Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Godišnje 40 muškaraca želi DNA provjeru očinstva

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65943
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2010. 8:00 
Naslov:  Godišnje 40 muškaraca želi DNA provjeru očinstva
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prva identifikacija putem DNA analize u Osijeku obavljena je u ožujku prije točno deset godina. Laboratorij u sklopu osječkog Medicinskog fakulteta još je 1999. osnovala Vladina komisija za zatočene i nestale i to radi identifikacije žrtava iz Domovinskog rata, a prva identifikacija načinjena je pola godine kasnije. Jedini čovjek u tadašnjem laboratoriju bio je tada 29-godišnji prof. Gordan Lauc, koji se prije dva tjedna oprostio se svojim osječkim laboratorijem, na čelu kojega će u buduće biti dr.sc. Snježana Džijan.

- Vjerujem da sam u ovih deset godina uhodao laboratorij u kojem sam sve vrijeme radio uporedo s poslom redovitog nastavnika na zagrebačkom Farmacetsko-biokemijskom fakultetu i sada ga mogu prepustiti svojim kolegama - kaže prof. Lauc.

U ovih deset godina osječki je laboratorij načinio približno 5.000 DNA analiza, a najviše posla bilo je 2005. i 2006. godine kada se radilo više od 1.000 analiza godišnje.

- U početku smo radili isključivo identifikaciju žrtava Domovinskog rata, no nakon nekoliko godina krenuli smo i s utvrđivanjem očinstva da naši sugrađani zbog te analize ne bi morali putovati u Zagreb. Primarno smo taj posao radili prema nalogu suda i to do 40-ak analiza godišnje, a recimo da ih zagrebački DNA laboratorij, koji pokriva mnogo širu regiju, načini približno 150. Riječ je o prilično skupom testiranju koje u ovom laboratoriju stoji čak 6.300 kuna, priča sveučilišni profesor biokemije i molekularne biologije. Danas ovaj laboratorij najviše djeluje kao forenzički laboratorij koji surađuje s policijom, a proslavio se i identifikacijom krave Šane. Naime, osječki stručnjaci u jeku afere s kravom Šanom iz Ivankova, oboljelom od kravljeg ludila, dokazali su da to uopće nije bila krava Šana, već da je netko skinuo markice i drugu kravu prodao pod imenom Šana.

Dijete nije suprugovo

U osječkom laboratoriju napominju da gotovo svako dokazivanje očinstva uz sebe nosi i neku anegdotu, ali je gotovo i svako mučno. Tako se kod identifikacije žrtava Domovinskog rata događalo da se prema DNA profilu žene koja traži nestalog muža i troje djece dozna da je dvoje djece muževo, ali treće nije. Događalo se i da se DNA testiranja rade radi neke genetičke bolesti, kada se pokazalo da se rezultati oca i djeteta ne slažu.

7 posto muškaraca u Hrvatskoj nisu očevi svoje djece

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.03.2010. 12:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
7 posto muškaraca u Hrvatskoj nisu očevi svoje djece


Odakle taj podatak? Tu piše da su ukupno napravili oko 400 analiza očinstva, u Zagrebu oko 1500 u deset godina...Ne čini se kao reprezentativan uzorak...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CokoPralina
Offline
Ukupno postova: 61
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.03.2010. 13:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kurbla je napisao/la (Pogledaj post): ›
Odakle taj podatak? Tu piše da su ukupno napravili oko 400 analiza očinstva, u Zagrebu oko 1500 u deset godina...Ne čini se kao reprezentativan uzorak...


Kladio bih se da je postotak i visi!

Proguglajte malo... u njemackoj je zabranjena privatna dna analiza (ono sto se najavljivalo i kod nas - za 150 eura - postom posaljete npr. kosu svog djeteta i sebe)...
Zabranili su jer je ispalo da je preko 10% sve djece nije bilo od oceva (koji su poslali dna)!!!
Znaci najmanje jedno dijete od deset nema pravog oca!
Naravno da je vrlo brzo doslo do prave poplave razvoda...

Savjet svima: prije braka - predbracni ugovor!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.03.2010. 14:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CokoPralina je napisao/la (Pogledaj post): › Savjet svima: prije braka - predbracni ugovor!
Zašto da zaštitiš sebe od žene, ili ženu od sebe? Very Happy
PS: Savjet svima: Prije braka dobro promislit odgovara li ti osoba s kojom ulaziš u brak po večini pitanja, a ne samo po tome kako dobro izgleda i ispunjava tvoje seksualne prohtjeve.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.03.2010. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CokoPralina je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kladio bih se da je postotak i visi!

Proguglajte malo... u njemackoj je zabranjena privatna dna analiza (ono sto se najavljivalo i kod nas - za 150 eura - postom posaljete npr. kosu svog djeteta i sebe)...
Zabranili su jer je ispalo da je preko 10% sve djece nije bilo od oceva (koji su poslali dna)!!!
Znaci najmanje jedno dijete od deset nema pravog oca!
Naravno da je vrlo brzo doslo do prave poplave razvoda...

Savjet svima: prije braka - predbracni ugovor!


Nije to zabranjeno samo tako...nekontroliran rad gomile laboratorija za 150 E po uzorku vodi u stvaranje privatnih baza podataka o genetici populacije. Mogućih zloupotreba tu ima koliko hoćeš. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mitar031
Offline
Ukupno postova: 199
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2010. 14:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni ne treba nikakav DNA da se uvjerim kako je ovaj mali na fotografiji moj sin. Pa jel limac nije isti ja? Ajd kazite? Ma ima moje oci, osmjeh, sve..nema nista zeninoga

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2010. 14:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mitar031 je napisao/la: ›
Meni ne treba nikakav DNA da se uvjerim kako je ovaj mali na fotografiji moj sin. Pa jel limac nije isti ja? Ajd kazite? Ma ima moje oci, osmjeh, sve..nema nista zeninoga


pljunuti postar, sudeci po slici

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2010. 15:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eseker je napisao/la (Pogledaj post): ›
Mitar031 je napisao/la: ›
Meni ne treba nikakav DNA da se uvjerim kako je ovaj mali na fotografiji moj sin. Pa jel limac nije isti ja? Ajd kazite? Ma ima moje oci, osmjeh, sve..nema nista zeninoga


pljunuti postar, sudeci po slici

ja bi prije rekla da liči na komšiju

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mitar031
Offline
Ukupno postova: 199
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.03.2010. 18:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vidi kakav hardware mali ima pod kapicom, sigurno jedno 150 megaBajta

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.03.2010. 20:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što ima veze čiji je,ako tebe zove tata!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fifa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 243
Lokacija: Osijek/Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.03.2010. 20:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

činjenica je da svaki 10 muškarac nije otac svoga djeteta i svaka 50 majka, nije majka svoga...

_________________
The Todd accepts all applicants, regardless of age and disability. Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: