Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Do kraja veljače novi način obračuna vode u 1.300 zgrada

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2011. 18:49 
Naslov:  Do kraja veljače novi način obračuna vode u 1.300 zgrada
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od 1. travnja isporučitelji vodnih usluga, među kojima i Vodovod-Osijek, dužni su primjenjivati Uredbu o najnižoj cijeni vodnih usluga i vrsti troškova koje cijena vodnih usluga pokriva, donesenu u rujnu 2010. godine.

To konkretno znači da će svaki vlasnik stana dobivati pojedinačni obračun potrošene vode s troškovima koje pokriva cijena vodne usluge (po novom fiksni i varijabilni dio), što do sada nije bio slučaj, iako Vodovod-Osijek dijelu potrošača već deset godina omogućuje obračun po pojedinačnom korisniku. Kako će zakonska regulativa biti provedena u praksi s potrošačima u kolektivnom stanovanju, iako nemaju svi ugrađene vodomjere, pojašnjava Ljubomir Novoselić, direktor osječkoga Vodovoda, ukazujući da treba "učiniti određene predradnje koje se odnose na evidentiranje korisnika vodne usluge u suvlasničkim zgradama i ispostavljanje zasebnoga računa za svaki stan".

- S 1. travnja 2011. na snagu stupa Uredba o najnižoj cijeni vodnih usluga i vrsti troškova koje cijena vodnih usluga pokriva. Do sada se ispostavljao jedan račun za cijelu suvlasničku zgradu, međutim nova zakonska regulativa podrazumijeva obračun za svaki stan - zaseban račun. To nije novost jer je Vodovod-Osijek već prije desetak godina pokrenuo tzv. pilot-program, odnosno obračun vodne usluge po pojedinačnom korisniku kojim su suvlasničke zgrade postupno prelazile na navedeni način obračuna, napominje Novoselić te dodaje

- Od ukupno 2.000 suvlasničkih zgrada na području Osijeka ovim načinom obračuna obuhvaćeno je oko 700, dok preostalih 1.300 zgrada kojima se vodna usluga fakturira na ime "suvlasnici zgrade" treba uključiti u navedeni način obračuna najkasnije do 28. veljače 2011., što znači da je novom Uredbom ubrzan postupak. Naime, kroz pilot-projekt koji je pokrenut prije desetak godina vrlo uspješno se u sustav obračuna i naplate vode svake godine uvodilo 50 - 100 novih suvlasničkih zgrada, a ove godine će se taj postupak završiti usklađivanjem s Uredbom. Od predstavnika suvlasnika zgrada očekujemo redovito dostavljanje broja osoba u suvlasničkoj zgradi kako bi razdioba bila pravedno napravljena po pojedinačnim korisnicima. I isto tako očekujemo dostavljanje svih promjena vezanih uz vlasništvo i osobne podatke korisnika, zaključuje Novoselić.

Vodomjerom do uštede

Zajednička potrošnja vode u podrumu obračunavat će se automatski programskom razdiobom na korisnike proporcionalno po broju stanova. Među primjerima korisnosti pojedinačnoga vodomjera (nije obvezan) je zgrada na Vij. Petrove gore 3 gdje stanuje Evica Ivić koja kaže: “Prije pet godina svih 36 vlasnika stanova složilo se s ugradnjom vodomjera koji je tada stajao 1.000 kuna i plaćen je iz pričuve. Prije ugradnje trošili smo dvostruko više kubika od sadašnjih 300-tinjak. Ne plaćamo račun dijeleći trošak po osobama u stanu već po stvarnoj potrošnji. Vodomjer je ušteda.”

Autor : N. Špoljarić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2011. 19:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Blago si ga Ircima..oni ne plaćaju vodu....
Stanovi koji ponaosob imaju ugrađene vodomjere plaćaju prevelike račune za potrošnju.
Nisu naveli da li u članove obitelji idu kućni ljubimci što je jakoo česta meta napucavanja stanara na sastancima...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 12.01.2011. 20:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

diva je napisao/la (Pogledaj post): › Blago si ga Ircima..oni ne plaćaju vodu....
Stanovi koji ponaosob imaju ugrađene vodomjere plaćaju prevelike račune za potrošnju.


da, tako sam i ja cuo od susjednog ulaza ... koji su mislili da puno placaju vodu pa su ugradili vodomjere i sad placaju 50% vece od onih 'velikih'

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2011. 22:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: ›
diva je napisao/la (Pogledaj post): › Blago si ga Ircima..oni ne plaćaju vodu....
Stanovi koji ponaosob imaju ugrađene vodomjere plaćaju prevelike račune za potrošnju.


da, tako sam i ja cuo od susjednog ulaza ... koji su mislili da puno placaju vodu pa su ugradili vodomjere i sad placaju 50% vece od onih 'velikih'


plaćaju 50% više zato što sad vodomjer očitava pravu potrošnju po stanu, što bi značilo da su se prije šlepali sa potrošnjom nauštrb ostalih stanara.

ne kontam ovaj novi obračun vode, hoće li to biti kao i sa strujom, ono odoka potrošnja ili kako?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 13.01.2011. 2:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

muvifrik je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ingo je napisao/la: ›
diva je napisao/la (Pogledaj post): › Blago si ga Ircima..oni ne plaćaju vodu....
Stanovi koji ponaosob imaju ugrađene vodomjere plaćaju prevelike račune za potrošnju.


da, tako sam i ja cuo od susjednog ulaza ... koji su mislili da puno placaju vodu pa su ugradili vodomjere i sad placaju 50% vece od onih 'velikih'


plaćaju 50% više zato što sad vodomjer očitava pravu potrošnju po stanu, što bi značilo da su se prije šlepali sa potrošnjom nauštrb ostalih stanara.

ne kontam ovaj novi obračun vode, hoće li to biti kao i sa strujom, ono odoka potrošnja ili kako?
Kako odoka? Struju ti svako malo dođu iz HEPa očitati sa brojila.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Crna Von Katze
Offline
Avatar

Ukupno postova: 17
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2011. 7:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MegaSmrT je napisao/la: ›
muvifrik je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ingo je napisao/la: ›
diva je napisao/la (Pogledaj post): › Blago si ga Ircima..oni ne plaćaju vodu....
Stanovi koji ponaosob imaju ugrađene vodomjere plaćaju prevelike račune za potrošnju.


da, tako sam i ja cuo od susjednog ulaza ... koji su mislili da puno placaju vodu pa su ugradili vodomjere i sad placaju 50% vece od onih 'velikih'


plaćaju 50% više zato što sad vodomjer očitava pravu potrošnju po stanu, što bi značilo da su se prije šlepali sa potrošnjom nauštrb ostalih stanara.

ne kontam ovaj novi obračun vode, hoće li to biti kao i sa strujom, ono odoka potrošnja ili kako?
Kako odoka? Struju ti svako malo dođu iz HEPa očitati sa brojila.

Struju kod nas očitavaju svakih 6 mjeseci. Znači da pola godine plaćaš isti iznos, a nakon očitavanja platiš razliku.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2011. 9:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Crna Von Katze je napisao/la: › Struju kod nas očitavaju svakih 6 mjeseci. Znači da pola godine plaćaš isti iznos, a nakon očitavanja platiš razliku.
Struju korisnici i mogu sami ocitavati i placati samo ono sto su potrosili.


_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Crna Von Katze
Offline
Avatar

Ukupno postova: 17
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2011. 10:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Crna Von Katze je napisao/la: › Struju kod nas očitavaju svakih 6 mjeseci. Znači da pola godine plaćaš isti iznos, a nakon očitavanja platiš razliku.
Struju korisnici i mogu sami ocitavati i placati samo ono sto su potrosili.



Ma znam sve to, navela sam samo primjer kako mi to radimo u našem kućanstvu. No imam osjećaj kao da svako novo razdoblje ja uključim neko veće trošilo, kako oni kažu, s obzirom na konstantni porast iznosa na računu. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2011. 11:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Može li se ugraditi vodomjer? Znam da treba 51 % stanara biti suglasan i dati potpis, ali pošto je točno vodomjer, gdje ima za kupiti, pošto je baždarenje? - zanimaju me konkretne informacije...Makar i da plaćam duplo više ali brate bar da budem na miru i da mi više nitko ne gleda tko dolazi na kavu i buni se i broji puštanje vode u kotliću...Za one koji su za ovaj dosadašnji način po broju stanara - ako je to tako dobro ajmo onda i vodu i plin i struju i telefon plaćati po broju stanara!?!?!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2011. 12:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Crna Von Katze je napisao/la: › Struju kod nas očitavaju svakih 6 mjeseci. Znači da pola godine plaćaš isti iznos, a nakon očitavanja platiš razliku.
Struju korisnici i mogu sami ocitavati i placati samo ono sto su potrosili.




a gdje piše da naplaćuju to samostalno očitanje brojila?

odoka, sam napisao zato što ti na temelju potrošnje unatrag 6 mjeseci slože rate za idućih 6...znači odoka.

i ošli smo u offtopic Smile

dakle, na koji način će se naplaćivati po stanu, ako u stanovima nema brojila? na koji način će ukupan iznos potrošnje raspodijeliti na stvarnu potrošnju po stanu?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 13.01.2011. 12:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

muvifrik je napisao/la (Pogledaj post): ›

a gdje piše da naplaćuju to samostalno očitanje brojila?




pise u zadnjem redu ... 40 kn polugodisnje, tj. 80 kn godisnje

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2011. 12:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako u zgradi postoji 10 stanara, a oni zajedno plaćaju vodu 1000 nekakvih novaca - to iznosi 100 kn po stanu. Ali ako se tih 1000 novaca rasporedi po osobnoj potrošnji svakog stana, dakle da netko plaća 30, netko 300, netko 100, netko 70 itd. dolazimo do poštenije i pravednije situacije nego do tada. Ne vidim razloga zašto se neki bune - osim ako razlog tome nije što su do sada živjeli na tuđoj grbi, pa im sada ne odgovara što će morati sami platiti ono što potroše.

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bentena
Offline
Avatar

Ukupno postova: 224
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2011. 14:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prevrtanje iz supljeg u prazno.Sto je tu novo?


Voda se u suvlasnickim zgradama placa po clanu,dakle ukupan racun za vodu se podijeli sa stvarnim i trenutnim brojem stanara...i to je to...dobijes iznos po osobi...
To dakako ne znaci da je takav nacin i najbolji jer uvijek postoje oni koji vise,i oni koji manje i stedljivije koriste vodu...
( ne moze trositi jednako netko tko zivi sam i dodje prespavati u stan i neznam ,obitelj s troje djece i bakom koja ih cuva vise od pola dana )
Kada sam prije nekoliko godina trazila u Vodovodu(preko Zavoda za stanovanje,dakako...) da nam se uvede sustav ocitanja po brojilu(ovisno koliko vertikala u stanu imate,i iz sredstava pricuve) fino su mi odgovorili da je to komplicirano u starim zgradama i da blablabla...je to njima vise posla,nama "skupo"...da i dalje ostaje zajednicka voda po cijevima izmedju katova koja se mora placati preko zajednickog racuna...ovako im je jednostavnije...ocitaju stanaje...posalju raucn...blagajnik zgrade napravi obracun,pokupi lovu i njima plati na jednom racunu...

I,sto sad?!?
Sada ce oni to isto raditi umjesto blagajnika...eto...imat ce vise neplacenih pojedinacnih racuna,a gradjani ce puniti drzavni proracun s placanjem uplatnica...O.K.Stima...Smile
I,zasto bi,predstravnik stanara morao javljati Vodovodu brojcano stanje u zgradi?
Kao i za Unikom...cccccccc....Mora da su otovrili neka nova radna mjesta,tipa...teta koja se javlja na telefon kad zovu predstavnici zgrada da jave jeli neki student otisao doma na tri tjedna,jeli netko ima goste duze od 15 dana i jeli je netko poslao klince na ljetovanje dva mjeseca...
Nema mi smisla to,osim ako svaki stan nema svoje brojilo...pa kad te nema...nema te...ne trosis...kad vas ima hrpa...trosite i platite to i koga briga koliko vas je i koliko dugo...

Ipak,drago mi je da su promjenili plocu...Smile
Tada sam zvala i ovlastenog majstora da napravi probni racun koliko bi nas tada ta novotarija kostala...i onda je vecina stanara koji su mahom preuredili svoje kupaonice odustala jer ima tu malo stemanja i prljanja i radova...a i jer su shvatili ono sto se zeli postici pojedinacnim placanjem...odnosno da ce im racuni vjerovatno narasti...

Eto.

I,jos nesto bih htjela napisati...nije mi jasno cemu dizanje galame oko cijene vode...mila majko...kod nas u zgradi je to prosjecno 30-setak kuna po osobi...a toliko kosta gluplji "nazovi obrok" u McDonaldsu...te novce ce mnogi DNEVNO potrositi za kavice,sokice,pice,cigarete...nebitno...Uopce nije usporedivo...

_________________
Jel' se smije tu spomenuti ime proizvodjaca omiljene mi cokolade u europskim krajevima?Znam,o u/okusima se kao ne raspravlja...al' ***** EXCELLENCE 99% CACAO je ocaravajuce odlicna...Smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2011. 16:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

123456 je napisao/la: ›
Ako u zgradi postoji 10 stanara, a oni zajedno plaćaju vodu 1000 nekakvih novaca - to iznosi 100 kn po stanu. Ali ako se tih 1000 novaca rasporedi po osobnoj potrošnji svakog stana, dakle da netko plaća 30, netko 300, netko 100, netko 70 itd. dolazimo do poštenije i pravednije situacije nego do tada. Ne vidim razloga zašto se neki bune - osim ako razlog tome nije što su do sada živjeli na tuđoj grbi, pa im sada ne odgovara što će morati sami platiti ono što potroše.


i šta je tu novo? pa i dosad je bilo tako. znači u mom ulazu mjesečno potrošimo 1000 kn vode , podjeliš to po broju stanova, ispadne 100 kn po stanu. U jednom stanu živi jedna osoba, u ostalima po 2-3...zar je jedna osoba potrošila vode za 100 kn? opet ne ispada da platiš onoliko koliko si potrošio.

dakle, po kojem kriteriju će se izračunavati potrošnja vode po osobi ako imamo zajedničko brojilo u ulazu? s druge strane i da 2 stana imaju po jednog stanara, jedan od te dvojice može trošiti više od ovog drugog, i opet nemaš točnu cijenu po članu...jedini pravi prikaz je brojilo u svakom stanu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.01.2011. 1:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajde sve što tu razglabate su gluposti - Svaki stan treba imati brojilo i to je to! Kakve su ovo gluposti po članu, po kvadratu, po baki, po unikomu,...Unikomu i vodovodu je svejedno - oni dobiju jednako para! Zapravo im više paše ovaj način da se nezna tko koliko pije a tko koliko plaća...a kad curi voda račun svi zajedno plaćaju...a i rastrošniji su svi s vodom kad je to zajedničko!

Još jednom napominjem - ajmo onda i struju tako po članovima plaćati u zgradi. I telefon i internet i plin...ajmo sve na hrpu račune pa podijelit na broj članova ako je tako pošteno!?

Šta prosipate spermu okolo bezveze - svako plaća svoje koliko potroši i to je to! Nije bitno koliko košta i jel se može ili nemože - MOŽE SE kad se hoće. Svatko plati svoje brojilo (brojila za vertikale) i gotovo. To je investicija koja se vrati kroz par godina. Neznam uopće kako je to počelo da za cijelu zgradu bude voda zajendička - prije koliko desetaka godina je to kome palo na pamet? - al ajde prije smo bili zaostali, ali sada? Što je sada problem - što smo glupi ili šta?

Ja i nekoliko susjeda smo imali probleme s određenim babama kojima je smetalo što dođe cura prenoćit, roditelji kad dođu, prijatelji...jer se troši voda onda više...!!! A ne vidi kada me nema po mjesec-dva preko ljeta a platim vodu!
Evo - da ne bi bilo takvih prepirki, svatko plati koliko potroši po svome brojilu. Zaboga postoje digitalna brojila koja su spojena na telekomunikacijski sustav i automatski bivaju očitana...

Sve ostalo je uzaludno prosipanje sperme!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: