam glavni tajnici vladajuće stranke, nekakvi Bačić, da ste vidjeli kako se taj čovjek izražava. Mislim da bi se svaki građanin ove države trebao ugledati na njih jer samo najobrazovaniji mogu voditi tajništvo jedne tako ugledne organizacije. Ili npr. predsjednik sabora, netko se sprda s njim kako priča, a on se samo pravi da je neobrazovan kako bi senzibilizirao seljačine. Pa recimo premjerka, ni dvije godine nije predsjednica vlade a već je počela učiti engleski jezik. Da nam je barem bivši predsjednik koji je uvijek dobro pričao viceve znao govoriti engleski di bi mi sad bili. Ali dobro, ipak je bolji od naših obrazovanih prosjaka koji perfektno znaju razliku između 'č' i 'č', jer se u svakom vicu trudi da mu Hrvatski jezik bude perfektan ili kako bi se na hrvatskom reklo savršen.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ToniOsk
Offline
Avatar

Ukupno postova: 407
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2011. 15:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

O bože njih 200 intelektualaca se okupi i zauzme oko izmišljanja jedne rijeĆi koja je na kraju krajeva preglupa da bi je ikad u životu koristio.A što se tiĆe ovog Č i Ć odkad znam za sebe je nešto najgluplje što se u ovom našem kul urbano extra super uberkul jeziku nalazi.
VeČinom grješim u tome jer jednostavno mi je teško to razlikovati i svaki put razbijat mozak koje slovo gdje ide da bi par kulturno-obrazovanih-diplomiranih-visokojeziĆnih ljudi ovdje na forumu moglo mi srat gdje koje slovo ide.. Ali ako ništa drugo barem ljudima ubijam dosadu jer me mogu ispravljati Smile


Zadnja promjena: ToniOsk; 29.03.2011. 15:28; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
I am what I am.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ToniOsk
Offline
Avatar

Ukupno postova: 407
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2011. 15:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slučajno sam quoto umjesto editiro prošli post, a neĆe mi obrisati..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2011. 15:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la: ›
Usput rečeno, mogli smo i tebe Felt prijaviti na ovaj natječaj za nove riječi, i to za onu tvoju maestralnu riječ - 'glavašoidi'. Svojevremeno si nijekao autorstvo, pa me zanima (ako znaš) čija je to uopće umotvorina?


Ne bih znao autora, mislim da bi se taj pojam mogao pripisati narodu - to je narodni izraz, narodski, te narodnjački, a i opisuje narod, zatucan narod.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ToniOsk
Offline
Avatar

Ukupno postova: 407
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2011. 16:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zato si je ti i upotrjebio Laughing

_________________
I am what I am.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2011. 16:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Mi smo vrlo obrazovana nacija. I prosjaci su nam školovani ljudi.

A da ne govorimo onda kakvi su nam glavni tajnici vladajuće stranke, nekakvi Bačić, da ste vidjeli kako se taj čovjek izražava. Mislim da bi se svaki građanin ove države trebao ugledati na njih jer samo najobrazovaniji mogu voditi tajništvo jedne tako ugledne organizacije. Ili npr. predsjednik sabora, netko se sprda s njim kako priča, a on se samo pravi da je neobrazovan kako bi senzibilizirao seljačine. Pa recimo premjerka, ni dvije godine nije predsjednica vlade a već je počela učiti engleski jezik. Da nam je barem bivši predsjednik koji je uvijek dobro pričao viceve znao govoriti engleski di bi mi sad bili. Ali dobro, ipak je bolji od naših obrazovanih prosjaka koji perfektno znaju razliku između 'č' i 'č', jer se u svakom vicu trudi da mu Hrvatski jezik bude perfektan ili kako bi se na hrvatskom reklo savršen.

Promašio/la si bit mog komentara ...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2011. 16:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Mi smo vrlo obrazovana nacija. I prosjaci su nam školovani ljudi.

A da ne govorimo onda kakvi su nam glavni tajnici vladajuće stranke, nekakvi Bačić, da ste vidjeli kako se taj čovjek izražava. Mislim da bi se svaki građanin ove države trebao ugledati na njih jer samo najobrazovaniji mogu voditi tajništvo jedne tako ugledne organizacije. Ili npr. predsjednik sabora, netko se sprda s njim kako priča, a on se samo pravi da je neobrazovan kako bi senzibilizirao seljačine. Pa recimo premjerka, ni dvije godine nije predsjednica vlade a već je počela učiti engleski jezik. Da nam je barem bivši predsjednik koji je uvijek dobro pričao viceve znao govoriti engleski di bi mi sad bili. Ali dobro, ipak je bolji od naših obrazovanih prosjaka koji perfektno znaju razliku između 'č' i 'č', jer se u svakom vicu trudi da mu Hrvatski jezik bude perfektan ili kako bi se na hrvatskom reklo savršen.

Promašio/la si bit mog komentara ...

A dobro, pogriješio sam što sam nezaposlene školovane ljude izjednačio sa ovim banditima koje sam na ironičan način želio prikazati neškolovanima.
Ipak mislim da su ti školovani prosjaci sposobniji od ovih bandita. Nadam se da nisi mislio da ti školovani prosjaci ne žele raditi jer si onda u velikoj zabludi.
U Hrvatskoj se nema gdje raditi i ne postoji fleksibilnost radnih mjesta zbog toga. Gospodarstvo u Hrvatskoj pokreće država a ne kreativnost poduzetnih i obrazovanih ljudi, izuzev par velikih firmi a čak i one nisu prave kapitalističke firme koje ulažu u tehnološki razvoj i ljude, nego više gledaju kako da unište konkurenciju u Hrvatskoj kako bi sebi osigurali tržište i državne poticaje.
Zapravo nisam siguran da znam što si mislio!? Sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.03.2011. 17:35 
Naslov:  Re: Ispraznica je najbolja nova hrvatska riječ
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kako ono: besposlen pop i jariće krsti?

sveta kravo, kolika drama oko č i ć Rolling Eyes (meni je zanimljiva isključivo pojava da najveći rvati na ovom forumu (oni što su se od nacionalizma olitiga domoljubnog ponosa toliko napuhali da će uskoro eksplodirati) najmanje brinu oko njegovanosti i čistoće materinjeg jezika, dapače živcira ih kada se od njih očekuje da materinji jezik svladaju u svim njegovim nijansama i finesama kojima se uostalom i razlikuje od niza vrlo sličnih jezika u susjedstvu... kako ono: Sačuvaj me Bože srpskog junaštva i hrvatske (ne)kulture [kultura u nešto drugačijem smislu nego kod M.K.]

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2011. 17:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ToniOsk je napisao/la (Pogledaj post): › Slučajno sam quoto umjesto editiro prošli post, a neĆe mi obrisati..
sad si dobro napisao Smile

ontopic;
shvaćam ljude koji jednostavno po sluhu ne razlikuju č i ć, iako ih nikada neće krivo izgovoriti. npr. kuća nikada neće biti izgovorena kao kuča. pošto je hrvatski jedan od rijetkih svjetskih jezika (neka me @lingvist ispravi ako sam u krivu) koji je jednak u govoru i pismu, izbacivanje slova č i ć bi dovelo do apsurda. @francika, tvoj prijedlog bi išao za tim da svi pišemo i izgovaramo kuca što naravno nema veze s pameti. ako se već ne može naučiti (ja imam tu sreću da nikada s tim nisam imao problema i po sluhu znam o kojem se slovu radi), barem ne treba potencirati ovako glupe ideje Very Happy NHF, naravno.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2011. 18:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la (Pogledaj post): ›
ToniOsk je napisao/la (Pogledaj post): › Slučajno sam quoto umjesto editiro prošli post, a neĆe mi obrisati..
sad si dobro napisao Smile

ontopic;
shvaćam ljude koji jednostavno po sluhu ne razlikuju č i ć, iako ih nikada neće krivo izgovoriti. npr. kuća nikada neće biti izgovorena kao kuča. pošto je hrvatski jedan od rijetkih svjetskih jezika (neka me @lingvist ispravi ako sam u krivu) koji je jednak u govoru i pismu, izbacivanje slova č i ć bi dovelo do apsurda. @francika, tvoj prijedlog bi išao za tim da svi pišemo i izgovaramo kuca što naravno nema veze s pameti. ako se već ne može naučiti (ja imam tu sreću da nikada s tim nisam imao problema i po sluhu znam o kojem se slovu radi), barem ne treba potencirati ovako glupe ideje Very Happy NHF, naravno.

Ne, nisi pažljivo čitao! Moj prijedlog je da ima samo jedno koje bi se pisalo 'Č' a isto tako da ima samo jedno 'Đ'. Naravno da bi bilo glupo da se piše kuca, a ne kuča, a još gluplje bi bilo da se piše kucha ili kucca. Bitno je samo da se ljudi ne opterečuju kako se piše i da ima samo jedno č i samo jedno đ koje bi svatko govorio po sluhu. Zamisli da se note u glazbi pišu sa č i ć kako bi to zvučalo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2011. 18:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
Zamisli da se note u glazbi pišu sa č i ć kako bi to zvučalo.
E sad si baš našao primjer... btw, u notama postoje stvari zvane povisilice i snizilice.... Po tvom da ukinemo i njih, pa nek ljudi sami biraju hoće li svirati a, as ili ais Wink

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2011. 18:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
Zapravo nisam siguran da znam što si mislio!? Sad

Obična kritika sustava (diktatura debilijata), u kojem ni obrazovani ljudi ne mogu dobiti posao,
u kojem bi praktično primijenili svoja znanja i za to primali adekvatnu naknadu.

Ukratko offtopic... Smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.03.2011. 19:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

OligofreniDikobrazoid je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Zamisli da se note u glazbi pišu sa č i ć kako bi to zvučalo.
E sad si baš našao primjer... btw, u notama postoje stvari zvane povisilice i snizilice.... Po tvom da ukinemo i njih, pa nek ljudi sami biraju hoće li svirati a, as ili ais Wink

Naravno da ne, dapače note trebaju pisati oni koji razlikuju a, as i ais, i oni koji imaju sluha. Stvarno nema potrebe gubiti vrijeme nekoga učiti skladati ako nema sluha, a pjevati uvijek može a mi ćemo se praviti da nam je lijepo ga slušati i moliti ga da nam pjeva cijelu večer!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: