Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ljetne gume na ledu su kao skije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.02.2010. 15:00 
Naslov:  Ljetne gume na ledu su kao skije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Budući da meteorolozi najavljuju kako će najmanje do konca tjedna na osječkom području biti iznimno hladno s temperaturama do čak –10 Celzijevih stupnjeva, iz policije upozoravaju kako slijedi novo razdoblje zimskih uvjeta na cesti. Njihovo upozorenje pak može se svesti na tri riječi: zaboravite ljetne gume.

Naime, u siječnju je na području PU osječko-baranjske zabilježeno 155 prometnih nezgoda (odnosno u prosjeku pet dnevno), od čega 106 s materijalnom štetom, te 49 sa stradalom osobom. U njima je 17 osoba teže, a 62 lakše ozlijeđeno. Berislav Horvatić, načelnik Odjela za sigurnost cestovnog prometa PU osječko-baranjske, ističe kako je teško procijeniti koliko su tih nezgoda uzrokovale ljetne gume, ali kaže – vjerojatno dobar dio.

- Bilježimo povećan broj prometnih nezgoda i nesreća, te otežano kretanje u prometu. Naime, zbog nekorištenja zimske opreme, stvaraju se nepotrebni "čepovi". Istina, Zakon i zimi dopušta uporabu ljetnih guma uz određene uvjete, ali uvijek sugeriramo uporabu zimskih guma - kaže.

Naime, zimske gume svojstva elastičnosti zadržavaju i na temperaturama nižim od 7 stupnjeva Celzija, dok ljetne najbolja svojstva postižu na temperaturama iznad 20.

- Figurativno rečeno, ljetne gume u zimskim uvjetima praktički se pretvaraju u – skije. Naime, postaju tvrde gotovo kao kamen i vozila se kližu. To se mnogo puta može vidjeti, recimo, ispred semafora, kada kod samoga kretanja dolazi do zanošenja vozila. Uz to što su zbog ljetnih guma opasni po sebe i po druge, a građani mogu biti i kažnjeni. Kazna za vozače koji nepropisno koriste ljetne gume iznosi 700 kuna. Dakle, ne isplati se, jer iznosom takve dvije kazne već možete pokriti troškove kupnje sve četiri gume - apelira Horvatić.

Što kažu zakoni i pravilnici?

Zakon o sigurnosti prometa na cestama propisuje "da se zimskim uvjetima na cesti smatra kada je kolnik prekriven snijegom ili je na njemu poledica". Važeći Pravilnik o održavanju i zaštiti javnih cesta određuje da se cesta smatra prohodnom kada je omogućeno prometovanje vozila uz upotrebu zimske opreme. Na to se pak nadovezuje stavak 1. članka 94. Pravilnika o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama koji kaže: "Pod zimskom opremom motornih vozila podrazumijevaju se zimske gume na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 44 i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače". No, policija svakako preporuča zimske gume umjesto ljetnih.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Warlord
Offline
Ukupno postova: 52
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.02.2010. 15:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni je zanosilo jucer pri kretanju ispred semafora na vukovarskoj iako imam sve 4 zimske gume. Zanosilo bi svakome kad je na cesti 10 cm neociscenog snijega. Kolika je kazna za one koji nerade svoj posao?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.02.2010. 15:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Warlord je napisao/la: ›
Kolika je kazna za one koji nerade svoj posao?

Posao u Cestingu i dobra plaća.

Čovječe, moju malu ulicu u Tenju očiste svaki put kad padne imalo snijega, a Osijek zatrpan snijegom. Preko puta mene živi jedan čovjek koji radi u Cestingu pa kotam da možda zato tako često praktički strugaju asfalt s ceste. Jer mojom ulicom prolaze i "čiste" snijeg i kad ga više na cesti ni nema, a glavna cesta u Tenju, izgleda kriminalno, a one manje su bezveze očišćene. Veće tenjske ulice nisu ralicu vidjele 5 godina.

A o cestama u Osijeku da i ne govorim...

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sale car
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1305
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.02.2010. 17:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: ›
Warlord je napisao/la: ›
Kolika je kazna za one koji nerade svoj posao?

Posao u Cestingu i dobra plaća.


dobra dobra osijek031.com smile
Stella1989 je napisao/la: › Čovječe, moju malu ulicu u Tenju očiste svaki put kad padne imalo snijega, a Osijek zatrpan snijegom.


jesi sigurna da je tu u pitanj ucesting?... možda svako kućanstvo očisti cestu ipred svoje kuće Very Happy

Stella1989 je napisao/la: › Preko puta mene živi jedan čovjek koji radi u Cestingu pa kotam da možda zato tako često praktički strugaju asfalt s ceste. Jer mojom ulicom prolaze i "čiste" snijeg i kad ga više na cesti ni nema...


jel živiš možda na početku tenja Wink

ontopic Šta ljudi imaju protiv ljetnih guma, baš je ubercool voziti na ljetnim gumama... ako znaš voziti i ne divljaš ko sivonja može se čist normalno vozit....

_________________
"... napokon mirni, napokon slobodni, napokon u svojoj državi, a sad smo siromašni..."
---Elemental - iz dana u dan---
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.02.2010. 17:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

... je napisao/la: ›
jesi sigurna da je tu u pitanju cesting?... možda svako kućanstvo očisti cestu ipred svoje kuće Very Happy

Hehe, sigurno svatko ima svoju vlastitu ralicu. osijek031.com smile Ma taj čončo živi tamo preko puta mene i kontam da pošto njega znaju očiste našu ulicu, a ostale ulice nijedamput.
Hoću već jedamput da tata može zakačit sanjke o auto i vuć' nas troje na dvometarskim sanjkama vlastite izrade, kao što smo prije često radili. Sad više ni to ne mogu jer kreteni moju mini ulicu očiste, a velike ulice ostaju neočišćene. Očisti ih sunce kad otopi snijeg. Wink

... je napisao/la: ›
jel živiš možda na početku tenja Wink

Eh...u tom i je problem. Novo Tenje ostaje većinom neočišćeno, a ja koja sam taman u sredini između novog i starog zakinuta sam za snježne radosti... Wink


Zadnja promjena: Stella1989; 07.02.2010. 17:57; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 07.02.2010. 17:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

... je napisao/la (Pogledaj post): ›

ontopic Šta ljudi imaju protiv ljetnih guma, baš je ubercool voziti na ljetnim gumama... ako znaš voziti i ne divljaš ko sivonja može se čist normalno vozit....


i zabaviti ... i ustediti na odlasku na skijanje

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Someone
Offline
Avatar

Ukupno postova: 191
Lokacija: Skoro pa Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.02.2010. 18:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›

Čovječe, moju malu ulicu u Tenju očiste svaki put kad padne imalo snijega, a Osijek zatrpan snijegom.


I moju Very Happy a valjda zato što tu i bus prolazi... mislim, nije da se bunim osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.02.2010. 18:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Someone je napisao/la: ›
I moju Very Happy a valjda zato što tu i bus prolazi... mislim, nije da se bunim osijek031.com smile

Kroz moju ne prolazi bus, nit je neštu überprometna. Sporedna ulica, a one veće ulice TOTALNO zatrpane snijegom...nek se onaj čiko iz moje ulice odseli pa nek kaže svojim kolegama iz Cestinga nek čiste njegovu novu ulicu, a moju da ne diraju da mogu tati reć da okači sanjke za autić i da nas vuče. Laughing

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sale car
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1305
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.02.2010. 18:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: ›
... je napisao/la: ›
jesi sigurna da je tu u pitanju cesting?... možda svako kućanstvo očisti cestu ipred svoje kuće Very Happy

Hoću već jedamput da tata može zakačit sanjke o auto i vuč nas troje na dvometarskim sanjkama vlastite izrade.


pa šta u osijek ne dođete... ovdje se moš sanjkat di oš Very Happy

_________________
"... napokon mirni, napokon slobodni, napokon u svojoj državi, a sad smo siromašni..."
---Elemental - iz dana u dan---
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 07.02.2010. 18:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemam novaca za zimske gume, jbg

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Warlord
Offline
Ukupno postova: 52
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.02.2010. 19:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Munchenu je super. Bio sam prije dva tjedna. Svatko ko ima onaj mali traktor/kosilicu ili neki auto na koji moze stavit ralicu a to i napravi grad mu plati sto ocisti snijeg u kvartu. A za glavne prometnice je zaduzena sluzba za to. I sve je super i funkcionira.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.02.2010. 19:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam se provozala po kanalu u 12 mj,zimske gume mi apsolutno ništ nisu pomogle jer je cesta bila klizalište...ni s od soli na njoj...
ne kužim to, kao da živimo u krajevima gdje je snijeg egzotična pojava..iznenadi nas, svaki put kad padne..

_________________
Ona njemu:
"Bilo bi lijepo da si malo uzbuđen."
On njoj:
"Bilo bi uzbudljivo da si malo lijepa." osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.02.2010. 20:27 
Naslov:  Re: Ljetne gume na ledu su kao skije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Oko 18 i 15 h na cesti Osijek - Tenje (Osiječka ulica) pala je još jedna žrtva zimskih uvjeta i neprilagođene vožnje (završio u kanalu pored ceste). Čini mi se bijeli ili metalik sivi pasat . Ljudi budite oprezni i vozite polako.

osijek031.com smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chosen
Offline
Avatar

Ukupno postova: 587
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 07.02.2010. 22:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da mi vi to niste rekli nebih to nikad znao!
uostalom..ručna je majka za ovakvo vrijeme Smile) stalno kad se vozim kroz grad svaki zavoj se igram sa ručnom Smile))) predobro je...i da nisam imao ni jedan sudar a 24 sata sam na cesti..to što kreteni neznaju voziti nije stvar ni do guma ni do auta....

_________________
  ▲
▲ ▲
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.02.2010. 23:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

chosen je napisao/la: ›
da mi vi to niste rekli nebih to nikad znao!
uostalom..ručna je majka za ovakvo vrijeme Smile) stalno kad se vozim kroz grad svaki zavoj se igram sa ručnom Smile))) predobro je...i da nisam imao ni jedan sudar a 24 sata sam na cesti..to što kreteni neznaju voziti nije stvar ni do guma ni do auta....


Puna groblja odličnih vozača . . . Question

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: