Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Najmodavci podigli cijene jer studenti nisu plaćali “čuvanje” stana preko ljeta

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 14:00 
Naslov:  Najmodavci podigli cijene jer studenti nisu plaćali “čuvanje” stana preko ljeta
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kraj kolovoza već tradicionalno za studente znači potragu za stanovima na dobrim lokacijama i po što povoljnijim cijenama. Ove godine zanimanja je više nego ikada s obzirom na to da si zbog štednje i pada standarda mnogi nisu mogli priuštiti plaćanje najma stana u kojem ne borave ljeti samo da bi ga zadržali za sljedeću akademsku godinu. To su iskoristili iznajmljivači i - podigli cijene najma stanova.

- "S cimerom sam dijelio jednoipolsoban stan na Vijencu Ljudevita Posavskog. Najam smo plaćali zajedno 1.000 kuna, s time što smo uredno pokrivali i sve režijske troškove. Odjavili smo ga u lipnju i nadali se kako ćemo ga moći ponovno iznajmiti u rujnu. No, gazdarica je podigla cijenu na 1.400 kuna jer je, kaže, u stan postavila klimu. To nam je bilo previše pa smo na kraju uzeli manji i jeftiniji stan na Jugu II, iako njime baš i nismo zadovoljni" - priča student treće godine Ekonomskog fakulteta iz Požege.

Jednosobne stanove po cijeni od 1.000 kuna uz plaćanje režija, prema ponudi u oglasnicima, moguće je pronaći još samo u rubnim dijelovima grada, najviše na Jugu II. Nekada pristupačni jednosobni namješteni stanovi na Sjenjaku, Vij. I. Meštrovića, duž Strossmayerove i Divaltove ulice te u Industrijskoj četvrti i drugim manjim stambenim naseljima drže cijenu od 1.200 ili 1.400 kuna, odnosno 200 eura. Stanovi iste veličine u središtu iznajmljuju se za minimalno 250 eura. Kada su u pitanju dvosobni, trosobni ili četverosobni, oni se najčešće iznajmljuju po ležaju čija se cijena kreće od 100 do 150 eura, s obzirom da je to jedini način za iznajmljivače da si osiguraju minimalno 300 eura mjesečno. Takvih je stanova u i najviše u ponudi.

Najveći broj garsonijera trajno je “okupiran” mladim zaposlenim parovima kojima su one dom zbog nemogućnosti podizanja stambenih kredita. One rijetke garsonijere koje su ipak slobodne drže previsoku cijenu ili nikada i ne stignu na tržište jer se iznajmljuju na preporuku.

Autor: Ivana Kukić Solar/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pootzko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 14:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

šta će im klima kad preko ljeta kad je klima potrebna - nisu tamo... lol

_________________
...I put on my robe and a wizard hat...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.08.2010. 14:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i prije su ljudi odlazili kući preko ljeta i ne plaćali stanarinu za vrijeme koje ne bi proveli u stanovima... možda bi netko platio pola stanarine, možda ništa, možda samo režije. zapravo, ovisi sve je ovisilo o dogovoru...

prije će biti da nas besparica sve tlači...

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 14:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ali može klima i grijati - ako je temperatura vani preko +5 °C. Netreba uzimati te preskupe stanove. Uvijek se nađe na jugu ili perifernijim dijelovima grada povoljnije. Pa će onda ovi što su uveli klimu imat još praznih mjeseci...samo neka dižu cijene nebu pod oblake! Fora mi je opravdanje - klima, stan u centru, pogled...a studentima netreba ni klima ni lokacija ni pogleda. Treba krevet, stol, normalan namještaj i mir za učenje! Kakve koristi od cetra!? U centru nije stuc. Nije ni faks. Nema ništa u centru što bi zanimalo studente...

Ma ima svakakvih ljudi - ograde malo balkon, stave krevet i hop - evo jedna soba za studenta!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.08.2010. 14:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la (Pogledaj post): › Ali može klima i grijati - ako je temperatura vani preko +5 °C. Netreba uzimati te preskupe stanove. Uvijek se nađe na jugu ili perifernijim dijelovima grada povoljnije.


je,istina...al nije bezveze npr. stan na sjenjaku jeftiniji od stana na jugu..
svaki dan jahat do faksa s juga..možda i 2 puta na dan...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.08.2010. 14:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne razumijem ovaj clanak.

stanodavci nisu socijalna ustanova, niti su duzni 'cuvati' stan nekome tko ga otkaze.

svatko ima izbora traziti si stan koji mu odgovara uz cijenu koja mu odgovara.

btw, studiranje je skupo ... i u nasoj drzavi nije za svakoga.

studirati trebaju bogati, a ne pametni.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.08.2010. 15:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: ›
btw, studiranje je skupo ... i u nasoj drzavi nije za svakoga.

studirati trebaju bogati, a ne pametni.

Nažalost sve se svodi na to . . .

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
VESP
Offline
Ukupno postova: 285
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 27.08.2010. 16:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: ›
ne razumijem ovaj clanak.

stanodavci nisu socijalna ustanova, niti su duzni 'cuvati' stan nekome tko ga otkaze.

svatko ima izbora traziti si stan koji mu odgovara uz cijenu koja mu odgovara.

btw, studiranje je skupo ... i u nasoj drzavi nije za svakoga.

studirati trebaju bogati, a ne pametni.
PA NARAVNO! Da ti ga cuvaju besple!HAHHAAAAHHHAAA!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pootzko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 16:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la (Pogledaj post): › ne razumijem ovaj clanak.
stanodavci nisu socijalna ustanova, niti su duzni 'cuvati' stan nekome tko ga otkaze.
svatko ima izbora traziti si stan koji mu odgovara uz cijenu koja mu odgovara.
btw, studiranje je skupo ... i u nasoj drzavi nije za svakoga.
studirati trebaju bogati, a ne pametni.


naravno da ne razumiješ kad ne želiš razumjet
naravno da nisu dužni, ali očekuju da studenti traže od njih da im ga čuvaju zato jer na taj način zarađuju na bezobrazan način, shvatili su to, mogu to napravit - i iskorištavaju takvu situaciju. i sad bez obzira što studenti koji su u tom stanu bili - a više nisu... misliš li da će novi studenti imat onu prvu cijenu od 1000kn? neće, imat će ovu novu od 1400.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
VESP
Offline
Ukupno postova: 285
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 27.08.2010. 16:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pootzko je napisao/la: ›
Ingo je napisao/la (Pogledaj post): › ne razumijem ovaj clanak.
stanodavci nisu socijalna ustanova, niti su duzni 'cuvati' stan nekome tko ga otkaze.
svatko ima izbora traziti si stan koji mu odgovara uz cijenu koja mu odgovara.
btw, studiranje je skupo ... i u nasoj drzavi nije za svakoga.
studirati trebaju bogati, a ne pametni.


naravno da ne razumiješ kad ne želiš razumjet
naravno da nisu dužni, ali očekuju da studenti traže od njih da im ga čuvaju zato jer na taj način zarađuju na bezobrazan način, shvatili su to, mogu to napravit - i iskorištavaju takvu situaciju. i sad bez obzira što studenti koji su u tom stanu bili - a više nisu... misliš li da će novi studenti imat onu prvu cijenu od 1000kn? neće, imat će ovu novu od 1400.
Tko zaradjuje bezobrazno? Covjece,to je njihovo i mogu kako hoce!Ako hoces plati ako neces uzmi nesto drugo!Ja ne razumiojem tebe!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pootzko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 17:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa čekaj, jel nije bezobrazno da traže novce za stan (punu cijenu) kad apsolutno nitko nije unutra? naravno da je bezobrazno što iskorištavaju takvu situaciju. to se zove monopol i manipulacija.

druga strana priče je što je to postalo normalno i studenti su sami krivi što je tako. kad bi ih svi studenti odj***** i prestali plaćat novac preko ljeta za period kad ne koriste stan, onda bi bilo drugačije.

_________________
...I put on my robe and a wizard hat...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 17:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osijek je mali grad i svaki stan u bilo kojem dijelu grada (čak i u prigradskim naseljima) je ok za studiranje! Usporedite to sa zagrebom. Tamo je stan za dvoje 2000 kn plus režije - pa ko voli nek izvoli...a do faksa se jaše u autobusima, tramvajima, pješke...nije ti faks pod nosom za te pare!!!

Ja stanujem na bosutskom a faks mi je na donjem gradu - medicina (u krugu bolnice). Kroz centar ima 6 km a ako presječem preko sjenjaka ima oko 4,5 km. 50 minuta pješke ili 15-20 minuta biciklom. Recimo 20 min biciklom lagane vožnje. Do stuca 10-ak minuta biciklom. I zašto bi meni sad bilo bitno da sam preko puta stuca ili preko puta faksa!? Naravno da bih volio da mi je na bosutskom i faks i menza, ali nije ništa strašno provozat se biciklom 20ak minuta!

Kada sam dolazio studirati, mogao sam biti i na tvrđi, što je bliže menzi, bliže faksu - ali bih za te iste novce živio u rupi koja prokišnjava i spojen je wc sa sobom i kuhinjom, tj. odvojen paravanom!!!

Ovako sam na bosutskom, mirno je, imam veći prostor na raspolaganju, režije su jako male, zgrada je odlična! Najbitnije je da imam mir za učenje i normalne uvjete života. Čak je dobro da se malo bicom provozam.

Ako sam na faksu morao biti u 8h, dovoljno je da krenem u 7.40 biciklom i stignem na vrijeme na predavanje. Tramvajem i busom kada idem, moram krenuti u 7.00h. Kolege koji žive na sjenjaku moraju krenuti ranije nego ja - jer idu pješke!

Moje mišljenje je da uvijek treba izabrati stan koji je povoljan, ima normalne uvjete života, male režije i da je gazda normalan. Lokacija je sasvim na nekom tamo zadnjem mjestu - jer je Osijek malen i dobro povezan!

Ali opet - znam kolegu koji je odbio odličan trosoban stan, s klimom, dvije odvojene sobe + dnevna + kuhinja, frižider, mikrovalna, renoviran, novi namještaj, ogroman tv, gazda ok, režije male, cijena 1400 kn (mogu 3 osobe živjet, ali recimo da 2 osobe mogu luksuzno živjet)...odbio ga je jer je na jugu kod konzuma. Uzeo je stan koji je 200 kn skuplji, i živio je u podrumu ali blizu stuca. Jer valjda da može nekoliko puta na dan na kavu u stuc!?!

Dokle god ima ljudi koji će unajmljivat skupe stanove - bit će i ljudi koji će stalno dizat cijene i iznajmljivat podrume i balkone pod sobe! Ali ima i gazda koji su odlični, i dobrodušni...nabavit će što god se kaže da treba, popraviti, izaći u susret...i staviti malu cijenu najma - jer rezumiju studente!

A ovo čuvanje preko ljeta nikada nisam razumio, ni sad ne razumijem...stvarno mi nije jasno čemu to!? Ko je to izmislio!? A svejedno ti može opet doći u 10. mjesecu i rćei da je stan poskupio sa 1000 na 1400 kn!!! Zar nije nikom palo na pamet da će možda naći još bolji stan za manje novce kad se vrati na jesen!?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
VESP
Offline
Ukupno postova: 285
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 27.08.2010. 17:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako ti netko cuva stan to je kao da ti ga izda besplatno!Jel to ima logike?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Imagio
Offline
Ukupno postova: 159
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 19:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kod mene stare cijene, stan u zadarskoj iza katedrale. Koga zanima neka se javi na PM.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.08.2010. 20:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dođite u hotel mursa živjeti.
- netko vam svaki dan donosi čiste ručnike i odnosi smeće na dnevnoj osnovi
- bespla internet
. 1 tjedno se mijenja posteljina

+ da ne spominjemo neke sitnice da su vam konzum, ljekarna i pekarna odmah iza ugla i da je pivo od pola litre u restoranu hotela 10 kn Very Happy grijanje gradsko, imaš kabelsku tv i trošiš struje i vode koliko te volja. lokacija idealna. mjesečno? 1600 kn.

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: