Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vox populi: Taxi Cammeo - ispovijest vozača

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65758
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 12:04 
Naslov:  Vox populi: Taxi Cammeo - ispovijest vozača
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U tvrtci Cammeo Taxi d.o.o. Osijek, koga zastupa Vladimir Minovski, došao sam na razgovor za posao sredinom srpnja ove godine. Nakon obavljenog razgovora za posao, pozvan sam da dođem odvoziti probnu vožnju iste večeri, odnosno da se vratim u tvrtku u 21,40 sati. Tada sam dobio majicu i upoznat sam s vozačem s kojim sam trebao obaviti probnu vožnju. Dogovoreno je da ću tijekom te noćne smjene (od 22 sata do 6 sati ujutro) dva sata sudjelovati u vožnji kao suvozač, a da ću ostalih šest sati voziti ja, a stariji će me vozač nadgledati. Još mi je na razgovoru rečeno da mi ta prva noć ne će biti plaćena, jer da je to „probna vožnja“ i na taj sam uvjet pristao i uredno obavio vožnju.

Već sljedeći dan radio sam potpuno samostalno i odradio smjenu od 21,40 do 6,40 sati. U srijedu, radio sam od 21,45 do 6,40 sati. Isti sam dan, dakle u četvrtak, dobio 2. smjenu, odnosno radio sam od 13,45 do 22,10 sati. Između dva turnusa od po osam sati vožnje putnika automobilom imao sam manje od sedam sati odmora, što je protivno hrvatskom Zakonu, a u tvrtci je Vladimir Minovski svakodnevno ponavljao prije početka smjene da "ako ima nekoga kome posao nije potreban, ima dovoljno onih koji će raditi po njegovim uvjetima". Tek mi je taj dan, dakle u četvrtak, dano da potpišem Ugovor o radu na određeno vrijeme (na mjesec dana) i tada mi je rečeno da su dotad odrađena tri dana bila „probna“ (sve tri noćne vožnje, koje bi se trebale plaćati za 30% više).

U petak i subotu, radio sam od 13,45 do 22,30 sati, a u nedjelju smjenu od 5,45 do 14,15 sati, dakle ponovno sam između dvije osmosatne vožnje imao razmak od sedam sati. Usto, budući da sam bio radio svakodnevno već tjedan dana pitao sam kad ću imati slobodan dan, na što mi je odgovoreno „možda za dva tjedna“ (premda sam po potpisanom Ugovoru o radu na određeno vrijeme, članak 10., trebao imati jedan slobodan dan u tjednu)! Budući da je odnos poslodavca prema meni osobno kao njegovom radniku, ali i ostalim radnicima bio vrlo podcjenjivački, omalovažavajući, a povremeno i izravno vrijeđajući, toga sam dana na vlastiti zahtjev napisao i potpisao da otkazujem Ugovor o radu na određeno vrijeme bez odrađenog otkaznog roka. Razlog tomu bio je prvenstveno iz straha za vlastitu te sigurnost ostalih sudionika u prometu budući da sam smatrao da tako premoren više jednostavno ne mogu dovoljno koncentrirano pratiti promet ni voziti, iako nisam nijednom tijekom tih tjedan dana prekršio prometna pravila ili ugrozio sigurnost sudionika u prometu.

Sljedeći dan ujutro uredno sam vratio zaduženu odjeću i došao po svoje dokumente. Na upit o plaći voditelj (odnosno poslovođa) Klaudio Klajn mi je rekao da bih ja "trebao njima platiti 500 kuna što su me oni obučavali"! Međutim, nije mi ni on niti Vladimir Minovski rekao za što sam ja to „obučen“ i što bih konkretno trebao platiti, jer sam izuzev vožnje koju sam obavljao prvoga dana s „vozačem-mentorom“ sve ostale dane vozio odnosno obavljao posao taksista potpuno samostalno (vozio automobil, izdavao račune putnicima za izvršeni prijevoz, putnicima otvarao vrata i nosio te smještao prtljagu, bavio obračune nakon odrađene smjene, prao automobil prije i nakon vožnje itd.). Nakon što sam mu to argumentirao, rekao mi je da dođem poslije 15. kolovoza i da ću tada na ruke dobiti novac za to što sam odvozio. Istoga dana mi je i Vladimir Minovski rekao da ću biti plaćen za odrađena četiri dana (iako sam radio tjedan dana, odnosno šest dana, ako isključimo prvi dan, za koji mi je unaprijed rečeno da mi ne će biti plaćen).

Relativno dugo (barem mi se tako činilo tijekom rada) sam trpio takav odnos krajnje disciplinirano isključivo iz razloga što mi se svidio rad s ljudima (putnicima), s kojima nisam imao niti jedan jedini incident ili problem, unatoč tome što sam po smjeni obavljao prosječno oko dvadeset i pet vožnji. Kasnije sam čuo od vozača koji su ostali raditi da su neki od navedenih putnika izričito tražili mene da ih vozim, pa vjerujem da utemeljeno mogu tvrditi kako sam posao obavljao profesionalno i odgovorno te da od poslodavca nisam zaslužio odnos kakav je on imao prema meni (ali i ostalim radnicima). Moram priznati da sam bio zadovoljan i napojnicama putnika, ali i u tome me segmentu radnoga odnosa poslodavac iskorištavao. Naime, prvih četiri dana nisam posebno bilježio sve vožnje koje sam obavljao nego sam samo uključivao taksimetar i putnicima izdavao račune, ne želeći gubiti vrijeme na posebno, ručno bilježenje u vlastitu bilježnicu te (tada još) ne sumnjajući u pošten radni odnos. Problem se pojavio nakon što bih na kraju smjene pravio obračun i predavao zarađeni novac, te je službenica kojoj bih novac predavao redovito imala različitu računicu od one koju bi napravio taksimetar. Nakon što sam to počeo bilježiti, taj je problem ipak donekle otklonjen, odnosno razlike su na kraju smjene otada bile u „svegadesetak kuna, naravno na moju štetu.

Usto, kao što sam ranije naveo, vidljivo je da sam u tjedan dana odradio više od 60 sati, a po Ugovoru o radu na određeno vrijeme, članak 6., potpisao sam da ću raditi 40 sati tjedno te da će mi prekovremeni rad biti plaćen 50% više (članak 13. istoga Ugovora). Napominjem da sam svakoga dana, kao i svi ostali vozači, prije početka svoje smjene i nakon njezina završetka proveo petnaestak minuta perući i usisavajući automobil, a što ranije ni u razgovoru ni u Ugovoru o radu na određeno vrijeme nije bilo spomenuto, a što sam uredno obavljao.

Sredinom kolovoza došao sam u tvrtku Cammeo i razgovarao s voditeljem koji je, iznenađen što me vidi, priupitao što trebam i nakon što sam rekao da sam došao po plaću, rekao mi je da će mi biti plaćeno samo tri dana, jer da je probni prvi dan vožnje (sa starijim vozačem) te tri sljedeća dana. Dana 16. kolovoza nisam dobio ni jednu jedinu kunu za obavljeni posao, a u potpisanome Ugovoru o radu na određeno vrijeme, članak 13., stoji da je „poslodavac dužan isplatiti plaću najkasnije do 15. datuma u mjesecu za rad izvršen u prethodnom mjesecu“. Nakon što sam došao sljedeći dan (17. kolovoza), voditelj Klaudio Klajn mi je rekao da mi neće platiti ništa, a isto mi je potvrdio i vlasnik Vladimir Minovski koji mi se samo nasmijao kada sam ga pitao za plaću i rekao mi je da sam „slobodan“, jer da je on sa mnom „završio“.

Osobno sam doslovno imao sreće budući da nijednom nisam sankcioniran u vidu oduzimanja određenog postotka s plaće, a takva su se sankcioniranja obavljala i još uvijek se obavljaju svakodnevno te se vozači oštro kažnjavaju i za najmanju pogrešku. Primjerice, za „kašnjenje“ na posao odnosno za nedolazak najmanje 15 minuta prije početka smjene vozači se beziznimno kažnjavaju od 10-30% s mjesečne plaće, za neotvaranje vrata putnicima također od 10 do 30% s mjesečne plaće, za pogrešan unos u taksimetar najmanje 30% s mjesečne plaće, za razgovor sa „starim“ osječkim taksistima („konkurencijom“) otkaz na licu mjesta i slično. Naravno, i za najmanja oštećenja automobila troškove snosi sam vozač.
Možda je znakovito spomenuti i to da je tvrtka Cammeo taxi d.o.o. Osijek dosada od početka poslovanja u Osijeku (od travnja 2010. godine) promijenila nekoliko desetaka taksista. Uzevši u obzir da su svi oni bili prisiljeni besplatno odraditi nekoliko dana te nakon kratkog vremena u pravilu sami davali otkaze, jasno je na koji način ta tvrtka održava nisku cijenu svojih usluga. Ta je cijena, 13 kuna za pet kilometara, nesumnjivo prihvatljiva putnicima, ali je bez ikakve dvojbe nemoralno fizički i psihički iskorištavati i maltretirati vozače kako bi se održala takva cijena i kvaliteta usluge koja je, i po mom sudu, na vrlo visokoj razini. Postoje naznake da će cijena usluge od jeseni porasti na 20 kuna, a ostaje samo nadati se da će se odnos poslodavca i voditelja prema vozačima poboljšati te da će oni biti pošteno plaćeni za svoj rad. Koji oni i više nego pošteno i hvalevrijedno obavljaju.

Ovaj je tekst poslan I. Policijskoj postaji Osijek, Državnom inspektoratu Republike Hrvatske, Hrvatskoj Radio Televiziji, Glasu Slavonije te Internetskom portalu Osijek031. Odgovorno tvrdim da je sve napisano u ovome tekstu istina (da ovaj tekst napišem zamolilo me i nekoliko bivših te trenutačnih zaposlenika Cammeo taxija d.o.o. Osijek), a molim da istinitost navedenoga provjere nadležne institucije. Subjekte kojima je ovaj tekst poslan molim za anonimnost (na način da se javno ne objave konkretni datumi kada sam radio; odnos poslodavca prema svim je vozačima u pravilu isti, a policija i inspekcija ionako jednostavno inspekcijom mogu utvrditi moj identitet) budući da se opravdano bojim bivšega poslodavca.


S poštovanjem,
bivši vozač taksija

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.08.2010. 12:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E ovako bismo svi trebali postupati kad nam je nanesena nepravda.. Samo žalosno je to što najvjerojatnije neće imati nikakav učinak

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 12:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nadam se da ćete se i dalje voziti taxijem cameo, ja nisam i neću nikada... Da se razumijemo, ne vozim se i nikad nisam niti starim taksijem

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chosen
Offline
Avatar

Ukupno postova: 587
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 27.08.2010. 12:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a šta je sa onim vozačem mini busa koji hladno divlja kao nenormalan kad prevozi putnike? >.< svatko tko se vozio sa njim zna o čem se priča ^^

i neće ništa biti vlasniku firme....jel ovo je Hr i tu se može tako... Smile

_________________
  ▲
▲ ▲
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Đeđa_zaboravih_lozinku_od
Offline
Avatar

Ukupno postova: 161
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.08.2010. 13:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

užas... jebeni užas

_________________
:->o=
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sikki
Offline
Avatar

Ukupno postova: 210
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.08.2010. 13:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

čuo sam za tog lika od nekoliko ljudi Very Happy
nitko se nije osječao ugodno Very Happy

on vjerovatno ni ne prima plaću Very Happy
radi zbog zajebancije Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sempermagis
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.08.2010. 13:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

strašno.....čula sam već kako se priča o nekorektnom ponašanju vlasnika Cammeo prema uposlenicima....vrijeme je da se javno progovori o tome....neki si ljudi stvarno previše daju za pravo,ali....gdje je ta "pravna država"....i koga ona štiti..????

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
praskaton
Offline
Ukupno postova: 40
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 13:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to vam je kapitalizam na hrvatski način. bitno je obećati,prevariti,ukrasti.pazite i pamtite do izbora i kaznite odgovorne na izborima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Warlord
Offline
Ukupno postova: 52
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 13:25 
Naslov:  Re: Vox populi: Taxi Cammeo - ispovijest vozača
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a kakva je situacija u Rijeci?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 13:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To je kapitalizam. Žao mi je lika koji se nije uspio uklopiti, odnosno naći načina da riješi nesuglasice.

A što se tiče Minovskog - ja sam mislio da on vodi biznis a ne karitas.

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.08.2010. 13:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš me zanima gdje su sad inspektori za zaštitu na radu? Takav prebačaj fonda sati vozača ne samo da je nezakonit, nego je i opasan za korisnike usluga. Zar nemamo dovoljno domaćih "poduzetnika" koji iskorištavaju radnike nego, smo to sad omogućili i koje kakvim bjelosvjetskim (autocenzura) . Pravna državo pokaži se da postojiš. Opći bojkot korištenja usluga tvrtke Taxi Cammeo u znak podrške potlačenim djelatnicima bi bio blago rečeno primjeren.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.08.2010. 13:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eseker je napisao/la (Pogledaj post): › To je kapitalizam. Žao mi je lika koji se nije uspio uklopiti, odnosno naći načina da riješi nesuglasice.

A što se tiče Minovskog - ja sam mislio da on vodi biznis a ne karitas.


Cijeli tvoj upis jednak je rigotini nekog tko je popio 10 vrsta pića i to zabetonirao hambijem kod trovaća.



@warlord
situacija je takva da je već nekoliko ljudi iz osijeka išlo tamo jer u rijeci ne može naći radnika.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 14:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eseker je napisao/la: ›
To je kapitalizam. Žao mi je lika koji se nije uspio uklopiti, odnosno naći načina da riješi nesuglasice.

A što se tiče Minovskog - ja sam mislio da on vodi biznis a ne karitas.


A tako se vodi biznis. Nisam ja znao...e onda ovako, sutra zapošljavam 10 ljudi koji imaju svoj auto i hoće vozit ljude po gradu i meni plaćat za to danak jerbo to je biznis, a marva nek šuti i radi...

Brate, jeben mentalni sklop imaš

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.08.2010. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čisto usput i degfinicija kapitalizma ukoj se na spominje izrabljivanje radnika

Kapitalizam je ekonomski i društveni sustav u kojem su kapital, zemlja i sredstva za proizvodnju privatno vlasništvo; rad, dobra i izvori (resursi) trguju se na tržištima; i zarada, nakon oporezivanja, podijeljena je vlasnicima ili uložena u tehnologiju i industriju.(Wiki)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rori 1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: sasvim blizu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.08.2010. 14:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="eseker"]
To je kapitalizam. Žao mi je lika koji se nije uspio uklopiti, odnosno naći načina da riješi nesuglasice.


Sram te može biti na komentaru i od sveg srca ti želim upravo takvog poslodavca ,da s njim imaš takve "nesuglasice" .I ne to nije kapitalizam to je malo moderniji robovlasnički odnos. Evil or Very Mad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: