Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek 1967.

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.01.2010. 23:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

žaklyna je napisao/la: › svakačast arhivaru te sve pohvale raspačivaču ovog geeenijalnog blaga Very Happy Very Happy
hoću još!! odo na link Wink


Ne treba zaboraviti ni korisnika portala koji je ovo snimio i digitalizirao - dumbaos... slobodno mu ubacite pokoju desetinu kikirikija ;-)

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
žaklyna
Offline
Avatar

Ukupno postova: 23
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.01.2010. 23:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa dumbu pod "raspačivać" podrazumijevah Wink Wink Wink
spontani aplauz za njega Wink

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile http://www.osijek031.com/images/smiles/os031_smile_taz.gif
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2010. 6:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

chosen je napisao/la (Pogledaj post): › kako se ovaj video može skinuti na PC..jednostavno moram ovo imati!!!!

Za skidanje bilo kojeg videa na netu koristim Real Player. Instaliraš ga i pri gledanju videa ti se pokaže prozor Download this video. Jedan klik, i video ti je skinut u My video .

Pozdrav . . .

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
vicencos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 35
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2010. 19:10 
Naslov:  Re: Osijek 1967.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Već sam gledao taj doku na HRT PLUS prije 2 god. Odličan je. Sjajan dokument jednog vremena.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2010. 22:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odličan film! Razmišljat ću o njemu danima – već znam. Kad prolazim ovim ulicama sjetit ću se kadrova iz ovog filma. Dobro je znati kako je nekad izgledala Strossmayerova, Divaltova, ulice po Retfali, Jug…
Ima nekoliko svevremenski aktualnih motiva u ovom filmu: vječiti problemi doseljenika u gradove i njihove asimilacije u gradsku sredinu – u pravilu tek u sljedećoj generaciji, zatim urbanističko-komunalna nepripremljenost gradova za toliki priljev stanovništva i sve situacije koje te dvije stvari generiraju. Čini mi se da i danas pišemo ovdje o sličnim problemima, samo što više nije problem kanalizacija nego parkirna mjesta, kapaciteti dječjih vrtića i pedijatrijskih ordinacija…
S druge strane sviđa mi se nepretenciozna slika jednog vremena na kojoj se može vidjeti koliki su se pomaci dogodili u samo 40-tak godina u svim slojevima društva: od najsiromašnijih pa do gradske kreme. Kroz ovih nekoliko sugovornika jasan je nacionalno-politički raspored gradskog establišmenta: kulturu i zdravstvo drže ljudi s germansko-esekerskim prezimenima, a ravnatelj škole i načelnik policije po svoj prilici također doseljenici po partijskom zadatku. Najzanimljiviji sugovornik mi je ravnatelj škole s onom pričom o majci koja je cijeli dan upisivala djecu u školu, a najkomičniji ravnatelj doma zdravlja koji s cigaretom u ruci objašnjava kako su domoroci iz prigradskih naselja navikli na mikroorganizme pa i nisu nikad bolesni, a da samo novopečeni padaju na zaraze! Danas bi ga mediji razapeli i za manje od toga…
Slike sirotinje koja živi u nevjerojatnim uvjetima užasavajuće su – kao da gledamo nekakvu današnju reportažu iz kineske siromašne provincije – a prije samo 40 godina i ovdje je bila jedna takva Kina gdje su obitelji živjele u kućama bez podova i žbuke a ulice se pretvarale u jezera pri najmanjoj kiši! A i to su uvjeti bolji od onih koje bi ostavljali u selima iz kojih su došli trbuhom za kruhom. Danas prigradska naselja Višnjevac, Josipovac i druga – dio su grada i izgledaju lijepo, a cijene nekretnina na tim lokacijama jamče bogatiju klijentelu… Kolo sreće se okreće… Retfala je neprepoznatljiva (s „časnim“ izuzecima u samoj Štrosiki), kvadrati vrtoglavo skupi prosječnom kupcu placa ili nekretnine.
Način odgoja djece viđen u ovom filmu danas ima svoje ime: zanemarivanje i podliježe ako ne sankcijama – barem osudi. Koja bi još 15-godišnjakinja trebala raditi kućanske poslove i biti majka mlađim sestrama i braći – pored žive majke, pa da je 100 puta mama zaposlena?! Ali – ima nade i za tu jadnu djecu 60-tih: jedini su korisnici gradske knjižnice s periferije grada! To daje nadu da će oni znati bolje za svoju djecu…

Imam samo jednu zamjerku filmu: trebalo mu je pridružiti i sliku života nekoliko imućnijih gradskih obitelji – radi pojačanja kontrasta – ili snimiti još i 2. dio… Sve ostalo je izvrsno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2010. 22:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odličan osvrt na film! osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Imagio
Offline
Ukupno postova: 159
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2010. 0:21 
Naslov:  Re: Osijek 1967.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo živimo u ovoj kući... A kako ste dospjeli vamo? Pa napio sam se i provalio...
Hahahahahahahahahahahaha! Skoro sam pao sa stolice od smijeha, a šjor doktor je za vrištati sa onim naočalama i cigaretom!

Stoku? Ne držimo stoku? A što je to zeleno? Zečevi, a imamo i dva bravca iza… AAAAAHAHAHAHAHAHAHA!

Jako ste me iznenadili postavljam ovakvoga filma, svašta sam vidio i idem sa smiješkom spavati, gledam koliko mi je bolje sada nego tim ljudima tada. Ovo je bilo jedno krasno i komično putovanje u prošlost. Hvala Vam

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wHITe
Offline
Ukupno postova: 75
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2010. 15:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Predobar dokumentarac ako tko ima jos linkova gdje se slični filmići glede osijeka mogu skinuti samo mi posaljite na mailbox ili ovdje objavite .

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
trenk
Offline
Ukupno postova: 55
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2010. 15:46 
Naslov:  Re: Osijek 1967.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovaj film bi se trebalo pokazati onima, koji pricaju, kako nam je pod titom i njegovim komunjarama bilo lijepo!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wHITe
Offline
Ukupno postova: 75
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2010. 15:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nijedan režim nije bio dobar. Povijesno uvijek smo htjeli imati svoju državu ali svaki puta kada smo je i imali sami sebe smo doveli do toga da sami nemožemo . Nismo mogli jer smo sami sebe unistavali umjesto unaprijedjivali kao primjer upravo taj Tito je bio hrvat pa eto što nam je donio . Osijek se izgradio ,no mogao je puno bolje kao i cijela Hrvatska. Industrija i poljoprivreda su se razvijali ,a novac nije isao ondje gdje se ta ista grana razvijala nego u vece centre Beograd danas Zagreb. Što je žalosno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
slavonjara
Offline
Avatar

Ukupno postova: 161
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2010. 18:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječanin je napisao/la (Pogledaj post): › Hehe, bilo bi fora da netko prepozna svoju rodbinu, prijatelje, susjede. Ima tu dosta male djece koji su danas liudi od 45-55 godina. Možda netko prepozna svoje roditelje dok su bili djeca, ili djedove, bake... Smile


Evo ja baš maloprije djedu pustio film,on je šezdeset druge došao u Retfalu i totalno se prepoznao u ovom filmu, i njegova priča je bila ista takva Wink

Inače,prepoznao je dvoje ljudi iz Retfale na samom kraju filma,onaj čovjek (39.min) prezivao se Bašić,a gospođa s kojom film završava je Brzica.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2010. 23:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

slavonjara je napisao/la (Pogledaj post): ›
Osječanin je napisao/la (Pogledaj post): › Hehe, bilo bi fora da netko prepozna svoju rodbinu, prijatelje, susjede. Ima tu dosta male djece koji su danas liudi od 45-55 godina. Možda netko prepozna svoje roditelje dok su bili djeca, ili djedove, bake... Smile


Evo ja baš maloprije djedu pustio film,on je šezdeset druge došao u Retfalu i totalno se prepoznao u ovom filmu, i njegova priča je bila ista takva Wink

Inače,prepoznao je dvoje ljudi iz Retfale na samom kraju filma,onaj čovjek (39.min) prezivao se Bašić,a gospođa s kojom film završava je Brzica.
gotovo sam sto posto siguran da je čovjek na kraju filma s naherenim francuzerom na glavi moj dida Smile čekam još samo potvrdu stare.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2010. 8:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la: ›
gotovo sam sto posto siguran da je čovjek na kraju filma s naherenim francuzerom na glavi moj dida Smile čekam još samo potvrdu stare.

Sad dok to kazesh - ima neke slicnosti, a i izleda malo pripito i kune se u ajduka... Very Happy

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2010. 8:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wHITe je napisao/la: › Povijesno uvijek smo htjeli imati svoju državu
Ovo je notorna neistina. Hrvati, kao i vecina ostalih naroda, nisu razmisljali o drzavnosti i nacionalnim drzavama kakve mi danas poznajemo sve do sredine 19. stoljeca. Te puste price o nekoj vjekovnoj borbi za hrvatsku drzavnost i vjecno tinjajuca nacionalna svijest su puste tlapnje kojima se dojilo zedno grlo nacionalno probudjenih Hrvata s pocetka '90-tih.

Ili sto bi rekao Bole: "U srednjem vijeku, veci Hrvat od hrvatskog seljaka je bio - njegov konj."

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.01.2010. 9:06 
Naslov:  Re: Osijek 1967.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

džizs, priča koja prati film kao da govori o osijeku u zadnjih dvadeset godina... Sad mentalitet se, izgleda, ne moze tako lako promijeniti :sigh:

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: