Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vezivanje HRT pretplate sa strujom - nezakonito?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65842
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2010. 9:50 
Naslov:  Vezivanje HRT pretplate sa strujom - nezakonito?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema novom Zakonu o HRT-u, koji je otišao iz Vlade u Sabor na prvo čitanje, televizijska pretplata iznosit će najviše 1,5 posto prosječne plaće u Hrvatskoj, što bi sada iznosilo oko 80 kuna, no zakonom nije definiran i najniži mogući iznos pretplate.

RTV pristojbu ubuduće će plaćati svi oni koji plaćaju račune za struju, čime bi HRT trebao dobiti novih 600 tisuća pretplatnika! Naime, sada ih ima 1,5 milijuna, dok HEP ima 2,1 milijun potrošača u kategoriji kućanstva. Problem je, međutim, u tome što za HEP kategorija "kućanstava" ne podrazumijeva samo prava kućanstva, dakle nastanjene stanove i kuće, već i stubišta, garaže, pomoćne objekte i slično, za koje se plaća struja. U Ministarstvu kulture, koje je pisalo Zakon o HRT-u, kažu da će s vremenom pojedinosti biti razrađene, no u Sabor je otišao zakon u kojem stoji kako će ubuduće pretplatu za televiziju i radio plaćati svaka pravna ili fizička osoba koja plaća električnu energiju.

Drugim riječima, to su i vlasnici brojila u garažama, ili, primjerice, u pomoćnim objektima na poljoprivrednim zemljištima, jer HEP u svojoj evidenciji nema vrstu objekta, samo ime i prezime vlasnika, te broj njegovog brojila za struju. Onima koji negdje imaju brojilo, no ne i televizor, preostat će samo da, kad od HRT-a dobiju obavijest o plaćanju pretplate, kod javnog bilježnika potpišu izjavu da u tom objektu nemaju TV i za ovjeru platiti 46,90 kuna po primjerku. Iznos PDV- a od tako prikupljene cifre, otići će, pritom, i u državnu blagajnu. Dobije li HRT oko 500 tisuća javnobilježničkih potvrda o neposjedovanju televizora, ostat će mu novih oko 100 tisuća pravih kućanstava, na kojima bi trebao zarađivati, prema sadašnjoj računici, dodatnih osam milijuna kuna mjesečno, odnosno 96 milijuna kuna godišnje.

Pravnici tvrde da onaj koji nešto od kupca naplaćuje, mora dokazati trošak, a ne da trošak pretpostavlja, pa kupac onda dokazuje da on kupac zapravo - nije. Kako ističe Marko Baretić s Pravnog fakulteta u Zagrebu, to da pravni ili fizički subjekt dokazuje da nema nečeg što mu se želi naplatiti, u najmanju je ruku pravno neuobičajeno i nespretno. Osim toga, kažu pravnici, upitna je i odredba zakona koja kaže da će HEP biti dužan HRT-u redovito dostavljati podatke o svojim korisnicima, budući da to zadire u sferu zaštite tajnosti osobnih podataka.

- "Ovo je nakaradna zakonska odredba, i još jedan nepotreban trošak za građane! Prema popisu stanovništva iz 2001. godine, u Hrvatskoj je bilo 1,4 useljenih kućanstava, dok je HEP tada imao 1,8 milijuna potrošača u toj kategoriji, kućanstava. To znači da je tada bilo 400 tisuća potrošača koji to ustvari nisu, odnosno objekata s brojilom, u kojima nitko ne živi", ističe Nenad Kurtović, predsjednik Saveza udruga za zaštitu potrošača.

Autori: Bojana Mrvoš Pavić/Siniša Pavić/Glas-Slavonije.hr


Pročitajte i...
[19.04.2010.] Pretplatu HRT-u plaćat će svi građani koji imaju - struju?!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
metalac-os
Offline
Ukupno postova: 54
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2010. 10:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako su smijesni ti sa HRT-a, kad mi iskljuce struju oce oni i dalje slati svoje hrt uplatnice? Dajte molim vas ugasite taj hrt da nas vise ne pljackaju...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2010. 11:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U svakom slučaju treba pronaći adekvatan model naplate RTV pretplate (ako već postoji zakonska obveza plaćanja). Sada imamo situaciju da neki građani uredno plaćaju pretplatu, a drugi ne puštaju inkasatore u stan kada ih usnajpaju kroz špijunku. Jbg, il' će svi plaćati il' neće nitko. No ova priča s HEP-om je malo nespretna.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2010. 11:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

debilana. ne vidim razloga zašto bi uopće itko trebao plaćati tobožnji "javni servis" kada je riječ tek o glasilu trenutačno vladajuće partije osijek031.com smile

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2010. 11:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la: ›
Jbg, il' će svi plaćati il' neće nitko.

ako se ovako postave stvari, ja glasam za "nitko".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
noname
Offline
Ukupno postova: 204
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2010. 11:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
PreacheR je napisao/la: ›
Jbg, il' će svi plaćati il' neće nitko.

ako se ovako postave stvari, ja glasam za "nitko".


al nema glasanja Smile prije ce biti svi Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.07.2010. 12:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gadi mi se taj HRT, leglo ološi i šljama.

1,5 posto prosječne plaće u Hrvatskoj za pretplatu od 80 kn.
Ha-Ha-Ha, još da ti plaća nije minimalac.


Draža mi je mađarska televizija. Mada nekontam šta pričaju, ali zato imaju bolji program.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.07.2010. 12:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

treba se narod dogovorit i organizirati javni neposluh prema plaćanju rtv pristojbe. Aj da nešto imamo od tih 80kn/mj. al' nemamo baš ništa. Šugav program da šugaviji ne može biti, a državne radio postaje sumnjam da iko i sluša.

Mi u biti dajemo novce da se 5000 mlatimudana na HRTu zajebava i niš ne radi. I onda dođe jedna Mila Horvat npr i pobere 200000-300000 iljada kuna za sezonu Afrovizije, a program udri'me'nježno.

Jel postoji kakva pravna mogućnost da se prikupljaju potpisi za referendum o rtv pristojbi? ... pošto vidim da su referendumi dosta aktualni Very Happy

_________________
Tata mudantino, sestra drakula.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.07.2010. 13:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la (Pogledaj post): › U svakom slučaju treba pronaći adekvatan model naplate RTV pretplate (ako već postoji zakonska obveza plaćanja). Sada imamo situaciju da neki građani uredno plaćaju pretplatu, a drugi ne puštaju inkasatore u stan kada ih usnajpaju kroz špijunku. Jbg, il' će svi plaćati il' neće nitko. No ova priča s HEP-om je malo nespretna.


Pošto je nemoguće da nitko ne plača, zašto bi plačali svi?

snađi se frende, ne puštaj ni ti inkasatora u kuću.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2010. 13:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne možeš vjerovati, prvo Biškupić predloži smanjenje pretplate s 80kn na 60kn, smradovi s HRT-a počnu cviliti, slože nakaradnu medijsku kampanju (tipa Hloveljka se uvali Šukeru u krilo) i u roku par dana opa: prijedlog se povuče i donese ovako šta. Rolling Eyes
Užaš. Hebo ih ja sve skupa, i HRT i HDZ.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2010. 14:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa ovo se moze samo u nasoj lijepoj rvackoj vidjeti.. ja mislim da se nama stranci smiju kakve mi zakone donosimo .. sad su se prebacili na digitalnu kao toboze pa su mogli zakodirati signal i fino ako hoces gledati kupi karticu i upikni je uredjaj.. i tada bi se onda znalo koliko oni imaju ustvari gledatelja i naravno da to nikad nebi napravili nego po njihovom cijela nas HR gleda i svi placate.. koliko samo masno zaradjuju na reklamam 1sek je nekoliko tisuca eura.. ma to je uzas i onda im jos nije dosta... necu placati tv pretplatu pa makar me strpali u zatvor.. a u clanku nije pomenuto da kad trebas potipisati taj famozni dokument da u tom dokmuentu pise da ti oni imaju pravu uci u stan kad god zazele u bilo koje vrijeme pa da nebi jos ispadnes ko neki kriminalac fuj!

_________________
Ako si bogat zavide ti, ako si siromašan smiju ti se; zato budi nevidljiv! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.07.2010. 14:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E u tome je čar. Kad bi takvo što napravlili propali bi u crnu zemlju.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 05.07.2010. 14:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što će u ovom slučaju biti ako nisam spojen na HEPovu mrežu već si sam proizvodim el. struju preko solarne energije? o0 Ne bih plaćao tv pristojbu?

_________________
Tata mudantino, sestra drakula.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gigi27
Offline
Ukupno postova: 122
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.07.2010. 15:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što reći?Treba se iseliti iz ove odvratne države što prije!Otići na pusti otok ili tako nešto, maknuti se od te bagre koja nas pljačka u naše ime..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.07.2010. 16:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la: ›
U svakom slučaju treba pronaći adekvatan model naplate RTV pretplate (ako već postoji zakonska obveza plaćanja).

Trebaju oni preko DVB-a zakodirat svoje programe, pa ko oće gledat, nek taj plaća pristojbu. Jebo ih usran, katastrofalno loš program i pristojba kojom mi plaćamo tu katastrofu!

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: