Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Zeko i potočić izgubili oca Sad

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.09.2005. 13:15 
Naslov:  Zeko i potočić izgubili oca Sad
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Osijeku je rano jutros u 75. godini nakon kratke i teške bolesti preminuo poznati skladatelj, novinar i radijski urednik Branko Mihaljević.
Branko Mihaljević rođen je 1931. godine u Zagrebu, gdje se i školovao, ali je cijeli radni vijek proveo u Osijeku na dužnosti urednika glazbenog i glazbeno-dokumentarnog programa radija Osijek.

Bio je dugogodišnji član Hrvatskog društva skladatelja i veliku popularnost stekao je kao autor pjesama za djecu. Uz njegovu pjesmu “Zeko i potočić” odnjihana su mnoga djetinjstva, a brojne nagrade dobio je na festivalima “Djeca pjevaju” u Zagrebu.

Njegovi prvi uspjesi poistovjećuju se s počecima stvaranja naše domaće zabavne pjesme u pretfestivalsko vrijeme. Kasnije, na mnogim festivalima, za svoje skladbe “Moj Osijek”, “Golubovi”, “Pjevat će Slavonija” i druge, dobio je najviša priznanja.

Za Dječje kazalište u Osijeku Branko Mihaljević napisao je dvadesetak glazbenih scenskih djela, od kojih je najpoznatije – “Zeko, Zriko i Janje” doživjelo samo u Osijeku preko 600 izvedbi, neprestano je na repertoaru od 1957. godine, a izvodila su ga i druga dječja kazališta u Hrvatskoj, te u Slovačkoj, Poljskoj, Njemačkoj, Italiji, Mađarskoj i drugim zemljama. Za to djelo dobio je 1962. godine “Nagradu grada Osijeka”.

Kao novinar, objavio je u programima Radija Zagreb i Radija Osijek veliki broj zapaženih dokumentarnih reportaža o izvornoj narodnoj umjetnosti, običajima, pjesmama i plesovima Slavonije i Baranje i za taj rad Hrvatsko društvo novinara dodijelilo mu je 1981. godine uglednu nagradu “Zlatno pero godine”.

Svoja znanja i iskustva stjecana godinama u bogatstvu slavonske narodne tradicije, okrunio je svojom prvom kazališnom predstavom za odrasle. to je musical “Slavonska rapsodija” koji na najljepši način čuva i njeguje sve karakterističnosti slavonske narodne baštine i dočarava specifičan slavonski kolorit. Za to djelo dobio je 1979. godine po drugi puta “Nagradu grada Osijeka.”

Napisao je i uspješan musical “Osječki karusel” koji na privlačan način otkriva zanimljiv građanski mentalitet starog Osijeka sa svim specifičnim govornim i glazbenim obilježjima.

Za dugogodišnje doprinose kulturi, afirmaciji i ugledu grada Osijeka, Branku Mihaljeviću 1988. dodijeljen je “Pečat grada Osijeka”, odlukom Predsjednika Republike odlikovan je Redom Danice Hrvatske s likom Marka Marulića, dodijeljena mu je i Nagrada Osječko-baranjske županije za životno djelo ostvareno u području kulture, a 2000. godine po izboru slušatelja Gradskog radija izabran je za "Osječanina stoljeća".

Pokop Branka Mihaljevića održat će se u srijedu, 21. ovog mjeseca, na Aninom groblju u Osijeku, s početkom u 15 sati.

Prenosimo sa stranica: Gradski radio

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
D
Offline
Avatar

Ukupno postova: 328
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.09.2005. 13:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

šmrc. ipak ostavio je u dječjim srcima krasne stihove koje ćemo prenositi dalje svojim klincima

_________________
"...sav sam k'o ona staklena stvar u kojoj veje kada je pomeriš..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.09.2005. 14:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iskrena sućut.

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anjas75
Offline
Avatar

Ukupno postova: 17
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.09.2005. 18:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

iskrena sucut.
zivjet ce vjecno u svojim djelima i nasim srcima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Domago j
Post Postano: 21.09.2005. 11:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam ga zapamtio po "I kad umrem pjevat će Slavonija". Ta mi je draža od pomalo razvikanog zeke. Na kojeg sam, naravno, ronio suze kao dijete urlajući na mamu: "Je-li zeko našao poto-čić, uuuua...!"

Download Poruke   Ocijeni poruku  
anjas75
Offline
Avatar

Ukupno postova: 17
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.09.2005. 12:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije toliko bitno koje nam se njegovo djelo svidjelo, jer sva su lijepa na svoj nacin i sasvim jedinstvena. Pjesma Moj Osijek meni je najljepsa i najromanticnija pjesma ikad napisana o Osijeku...tesko je rijecima opisati koliko njegovi stihovi mogu dirnuti covjeka i rijetki su ljudi divni poput njega.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
crescendo
Offline
Ukupno postova: 20
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.09.2005. 23:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gost je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ja sam ga zapamtio po "I kad umrem pjevat će Slavonija". Ta mi je draža od pomalo razvikanog zeke. Na kojeg sam, naravno, ronio suze kao dijete urlajući na mamu: "Je-li zeko našao poto-čić, uuuua...!"


Prelijepa je i ta pjesma, no nije pokojnik autor.
On kao rođeni purger, dokaz je da tko god popije čašu dravske vode u OS ostaje trajno "zaražen".
Počivao u miru

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: