Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Biodizel iz japanske trske! [Osječka televizija]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
OSTV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.05.2008. 18:02 
Naslov:  Biodizel iz japanske trske! [Osječka televizija]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Slavoniji se biodizel počinje proizvoditi iz japanske trske. Najvažnija sirovina za proizvodnju biodizela u Hrvatskoj trenutačno je uljana repica. No, naši su stručnjaci otkrili novu biljku “ Miscanthus” ili japansku trsku iz koje se dobiva i do osam puta više biodizela. Njemačka je prva zemlja koja je implementirala ovaj projekt, a kod nas se trenutačno gradi laboratorij i to u Slatini. Koristeći japansku trsku, doznajemo, može se proizvesti biodizel koji se može koristiti u dizelskom automobilu, kamionu, traktoru, agregatima, i to bez ikakvih modifikacija na motoru.






Više informacija; Osječka televizija


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Lugar
Offline
Avatar

Ukupno postova: 607
Lokacija: Hladovina
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 23.05.2008. 19:39 
Naslov:  Re: Biodizel iz japanske trske! [Osječka televizija]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Fora,
a koliko dođe ta Japanska trska? Mislim ono sa prijevozom, carinama i svim dadžbinama.
U biti, evo još jednog primjera da je jefitnije uvesti nego iskoristiti vlastite potencijale...

_________________
Kevin Costner nije nista posebno!
80% novca sam potrošio na žene i piće, ostalo sam spisko!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
manijak
Offline
Ukupno postova: 52
Lokacija: zimbabwe
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.05.2008. 20:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

... trska se uzgoji u labosu, te se sadi na jalovom tlu ... te stoga ne košta ni lipe ...

_________________
Ave Caesar imperator, morituri te salutant
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
meso
Offline
Avatar

Ukupno postova: 63
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.05.2008. 13:55 
Naslov:  Re: Biodizel iz japanske trske! [Osječka televizija]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

koje gluposti
hrana je skupa, pola svijeta gladuje skupa s Hrvatskom, al glavno da se kod nas proizvodi biodizel

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.05.2008. 13:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se s komentarima! kakav biodizel, pa nemamo dovoljno kukuruza i uljarica za ljudsku ishranu i hranidbu stoke, a pričamo o biodizelu. Pita li se itko koliko se fosilnih goriva potroši pri preradi trske ili repice u biodizel?? Kakva je onda dobrobit biodizela za okoliš?

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tumplek
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.08.2008. 19:22 
Naslov:  Re: Biodizel iz japanske trske! [Osječka televizija]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meso je napisao/la (Pogledaj post): › koje gluposti
hrana je skupa, pola svijeta gladuje skupa s Hrvatskom, al glavno da se kod nas proizvodi biodizel


Koji je tek ovo kretenizam? Hrana je skupa al' je ima. A ovo se sadi u JALOVOM tlu. Potraži definiciju jalovog tla pa tek onda napiši komentar..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tumplek
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.08.2008. 19:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la (Pogledaj post): › Slažem se s komentarima! kakav biodizel, pa nemamo dovoljno kukuruza i uljarica za ljudsku ishranu i hranidbu stoke, a pričamo o biodizelu. Pita li se itko koliko se fosilnih goriva potroši pri preradi trske ili repice u biodizel?? Kakva je onda dobrobit biodizela za okoliš?


A jel ti znaš koliko se goriva potroši za proizvodnju jedne litre benzina ili nafte?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.08.2008. 19:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

manijak je napisao/la (Pogledaj post): › ... trska se uzgoji u labosu, te se sadi na jalovom tlu ... te stoga ne košta ni lipe ...


Shocked hmmmm..zašto bi se uzgajala u labosu? Koja ratarska kultura se uopće uzgaja u labosu? I od kud ti to da ne košta ni lipe? Što misliš ju posijati i pustiti prirodi da obavi svoje?
...imala sam priliku sudjelovati na međunarodnom simpoziju gdje je glavna tema bila proizvodnja hrane ili sirovina za biodizel?...pa eto da ne duljim pronađi na netu što se zaključilo,,,,a proizvodnja na jalovom tlu sama po sebi iziskuje dodatne mjere, ali ipak bih naglasila DA NAŠE SLAVONSKE RAVNICE OBILUJU PLODNIM TLIMA ZA KOJIMA DRUGI OTVARAJU LADICE I ZAŠTO BI NA NAŠIM NEZAGAĐENIM ORANICAMA PROIZVODILI TAKOVE SIROVINE KADA NAM NISU OD PRESUDNOG ZNAČAJA

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tumplek
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.08.2008. 21:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U labosu se odvija samo sjemenski dio, kao i za sve biljke koje se siju. Poslije kupiš vreću sjemena\presadnica i posiješ\posadiš.

SADI ONO ŠTO JE ISPLATIVO A NE ONO ŠTO SVI SADE.

Zajebi sudjelovanja na simpozijima gdje teoretičari guraju tuđe interese u prvi plan, zasuči rukave i napravi nešto korisno za sebe i za svoju okolinu.

Svatko tko misli da nam biodizel nije od presudnog značaja je totalni kreten. Zdrav razum ti nalaže da SMANJIŠ ovisnost vlastite zemlje o uvozu plina i nafte, a svako bolje kućanstvo sada ima po 2 ili više vozila. Kako vi mislite da biodizel nije od presudnog značaja?

Hrane je oduvijek bilo u izobilju. Problem je u njezinoj dostupnosti široj javnosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.08.2008. 22:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tumplek je napisao/la (Pogledaj post): › U labosu se odvija samo sjemenski dio, kao i za sve biljke koje se siju. Poslije kupiš vreću sjemena\presadnica i posiješ\posadiš.

SADI ONO ŠTO JE ISPLATIVO A NE ONO ŠTO SVI SADE.

Zajebi sudjelovanja na simpozijima gdje teoretičari guraju tuđe interese u prvi plan, zasuči rukave i napravi nešto korisno za sebe i za svoju okolinu.

Svatko tko misli da nam biodizel nije od presudnog značaja je totalni kreten. Zdrav razum ti nalaže da SMANJIŠ ovisnost vlastite zemlje o uvozu plina i nafte, a svako bolje kućanstvo sada ima po 2 ili više vozila. Kako vi mislite da biodizel nije od presudnog značaja?

Hrane je oduvijek bilo u izobilju. Problem je u njezinoj dostupnosti široj javnosti.


....evo ja cu tebe kulturno pozdraviti i kao svaki drugi intelektualac zahvaliti sto si svoje misljenje podijelio s nama....

...sto se tice laboratorijskog dijela...decko je napisao da ce uzgajati u labosu trsku, a ne doradjivati sjeme ili sadnice....

...sto se tice simpozija na njemu su sudjelovali renomirani svjetski proizvodjaci i doktori znanosti, a predavaci svojim izlaganjem nisu bili pristrani...

...tkaodjer bih naglasila da se biodizel moze proizvoditi iz drugih sirovina, na primjer kod nas kod organskih zetvenih ostataka i takodjer od gnojnice ili gnojavke...time sam zeljela naglasiti da je steta koristiti nasa polja za proizvodnju sirovina za biodizel....a sto se tice ovisnosti o svjetskim proizvodjacima nafte i plina i nase ovisnosti,,,pa sto mislis tko diktira proizvodnju obnovljivih izvora energije...
...a hrane ima toliko u izobilju da je zbog proslogodisnje suse nestalo kukuruza na svjetskom i nasem trzistu i da su se zatvorile drzavne rezerve,,,tako da moli boga da padne kisa i nemoj srat o necemu o cemu pojma nemas....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.08.2008. 22:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meso je napisao/la: ›
koje gluposti
hrana je skupa, pola svijeta gladuje skupa s Hrvatskom, al glavno da se kod nas proizvodi biodizel
Ekološki prihvatljivije gorivo, a ako je i jeftinije više koristi poljoprivrednicima koji na račun jeftinijeg goriva => jeftinije proizvedu hranu => uz istu maržu koju sada uzimaju dobivamo => nižu cijenu finalnog proizvoda (HRANE) zbog jeftinije proizvodnje. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 08.08.2008. 8:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a zašto više nije dizel ?

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.08.2008. 8:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

_Jimmy_ je napisao/la (Pogledaj post): › a zašto više nije dizel ?

Je dizel, ali nije dobiven iz nafte nego iz npr. repice i eto vidiš trske i sl. pa je bio

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tumplek
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.08.2008. 18:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="fairy"]
tumplek je napisao/la (Pogledaj post): › U labosu se odvija samo sjemenski dio, kao i za sve biljke koje se siju. Poslije kupiš vreću sjemena\presadnica i posiješ\posadiš.

SADI ONO ŠTO JE ISPLATIVO A NE ONO ŠTO SVI SADE.



....evo ja cu tebe kulturno pozdraviti i kao svaki drugi intelektualac zahvaliti sto si svoje misljenje podijelio s nama....

...sto se tice laboratorijskog dijela...decko je napisao da ce uzgajati u labosu trsku, a ne doradjivati sjeme ili sadnice....

...


...tkaodjer bih naglasila da se biodizel moze proizvoditi iz drugih sirovina, na primjer kod nas kod organskih zetvenih ostataka i takodjer od gnojnice ili gnojavke...time sam zeljela naglasiti da je steta koristiti nasa polja za proizvodnju sirovina za biodizel....a sto se tice ovisnosti o svjetskim proizvodjacima nafte i plina i nase ovisnosti,,,pa sto mislis tko diktira proizvodnju obnovljivih izvora energije...
...a hrane ima toliko u izobilju da je zbog proslogodisnje suse nestalo kukuruza na svjetskom i nasem trzistu i da su se zatvorile drzavne rezerve,,,tako da moli boga da padne kisa i nemoj srat o necemu o cemu pojma nemas....


Malo sam skratio citate da ovo ne pređe u spam.

Šta kažu ti nepristrani stručnjaci koliko se može dobiti biodizela iz tone gnojnice? Možeš dobiti dosta plina, ali baš me zanima koliko možeš dobiti biodizela.

Ne znam tko diktira(forsira?) energiju iz obnovljivih izvora, ali znam da je ovo jedan od načina da se utječe na cijenu nafte.

Što se tiče nestašice hrane na svjetskom i domaćem tržištu, nemoj mi reći da je nestalo kruha i brašna u trgovinama?

E, a sad oprosti, moram ići srat...

A o tome koliko ja imam ili nemam pojma možemo raspravljati nekom drugom prilikom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.08.2008. 19:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vidim sranje je dobro proslo,,,,opet... Laughing

...ne ne moze se proizvesti iz gnojnice ili gnojavke, ali cinilo mi se da ti sve kuzis...no evo bit cu opet dobra pa cu ti objasniti da proizvodjaci obnovljivih izvora energije u nasem slucaju recimo metana dobivenog od recimo gnojavke pomjesane s zetvenim ostacima svoj krajnji produkt ne koriste nego su oni naravno pametni biznismeni pa su se tako sjetili svoju dobiveni produkt pretvoriti u recimo elektricnu energiju koju prodaju drzavi za cijenu visu od one iz mreze, a od drzave kupiti jefitniju i tu zaraditi i pri tome recimo moze proizvesti i nesto humusa, nahraniti svoju njivu, a kako i ulazak u EU odredjuje norme po pitnaju proizvodnje el. izvora energije drzava moze recimo svoju dobivenu energiju zamijeniti za gorivo,,,smanjiti poreze nasim seljacima i zatvoriti jedan ciklus proizvodnje, a nasi seljaci ce opet uzgajati zitarice i hraniti stoku i svi ce opet biti sretni..

...e sada sto se tice hrane,,,recimo da se ove godine ponovila susa od prosle godine dogodilo bi se slijedece: kako je zbog pomenute suse i zakona ponude i potraznje vecina nasih ratara zasadilo kukukuruz i uljarice to znaci da bi isti nasadi propali, cijenje bi vrtloglavo rasle, a istovremeno pojavio bi se deficit zitarica jer ih ratari nisu posijali...zbog porasta cijena zitarica porasle bi i cijene stocne hrane, a time i mesa i mesnih proizvoda. cijena kruha i pekarskih pr, mlijeka i dr osnovnih ziveznih namirnica....uglavnom zivotni standard bi opao i potrosacka kosarica bi otisla k vragu,,,,e bas bi bilo super onda uzgajati repicu pa bi ju mogli sisati do besvjesti i vozit se po jeftinijoj cijeni goriva....nadalje posijati uljanu repicu ili psenicu ili neku drugu zitaricu nije isto,...druga je priprema tla, drugi strojevi, drugi rokovi,,,,zapravo sve je drugacije,,,a ono sto je najgore u svemu ovome je nas seljak, sokac kojem bi ti to sve trebao objasniti,,,,pa evo obzirom da vidim da se hvalis svojim znanjem i upucenosti mozda bi mogao poraditi na tome ili recimo kada bude iduci seminar u organizaciji PIO-a da malo navratis i pokazes ti nama par trikova,,,,

...ali nije to...nego sta si se nakacio na mene koji k,,,,daj stipu me na miru,,,,pa to je fascinanto kakav sam ja magnet,,,tu je dva dana i na koga ce nego na mene,,,

Mladicu bilo mi je zadovoljstvo,,,,

_________________
Riding high, when I was king
Played it hard and fast, cause I had everything
Walked away, won me then
But easy come and easy go
And it would end
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: