Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



“Štancaju” pravnike za koje nema posla ni prilike za vježbenički staž

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.04.2010. 7:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ne želim biti zloguki prorok, ali ljudi će tek saznati što znači kapitalizam. Navike se teško mijenjaju, ali samo je samozapošljavanje lijek. Tu je diploma najmanje važna.

No prije svega treba paziti što se, gdje, i kako studira. Upisivanje fakulteta reda radi, vječno studiranje, švercanje i prolaženje ispita "preko kurca" već danas imaju ozbiljne posljedice za studente, a to je da ne mogu naći posao. Nije više ni štela toliko značajna, iako je ima.

Ljudi su se čudili kada se ekonomistica u Splitu zapošljavala kao čistačica u muzeju. Primjer je malo ekstreman, ali znakovit.


S ovim što pišeš se u potpunosti slažem..
Moja gimnazijalka je zaključila da će se rađe prekvalificirati u frizerku nego ići studirati dva navedena fakulteta baš iz razloga što je više nego jasno gdje ti studenti završe.
Ali što preložiti mladima, kakav fakultet upisati?
Nisam nigdje vidjela nakakvu ozbiljnu studiju o tome , HZZ i njihovim podacima nekako ne vjerujem Wink
Netko će reći da je u današnje vrijeme bolje imati zanat ali u ovoj krizi ni majstorima nije lako, jednostavno kao da je sve stalo.
Pa tako što se tiče i samozapošljavanja..ideja je odlična ali negdje dalje a ne u ovoj državi s ovakvim zakonima, zapravo moram priznati da o tom jako malo znam.
Za sad sam se samozaposlila u mojoj bašći,i uzgajam piliće.I to je nešto.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lazyBee
Offline
Avatar

Ukupno postova: 25
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.04.2010. 7:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nepravedno je svaku osobu koja je upisala Pravo ili Ekonomiju etiketirati da je bez volje, motivacije, mozga i budućnosti. Rolling Eyes Bilo je, i još uvijek ima, mladih ljudi koji fakultet upisuju jer doista imaju interesa studirati nešto a ne samo "reda radi".
A pričati o nečem što nisi ni vidio kako je (osim kako izgleda zgrada fakulteta) nije umjesno. Ja npr. ne bih ekonomiju nikada završila jer me to ne zanima. Ali time ne želim umanjiti veći ili manji trud koji su studenti tamo morali uložiti kako bi ga završili. Kao što netko već reče, ajte vi položiti ispit s literaturom od 1000 stranica ako vas to ne zanima! Wink
Ja sam diplomirala Pravo još 2000 godine. Već tada se govorilo kako pravnika ima previše. Onda nas je u prosjeku bilo na birou 100-tinjak nezaposlenih. Jedni dobiju posao, drugi diplomiraju pa se uvijek nekako vrtilo oko te brojke.
Ja u Osijeku 4 godine nisam našla posao u struci, bila sam i razočarana i očajna i frustirana. Nakon što sam ipak uspjela odraditi vježbenički, odselila sam zbog posla, prihvatila i poslove na određeno, samo da se radi. Sad imam stalni posao, samo nije u Osijeku. Koliko god ga volim i jako mi nedostaje (mislim na naš grad), našla sam si život tamo gdje mogu živjeti od svog rada.

_________________
Sigurnost je za ljude koji ne vole dovoljno... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Crobex
Offline
Ukupno postova: 21
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.04.2010. 9:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa dragi Hrvoje iz članka ne zaslužuje da ga se ikada zaposli u pravnoj struci jer očito nema blage veze to što je "studirao":
kao 1. lik je diplomirao sa 27-28 g., što znači da, ako je upisao sa 19 godina, nije uspio završit faks za manje od 8-9 godina!?! a svatko tko se pokušao zaposliti u pravosuđu zna da se (osim štele) najviše gleda na vrijeme studiranja; a kao 2. dragi Hrvoje lupeta tu neke gluposti o plaćanju 300 kn za preslike i ovjere umjesto da kao dipl. iur. zna da može sve preslikat i ovjerit u npr. pošti za cca. 50 lipa (isti su biseri bili i prije par tjedana kada je županija raspisala natječaj za vježbenike pa su se neki pravnici bunili da nemaju dovoljno love da se prijave).

I šta onda takva osoba očekuje od tržišta rada, da mu pokloni radno mjesto samo zato što je uspio u 8 godina završiti četverogodišnji faks?

Budimo realni štela je prvi i glavni kriterij, ali studenti se danas moraju individualno isticati, ne može više nitko (bez štele) očekivati posao ako je "samo" studirao, mora se danas imati i dodatnih aktivnosti i kvalifikacija, jer se tako pokazuje ne samo neko dodatno znanje, nego i određene vrline karaktera.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2010. 9:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
No prije svega treba paziti što se, gdje, i kako studira. Upisivanje fakulteta reda radi, vječno studiranje, švercanje i prolaženje ispita "preko kurca" već danas imaju ozbiljne posljedice za studente, a to je da ne mogu naći posao. Nije više ni štela toliko značajna, iako je ima.

stvarno ne vjerujem da neki značajan postotak ljudi upisuje fakultet reda radi. a vječno studiranje, švercanje i prolaženje ispita preko kurca nastaje kao plod kvalitete, točnije, nekvaliete rada na tim fakultetima. evo ja ti iz osobnog iskustva mogu reći da budući pravnik, ukoliko se sam ne potrudi ili mu se ne ukaže prilika, fakultet završava bez da je vidio primjerak tužbe, žalbe, rješenja... i čija je onda to sramota?

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.04.2010. 9:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

----


Zadnja promjena: PEGY; 25.01.2013. 3:56; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.04.2010. 9:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la: › evo ja ti iz osobnog iskustva mogu reći da budući pravnik, ukoliko se sam ne potrudi ili mu se ne ukaže prilika, fakultet završava bez da je vidio primjerak tužbe, žalbe, rješenja... i čija je onda to sramota?
Sramota drustva, odnosno svih onih koji doveli do situacije u kojoj je papir vrijedniji od znanja i gdje je glazvan uzrecica "nigdje nema posla" ili "nitko ne nudi posao". Vecini studenata je jedini cilj - proci ispit i dobiti diplomu, a ne nesto nauciti. Kad i diplomiraju, cilj im je naci posao, a ne ga stvoriti.

To su ujedno i pravi uzroci problema:
- velik dio poslodavaca vrednuje papir, a student studira radi papira
- nema inicijative [bar ne masovno] za samozaposljavanjem [preuzimanjem poduzetnickog rizika], vec vecina ocekuje da im netko drugi da posao/osigura radno mjesto

Studiranje radi papira je lose za sve:
- poslodavci dobivaju strucnjake na papiru
- studenti ne traze znanje, nego prolaz [na bilo koji nacin] i papire
- obrazovni sustav muku muci s nezainteresiranim studentima, kojima cilj nije znanje nego papir - studenti koji malo traze proizvode predavace/ustanove koje malo nude, sto dovodi do rusenja kvalitete kompletnog obrazovnog sustava

Dnas bolje predavace i kvalitetnije programe imaju npr. neke specijalizirane IT obrazovne ustanove. Zasto? Zato sto polaznici placaju za znanje, a kad placaju - onda zele to i dobiti, a da bi to dobili, moraju imati kompetentne predavace.

No, i tu postoji kukolja. A kukolj su oni koji prodaju papir i upis u knjizicu, umjesto znanja. Takve firme imaju i lose polaznike i lose predavace. Zasto je tako je opisano iznad.

Situacija se nece promijeniti dok stanje u drustvu ne bude takvo da se cijeni samo i iskljucivo znanje i sposobnost. Tada ce i studenti ici na fakultet [onaj koji ce nuditi najvecu kolicinu znanja o onome cime se zele baviti] da bi nesto naucili, a ne dobili papir, poslodavci ce dobivati sposobne ljude, a obrazovni sustav ce dobiti motivirane studente, a ne prepisivace i grebatore za prolaz.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2010. 10:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ Mungos

Da ne citiram sve, slažem se s ovim što si napisao, s tim da se to ne može odnositi na pravo - kako će se jedan dipl. iur. samozaposliti u struci, kad za to nema uvjeta? Mora odraditi vježbenički staž, a za to mora biti primljen na sud, u odvjetnički ured, kod bilježnika, u neku tvrtku. O samozapošljavanju diplomiranih pravnika, svježe izašlih s fakulteta, NEMA GOVORA.

Čak i da postoje formalni uvjeti za samozapošljavanje (zamislimo da nakon fakulteta mogu otvoriti svoj odvj. ured), to je u praksi nemoguće, jer pravni fakulteti u cijeloj državi (studirao sam na 2) nude očajno malo praktičnog znanja, čak bih se usudio reći gotovo nikakvog. Nažalost, jer bi se pravo moglo mnogo lakše naučiti kroz praksu, a i onaj tko misli da je zaista "stvoren" za pravnika mogao bi vidjeti kako to izgleda u praksi, a onaj koji nije mogao bi vidjeti da to nije za njega i studirati nešto drugo.

Također, predavanja su očajna (bar dok sam ja studirao, po starom programu) ili ih i nema; zapravo, ne znam što je od te dvije stvari gore. Tako da studentu ostaje učenje iz knjiga, koje su kombinacija pravne teorije i pozitivnih pravnih propisa, što je loše - učenje je teže, brzo se zaboravlja, ne uči se "živo" pravo, i do zla boga je dosadno. (Zamislimo da jedan stomatolog, npr., do kraja faksa nema ni sata prakse, nego uči popravljati zub - sve iz knjige!)

Ne znam zašto je tomu tako, jesu li na fakultetu jednostavno lijeni i/ili nesposobni nešto promijeniti, ili im čak odgovara pružati tako traljavu uslugu obrazovanja - time dobivaju opravdanje za davanje odličnih ocjena svojim članovima obitelji i rođacima, čime im osiguravaju veće šanse za dobro zaposlenje (čast onim profesorima koji su iznimke).

Uvjeren sam da je ovaj problem s fakultetima, kao i korupcija, nepotizam i nepravda kako na pravnim fakultetima tako u cjelokupnom pravosuđu, uzrok pretežnog broja problema u našem pravnom sustavu uopće. Uz materijalno-tehničke uvjete, ali oni predstavljaju samo kap u moru.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.04.2010. 10:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: › @ Mungos
Da ne citiram sve, slažem se s ovim što si napisao, s tim da se to ne može odnositi na pravo - kako će se jedan dipl. iur. samozaposliti u struci, kad za to nema uvjeta?
Pravo pitanje nije "kako ce se zaposliti?", nego "zasto nema posla u struci?".

A, posla nema jer je ponuda dipl. pravnika veca od potraznje. Buduci da se u ovoj situaciji lakse moze utjecati na ponudu, nego na potraznju, potrebno je smanjiti broj upisanih na pravni faks. Tocka.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2010. 10:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Točno. Baš me zanima razvoj situacije s upisima za ovu godinu.

Živi bili pa vidjeli. Very Happy

Kolege, drž'te se.

p.s. @Crobex
Normalne fakultete vrijedan i pametan student može završiti za 5 godina. Pravni u Osijeku završiš tako da sve ispite, osim njih par, riješiš za 5 godina, pa ova ostala 2-3 rješavaš jedan ispit godišnje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.04.2010. 12:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedan_iz_mase je napisao/la (Pogledaj post): › Kažu prepametni ljudi: ..."Ekonomija je najorganizirani kriminal u Slavoniji"...

...da, sigurno profesori i dekani prava i ekonomije pištoljima tjeraju srednjoškolce da upišu njihove fakultete, a u podrumu je plinska komora za one koji se odluče za nešto treće...

Dobro se zna na što se misli...a to je korupcija, korupcija, korupcija i samo korupcija. Ajde ti kod Crnjca položi matematiku bez da mu platiš milju-dvije eura ili da odeš na kvalitetne instrukcije pa da te ne može (toliko) rušiti. Ali, kao što znamo...nije on jedini...što je najgore...

Crobex je napisao/la (Pogledaj post): › Pa dragi Hrvoje iz članka ne zaslužuje da ga se ikada zaposli u pravnoj struci jer očito nema blage veze to što je "studirao":
kao 1. lik je diplomirao sa 27-28 g., što znači da, ako je upisao sa 19 godina, nije uspio završit faks za manje od 8-9 godina!?!

Ako nisi znao, ne upisuju svi fax s 19 godina, već se neki malo kasnije odluče na taj potez. Za ovog lika ne znam kad je upisao, ali nije ni bitno - važno je da je završio fakultet! Smile

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › Evo znam masu ljudi koji su ljetos upisali ekonomski i pravni - i to neki smjer bez pravog prijemnog ?? neznam što je to- u zadnjem roku jer nisu prošli prijemni tamo gdje su namjeravali,pa su im ekonomski i pravni bili kao rezerva.

To se zove stručni studij na koji se studenti upisuju na osnovu uspjeha iz srednje škole te nije potreban prijemni.

Kontam da su ovo extremni primjeri, pogotovo za našu zemlju/mentalitet, lai pogledajte... Oni su uspješni, a nisu završili fax.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.04.2010. 13:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Problem je što je postalo normalno da se studira i onda imaš masu ljudi koji upisuju faks a za faks nisu.tu je naravno i utjecaj roditelja...

onda mi svi pričamo o brojki od 800 ekonomista na birou a ja dam ruku da ih od tog broja bar 500 nije sposobno za rad u struci.

dovoljno govore natječaji i testiranja di u prvom eliminacijskom krugu otpadne 70% prijavljenih.Ne zato što je firmi cilj u drugi krug progurat 30% nego zato što ne zadovolje.


Zadnja promjena: maniche; 16.04.2010. 13:27; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.04.2010. 13:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ako nisi znao, ne upisuju svi fax s 19 godina, već se neki malo kasnije odluče na taj potez. Za ovog lika ne znam kad je upisao, ali nije ni bitno - važno je da je završio fakultet! Smile


ne stella, to je prestalo biti važno kad ti na natječaj dođe 500 ljudi.
Svi su počeli gledat koliko si dugo studirao jer uglavnom onaj koji je završio u roku pokazuje da je sposobniji od onog koji je teglio 6-7-8 godina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.04.2010. 14:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaša je napisao/la: ›
Ali što preložiti mladima, kakav fakultet upisati?
Nisam nigdje vidjela nakakvu ozbiljnu studiju o tome , HZZ i njihovim podacima nekako ne vjerujem Wink


Teško je odgovoriti na to pitanje. Mislim da treba studirati na fakultetu koji je najbliži, ili se poklapa sa interesima i željama studenta. Kad se studira ono što se voli, ili što je nekome zanimljivo, to samo po sebi rađa boljeg studenta. Najbolji studenti će se uvijek i u svakoj struci moći zaposliti.

Ako nema interesa, onda treba izabrati fakultet s kojim će se najlakše zaposliti.

No treba se pomno i detaljno informirati o fakultetu. Učenici srednjih škola nemaju pojma o fakultetima, sadržaju, literaturi. Ako im to ne pruža država, ni škola, a niti fakulteti, onda bi se trebali informirati sami.

snaša je napisao/la: ›
Pa tako što se tiče i samozapošljavanja..ideja je odlična ali negdje dalje a ne u ovoj državi s ovakvim zakonima, zapravo moram priznati da o tom jako malo znam.
Za sad sam se samozaposlila u mojoj bašći,i uzgajam piliće.I to je nešto.


Tko je gledao emisiju "Reporteri", koja ide subotom na Hrt-u (jedna od boljih emisija), možda je pogledao i onu koja se bavila Detroitom. Taj je grad toliko propao u krahu automobilske industrije, da je u posljednjih par godina postao grad sa najviše kriminala i najvećom stopom nepismenih u SAD-u (skoro 50%). Toliko je propao, i tolika je nezaposlenost, da su se ljudi na nekadašnjim placevima kuća, koje su srušene ili zapaljene, počeli baviti "urbanom poljoprivredom"!. To je samozapošljavanje u najekstremnijim uvjetima.

No emisija se zapravo bavila Splitom. Ono što se događa u Splitu danas, i što će se tek neminovno dogoditi (kad zatvore brodogradilišta), po svemu asocira na Detroit. Jedan je sociolog iz Splita gostovao u emisiji, i naglasio da mu se čini kako je u Splitu još gore! nego u Detroitu - iz jednostavnog razloga - u Splitu se ljudi još uvijek nadaju da će doći netko drugi i pomoći im, dok je Amerikancima odavno jasno da se moraju pobrinuti sami za sebe.

To znači samozapošljavanje.To je kapitalizam. Prevedeno - radi bilo što, pokušaj vlastiti posao, ne očekuj da će netko doći i zaposliti te. Ne možeš puno izgubiti, a možeš puno dobiti. Radi ono što te zanima i voliš.

Naravno, neke su struke u tome u lošijem položaju, poput pravnika. Zato je tragedija da se toliko ljudi i dalje upisuje na te fakultete. Uz to, imamo i državu Hrvatsku onakvu kakva je - sa Hdz-om na čelu - ona se bori protiv poduzetnika kao da su joj neprijatelji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
svinjor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 35
Lokacija: VBK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2010. 15:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
To znači samozapošljavanje.To je kapitalizam. Prevedeno - radi bilo što, pokušaj vlastiti posao, ne očekuj da će netko doći i zaposliti te. Ne možeš puno izgubiti, a možeš puno dobiti. Radi ono što te zanima i voliš.



osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Ne, uopće ne možeš puno izgubiti,samo zdravlje,vrijeme,novac tj inicijalni kapital.
To uopće nije puno. Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
honey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.04.2010. 19:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la (Pogledaj post): ›
Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ako nisi znao, ne upisuju svi fax s 19 godina, već se neki malo kasnije odluče na taj potez. Za ovog lika ne znam kad je upisao, ali nije ni bitno - važno je da je završio fakultet! Smile


ne stella, to je prestalo biti važno kad ti na natječaj dođe 500 ljudi.
Svi su počeli gledat koliko si dugo studirao jer uglavnom onaj koji je završio u roku pokazuje da je sposobniji od onog koji je teglio 6-7-8 godina.

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

po čemu je on molim te sposobniji od onih što su teglili, ti što su teglili su obično imali probelma sa 1 ili 2 ispita pa ga vukli godinu, dvije...ne lupetaj molim te, jer nisi studirao pravo..

šta si molim te ti tako pametan studirao?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: