Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Antinuklearci: Hrvatska dogovora sa Srbijom gradnju nuklearke kod Erduta

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Goran Flauder
Offline
Ukupno postova: 195
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.09.2008. 12:28 
Naslov:  Antinuklearci: Hrvatska dogovora sa Srbijom gradnju nuklearke kod Erduta
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Organizirali su nekoliko konferencija na novinare, prikupili osam tisuća potpisa na peticiju protiv gradnje nuklearke u Hrvatskoj i u Centralu održali Međunarodnu konferenciju „NE nuklearkama – Sunce je najbolji reaktor“, čime su završili svoju antinuklearnu kampanju.

Oni su svoje rekli, a nama će biti kako si napravimo. A napravit ćemo si – nuklearku!

Erdut najizgledniji!

Svjesni su toga gotovo svi sudionici dvodnevne konferencije i antinuklearne kampanje, što su je od lipnja vodile Zelena lista, Press-centar za okoliš, Grupa OR i Općina Erdut.

Ma koliko govorili protiv nuklearne energije, a govorili su mnogo, ma kakve ekološke, financijske i druge argumente iznosili i isticali prednosti dobivanja energije iz obnovljivih izvora, u Vladi su odluku već donijeli. Nuklearka će se, ne dogodi li se nešto nepredviđeno, najvjerojatnije graditi upravo kod Erduta, preko puta ade Tanja, na mjestu stare željezničke postaje pored obale Dunava, i to poslije 2015. godine kada istekne moratorij na gradnju atomskih centrala iz 1999.

Može se markantni načelnik općine Erdut, Jovan Jelić, upinjati do besvijesti dokazujući kako već i sama najava gradnje nuklearke donosi neprocjenjivu štetu poljoprivredi i turizmu na području općine. Mogu Zeleni s obje strane rijeke koja-nas-je-oduv(ij)ek spajala vrištati na hrvatskosrpskom iz petnih žila „ne i ne“, ali NE će proći. Jezik nuklearnog lobija zapadne Europe, kojim se suprotstavlja energetskoj ovisnosti ovog područja o Rusiji kada su u pitanju tekući i plinoviti izvori, puno je razumljiviji vladama obiju zemalja. Da ne govorimo o milijardama eura koliko će projekt stajati, a kada se toliko „meda“ prelijeva, nešto mora ostati i na prstima onih koji o tomu odlučuju.

Bit će to samo nastavak dobre bratske suradnje na planu energetske potpore, koja nije prekinuta niti tijekom rata (opskrba naftom Miloševića i njegova ratnog stroja, Karađića uz asistenciju Bobana, Martića preko zajedničkog prijatelja Fikreta Abdića Bâbe…).



Zajednički projekt

Među vladama dviju zemalja o pitanju gradnje nuklearke postoji veliko razumijevanje, jer u Srbiji su pripreme za gradnju 200 km nizvodno od Erduta daleko odmaknule i oni ne dvoje hoće li je ili ne. Stoga je ekonomičnije napraviti zajedničku elektranu na granici, koja bi proizvela dovoljne količine energije i dugoročno zadovoljila rastuće potrebe u obje susjedne i prijateljske zemlje (ovo potonje, barem na razini vlasti, nikad nije bilo upitno).

O tomu je na konferenciji govorio dr. Gojko Mišković iz Zelene mreže Vojvodine, ustvrdivši kako se vlade Hrvatske i Srbije mnogo više dogovaraju o gradnji zajedničke nuklearne elektrane, nego što o tomu obavještavaju javnost.

Nije 30 milijuna dolara prije dvadesetak godina slupano u sveobuhvatne analize područja oko Erduta, da bismo mi sada, kada smo utvrdili kako je lokacija idealna za smještaj nuklearke, sve to odbacili zbog malo voća, povrća, erdutskog vina i Aljmaške Gospe, kojoj ćemo se tek tada imati razloga moliti da nam nuklearka ne doživi havariju.

Za koji će dan tu mogućnost Sanaderova vlada diskretno otvoriti u Nacionalnoj strategiji energetskog razvoja, koju će nam dati na javnu raspravu kako bi vidjeli hoće li se narod uspaničiti. Kada registriraju da nije, jer ljudi su otupjeli i na izvjesnije ugroze od te, pustit će dežurne čuvare okoliša da se izvrište i angažirati spin doktore za promjenu javne percepcije. Tako će narod shvatiti da nuklearka širem području donosi razvoj, nezaposlenima radna mjesta, Općini redovitu naknadu, a životnom standardu porast. Bit će tu i pozivanja na nacionalni interes, jer nedostatak energije postat će mračna prošlost, a struje će biti i za izvoz. Uvjeravat će nas kako su suvremena tehnološka rješenja sigurna i da do havarije poput Černobilske ne može doći. Uostalom, nismo li okruženi desetinama nuklearki od kojih nam prijeti podjednaka opasnost kakva bi nam prijetila i od one kod Erduta, jer 20, 200 ili poneki kilometar više ne znači mnogo kada je u pitanju radijacija.

Argumenti i peticija

Bilo je poučno slušati antinuklearce i njihovo zagovaranje ulaganja u iskorištavanje obnovljivih izvora energije, poglavito sunca i vjetra.

Govorili su kako je nuklearna energija skuplja od alternativne uzme li se u obzir cijena zbrinjavanja i beskrajnog čuvanja nuklearnog otpada. Optužili su nadležna ministarstva za opstrukciju korištenja obnovljivih izvora energije, navodeći da u Hrvatskoj postoje četiri fotonaponska objekta koja priključak na mrežu čekaju pet godina, a za instaliranje je potrebno nekoliko dana. Tvrde kako se uredbama ide na ruku pojedinim lobijima, a pravilnici su neprovedivi, jer se za priključak fotonaponskih sustava do deset kilowata traži isti postupak i dokumentacija kao za nuklearnu elektranu.

Upozoravali su da će se za nekoliko desetljeća s uranom dogoditi ono što se danas događa s naftom, zbog čega nuklearke ne mogu biti dugoročno rješenje. Stoga će peticiju protiv gradnje nuklearke s tisućama potpisa predati zamjeniku premijera, Damiru Polančecu.

A barem mi u Hrvatskoj znamo što se događa kada se protiv nečeg potpisuje peticija. Događa se, naime, upravo to.

Autor: Goran Flauder

Pročitajte i...
Anketa 031: Nuklearka u Slavoniji?!
Put za nigdje: Lijepa naša nuklearka (1. dio)
Put za nigdje: Lijepa naša nuklearka (2. dio)
Prva međunarodna konferencija o nuklearkama održat će se u Osijeku

Forum 031: Počela kampanja protiv nuklearke u Hrvatskoj

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ix ox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 207
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 07.09.2008. 13:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajd ak već rade nek naprave neki zanimljivi dizajn na njoj kao ovaj

_________________
Legalize it.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
spin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 225
Spol: Muško Muško
Zabranjen pristup
Post Postano: 07.09.2008. 15:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

čim su srbi protiv, znači da slavoniji i osb županiji i cijeloj rvatskoj, ota nuklearka može samo koristiti. ako vrancuzi mogu imati po jednu na svakom sokaku, e pa moremo i mi tu jednu jedinu.

_________________
...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ix ox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 207
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 07.09.2008. 16:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

spin je napisao/la (Pogledaj post): › čim su srbi protiv, znači da slavoniji i osb županiji i cijeloj rvatskoj, ota nuklearka može samo koristiti. ako vrancuzi mogu imati po jednu na svakom sokaku, e pa moremo i mi tu jednu jedinu.

ideš uspoređivat francusku(vrancusku) sa hrvatskom..
uhvati se knjige malo
Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
grissom
Offline
Ukupno postova: 265
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.09.2008. 20:37 
Naslov:  Re: Antinuklearci: Hrvatska dogovora sa Srbijom gradnju nuklearke kod Erduta
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ova ANTI - ekipa, kao i gotovo svi anti-, nikada ne daju rješenje.
Neću TO, ali što hoćeš?
Struje sve više treba, tzv alternativni izvori ne mogu ni približno zadovoljiti potrebe, nećemo ugljen, nećemo hidro, nećemo naftu - ali hoćemo struju.
Zatvaranje očiju pred problemima koji su pred vratima, vodi do rješenja na slici:


Suradnja sa Srbijom može samo biti pozitivna. Bolje zajednički graditi nego rušiti.
Smanjujemo (sebi) troškove, a rješavamo problem energije.

ps. "markantni" načelnik općine Erdut bolje da vodi računa kako vratiti prevarenim ljudima novce od "plinifikacije" u njegovoj režiji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
spin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 225
Spol: Muško Muško
Zabranjen pristup
Post Postano: 07.09.2008. 21:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ix ox je napisao/la: ›
spin je napisao/la (Pogledaj post): › čim su srbi protiv, znači da slavoniji i osb županiji i cijeloj rvatskoj, ota nuklearka može samo koristiti. ako vrancuzi mogu imati po jednu na svakom sokaku, e pa moremo i mi tu jednu jedinu.

ideš uspoređivat francusku(vrancusku) sa hrvatskom..
uhvati se knjige malo
Rolling Eyes


Ako ministar školstva Primorac, može povlačiti paralele izmedju našeg i njihovog obrazovnog sustava, zašto to ne bih mogao i ja? osim toga nisam rekao da bi mi ko francuzi trebali imati po jednu nuklearku na svakom ćošku.

Smile

_________________
...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ix ox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 207
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 07.09.2008. 21:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

spin je napisao/la (Pogledaj post): ›
ix ox je napisao/la: ›
spin je napisao/la (Pogledaj post): › čim su srbi protiv, znači da slavoniji i osb županiji i cijeloj rvatskoj, ota nuklearka može samo koristiti. ako vrancuzi mogu imati po jednu na svakom sokaku, e pa moremo i mi tu jednu jedinu.

ideš uspoređivat francusku(vrancusku) sa hrvatskom..
uhvati se knjige malo
Rolling Eyes


Ako ministar školstva Primorac, može povlačiti paralele izmedju našeg i njihovog obrazovnog sustava, zašto to ne bih mogao i ja? osim toga nisam rekao da bi mi ko francuzi trebali imati po jednu nuklearku na svakom ćošku.

Smile

hehehe ne vrijeđam ja tvoju gramatiku ti možeš pisat kako ti želiš i nitko ti nesmije zabranit
nego govorim za usporedbu sa francuskom..koja je ogromna
i koja je jedina u europi koja ima poljoprivrede toliko svoje da netreba uopće uvozit!
o tome sam ja mislio Very Happy

ix ox je napisao/la (Pogledaj post): › ajd ak već rade nek naprave neki zanimljivi dizajn na njoj kao ovaj

oće tko samnom bojat ovo ako se bude pravila Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
spin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 225
Spol: Muško Muško
Zabranjen pristup
Post Postano: 07.09.2008. 21:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

grissom dobro govori. ja mogu samo dodati da Slavonija vapije za velikim projektima jer kad malo bolje pogledaš ovdje kod nas se ništa ne dešava, niti se išta gradi od državne važnosti (ako izuzmemo Vc5 koji će svrhu imate tek kada i bosanci naprave svoj dio, a to će biti na sveto nigdarjevo). Brijuni rivijera, LNG terminal, Luka Rijeka, Dalmatina, Pelješki most, Bandić Grad...itd, itd. Sve se to dijelom gradi i od naših para, a mi nit luk jeli, nit luk mirisali. A kada nuklearka bude kod Zagreba, onda će nam biti krivo što smo i tu šansu propustili. Zato Jovana treba zaćepit.

_________________
...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ix ox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 207
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 07.09.2008. 21:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

spin je napisao/la (Pogledaj post): › grissom dobro govori. ja mogu samo dodati da Slavonija vapije za velikim projektima jer kad malo bolje pogledaš ovdje kod nas se ništa ne dešava, niti se išta gradi od državne važnosti (ako izuzmemo Vc5 koji će svrhu imate tek kada i bosanci naprave svoj dio, a to će biti na sveto nigdarjevo). Brijuni rivijera, LNG terminal, Luka Rijeka, Dalmatina, Pelješki most, Bandić Grad...itd, itd. Sve se to dijelom gradi i od naših para, a mi nit luk jeli, nit luk mirisali. A kada nuklearka bude kod Zagreba, onda će nam biti krivo što smo i tu šansu propustili. Zato Jovana treba zaćepit.

grissom je lijepo to sročio i slažem se s njime to si u pravu
malo zračenja nije greda..neka katastrofa da se dogodi, a dogodi se neće bit 1. put a ni zadnji vjerovatno Very Happy
što se tiče bosanaca osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
spin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 225
Spol: Muško Muško
Zabranjen pristup
Post Postano: 07.09.2008. 21:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ix ox je napisao/la: ›
spin je napisao/la (Pogledaj post): ›
ix ox je napisao/la: ›
spin je napisao/la (Pogledaj post): › čim su srbi protiv, znači da slavoniji i osb županiji i cijeloj rvatskoj, ota nuklearka može samo koristiti. ako vrancuzi mogu imati po jednu na svakom sokaku, e pa moremo i mi tu jednu jedinu.

ideš uspoređivat francusku(vrancusku) sa hrvatskom..
uhvati se knjige malo
Rolling Eyes


Ako ministar školstva Primorac, može povlačiti paralele izmedju našeg i njihovog obrazovnog sustava, zašto to ne bih mogao i ja? osim toga nisam rekao da bi mi ko francuzi trebali imati po jednu nuklearku na svakom ćošku.

Smile

hehehe ne vrijeđam ja tvoju gramatiku ti možeš pisat kako ti želiš i nitko ti nesmije zabranit
nego govorim za usporedbu sa francuskom..koja je ogromna
i koja je jedina u europi koja ima poljoprivrede toliko svoje da netreba uopće uvozit!
o tome sam ja mislio Very Happy

ix ox je napisao/la (Pogledaj post): › ajd ak već rade nek naprave neki zanimljivi dizajn na njoj kao ovaj

oće tko samnom bojat ovo ako se bude pravila Very Happy


daj se saberi malo. niti će gradnjom nuklearke biti uništena hrvatska poljoprivreda, niti će njenom negradnjom pasti uvoz hrane u RH. zadnja info je da je u odnosu na prošlu godinu uvoz hrane veći za tri milijarde nečega. a nuklearke još nema.

da ti nisi isto neki Jovan?

_________________
...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ix ox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 207
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 07.09.2008. 21:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

spin je napisao/la (Pogledaj post): ›
ix ox je napisao/la: ›
spin je napisao/la (Pogledaj post): ›
ix ox je napisao/la: ›
spin je napisao/la (Pogledaj post): › čim su srbi protiv, znači da slavoniji i osb županiji i cijeloj rvatskoj, ota nuklearka može samo koristiti. ako vrancuzi mogu imati po jednu na svakom sokaku, e pa moremo i mi tu jednu jedinu.

ideš uspoređivat francusku(vrancusku) sa hrvatskom..
uhvati se knjige malo
Rolling Eyes


Ako ministar školstva Primorac, može povlačiti paralele izmedju našeg i njihovog obrazovnog sustava, zašto to ne bih mogao i ja? osim toga nisam rekao da bi mi ko francuzi trebali imati po jednu nuklearku na svakom ćošku.

Smile

hehehe ne vrijeđam ja tvoju gramatiku ti možeš pisat kako ti želiš i nitko ti nesmije zabranit
nego govorim za usporedbu sa francuskom..koja je ogromna
i koja je jedina u europi koja ima poljoprivrede toliko svoje da netreba uopće uvozit!
o tome sam ja mislio Very Happy

ix ox je napisao/la (Pogledaj post): › ajd ak već rade nek naprave neki zanimljivi dizajn na njoj kao ovaj

oće tko samnom bojat ovo ako se bude pravila Very Happy


daj se saberi malo. niti će gradnjom nuklearke biti uništena hrvatska poljoprivreda, niti će njenom negradnjom pasti uvoz hrane u RH. zadnja info je da je u odnosu na prošlu godinu uvoz hrane veći za tri milijarde nečega. a nuklearke još nema.

da ti nisi isto neki Jovan?

nisam jovan nebini se za to
nisam mislio na poljoprivredu da će otići ..
nego sam dao ogromnu usporedbu hr i francuske

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bojo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1705
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 08.09.2008. 3:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma gradi...boli me...to je erdut...nije osijek... (sarkazam) Smile
...šalim se...
ma brate treba nam jedna nuklearka...ali onda osijeku besplatna struja i ko Bog Smile...i bit ćemo slavnoski las vegas

_________________
TIII ZNAŠ ŠTA JE ISTINA...........IMA...U OVOJ DRŽAVI....KO JE ZADUŽEN....ZA ISTINU !!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.09.2008. 14:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne znam koliko vas je ikad bilo u erdutu ili dalju,prije se tamo zivjelo od jedne ciglane koja je zapošljavala 300injak ljudi,danas je vise nema,tj stovariste materijala je sad,ako zbog ničeg drugog,ljudi ce moci tamo raditi i nest drugo osim okopavanja vinograda i to za puno bolje novce,a to znači puno bolji zivotni standard erduta,dalja aljmaša,pa čak i vukovara i osijeka

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.09.2008. 22:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Žao mi je što nisam bio na konferenciji pa da čujem opcije koje se nude. Sad sam baš u banani jer sam mislio na konferenciji pitati koje su nam opcije i kakva rješenja su moguća. Ald' LJMS ili Floki, napišite nešt' o tome.
Vjetar, Sunce, Prdež i ostali obnovljivi izvori mi se ne čine stabilnima, a opet s nuklearkom u susjedstvu imam osjećaj da mi je glava na panju.
Nisam baš ludo za Nuklearku ali ako moram birati imati-ne imati struju onda mi je draža Nuklearka.

_________________
Što sam to uočio?

1. Na vlasti je opet HDZ
2. Na portalu se vrti OSTV
3. Sve je poskupilo ali nitko iz vlasti to ne priznaje
4. Zemlja je okrugla, al' na svakom ćošku neka glupost
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
leny
Offline
Ukupno postova: 12
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.09.2008. 2:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Plin je rješenje - zato je opčina Erdut izvela uspješnu plinifikaciju.
A slično je rešenje i sad ponuđeno napraviti fotonaponske module i ne spojiti ih na mrežu Smile.
A gledajući dobrosusjedske odnose - što mislite da li bi bilo manje granata i ratnih razaranja da su je izgradili prije 20tak godina? Na račun ako neko pijan pogodi nuklearku nema više ni nas ni njih:

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: