Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Arhitektima pun pogodak - građanima hrđavi “radijatori”

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65908
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2010. 17:22 
Naslov:  Arhitektima pun pogodak - građanima hrđavi “radijatori”
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zagrebački arhitekti Koraljka Brebrić, Mirko Buvinić i Maja Furlan Zimmermann u svom su idejnom rješenju, prema kojem je 2003. godine izrađeno i postavljeno Spomen-obilježje hrvatskim braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata u Ulici Hrvatske Republike, obećali da će nakon sedam godina čelične oplate poprimiti boju krvi, što će prostoru dati poseban efekt. No, sedam godina poslije sugrađani spomen-obilježje i dalje posprdno nazivaju “radijatorima” te su uvjereni kako zahrđali stupovi samo zaklanjaju vizuru s Trga slobode.

- "Spomenik bi i simbolikom i formom bio u redu da se nalazi na nekom drugom mjestu, na primjer na istočnom ulazu u grad, ali nikako ne odgovara poziciji na koju je postavljen. Prije nekoliko dana načuo sam razgovor dvaju muškaraca pokraj spomenika, u kojem je jedan komentirao da već godinama dolazi u Osijek, ali nikako da se završe ovi radovi te dodao kako okolni objekti dobro napreduju, ali ove konstrukcije i dalje stoje. Taj razgovor tragikomično oslikava što ljudi koji nisu iz Osijeka misle o našem spomen-obilježju. Većini uopće nije jasno što ono predstavlja, a o nekakvoj crvenoj boji, boji krvi, ne možemo ni govoriti" - uvjeren je Osječanin K. Ivanović.

I dok je 2006. čak postojala politička incijativa za premještanje spomen-obilježja, danas je i struka, ali i gradska vlast, mnogo pomirljivija prema čeličnim vratnicama, dok sami autori smatraju da su postigli željeni efekt.

- "Boja hrđe je boja krvi i takva je boja trenutačno na oplatama. Cor-Ten čelik materijal je poznat u skulpturi i vrlo je cijenjen. Treba se sjetiti da je spomen-obilježje pri postavljanju bilo sasvim drugačije. Sada smo dobili finu patinu, koja mijenja boju tijekom dana ovisno o položaju sunca. Zapravo nikada nisam ozbiljno ni shvaćala namjere da bi se spomenik micao, a treba podsjetiti da su Osječani bili strašno i protiv visećeg mosta, kada je postavljen, a danas je on jedan od najprepoznatljivijih elemenata grada" - poručuje arhitektica Maja Furlan Zimmermann.

Ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Županije Oliver Grigić smatra kako je riječ o jednom od najboljih skulptursko-arhitektonskih rješenja u Hrvatskoj.

- “I Parižani su bili zgranuti i ogorčeni na Eiffelov toranj, te su čak tražili da ga se sruši, a znamo što danas Eiffelov toranj znači za Pariz”, poručio je Grigić.

Pročelnik Odjela za hrvatske branitelje Grada Miljenko Kolobarić drži kako kao legalisti ne smijemo ni razmišljati o uklanjanju spomenika.

- “Kakav je, takav je, naš je. Tadašnja politička garnitura ga je izabrala na natječaju kao najbolje rješenje i mi ga sada ne možemo uklanjati. Osobno sam bio u žiriju za spomen-obilježje braniteljima na Jugu II i već sada znam da će biti onih kojima se ni to rješenje neće svidjeti, ali mi smo ga ocijenili najboljim. Ta vrata imaju svoju simboliku, a ono što je najsramotnije su grafiti, koji govore o kućnom odgoju pojedinaca koji šaraju po spomeniku”, kaže Kolobarić.

Autor: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Domagoj Sajter/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gargamelka
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2010. 17:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa i grafiti (naravno, ne oni na spomeniku) su maštovitiji od tih ružnih, besmislenih, preskupih i sramotnih stupova. Uspoređivati 'to' s rješenjima poput Eiffelovog tornja i visećeg mosta samo govori o tome kako ljudi poput arhitektice Zimmermann i g. Grigića nisu u stanju priznati promašenu ideju. Ti stupovi su, po meni, ruglo grada. Za utrošene novce mogao se napraviti cijeli park sa spomenikom. Ali obzirom da je to spomenik braniteljima, mislim da nismo mogli više ni očekivati. Sramota.


Zadnja promjena: Gargamelka; 25.08.2010. 17:43; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gargamelka
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2010. 17:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A moja krv, kao ni onih palih za domovinu, nije boja hrđe. Ne znam što teče njihovim žilama, možda hrđa, ali kreativnost definitivno ne.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.08.2010. 17:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

spomenik nisu samo 'radijatori' nego se spomenik proteze cijelim trgom Slobode sa simbolicnim kvadratima.

spomenik je sasvim OK i na prikladnom mjestu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Night5talker
Offline
Ukupno postova: 70
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2010. 18:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ingo jel mi pričamo o istom spomeniku?
i koliko se ja sjećam bilo je govoreno da će na taj spomenik ići imena palih branitelja sa ovog područja očito se to nije napravilo već se ostavilo mjesta dječijim retardukom
a to što se prostire kvadratima to je tako očajna ideja. uvijek ih se gaze, ako već ne naši ljudi odakle će turist znat da je to spomenik na GLE ČUDA se može stat da ni ne primjetiš

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2010. 18:29 
Naslov:  Re: Arhitektima pun pogodak - građanima hrđavi “radijatori”
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Po mom mišljenju taj spomenik je najveće ruglo grada. Možda ne bi bilo loše da
ga cijelog ukrase grafiteri.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_pinocchio
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2010. 18:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...spomenik kakav god da je, ima svoju simboliku.
Možda je mogao biti na drugoj, boljoj ili lošijoj poziciji, ali nije i nalazi u centru grada. Neka tu i ostane! Da se nalazi na periferiji grada, ne znam koliko ljudi bi ga primjećivalo.
Što se tiče izgleda spomenika, baš me zanima koliko si je vas žestokih kritičara dalo truda i pročitalo ploču s objašnjenjem značaja spomenika koja se nalazi u njegovoj blizini? Što se mene tiče, drago mi je da je spomenik takav kakav je jer ono što simbolizira također nije bio nimalo lijep period u životima građana grada Osijeka i Hrvatske, a opet smo svi ponosni što smo preživjeli i izašli kao pobjednici.
Onima koji šaraju grafite i nanose sramotu cijelom gradu se lako može stati na kraj video-nadzorom.
Lako za turiste (kojih ionako u Osijeku nažalost nema puno), žalosno je što naši sugrađani gaze po kvadratima raspoređenima po Trgu slobode ne obazirući se na ono što predstavljaju niti na ono što u njima piše.
I za kraj, koliko je vas barem jednom u svome životu zapalilo svijeću pored spomenika da iskaže poštovanje žrtvama rata i poginulim braniteljima?
Kada to češće budete činili, možda se drugi osvijeste i shvate što spomenik predstavlja te ga prestanu smatrati "radijatorima".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2010. 20:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Tadašnja politička garnitura ga je izabrala na natječaju...


i tu leži cijeli problem

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maxxp
Offline
Ukupno postova: 57
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2010. 20:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

valjd je kvaliteta toga hvaljenog materijala slična kreativnosti i opčim dojmom javnosti pa ishrđa uskoro cijeli

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.08.2010. 20:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Night5talker je napisao/la (Pogledaj post): › ingo jel mi pričamo o istom spomeniku?
i koliko se ja sjećam bilo je govoreno da će na taj spomenik ići imena palih branitelja sa ovog područja očito se to nije napravilo već se ostavilo mjesta dječijim retardukom
a to što se prostire kvadratima to je tako očajna ideja. uvijek ih se gaze, ako već ne naši ljudi odakle će turist znat da je to spomenik na GLE ČUDA se može stat da ni ne primjetiš


da, pricamo o istom spomeniku.

a sto se kvadrata tice, ja ne vidim problem da se po njima 'gazi' ... ili hoda. veci je problem odrzavanja tih kvadrata, redovitog pranja i zamjene pregorjelih zarulja.

ali, obzirom na katastrofalnu cistocu grada, bilo bi previse za ocekivati da itko taj spomenik odrzava.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2010. 20:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Arhitekti nisu najbolja opcija za komentiranje spomenika. Valjalo bi upitati umjetnike.

No, Osijek se baš i ne može podičiti spektakularnim spomenicima. Stare su novopečeni domoljubi dijelom digli u zrak, a dijelom uklonili (Grupa građana), dok su novi najblaže rečeno diskutabilni. Radijatori su pak laički gledano daleko uspjelije rješenje od rugobe Ante Starčevića, jer su se barem ispoštovali rezultati natječaja, a spomenik je barem u skladu sa umjetničkim trendovima vremena u kojem je nastao.

Također ne vidim problem u hodanju po kvadratima, koji su i napravljeni od materijala koji hodanje omogućuje. Čak ne vidim problem ni u grafitima - oni su također odraz vremena u kojem živimo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exosječanka
Offline
Avatar

Ukupno postova: 123
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.08.2010. 21:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni osobno je ta željzna konstrukcija jedna najobičnija nakarada i ne mogu to nazvati spomenikom,od samog početka mi se nije sviđalo a sad pogotovo. Smatram da je to preglomazno za taj dio grada.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fermat86
Offline
Avatar

Ukupno postova: 14
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.08.2010. 21:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neovisno o simbolici, meni su stupovi u početku stvarno bili jednom riječju odvratni, ali sada, s tom hrđom izgledaju bolje i, kao skulptura, tj. umjetničko djelo mi se čak i sviđaju... jedino što mi se ne sviđa je njihova lokacija jer zaklanjaju pogled na trg i s trga i stavljeni su u to socijalističko okruženje (kojeg čine one zgrade uokolo) i nekako mi se s tim modernističkim stilom tamo ne uklapaju.. mislim da bi bolje izgledali na nekoj čistini zbog svoje veličine i sjena koje stvaraju... eto... =)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sale car
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1305
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2010. 21:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma ja se više ni ne obazirem na to... ni ne primjetim kada prolazim... pa tako isto ni kvadrate na podu... al da je ružno, ružno je... možda ne ni toliko ružno koliko se baš ne uklapa u centar grada... Wink

_________________
"... napokon mirni, napokon slobodni, napokon u svojoj državi, a sad smo siromašni..."
---Elemental - iz dana u dan---
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Daystrom
Offline
Ukupno postova: 49
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2010. 22:45 
Naslov:  Re: Arhitektima pun pogodak - građanima hrđavi “radijatori”
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Taj "spomenik" ne odaje počast nikome, osim sramoti grada, a ponajmanje braniteljima...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: