Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nitko ne želi posao plaćen 15.000 kuna!?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.11.2009. 10:06 
Naslov:  Nitko ne želi posao plaćen 15.000 kuna!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako je Ugostiteljsko-turistička škola još početkom listopada objavila natječaj za obrazovanje odraslih i to za stjecanje SSS ili prekvalifikaciju u zanimanje konobara, kuhara, slastičara, hotelijersko-turističkog tehničara i komercijalista, do sada su primili tek pet prijava i to samo za hotelijerska zanimanja. Apsolutno nitko nije pokazao zanimanje da u roku od samo godine dana stekne diplomu kuhara ili konobara.

- Iznenađeni smo ovako slabim interesom za prekvalifikaciju u ova zvanja, posebice što smo prethodnih godina imali i po 15 kandidata. Zbog ovakve situacije odlučili smo natječaj ostaviti otvorenim do Nove godine, kažu u Ugostiteljskoj školi.

Prekvalifikacija stoji 4.000 kuna, a moguće ju je platiti na rate. Ovako slabim interesom za ugostiteljska zanimanja iznenađeni su i na Zavodu za zapošljavanje, gdje napominju kako tijekom godine u ugostiteljstvu zaposle čak 1.500 osoba i to najviše na Jadranu.

- Ovo su iznimno zanimljiva zanimanja i tražena na tržištu rada. Turizam se u Hrvatskoj još razvija i bit će sve više posla. Nažalost, ove godine nema nikakvih državnih subvencija pa je možda i cijena problem, ali sigurno i svijest nezaposlenih osoba koje ne razmišljaju kako je riječ o investiranju u budućnost, a s poslom kuhara može se zaraditi i do 15.000 kuna mjesečno, kaže Anto Barukčić, ravnatelj osječkog Zavoda za zapošljavanje.

Najviše interesa za frizerstvo

U Obrtničkoj školi kažu kako nemaju problema sa zainteresiranima za prekvalifikaciju, a najatraktivnije zanimanje i dalje je ono za frizera.

- Mi ćemo u siječnju raspisati natječaj za obrazovanje, a već sada imamo veliki broj poziva. Natječaj će biti raspisan za zanimanje frizera, pedikera, fotografa, stolara, mesara, pekara, autolakirera, dimnjačara i kožara. Cijena je oko 5.000 kuna, kaže Tomislav Šalvardić, ravnatelj Obrtničke škole.

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
grissom
Offline
Ukupno postova: 265
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.11.2009. 10:33 
Naslov:  Re: Nitko ne želi posao plaćen 15.000 kuna!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čitajući ovi ispada da svaki kuhar zarađuje 15.000 kuna. Što naravno nije istina. Pogotovo ne oni čije školovanje traje godinu dana.
To je isto kao reći da nogometaši zarađuju 70 milijuna - što je istina, ako se zoveš Ronaldo i ako igraš za Real Madrid.
Ali ako igraš za Pofalički...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ml4d3n
Offline
Ukupno postova: 22
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.11.2009. 10:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

grissom je napisao/la: › Čitajući ovi ispada da svaki kuhar zarađuje 15.000 kuna. Što naravno nije istina. Pogotovo ne oni čije školovanje traje godinu dana.
To je isto kao reći da nogometaši zarađuju 70 milijuna - što je istina, ako se zoveš Ronaldo i ako igraš za Real Madrid.
Ali ako igraš za Pofalički...
Potpisujem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
goose
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1245
Lokacija: tenja
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.11.2009. 11:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ml4d3n je napisao/la (Pogledaj post): ›
grissom je napisao/la: › Čitajući ovi ispada da svaki kuhar zarađuje 15.000 kuna. Što naravno nije istina. Pogotovo ne oni čije školovanje traje godinu dana.
To je isto kao reći da nogometaši zarađuju 70 milijuna - što je istina, ako se zoveš Ronaldo i ako igraš za Real Madrid.
Ali ako igraš za Pofalički...
Potpisujem.


A da ne pričamo o tome kako naši mladi osječani koji su kuhari i konobari odlaze preko sezone na more pa ne budu uopće plaćeni, šefovi ih ne prijave, stanuju u smrdljivim bajticama (to je kao smještaj koji poslodavci navedu da dobiješ uz redovnu plaću) itd itd. Rijetki su oni koji stvarno dobro prođu. Nije ni čudo što nitko nije zainteresiran. A povrh toga, i 4.000 kn je danas jaaakooo puno novaca. Pa čak i na rate.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lavic
Offline
Ukupno postova: 835
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 08.11.2009. 12:13 
Naslov:  Re: Nitko ne želi posao plaćen 15.000 kuna!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nandino je napisao/la (Pogledaj post): › s poslom kuhara može se zaraditi i do 15.000 kuna mjesečno[/i], kaže Anto Barukčić, ravnatelj osječkog Zavoda za zapošljavanje.


kakv je ovo letvan izjavio osijek031.com smile u Osijeku takvu placu od kuhara (dakle obrazovanih ljudi, koji nisu isli na prekvalifikaciju) neka nitko ... mozda kod bere ili u hotelu Osijek... al i to sumnjam (i to samo šef kuhinje)

U Osijeku 95% kuhara radi za 3 - 4 000 ako im poslodavac isplati placu

također ni na Jadranu se ove place neostvaruju bar tako lako, je ima ih sigurno netko, al to su lux hoteli s 5 zvjezdica (ili restorani tog ranga)


dobro ste nasli usporedbu, svi nogometasi imaju 10-15 miliona eura placu... je ako igraju u najjacim klubovima Tup, tup Tup, tup Tup, tup


a da nekazem da ti koji zavrse prekvalifikaciju SIGURNO NIKAD nece imati gorespomenutih 15 000... jer ce ih se uvjek tretirati kao pomocno kuhinjsko osoblje Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legaos
Offline
Ukupno postova: 17
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.11.2009. 20:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma ja ne znam, jel ovi u Osječkoj Ugo školi misle da su jedina Ugo škola u Hrvatskoj. Pa na moru skoro svako mjesto uključujući i manja imaju ako ne cijelu ugo školu - barem razredna odijeljenja, za kuhare, konobare, recepcionere...I baš su svi ludi za osječanima...i odma daju 15k place! WTF?

A 15k kuna, to zarađuje kuhar sa bar 10 godina staža, pa da je to tako onda bi svi ošli u kuhare...

I najvažnije - toliko možda zarađuje 4-5 mj, preko ljeta, jedino ako cijele godine ne rade u nekom od 5* htl...

Nek ide pametni Ante Barukčić, iz HZZ, raditi kao kuhar, ne vjerujem da toliko zarađuje kao ravnatelj HZZ-a...pa nek vidi gdje ljude šalju na rad preko ljeta i na koliko su ljudi prijavljeni.

Btw, potpisujem gore navedene postove Evil or Very Mad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zbonj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 67
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.11.2009. 22:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A jebote sad se držite toga, ko pijan plota. Stvarno ste pametni da to nema nigdje. Nije ni čudo da smo u jajima kad su svi pametni. Pa nije istina da nitko ne plaća. Vjerojatno ne 15 milja al ak nemaš izbora nije loše radit ni za 3-4 milje. Kontam da je bolje išta privređivat nego ništa. Pa kad se ukaže prilika ugrabit nešt bolje. Ja znam 30 ljudi koji ljeti šljakaju na moru i znam čak par poslodavaca. Priča je uvijek ista: pravi radnici bilo kuhari il konobari uvijek dobro i zarade i prođu. A drkađije, ljeničine i konobari koji kradu, naje.. To je istina u 95% slučajeva. Tako da prestanite kenjat s izgovorima da nećete radit jer će vas neko prevarit.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.11.2009. 1:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

15 000 kn? Ma daj molim te...Onda bi svi išli za kuhare, a ne na fax...

A uostalom, zašto bi ljudi plaćali 4000 kn prekvalifikaciju, kad konobar po kafićima i birtijama možeš biti i s poljoprivrednom...osim ako želiš raditi na nekom fensi mjestu gdje to možda traže...

Ja sam završila za hotelijersko-turističkog tehničara, u UTŠO, pa radila i na recepciji i kao konobar, u Osijeku, a još sam radila i na moru. Čula sam, a i vidjela koliko ljudi rintaju, i za koju plaću.

Moj dečko je radio kao konobar u Šibeniku...svaki dan hodao po nekoliko kilometara na posao po najvećoj žegi, radio 14-24, svaki dan i onda opet kući sav umoran hodao po nekoliko kilometara, ali bar smo bili zajedno tamo, kad je već sve kretenski, pa ajd bar nešto dobro...

A radi se o Solarisu...jednom ''predivnom poslodavcu, koji brine za zaposlenike i čini im život ljepšim...njima je vizija ovo, ono...''. I još su dobili neko priznanje za odnos prema kadrovima...a izrabljuju sve gdje god stignu, šefovi su idioti, samo su rijetki iznimka, a da ne govorim gdje im djelatnici spavaju tih nekoliko mjeseci...praktički u bunkerima...male sobice s naguranih 8-9 ljudi unutra...ma fuj! A druga opcija je biti udaljen nekoliko kilometara od radnog mjesta, kao što smo mi bili, do kojeg svaki dan moraš pješačiti po najvećoj žegi i poslije ponoći i to po sat i pol, najmanje.

A cijeli taj njihov turistički kompleks je toliko nekvalitetno napravljen...ajme! I još im po wellnessu trče štakori ispod ležajki na kojima ljudi leže, a dobrano su za taj kvazi luksuz platili. Ali na njihovu sreću, ljudi to nisu skontali, jer da jesu...ode Solaris...ili bar njihov ugled.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.11.2009. 7:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Drzava ukinula subvencije za prekvalifikacije,ali pare za jumbo plakate i reklame imaju.
Do iduce godine potonut ce jedan Varteks i Uljara Cepin,al' cemo i dalje sanjati san od stoljeca sedmog - peljeski most.
Jesmo dobro opeljeseni ili sto?

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.11.2009. 13:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naravno da im se skoro nitko nije prijavio kad konobar možeš biti i bez da platiš tečaj 4000kn i još se zezaš s tim godinu dana...

A što se tiče tih 15 000kn, mnogima od vas poručujem koji ste tu došli pametovat da vjerovali ili ne, to je moguće.
Prijatelj mi je ove godine bio u Dubrovniku radit, prao je čaše za 5000kn mjesečno, plaćem smještaj i dva obroka. Jedan drugi prijatelj je konobario za iste novce mjesečno s tim da je nemali broj puta dnevno dobivao i po 100 eura bakše. Pa zašto onda jedan kuhar ne bi mogao doseći cifru i od 15 000kn?
Sjećam se isto tako da je prošle godine u Dnevniku bila udarna vijest da nitko ne želi biti kuhar za 15 000kn, sjećam se također i da je bila vijest i da nitko ne želi biti pastir za 1000e + plaćem smještaj... itd itd.
A vi se sad isčuđavate tu i govorite da su to nebuloze. Pa ljudi božji i na baušteli bez problema možete 5000kn mjesečno natuči. Treba samo biti malo sposoban i ambiciozan i to je to.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legaos
Offline
Ukupno postova: 17
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.11.2009. 15:16 
Naslov: Hehehe ! 
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma BRICK TOP, ne kažem ja da da se ne može dići 5-6000kn konobareći i još bakša i sl.
Ja sam konkretno radio kao voditelj turističke agencije, imao sam 7000 plaću (istina bog bio prijavljen na 3500.-), dobio auto na korištenje i smještaj u apartmanu. Šta ćeš bolje? A još sam i sastrane zaradio...
Ali ko nije probao dole raditi, jbg, sezona je radi se cijeli dan od 08 - pa do kasno navecer (opet, zavisi na kakve gazde naiđeš). Najbolje je kad čovjek sam na svojoj koži osjeti, ali istina je sve što su ljudi gore rekli: u većini slučajeva bolje poslove dobiju lokalci, a nas slavoce drže za pomoćnu radnu snagu i plaćaju tek toliko, zato što znaju da ovi njihovi neće te poslove da rade, al zato ima pun k...c, Osječana i Vukovaraca, koji idu dole šljakat za 2500-3000kn.

Ako nemaš baš nekakvu usku specijalizaciju koja njima u tom momentu treba, teško ćeš dole naći šljaku, baš zbog toga što i oni dole imaju svoje UGO škole i imaju previše i svog kadra...

Već je ove godine bila velika kriza za naći kvalitetan posao (s dobrom plaćom), ovo što se dešava u tim velikim tvrtkama tipa Solaris POTPISUJEM 100%, živo izrabljivanje, BAUŠTELA, daj brate odi na zavod pa vidi koliko sada imaš bauštelaca nezaposlenih...em je kriza, em nije ljepo vrijemekad je sezona za šljaku...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.11.2009. 15:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Istina što kaže @legaos... Lokalci dobivaju poslove u kojima maltene ne moraju ni prstom mrdnuti...recepcija, štandovi, suvenirnice, tobogani...i još pritom mogu izgledati k'o mumije i čak se ne moraju ni najmiješiti, kao ni znati bilo koji strani jezik.

A Slavonci dođu, rade k'o stoka i nikom ništa...Dalmoši su prelijeni, a kakvi su kao ljudi, o tom da i ne govorim... Pilje u tebe k'o da si pao s Marsa, zabadaju nos u tuđe stvari i babe su kakvih nema...ma idioti...

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kyx
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1524
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.11.2009. 15:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

radih 4 godine kao sef smjene recepcije na hvaru,hote sa 2 zvijezdice,radis u 3 smjene,najmanja placa mi je bila 5000kn! imas smjestaj i 3 obroka!

e sad da sezonac kuhar moze navuc placu 15000kn-nemoguce! jedino ako je sef kuhinje,al taj posao uglavnom rade domaci ljudi... pomocni radnici u kuhinji mogu i preko 5000 dobit,sad to opet sve zavisi o hotelu,gazdi,lokaciji itd....

npr. lega mi je radio na Bracu,pomocni radnik u kuhinji - 4500 - 5500kn, lani je otiso na Krk,radio isti posao za 3500 - 4000!...

_________________
osijek031.com smile "jebo babu, i baba je fina, i u babi ima vitamina" op sa sa osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 09.11.2009. 15:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

koji očajni članak.. kao nitko neće za 15 000kn. de molim te.. kao svi kreteni idu na fax, al eto nitko ne bi 3-4 godine išao za kuhara i imao 15k plaću...

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
game
Offline
Avatar

Ukupno postova: 474
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.11.2009. 16:34 
Naslov:  Re: Nitko ne želi posao plaćen 15.000 kuna!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

presmiješan naslov i text..
potpisujem prvi post!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: