Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Grad od Vlade RH traži gradnju termoelektrane

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
valent
Offline
Ukupno postova: 172
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2010. 10:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

marijuan je napisao/la (Pogledaj post): ›
Troop je napisao/la (Pogledaj post): ›
U potpunosti se slažem s tobom. Jedino rješenje za Hrvatsku, a ponajviše za Osijek i ovu regiju je gradnja nuklearne elektrane.

da, i gdje ćemo sa otpadom? prilikom projektiranja nuklearki se projektira i skladište radioaktivnog otpada ali zbog produženja rokova rada na kraju bude premalo.
Troop je napisao/la (Pogledaj post): ›
ali ako Francuska može imati 5o-tak NE nema se više što nadodati.

francuska ima 59 nuklearki i svejedno uvozi struju


Pričaš gluposti tj. namjerno ili iz neznanja, iako je točno da uvozi (sve nema zemlje koja ne uvozi) puno više izvozi!

http://www.wolframalpha.com/input/?i=france+power+consumption+and+generation

Francuska je poznata kao najveći izvoznik energije u Europi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.09.2010. 10:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nabijem vas na nuklearke i hidroelektrane i sve što uništava prirodu

geotermalni izvori su budućnost koji jedino ovisi o toplini planete, koja će isijavat toplinu još duuuuugo duuuugo... neovisno jel puše ili ne puše vjetar, jel dan ili noć, jel pada kiša ili ne.

_________________
Ignorance is bliss!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
valent
Offline
Ukupno postova: 172
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2010. 10:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da_man60606 je napisao/la (Pogledaj post): › da I ja komentiram.. ili "give my 2 cents worth"... lol nuklearka ili ne nuklearka...
Slavonija I Baranja nema veliku populaciju... hek Hrvatska Nema veliku populaciju... nuklearka NIJE POTRBNA!!!! znam dirnuo sam zivac kod mnogih... Hydro Power je medju Najboljim " RENEWABLE" resource... bolje receno rijeka ce uvijek teci, I nema losih posljedica, posle vode vjetrenjace su veoma efikasne, a za sve one sto misle solarno... da solarne ploce su dobre ali ako POGLEDATE koliko POLUCIJE i koliko ENERGIJE se emituje da bi se solarne ploce proizvele, pazi sad ovo.... one ne PROZVEDU ni PRIBLIZNO enegije kroz njihov citav "radni: vijek to jeste 25-35 godna ( malo novie - efikasnije ploce zivotni vijek ).... nevjernici.... ok rspitajte se... ili bolje jos Obrazovaj te se u polju.. a Nuklerke imaju nesto sto se zove RADIJACIJA... ljudi NE mutiraju od nje bolje receno ne dobijaju super ljudske POWERS !!!! nego UMIRU!!! a tako zvana TESKA voda sto cirkulise oko reaktora se baca nazad u rijecni sistem... RADIOAKTIVNA!!! u malim dozama da, ali radioaktivna, nemojte zaboraviti radio aktivni otpad ! negdje se mora" zakopati", to jeste cuvati...za sitne novce ce te se otrovati, I svoju okolinu unistiti... ako cete da komentirate modele drzava za energiju komentirajte Njemacku, sto se udaljava od Nuklearne energije i ide ka putu za "Prirodnu" energiju.... izvinite na mijesanju rijeci, aili se tesko sijetiti nasi rijeci kada se odraste na Zapadu...


Na kakvim si ti drogama? Sve što si rekao je totalno netočno i nepovezano kao da priča malo dijete od 5 godina koje je slušalo to stariji pričaju pa prepričava ostaloj djeci u dvorištu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 27.09.2010. 10:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da_man60606 je napisao/la (Pogledaj post): › da I ja komentiram.. ili "give my 2 cents worth"... lol nuklearka ili ne nuklearka...
Slavonija I Baranja nema veliku populaciju... hek Hrvatska Nema veliku populaciju... nuklearka NIJE POTRBNA!!!! znam dirnuo sam zivac kod mnogih... Hydro Power je medju Najboljim " RENEWABLE" resource... bolje receno rijeka ce uvijek teci, I nema losih posljedica, posle vode vjetrenjace su veoma efikasne, a za sve one sto misle solarno... da solarne ploce su dobre ali ako POGLEDATE koliko POLUCIJE i koliko ENERGIJE se emituje da bi se solarne ploce proizvele, pazi sad ovo.... one ne PROZVEDU ni PRIBLIZNO enegije kroz njihov citav "radni: vijek to jeste 25-35 godna ( malo novie - efikasnije ploce zivotni vijek ).... nevjernici.... ok rspitajte se... ili bolje jos Obrazovaj te se u polju.. a Nuklerke imaju nesto sto se zove RADIJACIJA... ljudi NE mutiraju od nje bolje receno ne dobijaju super ljudske POWERS !!!! nego UMIRU!!! a tako zvana TESKA voda sto cirkulise oko reaktora se baca nazad u rijecni sistem... RADIOAKTIVNA!!! u malim dozama da, ali radioaktivna, nemojte zaboraviti radio aktivni otpad ! negdje se mora" zakopati", to jeste cuvati...za sitne novce ce te se otrovati, I svoju okolinu unistiti... ako cete da komentirate modele drzava za energiju komentirajte Njemacku, sto se udaljava od Nuklearne energije i ide ka putu za "Prirodnu" energiju.... izvinite na mijesanju rijeci, aili se tesko sijetiti nasi rijeci kada se odraste na Zapadu...


Jače i efikasnije elektrane su svakako potrebne i poželjne. U svakom trenutku višak energije se može izvesti i zaraditi

Za izgradsnju hidroelektrane je potrebna studija područja i do 30 godina da se utvedi statistika vodostaja, protoka i sl.

Hidroelektrane nisu tako "čiste" kako se misli jer naprave maksimalan ekološlki kuršlus nizvodno.

Što se tiče vjetrenjača, u hrvatskoj ih je efikasno stavljati samo na nekim mjestima po dalmaciji. Tu igra puno faktora, od prostornog ograničenja, naleta vjetrova koji oštećuju vjetroelektrane pa do poželjnog konstantnog vjetra. U slavoniji ni za 100 godina neće biti isplativo raditi vjetroelektrane

Nuklearke o kojima ti pričaš su 25 godina u prošlosti. Otkako se dogodio Černobil jako puno toga se promjenilo u konstrukciji nuklearki. Ajde budi realan i objasni kako bi itko dopustio da se teška voda ispušta u rijeku? Ne baljezgaj. Teška voda sama po sebi ne zrači, samo je otrovna ako dođeš u fizički kontakt s njom. Današnje nuklearne elektrane koriste šipke urana koji se kasnije reciklira (obogaćuje). A jedna mikrovalna pećnica vjerovatno više zrači nego moderna nuklearka. U ostalom, imaš NE Pakš u mađarskoj ni 100km odavde i nitko još nije umro. Stvarno lupaš ko otvoren prozor. Slažem se s tobom da treba otpisati nuklearnu energiju, jer ni urana neće biti vječno.

Hrvatska nije Zapad i jednostavno je u trenutnoj situaciji nemoguće graditi nešto za što se nema novaca. Bila je predviđena nuklearka u Dalju a sad ko zna...

U svakom slučaju termoelektrana je skok u prošlost. Da ne pričam o ovisnosti u uvezenom skupom plinu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
valent
Offline
Ukupno postova: 172
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2010. 10:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hidroelektrane su katastrofa za okoliš.

Treba samo pogledati malo u smjeru pametnijih od nas - primjer njemačke i ostatka zapadne Europe. Tamo već postoje planovi kao će dosta gradova biti energetski nezavisno do 2020 a proizvodit će sami energiju i izvoziti ju do 2030.

Radi se na kombinaciji solarnih panela, geotermalnih izvora, plina iz biomase. Sve se to može i nije znanstvena fantastika.

Europa propisuje pravilnike kako sve javne grade (škole, faksevi, zgrade u gradskom i državnom vlasništvu) biti energetski učinkovite, zatim da do određene godime moraju biti energetski samostalne a nakon toga i da moraju proizvoditi više energije nego što potroše.

A gdje smo mi?

Termoelektrane i Hidroelektrane... to je zaostale stvari iz prošlog stoljeća.

_________________
pratite me na twitteru - www.twitter.com/valentt
blog: http://kernelreloaded.blog385.com
linux, anime, spirituality, windsurf, wireless, ronjenje, pametne kuće, zwave
registered as user #367004 with the Linux Counter, http://counter.li.org.
ICQ: 2125241, Skype: valent.turkovic, MSN: [email protected]
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
valent
Offline
Ukupno postova: 172
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2010. 10:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MegaSmrT je napisao/la: ›

Što se tiče vjetrenjača, u hrvatskoj ih je efikasno stavljati samo na nekim mjestima po dalmaciji. Tu igra puno faktora, od prostornog ograničenja, naleta vjetrova koji oštećuju vjetroelektrane pa do poželjnog konstantnog vjetra. U slavoniji ni za 100 godina neće biti isplativo raditi vjetroelektrane



Generalno si u pravo da Slavonija ima dosta manje vjetra prosječno u odnosu na ostatak hrvatske (ravnica bez planina). No da nema mjesta gdje ima dovoljno vjetra tu nisi u pravu.

ETF već radi mjerenja na par lokacija a i neke privatne firme koliko sam upoznat i tvrde da ima vrlo zanimljivih lokacija za postavljanje vjetrogeneratora i po slavoniji.

Problem je što nitko iz državnih službi nije radio mjerenja snage vjetra po slavoniji kao što se to radi po dalmaciji.

_________________
pratite me na twitteru - www.twitter.com/valentt
blog: http://kernelreloaded.blog385.com
linux, anime, spirituality, windsurf, wireless, ronjenje, pametne kuće, zwave
registered as user #367004 with the Linux Counter, http://counter.li.org.
ICQ: 2125241, Skype: valent.turkovic, MSN: [email protected]
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 27.09.2010. 10:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beziljy je napisao/la (Pogledaj post): › nabijem vas na nuklearke i hidroelektrane i sve što uništava prirodu

geotermalni izvori su budućnost koji jedino ovisi o toplini planete, koja će isijavat toplinu još duuuuugo duuuugo... neovisno jel puše ili ne puše vjetar, jel dan ili noć, jel pada kiša ili ne.
Pa geotermalni gradijent je najpovoljniji tu po slavoniji, ali ne znam baš da je dovoljno efikasan za proizvodnju el. energije... možda za grijanje i to...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2010. 10:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beziljy je napisao/la (Pogledaj post): › nabijem vas na nuklearke i hidroelektrane i sve što uništava prirodu

geotermalni izvori su budućnost koji jedino ovisi o toplini planete, koja će isijavat toplinu još duuuuugo duuuugo... neovisno jel puše ili ne puše vjetar, jel dan ili noć, jel pada kiša ili ne.

zašto to misliš? ajde malo arugmentiraj i elaboriraj ovu tvrdnju...
mislim, znam da ništa ne znam, ali nije Hrvatska Island...

Btw, smatram kako je termoelektrana promašena investicija za ovaj grad i regiju i ako je bude, bit će to politička odluka kako bi se napunio nečiji džep...


Zadnja promjena: Svebor; 27.09.2010. 10:45; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 27.09.2010. 10:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

valent je napisao/la (Pogledaj post): ›
MegaSmrT je napisao/la: ›

Što se tiče vjetrenjača, u hrvatskoj ih je efikasno stavljati samo na nekim mjestima po dalmaciji. Tu igra puno faktora, od prostornog ograničenja, naleta vjetrova koji oštećuju vjetroelektrane pa do poželjnog konstantnog vjetra. U slavoniji ni za 100 godina neće biti isplativo raditi vjetroelektrane



Generalno si u pravo da Slavonija ima dosta manje vjetra prosječno u odnosu na ostatak hrvatske (ravnica bez planina). No da nema mjesta gdje ima dovoljno vjetra tu nisi u pravu.

ETF već radi mjerenja na par lokacija a i neke privatne firme koliko sam upoznat i tvrde da ima vrlo zanimljivih lokacija za postavljanje vjetrogeneratora i po slavoniji.

Problem je što nitko iz državnih službi nije radio mjerenja snage vjetra po slavoniji kao što se to radi po dalmaciji.
Drago mi je da sam u krivu Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
valent
Offline
Ukupno postova: 172
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2010. 10:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za one koji nisu gledali pogledajte:
http://www.etfos.hr/?oie

Potencijali obnovljivih izvora energije u Slavoniji i Baranji
prof.dr.sc. Damir Šljivac, Elektrotehnički fakultet Osijek
http://www.etfos.hr/?oie=04-Damir-Sljivac

_________________
pratite me na twitteru - www.twitter.com/valentt
blog: http://kernelreloaded.blog385.com
linux, anime, spirituality, windsurf, wireless, ronjenje, pametne kuće, zwave
registered as user #367004 with the Linux Counter, http://counter.li.org.
ICQ: 2125241, Skype: valent.turkovic, MSN: [email protected]
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.09.2010. 14:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svebor je napisao/la (Pogledaj post): ›
zašto to misliš? ajde malo arugmentiraj i elaboriraj ovu tvrdnju...
mislim, znam da ništa ne znam, ali nije Hrvatska Island...



http://www.gradimo.hr/Energija-iz-dubina/hr-HR/11681.aspx

da dodam da bi se potreba za električnom energijom mogla samnjiti upotrebom geotermalnih izvora koji nisu pogodni za proizvodnju struje al su više nego dobri za grijanje
Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
valent
Offline
Ukupno postova: 172
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.09.2010. 15:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedini problem je što su naši pametni političari prodali SVE geotermalne izvore mađarima.

_________________
pratite me na twitteru - www.twitter.com/valentt
blog: http://kernelreloaded.blog385.com
linux, anime, spirituality, windsurf, wireless, ronjenje, pametne kuće, zwave
registered as user #367004 with the Linux Counter, http://counter.li.org.
ICQ: 2125241, Skype: valent.turkovic, MSN: [email protected]
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.09.2010. 15:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

valent je napisao/la: ›
Jedini problem je što su naši pametni političari prodali SVE geotermalne izvore mađarima.


Hehe, geotermalni izvori u Hrvatskoj zvuče kao znanstvena fantastika. Sa ovakvim proračunom, odnosno deficitom, koji je siguran i u budućnosti, užasnim kreditnim rejtingom, ogromnim već postojećim dugom, očajnom firmom koja se zove HEP, te Hdz-om na vlasti mi možemo graditi tek koji kilometar nepotrebne ceste i most paravan za pljačkanje. Iskorištavanje geotermalnih izvora, u zemlji u kojoj je monopolist struje Hep samo na jednoj transakciji izgubio milijardu kuna, ne čini se kao izvjestan scenarij.

Lijepo je čitati o prednostima i manama izvora energije, ali ovdje se radi o tome da je termoelektrana kod Os već ugrađena u nekakvu "strategiju" energetskog razvoja, koju je donio tko zna tko, tko zna kada. Ako uzmemo u obzir ljude koji su rukovodili HEP-om u zadnjih par godina, vjerojatno su strategiju donosili Sanader, Kalmeta, braća Žužul iz Skladgradnje i savjet hrvatskih građevinskih poduzetnika.

No kad bi Hrvatska barem bila u mogućnosti da bilo što gradi proračunskim sredstvima. Bez drastičnog rezanja proračunskih rashoda takve ogromne investicije moguće je financirati samo daljnjim zaduživanjem, daljnjim rastom deficita, odnosno daljnjim približavanje grčkom scenariju. Naime, ako se uopće može zadužiti, ako nam uopće netko želi dati kredit, taj će kredit biti s ogromnom kamatom, a investicije koje se planiraju rade se na rokove od desetak i više godina. Osim ako netko misli da su savjetnici ekonomisti EU i MMF-a budale kada traže smanjenje rashoda i zaustavljanje u kratkom roku neisplativih investicija.

Doduše, Hrvatska može investirati u energetiku. Ako bi ukinula povlaštene mirovine, i izjednačila ih s običnim, to bi bilo barem 5 milijardi kuna godišnje, dovoljno za energetiku. Time bi se smanjio profit birtija, prodavalo bi se manje kavica i alkohola, ali bi možda postali energetski neovisni.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
marijuan
Offline
Ukupno postova: 302
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.09.2010. 8:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

valent je napisao/la (Pogledaj post): ›
Pričaš gluposti tj. namjerno ili iz neznanja, iako je točno da uvozi (sve nema zemlje koja ne uvozi) puno više izvozi!

eto, nisam ništa loše napisao iako mi nije jasno kako najveći izvoznik el. energije mora uvoziti istu. na podatak o francuskim nuklearkama i uvozu struje sam nabasao tražeći primjere spalionica otpada na plazmu.

_________________
"Ljudi koji se boje umiru svaki dan. Hrabri samo jedanput." Paolo Borselino
http://zbogompameti.bloger.hr/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.09.2010. 8:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

valent je napisao/la: ›
A gdje smo mi?


Hrvatska i dugoročna strategija?! osijek031.com smile

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: