Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Novi pješački most udvostručit će vrijednost nekretnina u Tvrđavici!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.05.2010. 14:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

centurion je napisao/la: › postat građevnisko i ako ce se tamo graditi i placati komunalni doprinos onda me boli k i da je zemljiste od crnog vraga
Je... da je zemljiste ostalo u rukama Grada ili gradskih firmi - ok... ali...

Nemojmo glumiti gljive, pa ovakva vrsta makinacija spada u top10 hrvatskih recepata za bogacenje preko noci.

Gradska firma ili Grad [bilo koji] je vlasnik nekog poljoprivrednog zemljista, za koje je planirana prenamjena. Postoji interes [potencijalni kupci] za to zemljiste.

Politicar X moze to zemljiste prodati na dva [ili vise?!] nacina:
1. model Grad ili gradska firma drzi u vlasnistvu zemlju do promjene GUP-a i prodajom zemljista zaradi novce u gradsku blagajnu [porezni obveznici time dobivaju npr. jeftinije vrtice ili nesto trece]

2. model Grad ili gradska firma to zemljiste, pod nekom jeftinom i jadnom isprikom [prije toga ponekim skandalom sruse vrijednost zemljista], prodaju zemljiste kao poljoprivredno nekom njihovom igracu za kikiriki cijenu - Posredniku Y. Politicar X mijenja GUP i zemljiste iz poljoprivrednog postaje gradjevinsko [mnogostruki rast vrijednosti zemljista]. Posrednik Y prodaje zemljiste stvarnom zainteresiranom kupcu. Novac od prodaje slijeva se u dzep PosrednikaY, a mozda i dalje. Grad i gradjani su ostali bez zemljista [prodali ga za kikiriki], cijene vrtica zbog toga rastu, tramvaji se ne kupuju/obnavljaju i sl...

Nagradno pitanje za sve: po kojem modelu su do sada poslovale i posluju gradske vlasti i gradske firme u Osijeku?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.05.2010. 15:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neću otkriti toplu vodu ako potvrdim da je u Osijeku prevladavao 2. model iz munogosovog poučka. Navodno su na taj način riješena zemljišta na kojima se danas nalaze Baumax, Metro, Billa, dijelovi uz obilaznicu gdje su građene benzinske pumpe itd...
A dobro znamo tko je tada vukao konce u gradu.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.05.2010. 17:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): › Htio sam poentirati na Hsp-u, i Hdz-u, a to sam i napisao. Da sam htio poentirati na Sdp-u, napisao bi Sdp. No, igrom slučaja, ili zahvaljujući primitivizmu hrvatskog naroda, na vlasti je u vremenu rasipanja bio baš Hdz (i još uvijek jest), a u gradu Hsp. Tako da nisam mogao izbjeći te dvije stranke, sve i da sam htio.

Ma sve oke, (iako ne kužim kako može biti rasipanje novaca kada se gradi tramvajska pruga koja mjesečno preveze koliko ono? 17 000 putnika? Kako može biti rasipanje novaca kada se ulice i trgovi obnavljaju, gradi dvorana koju na dnevnoj bazi koristi xy srednjih škola i fakulteta, športskih klubova i običnih rekreativaca itd. itd.). Ali mi nije jasno kako si eto igrom slučaja zaboravio se prisjetiti SDP-ove epizode rasipanja naših novaca sa velebnom idejom o laptopima za učenike. Ali u redu, može biti da ti taj SDP-ov projekt ne vidiš kao bacanje novaca, kao nešto promašeno i u krajnjoj liniji loše. No to je već onda stvar lošeg vida jel...
To s laptopima će se nekima možda činiti banalnim primjerom (iako se vjerojatno ni tu ne radi o malim ciframa), ali hebiga kad SDP nije (na sreću) niti dobio prilike za neke svoje druge velebne projekte.

Eto tako malo offtopic da odemo. A što se tiče same teme i gradnje novog mosta, smatram da je nepotreban Osijeku, bolje nek npr. naprave nadvožnjak (ili podvožnjak) na Čepinskoj da ne dođe svaki dan do čepa u cijelom kružnom toku, Županijskoj, Gundulićevoj i Vinkovačkoj... a da o gradnji kružnog kod Eurodoma i ne pričam. Šta će nam most?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Angelium
Offline
Avatar

Ukupno postova: 874
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 10.05.2010. 22:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): › Drago mi je vidjeti kako su forumaši s vremenom postali osjetljivi na trošenje novaca poreznih obveznika, pogotovo na građevinske projekte (štoviše, i dežurni Hsp-ovci na forumu počeli su diskutirati treba li nam most ili ne). Šteta što nisu bili tako osjetljivi u proteklim godinama, kada je bilo i ponešto više novaca.

Od svih besmislenih građevinskih projekata, a bilo ih je jako puno, ovaj most se još čini i najmanje besmislenim. Primjerice, u usporedbi sa bazenima, dvoranama, prugom, uređivanjima ulica i trgova, cesta i nathodnika, novi most, ako ništa drugo, barem će lijepo izgledati na rijeci, pa će svi brojni osječki fotografi imati još jedan most za slikanje (sve to pod pretpostavkom da novi most neće biti red betonskih stupova). Most će svakako povećati cijenu nekretnina preko Drave.

Teoretski, ako bi gradnja ovog i slijedećeg cestovnog mosta potakla investicijski ciklus privatnog kapitala s druge strane rijeke (prevedeno, ako zahvaljujući novim mostovima započne gradnja kuća i stanova), novci bi se kroz komunalni doprinos i ostala davanja mogli čak i vratiti. To je, međutim, neizvjesno. Neizvjesno je i ima li kvalitetnog građevinskog zemljišta s druge strane, te u čijem je vlasništvu. Izvjesno je da zasad ovaj projekt služi angažiranju posustalog građevinskog sekora, u kojemu u Osijeku zasigurno radi nekoliko tisuća ljudi (zasad).

No prigovori o nekakvom negativnom prirodnom prirastu i slično nemaju mjesta u ovoj priči. Negativan je prirodni prirast jako dugo u Osijeku, a to nas nije spriječilo da sagradimo i kupimo na tisuće stanova samo u posljednjih pet-šest godina. Negativan je prirast i u ostatku Hrvatske, pa se gradilo i previše. Srećom, nije negativan prirast u Kini, a tamošnje stanovništvo, osim što je i voljno raditi, rado će doseliti u prazne hrvatske nekretnine.

No lijepo je vidjeti članove Hsp-a i sličnih stranaka (ili Hdz-a na državnoj razini), kako su u 6 mjeseci izveli zaokret od 180 stupnjeva. Odjednom je problem što nas je sve manje, što nema posla, što se novci troše besmisleno - kako to nije bio problem kada su Đapić i kompanija spržili barem 2 milijarde kuna osječkih poreznih obveznika na već opjevanim pljačkaškim poduhvatima, ili kada su Sanader, Kosorača i lopine spiskali na stotine milijardi kuna stečenih zaduživanjem kupujući glasove branitelja i trpajući u svoje i stranačke džepove?


Drago mi je da eto i dežurni HDSSB-ovci raspravljaju o nečemu što nije nova ideja. Most je, a to je ovdje već i rečeno, raspravljan i za vrijeme bivše gradske vlasti. No tada je bilo dovoljno razuma koje je zaključio da most nema svrhe bez jasne strategije razvoja lijeve obale. A, budimo realni, nema je ni na vidiku. Osijek konstantno gubi stanovništvo i u takvim uvjetima raspravljati o nekakvom moš misliti širenju na lijevu obalu je besmisleno. Uopće mi je besmisleno spominjati pojam širenje kad stanovništvo odlazi. A o rasipanju novca bi se dalo poduže razgovarati, no o projektima bivše vlasti je dovoljno rekla nova. Od čupanja nepotrebne, idiotske pruge kako su je po dolasku na vlast nazivali do najrentabilnije - to je dovoljno o inteligneciji i poslovnim sposobnostima trenutno vladajućih. Gradnja dvorane je itekako bila potrebna jer ni danas s novom dvoranom opet nemamo dovoljno kapaciteta za sve potrebe, tako da reći da je to nepotrebno trošenje novca je debilana. Svakako da nam ne treba još tolika dvorana ali još jedna veličine EMŠE recimo bi bilo potrebna. Svakako da najavljeni novi bazeni nisu potrebni a još manje ovaj most koji ide na korist samonovim zakupcima Zoo hotela. A evo saznali smo tko je u biti stajao cijelo vrijeme iza te cijele trakavice o Zoo hotelu - HDSSB-ovci. Dakle privatni interesi visokih dužnosnika te stranke. A opet ćemo to platiti mi porezni obveznici...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2010. 9:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

stranke i mladi ljudi u strankama ovim ovakvim kakve mi imamo u našoj 'rvackoj su najveće zlo i pokretač zadrtosti netolerancije i generator nazadovanja na duge staze

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2010. 10:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Angelium je napisao/la: › Gradnja dvorane je itekako bila potrebna jer ni danas s novom dvoranom opet nemamo dovoljno kapaciteta za sve potrebe, tako da reći da je to nepotrebno trošenje novca je debilana.

Ovo je prica za babe s pije.

Debilana je pricati pricu da ce se problem nedostatka dvorana za srednjoskolce rijesiti gradnjom JEDNE dvorane ovakvog tipa.

Vise puta sam o tome pisao. Razloga ima koliko zelis - od toga da niti jedna skola kojoj je potrebna dvorana nije u blizini ove dvorane [koliko ucenicima treba da dopjesace do dvorane?], do toga da se za te novce moglo napraviti 15 skolskih dvorana i rijesiti taj problem jednom zauvijek.

Doista je potrebna vrlo velika hrabrost (ili glupost, ili interes, biraj!) izjaviti da ovakva dvorana rjesava problem ili da je najbolje rjesenje za problem nedostatka dvorana za srednjoskolce.

No, za poludebile takva prica pije vodu.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Angelium
Offline
Avatar

Ukupno postova: 874
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 11.05.2010. 10:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čekaj što nije bilo jasno točno? Mislim da nisi shvatio dobro, gradnjom dvorane Gradski vrt se malo rasteretio problem nedostatka kapaciteta. Isto tako, ako malo bolje dalje pročitaš, piše da nam ni to nije dovoljno i da treba još dvorana ali ne tolikih, nego bi gradnja dvorana kapaciteta onog koji ima EMŠA uspjela riješiti taj problem. Dakle manje više - potpuno isto što si i ti sada napisao Very Happy. Naravno da lokacija Gradskog vrta skoro pa nikome ne odgovara ali planska gradnja otpirilike recimo 2 - 3 nove dvorane koje će biti smještene na nekoliko lokacija, dakle svaka od njih u blizini nekoliko škola i riješio si problem. Recimo jedna u DGO-u u kojemu imaš nekoliko srednjih škola (Obrtnička, Medicinska, Tehnološka, Ugostiteljska...) itd. I takvom gradnjom riješio si problem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Agent
Offline
Ukupno postova: 43
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2010. 11:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Angelium je napisao/la: ›
Čekaj što nije bilo jasno točno? Mislim da nisi shvatio dobro, gradnjom dvorane Gradski vrt se malo rasteretio problem nedostatka kapaciteta. Isto tako, ako malo bolje dalje pročitaš, piše da nam ni to nije dovoljno i da treba još dvorana ali ne tolikih, nego bi gradnja dvorana kapaciteta onog koji ima EMŠA uspjela riješiti taj problem. Dakle manje više - potpuno isto što si i ti sada napisao Very Happy. Naravno da lokacija Gradskog vrta skoro pa nikome ne odgovara ali planska gradnja otpirilike recimo 2 - 3 nove dvorane koje će biti smještene na nekoliko lokacija, dakle svaka od njih u blizini nekoliko škola i riješio si problem. Recimo jedna u DGO-u u kojemu imaš nekoliko srednjih škola (Obrtnička, Medicinska, Tehnološka, Ugostiteljska...) itd. I takvom gradnjom riješio si problem.


U DGO-u obrtnička škola ima svoju dvoranu,dvije osnovne škole također svoje,i mislim da medicinska i tehnološka dijele jednu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Angelium
Offline
Avatar

Ukupno postova: 874
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 11.05.2010. 11:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I kada uzmemo u obzir sve udruge, klubove, organizacije i rekreativce koji imaju potrebu za dvoranama opet nije dovoljno...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tibit2009
Offline
Ukupno postova: 82
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 11.05.2010. 11:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

divkovi1 je napisao/la: ›
Nije mi jasno zasto bi novi pjesacki most toliko podigao cijenu nekretnina, kad vec imamo jedan 200-300 metara dalje???
Po meni, ako se vec radi novi most, onda bi to trebao biti cestovni, kako bi se Tvrdjavica zaista priblizila Osijeku.
Nikako ne razumijem... zasto pjesacki?


Spomenik u svoju čast!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
centurion
Offline
Ukupno postova: 938
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.05.2010. 12:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

inspektormaska je napisao/la: ›
stranke i mladi ljudi u strankama ovim ovakvim kakve mi imamo u našoj 'rvackoj su najveće zlo i pokretač zadrtosti netolerancije i generator nazadovanja na duge staze


tako je.
najsmjesnije je sto tu prodaju fore i masovno se registriraju i ovi pljuju po ovima a ovi po onima a medjusobno se druze i koaliraju pa se onda rastanu i tak.

_________________
Korak ispred ostalih!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2010. 18:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Brick Top je napisao/la: ›
Ma sve oke, (iako ne kužim kako može biti rasipanje novaca kada se gradi tramvajska pruga koja mjesečno preveze koliko ono? 17 000 putnika? Kako može biti rasipanje novaca kada se ulice i trgovi obnavljaju, gradi dvorana koju na dnevnoj bazi koristi xy srednjih škola i fakulteta, športskih klubova i običnih rekreativaca itd. itd.).


Sve je to rasipanje novaca. Baš kao i novi most.

No, ako već moram birati između novog asfalta na ulicama, pruge koja je zamijenila autobus, ogromne, neiskorištene i nepotrebne sportske dvorane i, eto, još jednog mosta, možda bih čak, nakon dugog razmišljanja, izabrao most. Ako se prugom preveze 17000 ljudi, a isto bi ih se prevezlo i autobusima, valjda će se barem 17000 ljudi prešetavati novim mostom. Bit će to lijep rekreacijski krug. Nastavak na nordijsku stazu.

Trošenje novaca na rekreaciju i dotjerivanje grada, te sve druge nerentabilne projekte, ne bih naravno smatrao rasipanjem, da u Osijeku kojim slučajem nezaposlenost nije godinama najveći problem. I zato svaku značajniju investiciju, koja nije usmjerena na stvaranje uvjeta za gospodarski rast, odnosno zapošljavanje, smatram rasipanjem.

Zašto se uprono ulazi u takve investicije? Nameću se tri razloga. Prvo, vladajuće strukture nisu sklone dugoročnim mjerama koje bi bile korisne za poticanje gospodarstva zato što su te mjere praktično nevidljive "običnom čovjeku". Dakle, prosječni birač voli vidjeti beton i asfalt, jer će inače misliti da se "ništa ne radi", odnosno "ne gradi". U ovome se vjerojatno prepoznaju lokalni Hsp-ovci.

Drugo, samo se u građevini mogu ukrasti ogromni novci, a da to "običan čovjek" ne može nikako primijetiti. Pa kad netko napravi nathodnik za 15 milijuna, "običan čovjek" ne može znati da li je to opravdano (u ovom slučaju ipak može, jer je napravljen još jedan za duplo manje novaca).

Treće, a možda i najvažnije, vladajuće strukture jednostavno ne znaju povući kvalitetne gospodarske poteze. To se odnosi i na vladajuće strukture u državi i u gradu, podjednako. Nije čudno da ne znaju - odakle bi i znali? Ako nas u krizno doba spašava sitni lopov Škegro, kakvi su tek ostali "stručnjaci"? Kakvi su nam ekonomski fakulteti, gdje ti stručnjaci najčešće predaju, takva nam je i ekonomija.

Brick Top je napisao/la: ›
SDP-ove epizode rasipanja naših novaca sa velebnom idejom o laptopima za učenike


Nisam se prisjetio te epizode, jer je to bilo c.c.a. 35 milijuna kuna, što u ukupnom zbroju osječkih proračuna u nekoliko Hsp-ovih godina (c.c.a. 2 milijarde) ne čini veliku stavku.

Sdp sa očajnim vodstvom u Osijeku bio je u koalicijskoj vlasti nekih 6 mjeseci, ako me sjećanje dobro služi, a to nije baš puno vremena (doduše, bilo bi i dulje, da Biljana Borzan nije ispala naivna i smiješna, odnosno da ju Đapić nije istjerao iz koalicije samo koji tjedan nakon što je "pametna" Biljana upropastila lijevu opciju u Osijeku glasujući protiv raskidanja ugovora s Elektromodulom).

Da je projekt laptopa glupav i nepotreban, te također rasipanje novaca, to smo mislim već tada apsolvirali.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.05.2010. 21:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): › Da je projekt laptopa glupav i nepotreban, te također rasipanje novaca, to smo mislim već tada apsolvirali.

Pa no. Dakle, u to malo vremena šta su bili na vlasti su imali jedan veleban projekt za kojeg smo već tada apsolvirali da je glupav i nepotreban, tj. rasipanje novaca.
Upravo o tome i pričam. Svi su političari i stranke jednaki i zato se priklanjaš onome od koga imaš najviše koristi i ti i zajednica. A to nikako nije HDSSB (otpadak, odnosno sve ono što nije valjalo u HDZ-u, tj. što je dovelo Slavoniju tu gdje je), HNS (na čelu sa "čovjekom s mudima" Vrdoljakom), HSLS (ako takvi uopće i postoje više) ili neko deseti. Naravno da nećeš birati opciju koja s vladajućom strankom objavljuje rat do istrebljenja, koji su sve komunalije poskupili ili upravo poskupljuju, koji ništa "ne grade", koji ne otvaraju radna mjesta (osim za svoje stranačke vojnike), koji samo kukaju i traže opravdanja za svoju nesposobnost u drugima, kojima dirigira onaj tamo iz Drinovaca itd.
Znam da je Đapić pun mana (bio i ostao), ali jednostavno je u ovih godinu dana nove vlasti, Osijek toliko stagnirao, čak i nazadovao da meni osobno Đapić i HSP nedostaju, a nisam njihov član niti sam ikada glasovao za njih (ni na lokalnoj ni na državnoj razini) osim na zadnjim izborima.
Isto tako znam da je ovo sad poveći offtopik, ali eto morao sam rezimirati političku situaciju u Osijeku, kako ja na nju gledam, a sve kroz prizmu ovog novog projekta gradnje mosta. Danas sam igrom slučaja prolazio tim dijelog gdje bi se trebao graditi i niti vidim kud bi vodio niti kome bi koristio osim eventualno ZOO Hotelu (pa ni njemu čak jer koliko vidim, tamo glavnina gostiju dolazi autobusima). Također, pričao sam s par ljudi o tom novom mostu i svi istom rečenicom počinju svoje mišljenje: "Pa dobro jesu oni (Bubalo i kompanija) normalni?" Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gardy
Offline
Ukupno postova: 101
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 17.05.2010. 18:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a kad sve bude gotovo i cijena nekretnine se utrostući,odna ćemo poslati bubala i ostale šabane u tvrđavicu,i srušiti sve mostove.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: