Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek 1967.

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2010. 12:15 
Naslov:  Re: Osijek 1967.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evil monkey je napisao/la (Pogledaj post): › džizs, priča koja prati film kao da govori o osijeku u zadnjih dvadeset godina... Sad mentalitet se, izgleda, ne moze tako lako promijeniti :sigh:
mislim da ipak postoji razlika, ona klasična razlika između seljaka i seljačina. to su ljudi koji jednostavno nisu imali prilike za bolji život i obrazovanje već su tu došli trbuhom za kruhom. moja stara je potekla iz identične takve obitelji, a postala je visoko obrazovana i moralna osoba dok neke druge obitelji nisu jednostavno dovoljno radile na sebi te su obazovno i mentalitetom ostale u dalekoj prošlosti.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2010. 12:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
Mladjo je napisao/la: ›
gotovo sam sto posto siguran da je čovjek na kraju filma s naherenim francuzerom na glavi moj dida Smile čekam još samo potvrdu stare.

Sad dok to kazesh - ima neke slicnosti, a i izleda malo pripito i kune se u ajduka... Very Happy
jedino se ovaj zadnji dio malo promijenio kroz buduće generacije Smile

p.s. ipak sam sad dobio demanti, ne radi mi se o didi

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.01.2010. 13:16 
Naslov:  Re: Osijek 1967.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la (Pogledaj post): ›
evil monkey je napisao/la (Pogledaj post): › džizs, priča koja prati film kao da govori o osijeku u zadnjih dvadeset godina... Sad mentalitet se, izgleda, ne moze tako lako promijeniti :sigh:
mislim da ipak postoji razlika, ona klasična razlika između seljaka i seljačina. to su ljudi koji jednostavno nisu imali prilike za bolji život i obrazovanje već su tu došli trbuhom za kruhom. moja stara je potekla iz identične takve obitelji, a postala je visoko obrazovana i moralna osoba dok neke druge obitelji nisu jednostavno dovoljno radile na sebi te su obazovno i mentalitetom ostale u dalekoj prošlosti.
nisam se najbolje izrazila - nisam htjela reci da su (svi) seljaci seljacine niti da covjek sa sela s vremenom ne moze prerasti u stanovnika jedne urbane sredine, nego da je opci mentalitet vrlo malo promijenjen: recimo, na pocetku kada se govori o sociologiji gradskog zivota - kod nas jos uvijek puno ljudi uopce nije svjesno sto to znaci urbano/gradsko i po cemu se razlikuje od ruralnog: stanovnici ovoga grada (i dalje) nisu svjesni da svojim vlastitim ponasanjem pomazu ili odmazu urbanosti svog mjesta; zatim kada je netko od tih ljudi koji su zivjeli u blatom prekrivenim ulicama bez kanalizacije rekao: "dodju samo kad su izbori, a inace ih nije briga" (misleci na opcinare i ostale politikante) te kada su ljud platili za komunalne prikljucke, a od toga nije bilo nista (netko stavio lovu u džep), usluge gradske knjiznice pretezno koriste djeca, a tek rijetko odrasli - nije li to pljunuta slika naseg vremena u ovom gradu?

naravno da su blatne ceste u medjuvremenu asfaltirane, uvedena je infrastruktura, pustim ulicama ne vozi vise pokoji fico nego smo zaguseni vrevom, bukom i smradom automobilskog prometa, ljudi su slali djecu u skole i na fakultete pa sad ima i obrazovanog (iako necu reci kulturnog) svijeta u osijeku, ali to sve - za mene osobno - ne mijenja cinjenicu da je osijek, ispod svoje vise ili manje uglacane povrsine, bio i ostao selendra. taman kad su djeca ovih ljudi iz dokumentarca stasala i rodila novu generaciju koja je po nekim zakonitostima drustvenog razvoja mogla i/ili trebala od osijeka napraviti malu urbanu oazu u bespucima slavonskih oranica, dogodio se prokleti rat, a posljedice tih dogadjaja jako dobro poznajemo.

da sumiram: ja i dalje mislim da, uslijed svega spomenutog, atmosfera i opci mentalitet osijeka 2010. nije daleko od onoga kako je bilo 1967..

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2010. 15:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@evil monkey

nu kikoša

_________________
Ignorance is bliss!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vera-os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 79
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.01.2010. 14:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rodila sam se u Divaltovoj, doduše u onom dijelu u kom su bile građene kuće a ova sirotinja je sa bikare ili ti današnjeg Juga II, uglavnom došljaci. Škola je moja u koju sam išla samo prvi razred, a poslije u VBK, a direktor škole je bio i moj direktor i susjed na VBK.
Morat ću još koji puta pogledati film i zaustavljati ga na onim snimkama iz zraka da točno lociram područje koje se snima. Sve mi je nepoznanica osim Pejačevićeve to sam odmah prepoznala.

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kudjaokomtiskokom
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.01.2010. 16:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

upravo sam namontirala djedi i baki da gledaju! uživaju prepoznavajući ljude i ulice..
hvala onome tko je aploadao film Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.01.2010. 16:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kudjaokomtiskokom je napisao/la (Pogledaj post): › upravo sam namontirala djedi i baki da gledaju! uživaju prepoznavajući ljude i ulice..
hvala onome tko je aploadao film Smile
ja taman spržio film za svoju baku i didu Smile

@zli majmune, jako dobar post s tim da bi ja nadodao da su i prečesto ograde postavljane ne samo u glavama tih došljaka, kojima je od tvrdog kamena otvrdnila glava i njima i budućim generacijama, nego i od strane urbanog građanstva, kako u to vrijeme tako i sada. jer kada se sve svodi na sociološku i statističku analizu, kako smo to vidjeli i u filmu, a ne radi se na njihovom oplemenjivanju i "učenju" gradskom načinu života tada ne vjerujem da postoji ikakva prava volja za napretkom.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.01.2010. 23:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la (Pogledaj post): › s tim da bi ja nadodao da su i prečesto ograde postavljane ne samo u glavama tih došljaka, kojima je od tvrdog kamena otvrdnila glava i njima i budućim generacijama, nego i od strane urbanog građanstva, kako u to vrijeme tako i sada.
naravno, apsolutno se slazem, kada sam govorila o (ne)postojanju urbane svijesti u osjeckim glavama, nisam mislila samo na dosljake (u krajnjoj liniji - svi mi imamo neke "dosljake" u svojim korjenima), nego na cjelokupnu gradsku populaciju, kako nekad tako i sada...

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
robertcro
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.01.2010. 12:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la (Pogledaj post): ›
slavonjara je napisao/la (Pogledaj post): ›
Osječanin je napisao/la (Pogledaj post): › Hehe, bilo bi fora da netko prepozna svoju rodbinu, prijatelje, susjede. Ima tu dosta male djece koji su danas liudi od 45-55 godina. Možda netko prepozna svoje roditelje dok su bili djeca, ili djedove, bake... Smile


Evo ja baš maloprije djedu pustio film,on je šezdeset druge došao u Retfalu i totalno se prepoznao u ovom filmu, i njegova priča je bila ista takva Wink

Inače,prepoznao je dvoje ljudi iz Retfale na samom kraju filma,onaj čovjek (39.min) prezivao se Bašić,a gospođa s kojom film završava je Brzica.
gotovo sam sto posto siguran da je čovjek na kraju filma s naherenim francuzerom na glavi moj dida Smile čekam još samo potvrdu stare.



likovi na kraju su 100% gospodin Bašić,gđa Brzica i Krišto Vinko sa francuzerom na glavi !!!
pa to je urnebesni snimak
otac mi je mlađi nego ja danas (Vinko ) ubio sam se od smijeha !!
svaka ćast ljudima koji su ovo iskopali

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2010. 15:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

robertcro je napisao/la (Pogledaj post): ›
Mladjo je napisao/la (Pogledaj post): ›
slavonjara je napisao/la (Pogledaj post): ›
Osječanin je napisao/la (Pogledaj post): › Hehe, bilo bi fora da netko prepozna svoju rodbinu, prijatelje, susjede. Ima tu dosta male djece koji su danas liudi od 45-55 godina. Možda netko prepozna svoje roditelje dok su bili djeca, ili djedove, bake... Smile


Evo ja baš maloprije djedu pustio film,on je šezdeset druge došao u Retfalu i totalno se prepoznao u ovom filmu, i njegova priča je bila ista takva Wink

Inače,prepoznao je dvoje ljudi iz Retfale na samom kraju filma,onaj čovjek (39.min) prezivao se Bašić,a gospođa s kojom film završava je Brzica.
gotovo sam sto posto siguran da je čovjek na kraju filma s naherenim francuzerom na glavi moj dida Smile čekam još samo potvrdu stare.



likovi na kraju su 100% gospodin Bašić,gđa Brzica i Krišto Vinko sa francuzerom na glavi !!!
pa to je urnebesni snimak
otac mi je mlađi nego ja danas (Vinko ) ubio sam se od smijeha !!
svaka ćast ljudima koji su ovo iskopali
i moji baba i dida su potvrdili da je čovjek s francuzerom krišto, odnosno tvoj stari, pa ga eto pozdravi od budalića Smile

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DRAGOS
Offline
Ukupno postova: 20
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.01.2010. 19:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DRAGOS je napisao-film je odličan. Djeca koja idu u školu rođena su 1959. Među njima se prepoznaju Zvonko Arambašić iz Požeške ulice, Marko Piškorjanac sa Stadionskog naselja, Darko Tolić iz Frankopanske ulice koji su upoznati sa filmom prije 7-8mj. itd. Obitelj koja živi u deset kvadrata prezivala se ČALIĆ preselila je u Aljmaš, djevojka od 15god. Neda Čalić (1952god.) živi u Kanadi, mlađi brat(1962) umro je prije par godina, stariji brat Antun Čalić (1955god.) živi u Dalju i upoznat je sa filmom i on se nalazi sa grupom djece koja se voze na zaprežnim kolima (platonu). Mjesto radnje nalazi se u Vatrogasnoj ulici kod kućnog broja 53-57. Kuća u koju je provalio čovjek nalazi se točno na uglu Divaltove i Vatrogasne ulice točno na mjestu gdje se sada nalazi slastičarna GRANDE (na mjestu svinjca je šank). Vodovodna pipa je bila na istom uglu. Nepoznat mi je još ostao čovjek koji vodi konja ispred kuće u Vatrogasnoj 33-35, nadam se daću i to doznati od obiteli od koje mislim da je to on. Inače u tome dijelu živio sam od 1965. tako da mi je sve poznato. Lijep pozdrav DRAGOS

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2010. 19:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DRAGOS je napisao/la (Pogledaj post): › DRAGOS je napisao-film je odličan. Djeca koja idu u školu rođena su 1959. Među njima se prepoznaju Zvonko Arambašić iz Požeške ulice, Marko Piškorjanac sa Stadionskog naselja, Darko Tolić iz Frankopanske ulice koji su upoznati sa filmom prije 7-8mj. itd. Obitelj koja živi u deset kvadrata prezivala se ČALIĆ preselila je u Aljmaš, djevojka od 15god. Neda Čalić (1952god.) živi u Kanadi, mlađi brat(1962) umro je prije par godina, stariji brat Antun Čalić (1955god.) živi u Dalju i upoznat je sa filmom i on se nalazi sa grupom djece koja se voze na zaprežnim kolima (platonu). Mjesto radnje nalazi se u Vatrogasnoj ulici kod kućnog broja 53-57. Kuća u koju je provalio čovjek nalazi se točno na uglu Divaltove i Vatrogasne ulice točno na mjestu gdje se sada nalazi slastičarna GRANDE (na mjestu svinjca je šank). Vodovodna pipa je bila na istom uglu. Nepoznat mi je još ostao čovjek koji vodi konja ispred kuće u Vatrogasnoj 33-35, nadam se daću i to doznati od obiteli od koje mislim da je to on. Inače u tome dijelu živio sam od 1965. tako da mi je sve poznato. Lijep pozdrav DRAGOS


osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
osijecanka62
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.01.2010. 0:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

prekrasan film-iako me rastuzio...nisam mogla niti pomisliti da u mojem susjedstvu ljudi tako zive...Iako je u mojoj ulici bilo nekoliko obitelji koje su postale jako imucne,a ostale su vjerne svojemu nacinu zivota-sve do rata.Sjeca li se netko prve besplatne voznje' novim'tramvajem[trajvanom-kako je govorila moga lege mama]? Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toma_os
Offline
Ukupno postova: 99
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.01.2010. 8:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DRAGOS je napisao/la (Pogledaj post): › DRAGOS je napisao-film je odličan. Djeca koja idu u školu rođena su 1959. Među njima se prepoznaju Zvonko Arambašić iz Požeške ulice, Marko Piškorjanac sa Stadionskog naselja, Darko Tolić iz Frankopanske ulice koji su upoznati sa filmom prije 7-8mj. itd. Obitelj koja živi u deset kvadrata prezivala se ČALIĆ preselila je u Aljmaš, djevojka od 15god. Neda Čalić (1952god.) živi u Kanadi, mlađi brat(1962) umro je prije par godina, stariji brat Antun Čalić (1955god.) živi u Dalju i upoznat je sa filmom i on se nalazi sa grupom djece koja se voze na zaprežnim kolima (platonu). Mjesto radnje nalazi se u Vatrogasnoj ulici kod kućnog broja 53-57. Kuća u koju je provalio čovjek nalazi se točno na uglu Divaltove i Vatrogasne ulice točno na mjestu gdje se sada nalazi slastičarna GRANDE (na mjestu svinjca je šank). Vodovodna pipa je bila na istom uglu. Nepoznat mi je još ostao čovjek koji vodi konja ispred kuće u Vatrogasnoj 33-35, nadam se daću i to doznati od obiteli od koje mislim da je to on. Inače u tome dijelu živio sam od 1965. tako da mi je sve poznato. Lijep pozdrav DRAGOS


Wink Wink Wink Wink Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Lucky Luke
Offline
Ukupno postova: 90
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.01.2010. 20:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam prepoznao Mehu, to vam je onaj što na početku filma gura ona plato kolica a živio je sa svojom dragom Marom u katakombama.
Hebote kako je to davno ....

_________________
Poslije velikih problema, opet jašem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: