Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



'Trančirali' 6 prasaca tik uz konkatedralu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.12.2010. 10:20 
Naslov:  'Trančirali' 6 prasaca tik uz konkatedralu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Događaj koji se zbio u Pejačevićevoj 3 u Osijeku protekle subote zacijelo je jedinstven u Hrvatskoj. Tu je održano kolinje, točnije, obrada čak šest prasića, a riječ je o prvoj kući do konkatedrale i Župnoga ureda! Veselo društvo ondje se okuplja već šestu godinu za redom, a činjenica da se u dvorištu reže tek zaklano prase, kažu, ne smeta ni susjedima u dvorištu, ali ni Župnom uredu čiji su zidovi naslonjeni na kuću Draška Flačera. Kod njega se tijekom subote “trančiralo” meso i mljele kobasice, a predstoji dimljenje u za to predviđenoj pušnici.

- Vjerujem da su moji preci u ovom dvorištu čak i klali svinje jer su ovdje prije bili svinjci. Mi ovdje samo režemo meso. Inače, prije nekoliko godina razmišljali smo da bismo mogli organizirati kolinje čak i na Trgu A. Starčevića. Ipak je to naša tradicija koju nam, bar za sada, neće ukinuti - priča Draško Flačer kojemu su u pomoć pritekli prijatelji, prvi susjed Goran Reinspach i Tomo Maltašić iz Višnjevca.

Premda bi bilo logičnije da su meso odnijeli kod Maltašićevih, uglas kažu da im je ovdje u središtu grada odlično! U šali će reći da imaju stol gdje rade primarnu i sekundarnu obradu svinjetine te kobasice koje će ovih dana zamirisati duž Pejačevićeve.

- Planiramo se ovako družiti sve dok nas služi zdravlje i dok nam to dozvoli Europska unija. Kao pravi Slavonci volimo dobro pojesti pa se tako već zna da nakon klanja slijedi čašćenje. Kobasice, sarme, salenjaci, obarotina i ostale delicije kušamo potkraj dana. Najvažnije nam je da se dobro družimo - poručio je Maltašić.

Susjedi mirišu i pate

U dvorištu u Pejačevićevoj 3 uz Flačera živi još jedna starija gospođa, a ondje je i županijska Udruga gluhih i nagluhih. No to sudionicima kolinja ne smeta, a čini se ni susjedima.

- Oni miriše i pate se što su tako blizu, a tako daleko. Šalim se, ali doista, nitko nam nije uputio ni jednu ružnu riječ. Ovdje imamo sve potrebno za cijelu proizvodnju i ne vidim razlog da se selimo, kaže Flačer.

Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2010. 10:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne razumijem poantu ovog članka... Niti se tko pobunio, niti je što protuzakonito, zapravo čak je i simpatično. Dočim je naslov napisan tendenciozno i čovjek bi pomislio da je netko ukrao Božju prasad iz konkatedrale i obredno je zaklao u ime sile jedne nečiste proždrljive puj puj!

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokrat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 982
Lokacija: ....ispod mosta....
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2010. 10:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

123456 je napisao/la: ›
Ne razumijem poantu ovog članka... Niti se tko pobunio, niti je što protuzakonito, zapravo čak je i simpatično. Dočim je naslov napisan tendenciozno i čovjek bi pomislio da je netko ukrao Božju prasad iz konkatedrale i obredno je zaklao u ime sile jedne nečiste proždrljive puj puj!

..........oooooo....yebemti jesam se nasmijao na ovaj komentar....

_________________
"....jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.12.2010. 10:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

123456 je napisao/la (Pogledaj post): › Ne razumijem poantu ovog članka... Niti se tko pobunio, niti je što protuzakonito, zapravo čak je i simpatično. Dočim je naslov napisan tendenciozno i čovjek bi pomislio da je netko ukrao Božju prasad iz konkatedrale i obredno je zaklao u ime sile jedne nečiste proždrljive puj puj!


ajde, nisam jedini kome se vrte upitnici iznad glave.

jos da su klali svinje, pa da su se derale i tako uznemirile gradjane, bilo bi mi jasno.

ovako ... ????



a sto se EU tice ... koliko je meni poznato, njima jedino smeta klanje svinja po dvoristu.

mislim da ce za klanje biti zaduzene mesnice (klaonice) ... a pripremu tog mesa ne moze nitko zabraniti.

ne vidim bas neku razliku hocu li ja od mesa napraviti kobasicu ili sarmu, a kuhanje sarme nece zabranjivati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
JERKO35
Offline
Ukupno postova: 59
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.12.2010. 10:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

klali prasce i pravili kobasice..hm..a najjače je ovo da pomišlja na samom trgu napravit kolinje..a sve pod otrcanom izlikom da se očuva kulturna tradicija....i ovako smo palanka..a to bi bilo dno dna..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.12.2010. 10:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

članak smeće, ko većina članaka u zadnje vrijeme u glasu slavonije.

iz pouzdanih izvora - bilo je samo 3 svinje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2010. 10:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: ›
a sto se EU tice ... koliko je meni poznato, njima jedino smeta klanje svinja po dvoristu.

mislim da ce za klanje biti zaduzene mesnice (klaonice) ... a pripremu tog mesa ne moze nitkozabraniti.


Otprilike si na dobrom tragu. Dakle EU ne zabranjuje kolinje, tranširanje, sir, vrhnje i ostale gurmanske blažene darove nego proizvodnju i prodaju istih, ali bez dozvola koje mogu dobiti samo registrirani proizvođači. Dakle bit će i dalje kolinja, samo što se nakon istoga neće smjeti uzeti vreća čvaraka, rasklopiti štand na ćupriju i vabiti dobronamjerne prolaznike obneviđene glađu... Stvar je u higijenskim i sanitarnim propisima.

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jedan_iz_mase
Offline
Avatar

Ukupno postova: 173
Lokacija: Tu negdje, u masi
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.12.2010. 11:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da su Bubalo ili Šišljagić bili na tom "eventu" članak bi bio pozitivno intoniran (ipak je to Glas Slav...HDSSB-a).
Što bismo mi sad trebali, pljuvat po slavonskoj tradiciji i svi prijeć na tofu i sojino mlijeko?!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2010. 11:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne znam zašto su svi članak doživjeli kao napad?! meni je to samo simpatična crtica iz života. naslov je kakvi naslovi u novinama već jesu - bombastičan, da zaintrigira. nema veze s crkvom, osim što je u neposrednoj blizini konkatedrale, koja je, opet, u neposrednoj blizini glavnog gradskog trga. i to je sve.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mr. Seal
Offline
Avatar

Ukupno postova: 107
Lokacija: DGO
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2010. 12:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pročitam naslov i sav onako: "UUUU!!! PA nije to ništa!!!" i onda pročitam ostatak...


Uglavnom, nije to ništa... primjerice, u Čepinu se redovno kolje u župnom dvoru Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
neo091
Offline
Ukupno postova: 100
Lokacija: Ruska svemirska postaja
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2010. 13:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Taj Glas Slavonije je nejveće smeće od novina,gore čak i od osječkog Doma koji je svojevremeno izlazio,pa ti u tim novinama ne moš pročitati ništa o recimo nekim projektima,što se planira u idućim godinama,nego samo glupe vijesti na dnevnoj bazi što kruže gradom na razini rekla kazala,još kad se sjetim da su u službi hdssb-a sve mi je jasno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nk
Offline
Avatar

Ukupno postova: 79
Lokacija: os
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.12.2010. 13:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nisam još vidio ni jedan komentar nekog vegana sa planete vegan...jel ima koji

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.12.2010. 13:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neo091 je napisao/la (Pogledaj post): › Taj Glas Slavonije je nejveće smeće od novina,gore čak i od osječkog Doma koji je svojevremeno izlazio,pa ti u tim novinama ne moš pročitati ništa o recimo nekim projektima,što se planira u idućim godinama,nego samo glupe vijesti na dnevnoj bazi što kruže gradom na razini rekla kazala,još kad se sjetim da su u službi hdssb-a sve mi je jasno.


upravo to, uzimam ga samo jer je osjetno jeftiniji od onih nekih purgerskih novina, al bi sad i njih rađe čitao. totalno su se ofucali.
aj dok je hsp bio na vlasti još su znali malo ubacit istraživačkog novinarstva pa izvuči nešto prljavo o ovima na vlasti, pa o projektima koje vlast planira, pa obavezno par članaka kako oporba pljuje po tim projektima i zašto, itd. da ne nabrajam; bar su se malo trudili, novine su bile dinamičnije, življe.
A ovo sada, od kad je hdssb na vlasti, je tuga i jad, bez okusa i mirisa, tj. te novine lagano postaju jako blijede i umrtvljene. nadam se da to nema veze (iako sumnjam) sa politikom, rađe ću smatrati da ima veze s (ne)kvalitetom novinara i uredništva. I žao mi je zbog toga. Svako jutro čitam taj glas uz kavu i razmišljam kako sljedeće jutro više neću. Al eto neki optimizam mi još uvijek neda da odjavim pretplatu iako sam jedini u obitelji koji je još optimističan oko toga.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
d_grassa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 239
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.12.2010. 14:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bitno da je bilo točno 6 prasaca !

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 21.12.2010. 14:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nk je napisao/la (Pogledaj post): › nisam još vidio ni jedan komentar nekog vegana sa planete vegan...jel ima koji
Eno ih sćućurili se u Pejačevićevoj i pale svijeće i iz protesta jedu soju.

Ma članak je idijotarija na kub. Šta sad, ljudi si prave delikatese. Autor je uspio uklopiti crkvu, kolinje, europsku uniju i 6 prašćića u priču. Bravo Bravo!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: