Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Brojanje godina po Isusovom rođenju

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Bojo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1705
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 27.12.2008. 19:53 
Naslov:  Brojanje godina po Isusovom rođenju
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nešto ovih dana razmišljam...i mislim si...i ne mogu naći rješenje...pa ako ima neki vjernik nek mi kaže...
dakle ovako...
ako se godine broje od isusovog rođenja...kak se on rodio pred kraj godine 25.12...jel ne bi bilo logično da se rodio 1.siječnja...ako se godine broje od njegovog rođenja...ne kontam....onda se broje prije njegovog rođenja...neko nekog tu laže...
ima li netko nekakvo rješenje za ovu moju zavrzlamu? ...ako me razumijete...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.12.2008. 19:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bio je prvih par dana u inkubatoru pa se to ne broji.

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.12.2008. 20:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

isusovo rođenje je samo po sebi bilo promašeno za nekih 7 godina (oni prije 2000g su odbrojavali godine, tj išli prema manjem broju), to nitko zapravo ne zna kad se on točno rodio, navodno čak u 5 mjesecu al zbog usklađivanja kalendara (gregorijanski,julijanski, štajaznamkakvi) su premjestili na 25.12. tj, tjedan dana prije nove godine...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.12.2008. 20:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rodio se koliko ja znam 4 godine prije od vremena kad mi računamo godine, ali su to skontali tek negdje nakon srednjeg vijeka, pa nisu htjeli mijenjati cijeli slijed prošlosti, pa su ostavili ovako... a s julijanskog na gregorijanski kalendar se prešlo u 16.st. na način da je jednostavno preskočeno 10 dana (u tih par dana se nije ništa moglo dogoditi) da bi se ujednačio kalendar sa stvarnim trajanjem tropske godine...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 28.12.2008. 1:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

on se rodio u trecem mjesecu a ne u dvanaestom,piše u bibliji....

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bojo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1705
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 28.12.2008. 2:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uma je napisao/la (Pogledaj post): › on se rodio u trecem mjesecu a ne u dvanaestom,piše u bibliji....

ko tu koga onda sada zajebava?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.12.2008. 3:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

adebisi-jug2 je napisao/la: ›
Uma je napisao/la (Pogledaj post): › on se rodio u trecem mjesecu a ne u dvanaestom,piše u bibliji....

ko tu koga onda sada zajebava?

za vrijeme rimskog carstva je godina počinjala na martovske ide tj. sredinom ožujka...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tux
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2376
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.12.2008. 9:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma te vjere opcenito nemaju smisla.meni nije jasno sljedece:kako to da katolici i pravoslavci slave na razlicite dane bozic,a isti kalendar imamo?to nikako nema smisla,da se jednima isus rodio na ovaj a drugima na onaj datum,a do crkvenog raskola je to sve bila jedna vjera.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.12.2008. 11:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tux je napisao/la: ›
ma te vjere opcenito nemaju smisla.meni nije jasno sljedece:kako to da katolici i pravoslavci slave na razlicite dane bozic,a isti kalendar imamo?to nikako nema smisla,da se jednima isus rodio na ovaj a drugima na onaj datum,a do crkvenog raskola je to sve bila jedna vjera.

pravoslavna crkva se ravna po julijanskom, a katolička po gregorijanskom kalendaru između kojih je sada trenutno 13 dana razlike i ta se razlika povećava svakih 128 godina za 1 dan... gregorijanski je nastao tek u 16.st., a do raskola je došlo u 11.st.

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
xy
Offline
Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.12.2008. 12:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I još nešto vjerovatnost da je Isus rođen 25. 12 je u omjeru 364:1...
25. 12. je dan simbolično izabran u 4. stoljeću, ali to je gradivo 6. razreda OŠ Smile
Rimljani su naime toga dana slavili Dan nepobjedivog sunca, pa su tadašnji kršćani odlučili taj dan uzeti za godišnju proslavu Kristova rođenja...
ne vidim nigdje problem Smile

_________________
Život je lijep!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Malisha
Offline
Avatar

Ukupno postova: 378
Lokacija: Tenja
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.12.2008. 14:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovaj film me oborio s nogu:



Pogledajte ga do kraja,mozda nadete neke odgovore na vaša pitanja

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
xy
Offline
Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.12.2008. 17:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Filmić je super. Jako dobro objašnjava mitološki temelj izvješća o Kristovom rođenju. Ta tumačenja nisu nepoznata i nimalo čudna.
O tome je na hrvatskom jeziku knjigu napisao prof. Stipe Jurič: "Evanđelja djetinjstva Isusovog", sad ne znam je li izdana u Splitu il Zagrebu, al se može naći u knjižnicama.
To nije ništa novo, barem meni da su pisci Evanđelja koristili mitološke priče kako bi objasnili i opisali neke događaje i objasnili neke istine vjere. Biblija je napisana prije 2000 godina i treba je promatrati kao takvu knjigu. Ona nije astronomski niti bilo kakav znanstveni priručnik iako se u njoj nalazi tadašnja slika svijeta i saznanja koja su tada vrijedila. Iz one perspektive to se tako objašnjavalo.
Danas da netko piše Bibliju vjerojatno bi pisao drugačije.
Zato se datumi, godine, mjesta, događaji ne smiju uzimati doslovno nego u značenju koje su imali tada kad su napisani.
Time ne pada pitanje vjere u Isusa Krista i njegovo rođenje jer je upotrijebljena ova ili ona forma opisa te činjenice.

_________________
Život je lijep!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gum099
Offline
Ukupno postova: 115
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.12.2008. 18:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tux je napisao/la: ›
ma te vjere opcenito nemaju smisla.meni nije jasno sljedece:kako to da katolici i pravoslavci slave na razlicite dane bozic,a isti kalendar imamo?to nikako nema smisla,da se jednima isus rodio na ovaj a drugima na onaj datum,a do crkvenog raskola je to sve bila jedna vjera.





ovo što ti pričaš nema veze s vjerom već s povijesti. pročitaj koju knjigu, slušaj u školi pa će ti neke stvari biti jasnije, naravno ako te to zanima. isto vrijedi i za autora posta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.12.2008. 11:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gledala sam taj film zove se Zaitgeist ili vrijeme duhova, ima dva dijela, preporucam da ga pogledate bez obzira da li vjerujete u zavjere, cisto da si malo vidike prosirite.

Sto se tice datuma oko Isusovog rodjenja on nije rodjen 25.12. taj datum ima astroloske veze, naime oko 21., 22. 12. pocinje zimski solsticij sto znaci da dan opet postaje duzi i da se sunce opet dize na nebu.Sunce tada stoji tri dana i pocinje se dizati na obzoru 25.12. Taj dan su pogani mnogo prije krscanstva slavili kao dan svijetla i pobjede nad tamom........Kada je pocelo pokrstavanje osim sile koja je upotrijebljena, tada su se oni koji su bili na vlasti dosjetili da preuzmu neke blagdane i obicaje koji su koristili pogani kako bi pokrstavanje proslo lakse. Nije cudno da su uzeli bas taj dan jer simbolicki Isusa gledamo kao svijetlo koje je doslo na svijet da porazi tamu,stovise to ima savrsenog smisla.
Pogani su slavili ono sto mi danas zovemo noc vjestica a takodjer su obiljezavali i ljetni solsticij koji je oko 21.6. kada sunce pada i tama preuzima veci dio dana.

Netko je vec napisao Isus je rodjen negdje u trecem mjesecu sto bi znacili da je bio ribe u horoskopu, takodjer je rodjen u doba ribe(jos uvijek smo u tom dobu trajat ce jos 100-njak godina a onda ulazimo u doba vodenjaka sto ce trajati oko 2100 god) to sve i ne cudi jer simbolicni znak Isusa je nacrtana riba.

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.12.2008. 12:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

xy je napisao/la: ›
Zato se datumi, godine, mjesta, događaji ne smiju uzimati doslovno nego u značenju koje su imali tada kad su napisani.
Time ne pada pitanje vjere u Isusa Krista i njegovo rođenje jer je upotrijebljena ova ili ona forma opisa te činjenice.

Točno, tako je, primjerice, narod koji je pisao prva poglavlja Biblije (o stvaranju svijeta) vrijeme potpuno drugačije shvaćao nego mi danas. "Bog je stvorio svijet u sedam dana" jednostavno je značilo sedam različitih epoha, a moguće je da je jedna epoha predstavljala jedan dan ili tjedan ili mjesec ili godinu ili milijun godina.

A i kako su ju uglavnom pisali muškarci, žene su u Starom zavjetu mogle biti prikazane jedino kao zle, grešne ili kao kušnja za čiste muškarce. Smile Tek je u Novom zavjetu žena prikazana u pozitivnom svjetlu.

Btw, je li netko gledao dokumentarac o Judinom evanđelju?

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: