Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hrvati vs.čisti Hrvati

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.05.2008. 22:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osjećaj je jako bitan u cijeloj toj priči. Primjerice, ja se osjećam kao Hrvat.
Unatoč tome što je moja obitelj sa jedne strane (verojatno) potekla iz Poljske, pa se naselila u Zagorju pa ju naselilo u Slavoniju, a druga strana istrijani doseljeni u Slavoniju, a ja rođen u Njemačkoj... Nekako sam ponosan na činjenicu što se osjećam pripadnikom ove nacije i dosta sam puta iz ustiju stranaca koji su znali/znaju/proučavali hrvate čuo kako smo mi, ono, jednom riječju - 'zakon' ljudi.
Tu se najviše govori o zdravoj pameti, dobroj prosudbi nekoga/nečega, a ponekad i floskulama poput 'čistog srca'. Ničije srce nije čisto, postoje samo one osnovne moralne vrijednosti usađene u neke od nas. Nekima se danas u ovoj državi divim, volim ih i stremim takvom nacionalizmu. Zdravom nacionalizmu.
Ostala ratnohušačka i ispolitizirana bagra može odjebati u skokovima (kako mi jednom netko reče Smile) od mene...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lavic
Offline
Ukupno postova: 835
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 07.05.2008. 22:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la (Pogledaj post): ›
lavic je napisao/la: ›
nacionalnu pripadnost nebiramo sami

ja ipak mislim da ju sami biramo jer govori se o "osjećaju pripadnosti nekoj naciji"...nismo životinje pa ako su nam roditelji pingvini da smo i mi to...ipak je to čovjekov osobni izbor i nema mu nitko pravo nametati nešto drugo ovisno o njegovu porijeklu


nebih se slozio s tobom u ovoj tezi, ak si ti rođen u Hrvatskoj npr i odselis se npr u ameriku ti mos tamo 100 godina ziviti, imati njihovo drzavljanstvo i sve ali ti nisi izvorni pravi amerikanac

Cool

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.05.2008. 22:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lavic je napisao/la: ›
nebih se slozio s tobom u ovoj tezi, ak si ti rođen u Hrvatskoj npr i odselis se npr u ameriku ti mos tamo 100 godina ziviti, imati njihovo drzavljanstvo i sve ali ti nisi izvorni pravi amerikanac

ali ako su ti roditelji amerikanci i rodiš se u zimbabveu, ti si amerikanac. ili ako ti roditelji nisu amerikanci, ali ti se stara porodi u američkom avionu, na američkom brodu ili u američkoj ambasadi ili konzulatu bilo gdje izvan amerike - ti si amerikanac! rođeni! nema veze što ni ti ni nitko tvoj nema veze s amerikom.

zapravo, nije mi jasno koja je uopće tvoja poanta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.05.2008. 23:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
lavic je napisao/la: ›
nebih se slozio s tobom u ovoj tezi, ak si ti rođen u Hrvatskoj npr i odselis se npr u ameriku ti mos tamo 100 godina ziviti, imati njihovo drzavljanstvo i sve ali ti nisi izvorni pravi amerikanac

ali ako su ti roditelji amerikanci i rodiš se u zimbabveu, ti si amerikanac. ili ako ti roditelji nisu amerikanci, ali ti se stara porodi u američkom avionu, na američkom brodu ili u američkoj ambasadi ili konzulatu bilo gdje izvan amerike - ti si amerikanac! rođeni! nema veze što ni ti ni nitko tvoj nema veze s amerikom.

zapravo, nije mi jasno koja je uopće tvoja poanta.
Meni nije jasno što je uopće po lavićevom mišljenju amerikanac.... Mislim, ono.... Oni su koktel svih živih neživih vrsta i rasa Rolling Eyes

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 08.05.2008. 1:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

amerikancima se zovu ljudi koji su od**bali svoju matičnu državu i sve ono loše iz nje kako bi u novoj zemlji iskoristili sve što mogu

tako nešto


inače, ja amerikancima smatram domoroce, Indijance koje su poklali i sveli na nekoliko stotina.

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lavic
Offline
Ukupno postova: 835
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 08.05.2008. 9:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › ali ako su ti roditelji amerikanci i rodiš se u zimbabveu, ti si amerikanac. ili ako ti roditelji nisu amerikanci, ali ti se stara porodi u američkom avionu, na američkom brodu ili u američkoj ambasadi ili konzulatu bilo gdje izvan amerike - ti si amerikanac! rođeni! nema veze što ni ti ni nitko tvoj nema veze s amerikom.

zapravo, nije mi jasno koja je uopće tvoja poanta.


ja sam ovo s amerikancima dao samo za primjer, isto se moze uzeti za bilo koju drugu drzavu ili nacionalnost...

ovo sto ti pricas sad nema veze, ako se ti slucajno porodis bilo di u svijetu ti nes biti to di si se porodio, vec ono odakle dolazis. dakle ak ti je mama rumunjka, al ode na putovanje u japan i tamo se porodi pa normalno da si ti rumunj a ne japanac Rolling Eyes

a ti mos imat papire od kog god hoces, ko i eduardo ili pešalov... al oni hrvati nikad nece biti...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.05.2008. 9:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nacionalnost je izmisljotina 19. st, nastala kao orudje lakseg kontroliranja masa i ispunjenja ciljeva manipulativne vodece manjine.

Jacanjem konzumeristicko-materijalisticke zivotne paradigme, jaca ideja i utjecaj korporacijsko-konglomeracijskih "drzava", sto dovodi do slabljenja nacionalnih ideja.

Danas veci stvarni i bezgranicni utjecaj u svijetu imaju neke korporacije i manageri, nego mnoge drzave i drzavnici. Primjera je puno, a najocitiji su u (post)tranzicijskim drzavama koje su "beraci para" prepoznali kao svoj eldorado.

Nacije, kao dosadasnji nosioci na odredjenom teritoriju, suverenitet polako predaju u ruke korporativnim interesima.

DT, HYPO, Pliva, Agrokor, trgovacki lanci, ... su samo neki od primjera gdje veci utjecaj, vecu moc kontrole i mogucnosti postavljanja uvjeta imaju korporacije od lokalnih (nacionalnih) predstavnika/zastupnika.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.05.2008. 10:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lavic je napisao/la: ›
ovo sto ti pricas sad nema veze, ako se ti slucajno porodis bilo di u svijetu ti nes biti to di si se porodio, vec ono odakle dolazis. dakle ak ti je mama rumunjka, al ode na putovanje u japan i tamo se porodi pa normalno da si ti rumunj a ne japanac Rolling Eyes

prabaka ti je čehinja, preseli u rusiju i tamo se porodi. ok, baka ti je ruskinja. baka se preseli u rumunjsku i rodi ti mamu. ok, i mama ti je čehinja. mama se preseli u hrvatsku i rodi tebe. ok, i ti si čeh.

a šta su onda hrvati, još uvijek iranci ili odakle smo već došli?! ili afrikanci, s obzirom da je afrika "kolijevka čovječanstva"? da, imaš pravo, od sad se deklariram kao afrikanac.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.05.2008. 10:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lavic je napisao/la: ›
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › ali ako su ti roditelji amerikanci i rodiš se u zimbabveu, ti si amerikanac. ili ako ti roditelji nisu amerikanci, ali ti se stara porodi u američkom avionu, na američkom brodu ili u američkoj ambasadi ili konzulatu bilo gdje izvan amerike - ti si amerikanac! rođeni! nema veze što ni ti ni nitko tvoj nema veze s amerikom.

zapravo, nije mi jasno koja je uopće tvoja poanta.


ja sam ovo s amerikancima dao samo za primjer, isto se moze uzeti za bilo koju drugu drzavu ili nacionalnost...

ovo sto ti pricas sad nema veze, ako se ti slucajno porodis bilo di u svijetu ti nes biti to di si se porodio, vec ono odakle dolazis. dakle ak ti je mama rumunjka, al ode na putovanje u japan i tamo se porodi pa normalno da si ti rumunj a ne japanac Rolling Eyes

a ti mos imat papire od kog god hoces, ko i eduardo ili pešalov... al oni hrvati nikad nece biti...


Postoji narodnost i nacionalnost i to u jednom dijelu teorije nisu istoznačnice. Primjer Amerike dobar je za shvatiti - u Americi žive razne etničke skupine, međutim oni zajedno tvore naciju - američku naciju - društvenu tvorevinu definiranu prostorom i državom. Međutim, u definiranju nacije često se dodaje srodnost, odn. porijeklo, jezik, kultura... Zadovoljio bih se tumačenjem koje sam jednom pročitao i čini mi se najboljim - u Americi žive brojni narodi, različite kulture, jezika, porijekla, boje kože, ali oni svi zajedno čine američku naciju, ukoliko se smatraju njezinim dijelom, poštuju zajedničke vrijednosti i naravno državu.

Takva definicija uvjetuje zamjenu pojma nacionalnost sa pojmom narodnost, što teško može proći kod nas i u Europi. Ovdje dominira pojam nacionalnost i građanstvo. Prema tome, više nacija u Hrvatskoj tvori građanstvo.

Stvar je zapravo potpuno irelevantna. Recimo, netko će definirati naciju na način da je to etapa u razvoju naroda kada se formira unutar jedne države, što je krivo, s obzirom da postoje nacije bez države.

Ja bih rekao, primitivno je vezivati bilo kakve karakteristike za neku osobu ako ta ista osoba nije imala mogućnost na njih utjecati. Stoga je argument "ono si što ti je ćaća, ili mater" zadrt i pripada u srednji vijek, ili barem 20. stoljeće. Da ne kažem da takvo razmišljanje ne prolazi ni malo dublje propitivanje - jer što su ljudi koji ne znaju tko su im roditelj? Nule? Što se mene tiče, ono si, što sam za sebe misliš da jesi. S tim da bih naglasak stavio na jezik (iako nisam lud za Chomskim) - za nekog tkop ne govori hrvatski teško se može reći da je Hrvat, pa makar mu i mater i ćaća dolazili iz Imotskog. Također, za nekog tko je hrvatski naučio, i na taj način može sudjelovati u društvenim procesima, može se sasvim slobodno konstatirati da je Hrvatom postao - evo, npr., ako ćemo najprostije, fudbalski, Eduardo je puno više Hrvat od nekog Biloša iz Argentine.

Na kraju, sve ovo potpuno je nevažno. Dapače, ja bih zabranio izjašnjavanje po tom pitanju, evidencije, ankete i slično. Činjenica da je netk nekog etniciteta ni najmanje ne utječe na njegovu osobu - ili, pojednostavljeno, kako je netko naveo - draži mi je pošteni Srbin od Hrvata lopova.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kopile
Offline
Avatar

Ukupno postova: 655
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 08.05.2008. 12:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: ›
Činjenica da je netk nekog etniciteta ni najmanje ne utječe na njegovu osobu - ili, pojednostavljeno, kako je netko naveo - draži mi je pošteni Srbin od Hrvata lopova.
Ne utječe na njegovu osobu ali zato utječe na cijeli niz drugih stvari, kao što su mogučnost zaposlenja,integriranost u društvo tj. prihvačenost u društvu,mogućnost napredovanja u karijeri,pa čak i kod pronalaženja ljubavnog partnera,itd.

_________________
Kill'em all let god sort'em out
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.05.2008. 14:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lavic je napisao/la: ›
morgan je napisao/la (Pogledaj post): ›
lavic je napisao/la: ›
nacionalnu pripadnost nebiramo sami

ja ipak mislim da ju sami biramo jer govori se o "osjećaju pripadnosti nekoj naciji"...nismo životinje pa ako su nam roditelji pingvini da smo i qumi to...ipak je to čovjekov osobni izbor i nema mu nitko pravo nametati nešto drugo ovisno o njegovu porijeklu


nebih se slozio s tobom u ovoj tezi, ak si ti rođen u Hrvatskoj npr i odselis se npr u ameriku ti mos tamo 100 godina ziviti, imati njihovo drzavljanstvo i sve ali ti nisi izvorni pravi amerikanac

Cool

znači razlika između čistih i nečistih Hrvata je u tome gdje su rođeni? asl mislim da to ipak nije jedini argument jer ako pristanemo na to onda će se "čistiji" Hrvati vratit još koje koljenoi u prošlost pa ti opet osporit hrvatstvo ako su ti roditelji dođoši...
lavic je napisao/la: ›
a ti mos imat papire od kog god hoces, ko i eduardo ili pešalov... al oni hrvati nikad nece biti...

ajd sad reci zašto oni ne mogu biti Hrvati? Koje su to karakteristike koje netko mora udovoljit da bi ga se smatralo Hrvatom?koliko koljena unazad mu preci moraju živjeti ovdje?kroz koliko ratova mora proći da bi to postigao,da bi se dokazao?

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.05.2008. 14:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kopile je napisao/la: ›
W.M. Felt je napisao/la: ›
Činjenica da je netk nekog etniciteta ni najmanje ne utječe na njegovu osobu - ili, pojednostavljeno, kako je netko naveo - draži mi je pošteni Srbin od Hrvata lopova.
Ne utječe na njegovu osobu ali zato utječe na cijeli niz drugih stvari, kao što su mogučnost zaposlenja,integriranost u društvo tj. prihvačenost u društvu,mogućnost napredovanja u karijeri,pa čak i kod pronalaženja ljubavnog partnera,itd.


To što si naveo posljedica je generalizacije, primitivizma i predrasuda, a ne etničke pripadnosti. Nažalost je tako u Hrvatskoj, iako se rijetko se koja sredina može pohvaliti boljim, ali ne treba zato odustati od napretka.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.05.2008. 18:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pravo poznaje ius soli i ius sanguinis, znači prevedeno pravo mjesta i pravo krvi što su odrednice pri izboru narodnosti. tako da ste u biti u pravu i jedan i drugi. na pojedincu je hoće li se izjašnjavati hrvatom zato što su mu roditelji hrvati ili rusom zato što se rodio u rusiji i tamo prebiva

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
axe
Offline
Ukupno postova: 326
Spol: Muško Muško
Zabranjen pristup
Post Postano: 27.08.2008. 9:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pravi hrvat štiti hrvatske nacionalne interese.

e sad.pitanje je koji su to hrvatski nacionalni interesi.

danas u hrvatskoj imamo problem da su hrvatski nacionalni interesi pogrešno definirani i formulirala ih je politička elita.

ti nacionalni interesi su u suprotnosti sa idejama kojima smo bili vođeni 1991.godine u domovinskom ratu.

zbog toga danas postoje podjele u društvu.na jednoj strani su izvorni hrvatski nacionalni interesi,a na drugoj umjetni intersi koje je nametnuo hrvatski politički vrh.

jer...svima je jasno da se na vrijednostima na kojima je počivala jugoslavija ne može graditi hrvatska budučnost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.08.2008. 9:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

axe je napisao/la: ›
jer...svima je jasno da se na vrijednostima na kojima je počivala jugoslavija ne može graditi hrvatska budučnost.

ok, hajde samo ukratko u natuknicama navedi vrijednosti na kojima bi se trebala graditi hrvatska buduĆnost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: