Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od sljedeće akademske godine uvode se studentski krediti

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2008. 3:43 
Naslov:  Od sljedeće akademske godine uvode se studentski krediti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od sljedeće akademske godine studentima osječkog Sveučilišta Josipa Juraja Strossmayera studiranje bi trebalo postati barem financijski podnošljivije.

Nema pada godine

Naime, budući akademski građani moći će podizati studentske kredite nakon što Grad Osijek raspiše natječaj i odabere banku koja je najpristupačnija svima, a odabrani studenti će nakon toga svakoga mjeseca svoga školovanja na račun primati od 500 do 1500 kuna subvencije za troškove školovanja, dok će novac početi banci vraćati tek šest mjeseci nakon završetka studija.

Svi redoviti studenti imat će priliku podići kredit te time riješiti svoje imovinske probleme. Novac koji će primati na svoj račun moći će trošiti na literaturu, prehranu ili smještaj te tako svoje roditelje osloboditi velikih troškova njihovih studija.

- Ovime želimo povećati odgovornost svakog studenta jer ako budu u kreditu, neće smjeti pasti godinu, a to će im, uostalom, pomoći dalje u životu kada krenu samostalno živjeti, objasnio nam je osječki dogradonačelnik, haenesovac Ivan Vrdoljak, na čiju je inicijativu pokrenut ovaj projekt. Osim u Osijeku, studentski krediti primjenjuju se i u Novoj Gradiškite već nekoliko godina u Varaždinu gdje se tim projektom prolaznost studenata povećala za 25 posto.

Ne više od 25 posto

U ovom projektu osječke gradske uprave sam Grad bit će jamac studentima za podizanje kredita, a kada završe studije, mjesečna rata kredita koji će vraćati neće im smjeti biti veća od 25 posto mjesečne plaće koju će primati.

Na taj način studenti će se vlastitim financijskim sredstvima moći školovati, a školovanje će platiti tek kada budu u radnom odnosu.

Prilog NoveTV


Autorica: Karolina Herega/Vecernji.hr
Video: NovaTV


Zadnja promjena: Leon; 18.08.2008. 9:21; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.08.2008. 8:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Par rijeci kao bivsa studentica. Ideja je u pravilu ok, 1500 kn nece osloboditi roditelje troskova, ali ce im svkako olaksati. maedjutim ono sto me brine je cinjenica da ce studenti morati vracati novac 6 mj. nakon zavrsetka studija. To bi bilo ok da studenta nakon dplome ceka posao, ali svi znamo da to nije tako. Mozda bi bilo ispravnije da student vraca kredit kada se zaposli, a obzirom da je drzava jamac neka se potrudi osigurati radna mjesta tim ljudima kako ne bi morala vracati tudji kreit.

_________________
Riding high, when I was king
Played it hard and fast, cause I had everything
Walked away, won me then
But easy come and easy go
And it would end
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alchemist
Offline
Avatar

Ukupno postova: 207
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.08.2008. 9:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fairy je napisao/la: ›
Mozda bi bilo ispravnije da student vraca kredit kada se zaposli, a obzirom da je drzava jamac neka se potrudi osigurati radna mjesta tim ljudima kako ne bi morala vracati tudji kreit.


Slažem se potpuno, i mislim da je tako nešto i predlagano ali u ovom slučaju Grad daje jamstvo a ne država i naravno da je i gradu isti interes samo nisi iste mogućnosti kako fiskalne tako i poticajne i ostale.

Po prilicije 1500 kuna bi trebalo osloboditi troškove vezano za studij jer je to iznos ako se studira u Osijeku ako se ide van Osijeka onda taj iznos je i veći ali treba to i vraćati tako da je to dvosjekli mač.

Projekt je na mjestu i moram reći da mi je drago što je hns ušao u vlast iako sam u početku bio u najmanju ruku skeptičan da koaliraju sa hspom ali kada vidim da ide i parking, i noćne linije i sad i krediti onda zbilja nemaogu reći ništa.

_________________
Nulla dies sine linea
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
badjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 17
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2008. 11:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fairy je napisao/la: ›
...Mozda bi bilo ispravnije da student vraca kredit kada se zaposli, a obzirom da je drzava jamac neka se potrudi osigurati radna mjesta tim ljudima kako ne bi morala vracati tudji kreit...


kao početak svaka pohvala projektu..također, mislim da prvo treba djelovati na studente koji bi na ovaj način ranije trebali završiti fakultet..sa druge strane kredit (odnosno njegovo vraćanje..)bi mogao mnogima biti i poticaj da ranije i nađu posao, točnije, da više "grebu" za isti..

_________________
Dvije stvari su beskonacne, svemir i ljudska glupost, ali sto se svemira tice nisam posve siguran....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kopile
Offline
Avatar

Ukupno postova: 655
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 13.08.2008. 12:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jaka korist od grebanja ako nemaš vezu.

_________________
Kill'em all let god sort'em out
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 13.08.2008. 12:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

badjo je napisao/la: ›

sa druge strane kredit (odnosno njegovo vraćanje..)bi mogao mnogima biti i poticaj da ranije i nađu posao, točnije, da više "grebu" za isti..


gdje ti živiš? u osijeku? kakva je ovo glupost od izjave

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tranquilize
Offline
Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2008. 14:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

znam ljude koji vec dvije godine nakon zavrsetka faxa grebu za posao i to doslovno svakodnevno, no kad god se otvori par radnih mjesta ona su vec rezervirana, jedina opcija otici negdje dalje , ali i za otici dalje trebas pare... mozda da za tu svrhu izdaju kredite Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
obyzouth
Offline
Avatar

Ukupno postova: 139
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.08.2008. 14:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tranquilize je napisao/la (Pogledaj post): › znam ljude koji vec dvije godine nakon zavrsetka faxa grebu za posao i to doslovno svakodnevno, no kad god se otvori par radnih mjesta ona su vec rezervirana, jedina opcija otici negdje dalje , ali i za otici dalje trebas pare... mozda da za tu svrhu izdaju kredite Very Happy


U velikom postotku slučajeva, prvo se nađe čovjek koji će raditi posao (kako-zna se), pa se onda stavlja natječaj-barem što se tiče moje struke. Grebem za posao više od tri godine i žalosno je to kako čovjek s diplomom ne može naći posao, a spada u onih 7 % visokoobrazovanih.

A što se tiče kredita za studij, mislim da bi studenti imali više prednosti, nebi morali vrijeme trošiti na poslove umjesto da ga iskoriste za učenje, samo kad se sjetim dolaska na jutarnja predavanja nakon neprospavane radne noći Zijev A kada se zaposle jednog dana ionako će se biti rob kredita, mislim da je bolje otplaćivati kredit uložen u znanje nego npr u automobil.

_________________
I do it because I can. I can because I want to. I want to because...Anonymous said I couldn't!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
senka
Offline
Ukupno postova: 7
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.08.2008. 15:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kopile je napisao/la (Pogledaj post): › Jaka korist od grebanja ako nemaš vezu.


isprike, isprike ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Marisol
Offline
Avatar

Ukupno postova: 70
Lokacija: fatamorgana
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.08.2008. 15:16 
Naslov:  Re: Od sljedeće akademske godine uvode se studentski krediti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dobro je to što će postojati ova mogućnost, s 1500kn se može prilično dobro živjeti kada si student ako i ne radiš. Ali je presmiješno očekivati da se kredit počne otplaćivati tako rano. A što ako osoba ne nađe posao? Opet će roditelji morati uskakati otplaćivati kredit i pored svojih već? Rolling Eyes Mislim da bi rok svakako bilo dobro produžiti ako i zaživi ova ideja.

_________________
" Punctuality is the virtue of the bored." Zvižd Motor
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
badjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 17
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2008. 15:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

senka je napisao/la: ›
kopile je napisao/la (Pogledaj post): › Jaka korist od grebanja ako nemaš vezu.


isprike, isprike ...


slažem se, najlakše je prvo reći kako za sve treba veza..nema nigdje posla...a ja jadan na kavi sjedim i zamisli i dalje nema posla..

znam punnoooo ljudi koji sa mnom studiraju i već su puni pesimizma da neće naći posao i da je sve namješteno. zašto ti isti za primjer ne uzimaju one koji su samo svojim radom uspjeli..zar takvih primjera nema??

_________________
Dvije stvari su beskonacne, svemir i ljudska glupost, ali sto se svemira tice nisam posve siguran....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
054
Offline
Avatar

Ukupno postova: 28
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.08.2008. 17:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a sto se dogodilo sa besplatnim skolovanjem? zar ne vidite cemu to sve vodi...cim se uvedu krediti uvesti ce se i obavezno placanje za sve fakultete i sve studente...i cim to bude na mjestu svake godine ce cijene samo rasti..."projekt je na mjestu"??? zar nije smijesno da nesto sto je bilo besplatno ce maltene preko noci postati nesto sto ce samo nekolicina moci si priustiti, a i oni koji uzmu sve te kredite (a za 5-10 godina kad cijene studija narastu, a 100% hoce) otplacivati ce ih 10 godina nakon sto zavrse taj studij...to je sve jedno veliko sranje...ja ne razumijem zasto se ljudi ne zale vise, kako samo mirno sjede dok im se oduzima nesto sto su imali za dabe...i pocinje im se prodavati..sljedece je zdravstvo Sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2008. 18:14 
Naslov:  Re: Od sljedeće akademske godine uvode se studentski krediti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da je inicijativa dobra.
Barem meni koji imam nekoliko studenata. Pa nek i bude kredit kojeg ću je kasnije vraćati.

A plaćanje školarine biti će bez obzira budu li krediti ili ne.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
spremačica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 100
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.08.2008. 19:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neznam, malo je to sve smješno, znam da se može podić st.kredit u sl.banci ali jamac su ti roditelji!

malo je glupo taman kad završiš faks i želiš se osamostalit otić od roditelja(jer rjetko ko ode za vrijeme studija) puf evo ti kredit pa ti plačaj! banke briga oni će se već nekako naplatit, čini mi se da to ide sve u korist banaka, šta država neda neke pare? ili nekakve pozajmice

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.08.2008. 19:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

spremačica je napisao/la: › malo je glupo taman kad završiš faks i želiš se osamostalit otić od roditelja


ne nego ćeš se osamostalit tako da ćeš ocu i materi sisat pare do svoje 35-e. sramota!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: