Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U osječkoj bolnici samo tri donora organa ove godine

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.10.2008. 11:25 
Naslov:  U osječkoj bolnici samo tri donora organa ove godine
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema podacima Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, na listama čekanja za transplantaciju bubrega u Hrvatskoj u ovom trenutku nalazi se 369 bolesnika, dok njih 12 čeka donaciju srca, a 56 bolesnika na listi je za transplantaciju jetre.

Riječ je o najmanjoj listi u posljednjih 20 godina, a recimo kako je samo prošle godine na listi čekanja za zdrave bubrege bilo čak 650 osoba. No, samo prošle godine transplantirano je 140 bubrega, dok su u prvih devet mjeseci ove godine obavljene još 43 transplantacije ovog organa.

Inače, točno prije godinu dana i u osječkoj Kliničkoj bolnici je prvi put presađen bubreg, i to 54-godišnjoj Mariji Cvetko iz Darde, koja je zdravi organ dobila nakon 11 godina dijalize. Osim ove transplantacije, krajem prošle godine u KBO-u je učinjena još jedna transplantacija bubrega. Trenutačno na osječkom području čak 220 osoba boluje od zatajenja bubrega i redoviti su pacijenti Centra za hemodijalizu Kliničke bolnice Osijek, a čak njih 100-tinjak kandidati su za transplantaciju bubrega. Unatoč pozitivnim rezultatima na razini države, Osijek se na žalost ne može pohvaliti povećanim brojem donora. Naime, kako doznajemo od dr. Vanje Došen s Odjela za anesteziologiju i intenzivno liječenje KBO-a, broj donora u Osijeku ove je godine čak 100 posto manji od onoga prošle godine, te su na doniranje organa pristale samo tri obitelji.

- Riječ je o tri multiorganske eksplantacije organa, iako smo imali još tri prikladna donora, ali njihove obitelji nisu dopustile eksplantaciju organa - kaže dr. Došen.

Ravnatelj ove najveće zdravstvene ustanove u istočnoj Hrvatskoj, dr. sc. Željko Vranješ, napominje kako je cilj osječke bolnice postati član Eurotransplanta, međunarodne organizacije za razmjenu organa.

- Nakon što već nekoliko godina obavljamo eksplantacije, a prošle godine smo obavili i prvu transplantaciju bubrega, sada želimo ići dalje i to na način da dobijemo mogućnost tipiziranja svih izvađenih organa, te da podatke odmah dostavljamo europskoj bazi podataka. Kada dobijemo certifikat Eurotransplanta, u cijelosti se možemo uključiti u razmjenu organa. Naime, Hrvatska kao država već je u ovom udruženju, no sada mi još posebno kao ustanova i bolnica želimo postati član Eurotransplanta - najavio je dr.sc. Vranješ.

Prva transplantacija prije 37 godina

Prva transplantacija u Hrvatskoj je obavljena prije točno 37 godina, odnosno 1971. godine u KBC-u Rijeka, kada je presađen bubreg. Srce se transplantira od 1988. a koštana srž od 1983. Prva jetra presađena je 1990. u KBC-u Zagreb. Pluća su u Hrvatskoj transplantirana do sada samo jednom, i to 2002. godine u KB-u Jordanovac.


Autorica: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder

Anketa: Biste li pristali na doniranje organa vaših najbližih?


Zadnja promjena: Leon; 27.10.2008. 11:31; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.10.2008. 11:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nikad mi nije bilo jasno zasto neki odbijaju donirati organe, cemu, zasto, kako, jebemu, ZASTO????

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.10.2008. 11:33 
Naslov:  Re: Doniranje organa
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la (Pogledaj post): › Biste li pristali na doniranje organa vaših najbližih?


znači neko mi rikne i pitanje je da li bi donirao organie - DA
moji su ionako izrazili želju da ih se kremira tak da bi podijelio šta se podijelit da, a ona vrpica spaljevine će bit nešto lakša Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.10.2008. 11:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
Biste li pristali na doniranje organa vaših najbližih?


to potaknuto viješću ili pajtonovcima sinoć? Smile

ja bih donirao i svoje i tuđe organe. zašto ne?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Miss K
Offline
Avatar

Ukupno postova: 140
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.10.2008. 12:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja već godinama u novčaniku nosim donorsku karticu za nedajbože. Niti meni nije jasno zašto bi netko odbio donirati organe ako se od jednog života koji je završio može spasiti desetak drugih.

_________________
I'll rise, but I refuse to shine.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.10.2008. 12:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naravno da sam za doniranje...ionak ti onda više ne trebaju..
Ali što me zbunjuje..čitala sam negdje da stoji u zakonu naše države da se za uzimanje organa uopće ne treba pitati obitelj preminulog...

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
faktor-x
Offline
Ukupno postova: 447
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.10.2008. 12:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dosta ljudi ne želi dati krv a kamoli organe nažalost.
koji će mi k kad riknem? ak će nekome pomoći nek ih vade.
mlađi većinom nemaju predrasuda prema tome i lakše se odlučuju za to, dok su stariji većinom zatucani.nije jasno jer eto recimo čak i crkva podupire doniranje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Andrea Zuckerman
Offline
Avatar

Ukupno postova: 153
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.10.2008. 13:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nisu stariji zatucani, već su iskusniji i znaju kakva gamad ljudi mogu bit. a mladi su neiskvareni i idealisti. ja sam negdje između. volila bi znat kome ću spasiti život. sinu od korade sigurno ne bi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.10.2008. 13:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Andrea Zuckerman je napisao/la: › nisu stariji zatucani, već su iskusniji i znaju kakva gamad ljudi mogu bit. a mladi su neiskvareni i idealisti. ja sam negdje između. volila bi znat kome ću spasiti život. sinu od korade sigurno ne bi.
Ako dobro iscitavam izmedju redova, zelis reci da i pri doniranju organa postoje "prioriteti" na listama uvjetovani krvnim srodstvom, novcem ili necim drugim, a ne strucnom procjenom?

Cak i da je tako, zar je bolje eliminirati mogucnost doniranja?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
aggy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 315
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.10.2008. 13:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Andrea Zuckerman je napisao/la (Pogledaj post): › nisu stariji zatucani, već su iskusniji i znaju kakva gamad ljudi mogu bit. a mladi su neiskvareni i idealisti. ja sam negdje između. volila bi znat kome ću spasiti život. sinu od korade sigurno ne bi.


Ima istine u ovome, ali ako ljecnici ne biraju kome ce spasiti zivot, zasto bi mi?
meni bi osobno bilo drago spasiti zivot bilo kojeg covjeka. on bi to zasigurno cijenio, a moji organi ne bi jednostavno propali. osobno bi mi bilo drago i da moji doniraju organe, tako bih se utjesila da oni na neki nacin nastavljaju zivjeti u tim ljudima

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Andrea Zuckerman
Offline
Avatar

Ukupno postova: 153
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.10.2008. 13:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Andrea Zuckerman je napisao/la: › nisu stariji zatucani, već su iskusniji i znaju kakva gamad ljudi mogu bit. a mladi su neiskvareni i idealisti. ja sam negdje između. volila bi znat kome ću spasiti život. sinu od korade sigurno ne bi.
Ako dobro iscitavam izmedju redova, zelis reci da i pri doniranju organa postoje "prioriteti" na listama uvjetovani krvnim srodstvom, novcem ili necim drugim, a ne strucnom procjenom?

Cak i da je tako, zar je bolje eliminirati mogucnost doniranja?


ne. ne vidim kako si to uspio iščitat. samo kažem da mi ne bi bilo posve svejedno kome će moji organi spasiti život. nije kršćanski, ali nisam ni ja.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.10.2008. 13:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Andrea Zuckerman je napisao/la (Pogledaj post): ›
Leteci mungos je napisao/la: ›
Andrea Zuckerman je napisao/la: › nisu stariji zatucani, već su iskusniji i znaju kakva gamad ljudi mogu bit. a mladi su neiskvareni i idealisti. ja sam negdje između. volila bi znat kome ću spasiti život. sinu od korade sigurno ne bi.
Ako dobro iscitavam izmedju redova, zelis reci da i pri doniranju organa postoje "prioriteti" na listama uvjetovani krvnim srodstvom, novcem ili necim drugim, a ne strucnom procjenom?

Cak i da je tako, zar je bolje eliminirati mogucnost doniranja?


ne. ne vidim kako si to uspio iščitat. samo kažem da mi ne bi bilo posve svejedno kome će moji organi spasiti život. nije kršćanski, ali nisam ni ja.


...oprosti, ali baš se to iščitava iz tvojih redova....donirala bih organa svakako, bez obzira na to kome bih spasila život....postoji naravno i mogućnost da donirani organi završe negdje na crnom tržištu, ali opet....svejedno...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.10.2008. 13:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaša je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ali što me zbunjuje..čitala sam negdje da stoji u zakonu naše države da se za uzimanje organa uopće ne treba pitati obitelj preminulog...

I mene isto zbunjuje.. nakon onog slučaja u Zadru, kada je studentica umrla (navodno od posljedica uzimanja Yasmin pilula), roditelji su odbili donirati organe iako je to bila njezina želja..
tada sam na netu pronašla Zakon o uzimanju i presađivanju ljudskih organa (ako se ne varam iz 2004.) u kojem, u jednom od članaka, stoji da se organi mogu uzeti osim ako se darivatelj za svojeg života u pisanom obliku nije protivio!

EDIT: Zakon o uzimanju i presađivanju dijelova ljudskoga tijela u svrhu liječenja

_________________
Carpe diem! Idea Embarassed Embarassed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rejkjevik
Offline
Ukupno postova: 20
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.10.2008. 17:22 
Naslov:  Re: U osječkoj bolnici samo tri donora organa ove godine
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rijec je o cistoj etici. Istina po zakonu lijecnici smiju uzeti organ samo od onoga tko to za zivota odobri,a li nakon smrti uvijek jos pitaju i najblizu rodbinu. U slucaju da rodbina odbije, unatoc tome sto je osoba zeljela darovati organe lijecnici ih nece uzeti zbog suosjecanja prema rodbini. To je inace sluzbeno objasnjenje lijecnika osjecke bolnice

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.10.2008. 17:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iz Zakona na koji je Elena ulinkala, ocito je da se organi mogu uzeti sa svih umrlih osoba koje se tome nisu usprotivile za zivota.

Dakle, pitanje je zasto je osoblje bolnice u samo 6 slucajeva razmisljalo o eksplantaciji organa (3 pristnka i 3 odbijanja)? Je li to zbog neodgovarajucih donora ili situacija? Jesu li mozda zaboravili pitati? Treba li ih netko podsjetiti da su (skoro) svi umrli ujedno i potencijalni donori?

Kljucan dio Zakona...

Članci 21. i 22.
Skriveno: 
Članak 21.

Dijelovi tijela s umrle osobe mogu se uzimati radi presa­đivanja drugoj osobi nakon što je sa sigurnošću, prema medicinskim kriterijima i na propisan način utvrđena smrt.

Smatrat će se da je nastupila smrt osobe od koje se uzimaju dijelovi tijela radi presađivanja ako je, prema medicinskim kriterijima i na propisan način utvrđen prestanak rada mozga.

Način, postupak i medicinske kriterije za utvrđivanje smrti osobe čiji se dijelovi tijela mogu uzimati radi presađivanja pravil­nikom propisuje ministar.

Smrt osobe čiji se dijelovi tijela mogu uzimati radi presa­đivanja utvrđuje povjerenstvo zdravstvene ustanove sastavljeno od najmanje tri liječnika.

Liječnik koji sudjeluje u uzimanju ili presađivanju dijela tijela s umrle osobe ili je odgovoran za brigu o mogućim primateljima dijela tijela ne smije sudjelovati u radu povjerenstva iz stavka 4. ovoga članka.

Članak 22.

Dijelovi tijela s umrle osobe smiju se uzeti radi presađivanja samo ako se darivatelj za života nije tome u pisanom obliku protivio.

Pisanu izjavu o nedarivanju iz stavka 1. ovoga članka punoljetna osoba sposobna za rasuđivanje daje izabranom doktoru medicine primarne zdravstvene zaštite.

Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, za punoljetne osobe koje nisu sposobne za rasuđivanje pisanu izjavu o nedarivanju iz stavka 1. ovoga članka, solemniziranu od strane javnog bilježnika, daje zakonski zastupnik, odnosno skrbnik.

Slijepa osoba, gluha osoba koja ne zna čitati, nijema osoba koja ne zna pisati i gluhoslijepa osoba daje izjavu o nedarivanju iz stavka 1. ovoga članka u obliku javnobilježničkog akta ili pred dva svjedoka iskazanom izjavom o imenovanju poslovno sposobne osobe koja će u njeno ime dati izjavu o nedarivanju.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: