Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od sljedeće akademske godine uvode se studentski krediti

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
lavic
Offline
Ukupno postova: 835
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 13.08.2008. 20:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jos jedan pokusaj "amerikanizacije" jer poznato je da u americi studenti dizu takve kedite za troskove studija i zivota i da poslje moraju barem 5 godina raditi nebi li otplatili svoj studiji...

po meni to je los izbor, prije svega zato sto je pocetna placa koju moze ocekivasti nakon diplome relativno mala, vecina ce traziti svoj krov nad glavom, zenit se udavati... cijeli zivot raditi za kredit ... to je zalosno

Ja sam imao srece sto studiram u gradu iz kojeg sam pa ti troskovi studija su samo trosak godine, koji srecom moji/ja smo si mogli priustiti i nije mi bio potreban nikakav krediti, ali da mi je bio potreban kredit mislim da ga nebi uzimao, bolj bi otisao raditi godinu dana negdje pa odgoditi studiji nego se zaduzivati...

vidim tu se nekih 1500 kn spominje ... u 5 godina koliko traje studij x 12 mj to je 90 000 kn + skolarina + kamate to ce mladog covjeka izaci barem 150.000 kn za vrijeme trajanja studija... to je puno previse... mislim da je bolje otici raditi preko student servisa, ima poslova dosta i mogu se zaraditi fini novci a vrijeme koje ce se na to potrositi nece nedostajati "fakultetu" a koja propustena "kava" ipak nece dovesti mladog covjeka u poziciju da 5 ili koliko godina mora otplacivati svoju diplomu a uz to vise ce cijenit i svoju diplomu i zarađeni novac ...

moje skromno mišljenje!

_________________
http://slavonija-baranja.net
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
El-Fatih
Offline
Avatar

Ukupno postova: 208
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2008. 20:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osobno smatram da bi nasi gradski oci trebali uciniti mnogo stvari prije nogo uvedu ovakve kredite. Npr. zavrsis fax u roku i pocnes trazit posao, nadjes ga i mislis da si nesto posebno, a onda skontas da nista nisi na faxu naucio i da tvoje znanje nema nikakvu primjenu i da ti se kolege smiju iako nemaju diplomu....no ono sto sam htio reci.....diploma kao diploma ti ne daje pravo da odmah trazis placu od 5000 kn. nego u osijeku radis kao pocetnik za nekih 3000 netto. Onda se okurazis i uzmes auto + rata kredita studentskiog i onda zivis ko hebeni student nekih 5 godina......znaci ostajes sa starcima u tom arazmanu i tom razdoblju....pa sad racunaj.....i sto je netko gore naveo sve ce se placati...pa mi se nekako cini da je 7% visokoobrazovanih ipak previse za ovu drzavu.....zasto bi neko placo nekog ko nemam pojma raditi 2x vise nego nekog bez diplome i opet ga platit manje.....shebano.....
Al sve u svemu......tako je i u svedskoj Wink

_________________
Vjerujem u boljitak, ali u svoju glavu, srce, ruke i lopatu jos vise!!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kopile
Offline
Avatar

Ukupno postova: 655
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 13.08.2008. 23:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

badjo je napisao/la: ›
senka je napisao/la: ›
kopile je napisao/la (Pogledaj post): › Jaka korist od grebanja ako nemaš vezu.


isprike, isprike ...


slažem se, najlakše je prvo reći kako za sve treba veza..nema nigdje posla...a ja jadan na kavi sjedim i zamisli i dalje nema posla..

znam punnoooo ljudi koji sa mnom studiraju i već su puni pesimizma da neće naći posao i da je sve namješteno. zašto ti isti za primjer ne uzimaju one koji su samo svojim radom uspjeli..zar takvih primjera nema??
Naravno da ima takvih primjera,samo što su to teške iznimke,i uz to večina tih primjera bar za koje ja znam su bili super studenti tako da se oni nemogu uzeti kao primjer jer malo ljudi ima takve intelektualne sposobnosti.

_________________
Kill'em all let god sort'em out
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2008. 8:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I da, skoro zaboravih, Ipak se krediti ne nameću kao obaveza. Pa svatko može sam izbrati želi li ih uzeti ili ne.

A činjenica je da besplatno zdravstvo i besplatno školstvo ne mogu postojati. Htjeli ne htjeli, plaćati ćemo sve više.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.08.2008. 10:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la: ›
A činjenica je da besplatno zdravstvo i besplatno školstvo ne mogu postojati. Htjeli ne htjeli, plaćati ćemo sve više.


Zašto ne mogu postojati besplatno zdravstvo i školstvo? Zar drugdje ne postoje?
Ja ne bih da ne postoje, već mi je sada zlo od promjene posla zbog malo veće plaće svake 2 godine...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2008. 10:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
mvarga je napisao/la: ›
A činjenica je da besplatno zdravstvo i besplatno školstvo ne mogu postojati. Htjeli ne htjeli, plaćati ćemo sve više.
Zašto ne mogu postojati besplatno zdravstvo i školstvo? Zar drugdje ne postoje?
Ja ne bih da ne postoje, već mi je sada zlo od promjene posla zbog malo veće plaće svake 2 godine...
Pa ni tamo gdje je besplatno, ono to nije. Recimo plaća se kroz porezni sustav. U državama gdje je populacija mlađa, plaća se generacijska solidarnost i osiguranje.
Činjenica da školstvo i zdravstvo koštaju. Činjenica je i da modeli plaćanja mogu biti razni. Ali nikada to nije besplatno. Ne bi farmaceutske tvrtke bile najbogatije da rade badava.
Neki sustavi su pokazali dobru prilagodbu kroz dijelomično porezno, a djelomično privatno plaćanje.
Recimo, ako si dobar ne plaćaš školarinu (npr 20% najboljih ne plaća). Tako te stimulira da se zalažeš i istovremeno prepuštaš odluku roditeljima žele li plaćati instrukcije, školovanje, jedno i drugo ili ništa.

Osim toga znaš i sam. Čim je nešto besplatno, onda se zloupotrebljava. Nisam protiv toga da se u uvedu određene naknade.

Ja bih to recimo napravio tako: na početku godine deponiraš 15.000,00kn na račun škole ili faksa. Onda ti škola ili faks to vrate na kraju godine ako si prošao, umanjeno za 3000,00knx tvoj uspjeh. Tako, ako si prošao s 5,00 vraćaju ti svih 15.000,00kn. Ako nisi dao godinu ili prošao, a nemaš potvrdu liječnika ili neko drugo objektivno opravdanje (zatvor, ludnica, bolnica) ne vraća ti se novac.

Time bi roditelji i učenici imali i te kakav interes da se posvete obrazovanju. Ali to podrazumjeva nepodmitljive i predane nastavnike. I neovisne testove i ocjenjivanja.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kopile
Offline
Avatar

Ukupno postova: 655
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.08.2008. 11:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ mvarga Taj sistem plaćanja koji bi ti uveu u školstvo je najobičnija ucjena i iznuda,i neznam koliko bi ljudi imalo 15000kn da to inicijalno plate.A što se tiče nepodmitljivih i predanih nastavnika i neovisnih testova i ocjenjivanja na to ču reći samo ovo Laughing Laughing Laughing .

_________________
Kill'em all let god sort'em out
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.08.2008. 13:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la: ›
Pa ni tamo gdje je besplatno, ono to nije. Recimo plaća se kroz porezni sustav. U državama gdje je populacija mlađa, plaća se generacijska solidarnost i osiguranje.
Činjenica da školstvo i zdravstvo koštaju. Činjenica je i da modeli plaćanja mogu biti razni. Ali nikada to nije besplatno. Ne bi farmaceutske tvrtke bile najbogatije da rade badava.
Neki sustavi su pokazali dobru prilagodbu kroz dijelomično porezno, a djelomično privatno plaćanje.


Mene kao građanina apsolutno ne zanima kako to izgleda proračunski, ja želim besplatno zdravstvo, točka. To što likovi ne znaju sa novcima nije moj problem, glasat ću za druge.

mvarga je napisao/la: ›
Osim toga znaš i sam. Čim je nešto besplatno, onda se zloupotrebljava. Nisam protiv toga da se u uvedu određene naknade.


A zašto ne bi smo mogli, recimo, uvesti preventivne mehanizme protiv sjedenja na grbači sveučilišta od strane vječnih studenata? Ili forsiranjem na prvoj-drugoj godini stvoriti brucoše koji će morati pišati krv na prvoj godini kako bi se filtrirali oni koji su tu 'tek tako' na faksu od onih koji bi htjeli doplomirati?
Nekako mi to zvuči bolje i socijalno prihvatljivije od naplate studija.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2008. 13:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kopile ovaj puta ima pravo.
ovaj kredit mi izgleda kao poslijednje riješenje, nešto što bih uzeo samo u apsolutnoj nuždi i bezizlaznoj situaciji...
kolika se kreće stanarina u Osijeku za studente?! od 500 - 1500 kn! režije također variraju. znači, kako god okreneš, opet će ti nedostajati za hranu, knjige i rječnike uglavnom nećeš moći kupiti ali kao da ti i trebaju pored silnih kopiraona... Wink u svakom slučaju tko god bude prisiljen na takav potez nastavit će živjeti bijedno i na rubu.

da se zaraditi na honorarnim poslovima sa strane... ovisno tko se kako i koliko snađe. ovisno o potrebama...jedino je problem ako moraš više raditi, trebaju ti pare, a predavanja su ti obvezna... :/

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2008. 15:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kopile je napisao/la (Pogledaj post): › @ mvarga Taj sistem plaćanja koji bi ti uveu u školstvo je najobičnija ucjena i iznuda,i neznam koliko bi ljudi imalo 15000kn da to inicijalno plate.A što se tiče nepodmitljivih i predanih nastavnika i neovisnih testova i ocjenjivanja na to ču reći samo ovo Laughing Laughing Laughing .
Ma slažem se kopile.
Ovo je samo prijedlog jednog od mogućih modela. Taj model nikako ne može funkcionirati jer nisam dovoljno naglasio ironiju o nepristranim ocjenama. Osim toga i najpošteniji testovi i nepotkupljivi nastavnici ne mogu biti mjerilo bilo čijeg znanja. Netko može imati sve 5 pa ipak u praksi toliko trtariti da sve sprčka.

Ali kako posložiti da sve ipak štima? Ja sam dao kakav-takav (i vrlo manjkav) prijedlog.

Možemo se i ravnati prema bazooki
Citat: › Mene kao građanina apsolutno ne zanima kako to izgleda proračunski, ja želim besplatno zdravstvo, točka. To što likovi ne znaju sa novcima nije moj problem, glasat ću za druge.
Ali što ako niti jedni u programu neće nuditi bespla' zdravstvo i školstvo? Hoćemo onda ne glasati?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.08.2008. 5:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la: ›
Hoćemo onda ne glasati?


Onda prestajem biti građanin ove države. Simple as that.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: