Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječka studentica na praksi u Ukrajini

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2010. 7:18 
Naslov:  Osječka studentica na praksi u Ukrajini
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Studentska udruga AIESEC svake godine omogućuje studentima različitih fakulteta odlazak na međunarodnu praksu u jednu od 107 zemalja svijeta. S takve prakse nedavno se vratila i osječka studentica prava Ana Lijić.

Ana je na dvomjesečnoj praksi u Dnepropetrovsku radila na projektu «Skills Matter», gdje je sudjelovala na predavanjima i mini-projektima te održala 8 seminara o poduzetništvu studentima prava i ekonomije. Ana o svojoj praksi govori s oduševljenjem: «Iskustvo je neprocjenjivo! Živjeti i raditi u drugoj zemlji, bez svog jezika i pisma, okružena nepoznatim ljudima - mislim da bi svaki student koji pretendira jednoga dana postati uspješan poslovni čovjek trebao to proći».

Ana je u Ukrajini doživjela pravo multikulturalno iskustvo kroz suživot s Ekvadorkom, Šveđankom, Poljakinjom, Rumunjom i Turčinom: »Kakav je to suživot bio! Stvorila sam nova prijateljstva za cijeli život.»



Uživala je u ukrajinskoj kuhinji za koji kaže da je vrlo ukusna, a iznenadila ju je i vrlo niska cijena votke i cigareta. Ukrajinu, zemlju u kojoj se govore čak tri jezika, ukrajinski, ruski i sudžuk (mješavina ta dva), smatra zemljom punom kontradiktornosti, gdje se miješaju postkomunizam i želja za samostalnošću. Pored ta tri jezika Anu je iznenadilo slabo znanje engleskog jezika Ukrajinaca: «Engleski je na niskom nivou i govore ga pretežno studenti», dodaje Ana. O Ukrajincima Ana kaže: »Ljudi su zatvoreni, još uvijek nespremni prihvatiti globalizaciju i otvorenost, ali s druge strane vrlo gostoljubljivi i srdačni.» Međutim, najviše ju je iznenadila apatija Ukrajinaca: »Ono što me najviše iznenadilo je apsolutna apatija stanovnika i manjak društvene osviještenosti u svakom pogledu; zemlja je onečišćena, puna smeća, broj pasa lutalica je ogroman, vlada je korumpirana.»

Jedan od glavnih zadataka njezine prakse bilo je upravo , kako sama navodi, potaknuti studente na razmišljanje o promjenama i pokazati da postoji način za borbu i napredak.



Ana je, uz rad na projektu, imala priliku i putovati po cijeloj zemlji, te su joj se svidjeli Odessa i Crno more. »Zimi sve izgleda poprilično sivo i tmurno, ali s dolaskom proljeća Ukrajina postaje predivna!»

Praksa u Ukrajini Ani je obogatila život: »Naučila sam neizmjerno puno, kako o sebi samoj, tako i o drugim ljudima. Naučila sam poštovati različitost i još više voljeti i cijeniti svoju zemlju i kulturu (to na kraju i jest smisao putovanja, zar ne?). Uz to, stekla sam radno iskustvo koje će mi u budućnosti zasigurno uvelike pomoći.»

Ana bi praksu preporučila svima: »Ovim putem pozivam sve studente da punim plućima žive svoj studentski život te iskoriste svaku pruženu priliku za razvoj sebe i svojih kompetencija, a možda najbolji način za to pruža upravo AIESEC.»

Za sve studente poput Ane, AIESEC nudi nekoliko vrsta međunarodne stručne prakse koje mogu trajati od 6 tjedana do 18 mjeseci, te mogu biti u bilo kojoj od 107 zemalja u kojima je AIESEC prisutan. Praksa je najčešće vrlo dobro plaćena, i to u visini prosječne ili čak više plaće u zemlji u kojoj se praksa odrađuje. Prakse koje se nude su menadžment, razvojne, edukacijske i tehničke prakse.

Menadžment praksa se bazira na području vezanom za menadžment, poduzetništvo, administraciju, financije, računovodstvo, marketing, organizacijski menadžment te menadžment ljudskih resursa.

Razvojna praksa omogućuje direktan rad sa neprivilegiranim članovima društva. Zasniva se na područjima vezanim uz razvoj društva, te najčešće nije plaćena (pokrivaju se samo troškovi hrane i smještaja).

Edukacijska praksa uključuje podučavanje stranog jezika, podučavanje nekog školskog predmeta ili neke druge aspekte edukacije kao što je razvoj nastavnog programa, kulturalna interakcija ili promocija u akademskim područjima.
Tehničke prakse se zasnivaju na radu na web razvoju i menadžmentu, razvoju softwarea i programiranju, analizi i dizajnu sistema, menadžmentu mreža, menadžmentu baza podataka i elektrotehnici.

Svi zainteresirani mogu posjetiti AIESEC-ov ured pored kantine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku ili se javiti na telefonski broj 031/224-470 ili email adresu: [email protected]. Za više informacija posjetite web stranicu AIESEC Osijek.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NEKI11
Offline
Avatar

Ukupno postova: 48
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2010. 9:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bravo Ana!Smile

_________________
Sve najbolje,
Neki.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
seven-of-nine
Offline
Avatar

Ukupno postova: 274
Lokacija: južno od mjesta gdje sjevera nema
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2010. 10:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tnx! iako,samo da se zna, nisam više studentica prava( hvala bogu, diplomirala sam prije dvije godine), nego doktorand na Ekonomskom fakultetu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2010. 11:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma, bejbika, živjela ti! Smile

_________________
naivna k'o francuska sobarica
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.07.2010. 14:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"iznenadila ju je i vrlo niska cijena votke i cigareta" haha o cemu mi pricamo? btw. zasto ne napisite tko su joj mama i tata sve bi bilo jasno.. ostali studenti lizite lizalo..

_________________
Ako si bogat zavide ti, ako si siromašan smiju ti se; zato budi nevidljiv! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.07.2010. 14:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Caleb je napisao/la (Pogledaj post): › "iznenadila ju je i vrlo niska cijena votke i cigareta" haha o cemu mi pricamo? btw. zasto ne napisite tko su joj mama i tata sve bi bilo jasno.. ostali studenti lizite lizalo..


a tko su joj sestricna i zaova ? a da ne spominjemo sogoricu.

btw, necu se izjasnjavati o doticnoj gospodicni ... jer nepoznajem ni nju, a nemam blage tko su joj roditelji Smile ... samo bih ti htio reci da znam par ljudi koji su vrlo siromasni ... ali su bili izvrsni studenti, tako dobili stipendije ... i kopali po internetu raznorazne seminare i razmjene ... te slali svoje zamolbe i prijavnice ... i obisli pola svijeta. samo treba biti uporan i moci ponuditi nesto svog znanja i kredibiliteta.

inace ... vesele me ovakve razmjene ... ukrainke vec odavno dolaze na praksu u hrvatsku Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2010. 15:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sve cestitke Ani
bez obzira na to tko su joj roditelji Smile
ipak...budimo realni..meni je zanimljivija Ana nego njezini roditelji Smile

nego što se tice te razmjene studenata...
dao bi prijedlog da se za jednog našeg studenta/icu...pošalje barem 20 ukrajinki....
vjerujem da bi imale što kod nas nauciti...Smile

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.07.2010. 15:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tamna strana je napisao/la (Pogledaj post): ›

nego što se tice te razmjene studenata...
dao bi prijedlog da se za jednog našeg studenta/icu...pošalje barem 20 ukrajinki....
vjerujem da bi imale što kod nas nauciti...Smile


samo je problem kako bi ih se onda riješili Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
seven-of-nine
Offline
Avatar

Ukupno postova: 274
Lokacija: južno od mjesta gdje sjevera nema
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2010. 15:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

omg, ne vjerujem šta čitam! poanta članka je da se pozove studente da u što većem broju odlaze na razmjene, jer AIESEC to nudi SVAKOM studentu, bez obzira na ocjene- i to nema veze s nikakvim stipendijama!! stvar je u tome da studenti ne iskorištavaju dovoljno takve stvari, što zbog straha od nepoznatog, što zbog neznanja! Ja sam otišla na razmjenu jer se informiram i educiram cijelo vrijeme, pa sam i znala za AIESEC, i što je još važnije- jer sam imala muda da odem i živim dva puna mjeseca u nepoznatoj zemlji i sa malim,jako malim prihodima. I ludo sam se provela! Very Happy Tako da, dragi Calebe, ako želiš i ako još studiraš- možeš slobodno otići( i ako, naravno, imaš muda da živiš negdje kao stranac, bez love, mamine kuhinje etc.) I da za kraj odgovorim an tvoje apsurdno pitanje: tata mi je umirovljeni pravnik ( birokrat), a mama cvjećarka koja prodaje na osječkoj tržnici!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
seven-of-nine
Offline
Avatar

Ukupno postova: 274
Lokacija: južno od mjesta gdje sjevera nema
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2010. 15:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Aneks: Razmjena je besplatna, trebaš si samo platiti avionsku kartu, a tamo te, ovisno o vrsti prakse koju odabereš, plaća organizacija za koju radiš ( osim ako odabereš Development Traineeship za koji ne primaš plaću).
A propo votke i cigareta: naravno da smo cugali i radili super tulume! Puno smo radili, a u slobodno vrijeme putovali okolo i bančili. IMaš nešto protiv toga?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2010. 15:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la: ›
tamna strana je napisao/la (Pogledaj post): ›

nego što se tice te razmjene studenata...
dao bi prijedlog da se za jednog našeg studenta/icu...pošalje barem 20 ukrajinki....
vjerujem da bi imale što kod nas nauciti...Smile


samo je problem kako bi ih se onda riješili Very Happy



mjenjali bi ih za 5 tajlanđanki Very Happy

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2010. 16:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Treba imati muda, a Ana ih ima! Very Happy (šala)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2010. 17:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

o jebemu, pa još nitko nije prokomentirao da je Glavaš iz Drinovaca sredio praksu curi negdje vani i da je poluškolovani bankar Bubalo na tome zaradio pola milijuna kuna...

Ana ima muda, a vi ste polurealizirane plačipičke.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 27.07.2010. 19:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Caleb je napisao/la: ›
"iznenadila ju je i vrlo niska cijena votke i cigareta" haha o cemu mi pricamo? btw. zasto ne napisite tko su joj mama i tata sve bi bilo jasno.. ostali studenti lizite lizalo..


cekaj jesi ti ljubomoran ili koji je tvoj problem?

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
superkul
Offline
Avatar

Ukupno postova: 26
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2010. 20:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ana je legenda! cura koja je sposobna i koja zna što traži i što hoće! ma da joj je čača predsjednik ona bi ovo sama ostvarila!
a ovo za starce joj je tipični ozlojađeni hrvatski skepticizam i tipičan slučaj naše nemotiviranosti i čekanja da ti netko pozvoni na vrata i ponudi ti avionsku kartu i posao iz snova..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: