Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Udruga Slama u vili Batory želi kuću umjetnosti

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.09.2009. 14:10 
Naslov:  Udruga Slama u vili Batory želi kuću umjetnosti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako u Gradu pokažu razumijevanje, a zamršeni vlasnički odnosi uspiju se razriješiti, prekrasno zdanje bivše ortopedske bolnice na uglu Radićeve i Reisnerove ulice, koje je zbog zapuštenosti postalo pravo ruglo u središtu grada, konačno bi se moglo urediti i dobiti funkciju.

Osječka Udruga "Slama", poznata po nekoliko uspješnih umjetničkih projekata, pokrenula je inicijativa da se taj zaštićeni spomenik kulture iz 19. stoljeća, znan kao Vila Batory, pretvori u – kuću umjetnosti.

- Živio sam u Njemačkoj 11 godina, u bavarskom gradiću Straubing. Iako dvaput manji od Osijeka, imao je svoju kuću umjetnosti. I taj objekt prvobitno je bio zapušten, a onda je u njega kao 'skvoter' uselio jedan umjetnik. Ubrzo je tamo počeo organizirati radionice i dovoditi umjetnike. Grad, koji je vlasnik toga objekta, ubrzo je podržao njegove programe. I Osijek treba i zaslužuje takav umjetnički centar, smatra Nikola Faller, umjetnički voditelj "Slame".



Faller je svjestan da Vila Batory ima neriješene imovinsko-pravne odnose, ali vjeruje da dobra volja gradskih struktura sve može riješiti.

4. veljače 2003. godine Ured za imovinsko-pravne odnose donio je pozitivno rješenje o dodjeli vlasništva dijela zgrade obitelji Batory, dok drugi dio građevine pripada državi. No, Ministarstvo zdravstva uložilo je žalbu na tu odluku. Pojedini objekti, koji služe za obavljanje zdravstvenih, kulturnih i još nekih djelatnosti, izuzeti su od povrata, a vlasniku se nadoknađuju novčanim iznosom ili na drugi način.

Vilu Batory smatra idealnom, jer je u središtu grada, ima dovoljno prostora, a nepotrebno propada.
- Tu često prolazim i moram reći da me boli kada vidim kako ta vila izgleda. S bratom Erichom, dopredsjednikom Udruge 'Slama', razgovarao sam kako bi bilo lijepo da umjetnost dođe u to zdanje, da se probudi kreativnost mladih.

Kontaktirali su niz ustanova i udruga - Brezu, Plesni studio Shine, Volonterski centar, Umjetničku akademiju i druge, koji bi tu mogli imati svoje sjedište ili organizirati programe – plesne, kazališne, glazbene, likovne... Svi su spremni na suradnju.

- Već smo dogovorili sastanke s Gradom i Županijom o toj temi. Ako nam daju potporu, mi bismo kao nositelji projekta od EU-fondova i na natječajima, recimo Ministarstva kulture, tražili sredstva za uređenje. Cilj nam je stvoriti umjetničku platformu, mjesto gdje bi se sadržaji organizirali cijeloga dana, zaključuje.

Autor: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
stg 44
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 26.09.2009. 19:09 
Naslov:  Re: Udruga Slama u vili Batory želi kuću umjetnosti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prvo ti država uzme jer si narodni neprijatelj/jer imaš itd. Onda ne vrati ukradeno nego se žali. Onda još * dođe na ideju da bi mu tu bilo zgodno se uselit...pa šta bi * rekao da se u njegovo neko useli...ah da * nema ni žute banke..nije on jarane moj fukara on je defakto umjetnik...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-B-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 30
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.09.2009. 20:34 
Naslov:  Re: Udruga Slama u vili Batory želi kuću umjetnosti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

..iako sam ja htjela to zdanje kupiti (kad budem velika!!) Very Happy

Predobro mjesto i stvarno je ogomna šteta što propada!Super ideja, nadam se da će uspjeti!!Bravo momci! osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
100ja
Offline
Avatar

Ukupno postova: 10
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.09.2009. 23:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osjek bi trebao imati kuću umjetnosti i ovo je idealno mjesto za to. no međutim, grad bi trebao biti vlasnik, a ne pojedinac pa bi tako zaštitili kuću od političkih utjecaja i ucjena. neovisno o vlasti i promjenama, kuća bi trebala pripadati mladoj generaciji umjetnika i onim veteranima, a u vlasništvu našega grada..... svaka čast

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
duje6
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.10.2009. 9:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svaka cast gospodinu Slami, no nije li njegovo mjesto u polju gdje ima slame a ne u centru grada? ova ideja je stara koliko je i dvorac prazan, te ne treba otkrivati toplu vodu vec rijesiti vlasnicke odnose i dati na koristenje urbanim umjetnickim skupinama. mislim da je gospodin Slama zadnji kojem manjka prostora,bar ovdje u Slavoniji i Baranji...a istini za volju nije ni kontaktirao gore navedene

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: