Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Arhitektima pun pogodak - građanima hrđavi “radijatori”

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
grissom
Offline
Ukupno postova: 265
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2010. 22:55 
Naslov:  Re: Arhitektima pun pogodak - građanima hrđavi “radijatori”
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Problem je što se sve što se kod nas radi, radi isključivo u svrhu samopromocije - od političara do umjetnika.
U skladu sa takvim razmišljanjem, političko-umjetničkim stvarateljima spomenika je nevažna činjenica što velika većina ljudi ne doživljava tu "bauštelu" kao mjesto sjećanja i poštovanja.
Njima je važno ulupati što više novaca i upotrijebiti što egzotičniji materijal, da valjda cijela stvar izgleda "umjetničkije".

ps. isti slučaj sa "afričkim" klupama na Trgu.
pps. isti slučaj sa spomenikom Starčeviću (čitaj: Đapiću)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
doseljena
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2010. 23:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Very Happy ova diskusija traje već godinama Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
FunkyLady
Offline
Ukupno postova: 613
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.08.2010. 23:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Spomenik kao spomenik uopće mi nije loš, ali mi je malo besmisleno da se iza njega krije Šetač koji je na neki način simbol grada... Dakle, lokacija mi se ne sviđa previše, ali protiv samog spomenika - nemam ništa.

_________________
„Koja se to bit otkriva nakon što svi društveni snovi iščeznu, a čovjek uvidi da su "mogućnosti vjere za njega posve dokinute"? Tijelo. Samo ecce homo, očiti patetični, konkretni čovjek. Jer "jedno je sigurno: meso smo, potencijalne lešine. Kad god uđem u mesnicu začudim se što nisam ondje, umjesto tih životinja."“
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Domagoj_Sajter
Offline
Avatar

Ukupno postova: 11
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2010. 23:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Godine prolaze, a građanima (bar onima koje ja poznajem) ovaj spomenik ne biva ništa ljepšim.

Uglavnom, da ne duljim, pala mi je na pamet ideja koja bi ga možda mogla učiniti prihvatljivijim, jasnijim, pa i smislenijim.

Ako je to spomenik obrani grada u ratu, onda su valjda u obranu grada ugrađeni prije svega svi oni poginuli (i nestali) - i civili i vojnici. Oni su ti koji su dali najviše, koji su dali najvrjednije. Na te velike prazne hrđave plohe mogla bi se ugravirati imena svih poginulih i nestalih u ratu. Tako bi kad prolazimo onuda svima bilo jasnije što je smisao spomenika, jer ti ljudi su ugrađeni u bedem obrane, nije neko hrđavo željezo (o)branilo grad. Ljudi čine grad, ne zgrade (strukture/spomenici). Vjerujem da bi to tad postalo mjesto sjećanja, domaći i gosti bi čitali ta imena i tražili svoje bližnje i poznanike, prolaznici bi zastali, pogledali (sad svi prolaze pokraj i nitko se ne obazire - kakav je to spomenik koji ne izaziva baš nikakav pijetet?), a ispod bi vjerovatno ostavljali cvijeće, palili svijeće. Vjerujem da ni arhitekti ne bi imali ništa protiv, jer ova ideja ne zadire ni u strukturu ni u prostor sadašnjeg spomenika, već samo u površinu.
To također znači da nema radikalnih "rješenja" - rušenja, premještanja, i sličnog.

Eto, neka netko predloži gradskoj upravi, odričem se svih prava na ideju... Smile


Zadnja promjena: Domagoj_Sajter; 25.08.2010. 23:59; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
shorty031
Offline
Ukupno postova: 18
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2010. 23:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_pinocchio je napisao/la: ›
...
žalosno je što naši sugrađani gaze po kvadratima raspoređenima po Trgu slobode ne obazirući se na ono što predstavljaju niti na ono što u njima piše.
...

Mislim da nije uopće problem što ljudi gaze odnosno hodaju po kvadratima jer je to spomenik braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata a upravo su se oni borili za svaki kvadrat ove zemlje da bi mi danas mogli na njemu živit, i po njemu koračat. Upravo s tom idejom sam 2 godine, 2 puta dnevno prolazeći onuda svaki puta zakoračio i na taj kvadrat Lijepe naše! I skoro svaki puta bi mi kroz glavu prošli ljudi koji su se borili za svaki, pa i za taj kvadrat zemlje i stradavali za njega!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Magenta.
Offline
Avatar

Ukupno postova: 12
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.08.2010. 0:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pinokio, oprosti, ali zar bi meni trebao biti potreban spomenik da bih iskazala svoje poštovanje prema poginulim braniteljima? Po tvome pričanju bi se dalo zaključiti kako poštovanje prema njima vrijedi samo ako je dano uz spomenik.

Uostalom, smatram da se Eiffelov toranj i naš spomenik ne mogu ni usporediti, a kamoli da ih se gura u isti tekst. Spomenik kao skulptura izgleda veoma modernistički, protiv izgleda nemam ništa, ali to je samo nekoliko velikih hrđavih ploči, jednostavno za mene nema nikakvu simboliku. Isto tako sam mogla uzeti najobičniji kamen i flomasterom na njega napisati „Za sve poginule branitelje“. Naviknuta sam na njega i ne vidim potrebu za premještanjem, ali jednostavno mislim da su mu promašili funkciju.

_________________
I wear heels bigger than your dick.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chosen
Offline
Avatar

Ukupno postova: 587
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 26.08.2010. 0:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Spomenik? pa to se moglo napraviti za 1000kn sve skupa..obična hrpa čelika koja je zahrđana zapišana i išarana dolje u centru grada....ružno jadno i bijedno.....a ovi komentari gdje se uspoređuje toranj u parizu i stupovi u os...
obično zahrđalo smeće ništa više ništa manje...a ionako se uklapa u grad kad pogledaš kako nam izgleda tvrđava,i bitniji kulturni dijelovi grada Os...

_________________
  ▲
▲ ▲
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tom-2
Offline
Ukupno postova: 86
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.08.2010. 0:55 
Naslov: Note 
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

predlazem da se okupimo,svatko ponese po jedan smirgl papir i udri...i onda obojat u nesto ljepse...hhehe ko je za? Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chosen
Offline
Avatar

Ukupno postova: 587
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 26.08.2010. 0:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

obojamo je u psy boje ^^

_________________
  ▲
▲ ▲
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Pinturicchi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 18
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.08.2010. 4:19 
Naslov: Note 
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tom-2 je napisao/la (Pogledaj post): › predlazem da se okupimo,svatko ponese po jedan smirgl papir i udri...i onda obojat u nesto ljepse...hhehe ko je za? Laughing


Obojamo ga u zastavu grada koja vijori?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nk
Offline
Avatar

Ukupno postova: 79
Lokacija: os
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.08.2010. 8:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni se osobno ne svidja.preogroman je za to malo prostora.sigurno je bilo i boljih riješenja a svi znamo kako politika odredjuje šta se nama svidja ili ne....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ajwar
Offline
Avatar

Ukupno postova: 769
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.08.2010. 9:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SRUŠIMO RADIJATORE I STAVIMO NOVU SKULPTURU OCA DOMOVINE!!! Very Happy

_________________
- ubili ga ko zeca -

"pa pogledajte Nenada Bjelicu kak ulaže u Osijek, on ulaže u nekretnine!"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.08.2010. 9:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao sto sam mnogo puta do sada rekao - da ne znam da je to spomenik, pomislio bih da se radi o armaturi nekog propalog zida/objekta.

Btw. godinama se pricalo kako je Trg slobode vrlo osjetljivo mjesto po pitanju protupozarne zastite (toliko da je ondasnjoj vlasti to bio odlican alibi da se na njemu nista ne mijenja). Mogu li sada vatrogasna navalna vozila prici npr. "Superu" ili "crvenom neboderu"?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SheOs
Offline
Ukupno postova: 119
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.08.2010. 10:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Očito ne znam ništa o umjetnosti ili je ovaj spomenik dno dna te umjetnosti?!Hm...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
non plus ultra
Offline
Avatar

Ukupno postova: 110
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.08.2010. 10:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Mogu li sada vatrogasna navalna vozila prici npr. "Superu" ili "crvenom neboderu"?


Jel ti ne vidiš kolni prilaz u nastavku pješaškog prelaza kod šetača ili se praviš da ne vidiš?

_________________
This time next year I'll be millionaire !!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: