Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Bolonja povećala prolaznost studenata za 24 posto

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Karen Ole
Offline
Avatar

Ukupno postova: 7
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 14:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a jedna je tu napisala da je ona pametnija i vrijednija koja će završiti po bolonji od ovih koji su dugo studirali, e pa curo draga ne dao Bog da su i tebe tako mučili..

meni je drago zbog uvođenja bolonje i skraćivanja vijeka studiranja, jer sa ovim prije uništene su mnoge generacije studenata...

i pitanje da li ovi koji završe po bolonji i oni prije imaju iste titule kad završe faks tipa za pravo mag.iur (7.stupanj)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Troop
Offline
Ukupno postova: 15
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 16:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne znam više što reći na ove rasprave po forumu što je teže, a što lakše. Studiram po Bolonji i student sam pete godine, 2. godine diplomskog studija. Zašto u raspravu ulaze ljudi koji nemaju pojma o Bolonji i novom sustavu studiranja?? Zato što mu je tata rekao da je on najbolji i da je studirao u najtežim mogućim uvjetima i da je najnajpametniji/a?? Slušam već godinama te rasprave po fakultetu, a one uopće stoje. Prvu godinu sam išao po starom sustavu, pao zbog sportskih obaveza, pa upisao po bolonjskom sustavu. Mogu reći da se po bolonjskom sustavu redovitije uči i radi, barem je u mojoj generaciji tako. Ne govorim ni o kakvim zadaćama ni dodatnim bodovima jer toga kod mene nema. Na većini kolegija čak nema ni kolokvija, već predrok, pa zatim usmeni isipt, ili klasično pismeni+usmeni. Ukoliko su dolasci provjeravani, i ukoliko se boduju dobije se zbog prisustva na svim PR 10 bodova od ukupno 100 (u što ulaze bodovi skupljeni na usmenim ispitivanjima ili kolokvijima na laboratorijskim vježbama, pismenom i usmenom dijelu ispita). Sad će ponovno oni po starom sustavu reći pa to je puno (tih 10 bodova). Pošto sam studirao prvu godinu po starom sustavu i upoznao dosta ljudi koji su imali bezuvjetne upise na više godine, znam da im se izlazilo na ruku masu puta (pisali su seminare, zadaće, kolokvije, projekte), sve ono što smo mi morali SAMO ZA potpis, a oni samo kako bi riješili ispit s grbače. Nemojte pričati gluposti i pljuvati po onima koji rade i redovito uče. Kao što svi znate mi Bolonju nismo tražili, nego nam je nametnuta. Pričalo se još 2004. kako je studirati po Bolonji puno lakše, pa dragi moji, svi ste imali priliku 2004. malo ohladiti, pasti godinu i upisati po Bolonji 2005. Ionako se ništa nije plaćalo. Zanimljivo je kako po Bolonji pljuju samo oni koji vuku 2 ili 3 ispita po starom sustavu, i to godinama, a ne oni koji su riješili sve u roku ili u idućih godinu dana. Uostalom, moja generacija ima za položiti 11 ispita više od dipl.ing. po starom sustavu. Gdje je tu pravda, a inmamo isto zvanje? Tko je od vas diplomiranih inženjera (famoznih) odmah našao posao i znao što točno treba raditi na poslu odmah po završetku faksa?? Bili ste, a i mi ćemo biti glavna smetala po firmama prvih godinu dana. Nemojte pričati gluposti i okanite se tih rasprava jer stvarno ne vodi ničemu!

Kad ćemo već tako, sve preostale ispite "stara" generacija polaže po "lakšim" bolonjskim kriterijima, pa dajte... položite to sada dok je lagano! Zašto čekati teža vremena!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sherlock
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 20:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

....


Zadnja promjena: sherlock; 08.01.2012. 14:15; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sessy
Offline
Ukupno postova: 30
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 20:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Studiram po bolonji i meni je to sasvim ok. Nisam nikad studirala po starom sistemu tako da ne mogu uspoređivati stari i novi sistem. Sama po sebi vidim da će mi ovako (recimo, ispit od 200 str podijeljen na 2 kolokvija) ostati puno više znanja nego kad bih učila svih 200 str odjednom na ljeto. Ovako to naučim i ostane mi nešto jer nije previše opširno. Na kolokvije moraš izlaziti što te tjera da se spremiš za svaki. Princip mi se sviđa, slično je kao u srednjoj, samo što ne možeš odgađati ispite nego se zaista moraš pripremiti, pisati zadaće, seminare, radove itd. Zapravo i naučiš nešto, ne nabubaš sve i zaboraviš sljedeći dan!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gargamelka
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2010. 23:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odlučila sam da je ovo definitivno poslijednji put da sudjelujem u raspravi koja se tiče Bolonjskog sustava, starog sustava i sl. Nevjerojatno je da se kompetentnima komentirati Bolonju osjećaju studenti koji nisu studirali po tom programu. I sigurna sam da su to redovito studenti koji su se zahvaljujući Bolonji provukli na zadnju godinu s 10ak ispita zaostalih sa svih godina, studenti koji polažu s nama, ne polože, ali i dalje tvrde kako je lakše. Jer koja bi osoba s diplomom na zidu i radnim mjestom stalno raspravljala o studiju? Ne brinite, nakon 4 godine imate istu titulu kao mi s 5 godina i 11 ispita više, a tko je bolji pokazat će vrijeme kada budemo zajedno radili negdje. Kako znate da je smanjeno gradivo, zar u slobodno vrijeme posjećujete predavanja, preuzimate materijale i uspoređujete? Pa ako nam asistenti koji su radili na oba načina kažu da je ponekad i teže, a da imaju svakako više posla, ako su nam profesori napomenuli da smo najbolja generacija koji su imali nakon mnogo vremena zbog načina na koji radimo i učimo (za prvu generaciju Bolonjaca), a da im najveći problem predstavljaju studenti koji već 9 godina studiraju, zašto ne možete više prestati pisati gluposti??

Nadalje, Bolonja je na svakom fakultetu našeg Sveučilišta provedena drukčije, pa čak i na različitim kolegijima. Negdje bolje, negdje lošije. Raspravljati o tome je li fakultet postao tečaj, je li znanje manje... posve je bespredmetno.

Riječ je o poznatoj Hrvatskoj zavisti, stari zaposlenici na mlade, generacija na generaciju poslije... Vjerojatno bi bila drukčija atmosfera da nije toliko nezaposlenih i toliko kandidata za isto radno mjesto. Ali ako su bivši 'stari' studenti toliko sigurni da su pametniji i obrazovaniji, pa zašto se onda ne raduju jer će brže napredovati, jer imaju više znanja i iskustva, jer su očito privilegirani, umjesto da cvile i žale se, razmišljaju tko će imati istu titulu? Ili su iskreno zabrinuti za hrvatsko školstvo? Nema stvarno smisla, baš mi dignu živac. Laku noć!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.03.2010. 3:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gargamelka je napisao/la (Pogledaj post): › nakon 4 godine imate istu titulu kao mi s 5 godina i 11 ispita više

To je glavna nepravda bolonje koju jako malo tko spominje. Odnosno, praktički da ju nitko ni ne spominje.
Raspravljalo se o svemu, o broju profesora u odnosu na studente, o naravno kolokvijima, o smanjenju satnice, o individualnijem tipu nastave, vodili su se prosvjedi o besplatnom studiranju (??!), a o ovome nitko nikad nije poveo raspravu.
Stoga bih stvarno molio sve ove "stare" studente pametnjakoviće koji dolaze tu prosipat mudrost o manama bolonje, da zašute ;-) hvala!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.03.2010. 14:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni se, kao budućem studentu, sviđa bolonjski princip. Wink

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: