Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kanadske krave na farmi Novog Agrara daju do 30 litara mlijeka dnevno

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Goran Flauder
Offline
Ukupno postova: 195
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.12.2008. 12:35 
Naslov:  Kanadske krave na farmi Novog Agrara daju do 30 litara mlijeka dnevno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Posljednji ovogodišnji kontingent kanadskih junica idućeg bi tjedna boeingom 747 trebao sletjeti u osječku Zračnu luku. Stručnjaci Novog Agrara upravo su otputovali u Kanadu kako bi još 180 vrhunskih holstein junica pregledali i pripremili za let, te obavili brojne administrativne formalnosti.

U međuvremenu, posjetili smo novu govedarsku farmu Novog agrara na Maloj Branjevini, uz državnu cestu 15 km od Osijeka prema Đakovu, gdje je smješteno 726 junica od kojih je još 295 steonih, a ostale su već otelile 212 telića.



Među najsuvremenijim farmama u Europi

Novu farmu za tisuću muznih krava, Novi Agrar podigao je za godinu i pol dana. Kako na europskom tržištu u to vrijeme nije bilo dovoljno kvalitetnih i zdravih junica, odlučili su ih kupiti u Kanadi i to one holstein pasmine, s najboljim genetskim osobinama na svijetu. Nisu štedjeli niti na farmi, koja je tehnološki i građevinski među najnaprednijima u Europi s uspostavljenim ekološkim sustavom proizvodnje hrane i odlaganja otpada.

Stelju, ležišta i hranu osiguravaju iz vlastite ratarske proizvodnje, a način i kontrola mužnje, spremanje i otprema mlijeka računalno je organizirana i po najvišim higijenskim standardima. Krave idu na mužnju dvaput dnevno, koja se obavlja u strogo nadziranom i u potpunosti kompjutoriziranom postupku.

Upravo kada smo posjetili farmu, kontroliralo se ima li ona utjecaja na podzemne vode. Voditelj farme, Ivan Teskera, koji je na to mjesto došao prije dva i pol mjeseca, uvjeren je kako je farma projektirana tako da nikakvog utjecaja ne bi smjelo biti.

- Prošao sam mnoge farme, ali ovakvu još nisam vidio, ističe Teskera iznimno zadovoljan zatečenim stanjem, a posebno kvalitetom i zdravljen junica i teladi.


Ivan Teskera

Od 27 – 30 litara mlijeka dnevno

- Dobro odabrane junice, vrhunski građevinski objekti, lokacija uz državnu cestu, razuman vlasnik, jak menadžment i visoka kvaliteta proizvodnje mlijeka s besprijekornom higijenom, sve je to jamstvo dobrog poslovnog rezultata. Ostvarujemo velike količine najkvalitetnijeg mlijeka, jer od dopuštenog broja mikroorganizama u našem mlijeku ih je samo deset posto. Životinje odlično podnose hladnoću i niske temperature posljednjih dana ne odražavaju se na visoke količine mlijeka, kaže nam Teskera i navodi kako te krave daju do trećinu više mlijeka nego domaće.

Broj krava svakodnevno se povećava, a prosječno daju po 27 – 30 litara mlijeka dnevno. Na farmi je zaposleno 31 radnik, a kada je napune s planiranih tisuću junica, primit će još pet ljudi. Amortizacijski rok objekata je do 30 godina, a stada 5 – 6 godina, saznajemo od Ivana Teskere.

Udvostručili plaće za godinu dana

Privatizacija IPK Osijek – Ratarstvo-stočarstvo obavljena je po sustavu radničkog udjeličarstva i svi su zaposlenici dobili jednake udjele, a nakon godinu dana prodali ih Žitu. Višak zaposlenih, njih 430, zbrinuto je u dogovoru s državom, pa je nova tvrtka krenula s 243 zaposlenih, a zapošljava i stotinjak sezonaca.

- Plan smo pravili prema 40-tak hektara po čovjeku. Plaće su u odnosu na prošlu godinu udvostručene i danas prosječna plaća premašuje 4.000 kuna, uza sva socijalna davanja i nagrade poput božićnice, jubilarnih nagrada i regresa za godišnji odmor. Nitko još nije dobio otkaz kao tehnološki višak, tvrdi predsjednik uprave Marko Vučemilović-Šimunović.

Novi Agrar ima 8.400 ha zemljišta u koncesiji na 30 godina, na kojem uzgaja ratarske kulture (krmivo, šećernu repu, kukuruz, soju, suncokret, nešto povrća, lucernu, djetelinsko-travne smjese, te strnine za stelju). U zakupu obrađuje još 14,7 tisuća hektara na području između općina Dalj, Čepin i Šodolovci.


Marko Vučemilović-Šimunović

Žito u Novi Agrar uložilo 220 milijuna kuna
Novi Agrar iz Osijeka u vlasništvu je Žita d.o.o., tvrtke uspješnog poduzetnika Marka Pipunića. Sa 477,1 posto rasta u protekle tri godine, u natječaju poslovnog dnevnika Business.hr proglašena je drugom najbrže rastućom tvrtkom u pet slavonskih županija.
Bavi se uzgojem ratarskih usjeva , tovom junadi i proizvodnjom mlijeka. Ukupni prihod je sa 116 milijuna kuna 2006. godine lani porastao na gotovo 200 milijuna, a dobit sa 6 na 36 milijuna kuna. Novi Agrar i Žito u farmu su uložili 60 milijuna kuna, a još veću, kapaciteta 1.000 muznih krava i još toliko telića i junadi, grade kod Koške. Ondje u grupi Novog Agrara imaju i tvrtku Hana, najvećeg lokalnog proizvođača ratarskih kultura, čija će proizvodnja također biti u funkciji razvoja govedarstva.

- Žito je, kao jedini vlasnik, u Novi Agrar dosad uložilo 220 milijuna kuna. Rezultati su značajno porasli na ratarskim kulturama, a i tržište nam je zadnje dvije godine išlo u prilog. Mnogo smo uložili u stočarsku proizvodnju i godišnje proizvodimo šest tisuća grla junadi, pa očekujemo porast prihoda iz stočarskog sektora. Ratarska će proizvodnja sve više biti u funkciji stočarske, što će dovesti do veće stabilnosti poslovanja, kaže nam Marko Vučemilović-Šimunović, predsjednik uprave Novog Agrara.


Autor: Goran Flauder

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fuldstændigamok
Offline
Avatar

Ukupno postova: 711
Lokacija: Behind you
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.12.2008. 15:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma tooooooo

_________________
L' essentiel est invisible pour les yeux.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.12.2008. 16:13 
Naslov:  Re: Kanadske krave na farmi Novog Agrara daju do 30 litara mlijeka dnevno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Goran Flauder je napisao/la (Pogledaj post): ›
U međuvremenu, posjetili smo novu govedarsku farmu Novog agrara na Maloj Branjevini, uz državnu cestu 15 km od Osijeka prema Đakovu, gdje je smješteno 726 junica od kojih je još 295 steonih, a ostale su već otelile 212 telića.



živjeli telići!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.12.2008. 19:55 
Naslov:  Re: Kanadske krave na farmi Novog Agrara daju do 30 litara mlijeka dnevno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Samo da ne bude za mjesec dva da su roba s greškom ili hranjene svakojakom hranom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.12.2008. 21:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Muzne krave su dosta osjetljive i izbirljive u pogledu hranidbe, tako da ih hrane s najboljim krmivima.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
smiki
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2010. 10:07 
Naslov:  Re: Kanadske krave na farmi Novog Agrara daju do 30 litara mlijeka dnevno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nizozemke daju i više a put im ne košta 2000 i više dolara po glavi, čisto prekakavanje....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ajwar
Offline
Avatar

Ukupno postova: 769
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2010. 11:20 
Naslov:  Re: Kanadske krave na farmi Novog Agrara daju do 30 litara mlijeka dnevno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

30 l Shocked
pa to mora da su neki steroidi u pitanju Cool

_________________
- ubili ga ko zeca -

"pa pogledajte Nenada Bjelicu kak ulaže u Osijek, on ulaže u nekretnine!"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2010. 11:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Very Happy


Zadnja promjena: PEGY; 25.01.2013. 2:02; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2010. 11:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sad znam tko mi buši ozonske rupe...puj puj

_________________
Ignorance is bliss!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
smiki
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.03.2010. 20:27 
Naslov:  Re: Kanadske krave na farmi Novog Agrara daju do 30 litara mlijeka dnevno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

krava i je životinja hladnijih predjela, pa hladnoću guta bez problema.
bilo ih nekad i sa 35-40 litara, europskog porijekla. a g Teskera, ekonomist po struci koji kravu u životu nije vidio, ionako više ne radi tamo.
a uostalom hvalite me usta moja ili ću vas....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2010. 6:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čuo sam tužnu vijest da je gospodin Ivan Teskera jučer (03.03.) nažalost preminuo od posljedica srčanog udara. Nadam se da prije toga nije čitao ove idiotske komentare.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: