Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Mirisi djetinjstva

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.12.2005. 18:34 
Naslov:  Mirisi djetinjstva
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iz nekog davnog vremena sa samim zalaskom sunca dopire miris duda i prašnjavih dječjih tragova za loptom po Donjem gradu. Nikako ne zaboravljam Dravu i staru kompu. Pamtim tamno sivi bajer na Jugu II u kojem sam prvi puta proplivao i pojeo prve žablje batkove. Pamtim miris kube i ujed bjelouške. Bikaru, Šećeranu i donjogradsku željezničku stanicu koji ispunjavaju moje dječaštvo kao maglovito prikazanje nečega što mi uvijek rado pristaje u srcu. Još uvijek upijam svaki let vrabaca i golubova na nebu iznad Divike i Frankike, ulica moga odrastanja. Bijelih gusaka i turske kaldrme po kojoj su me noge nosile čitavim djetinjstvom.

Danas, ponovno šetam donjogradskim Korzom, a u ustima mi odjekuje okus Amruševih sladoleda i grenadine u Lipovom hladu. Prekoputa Dome gledam park kojim sam godinama prolazio, putem između osnovne škole i igrališta u Šećerani. Đački dani stoje uz rame sa mnom kao i izazivanje prilika u kojima sam morao dokazivati kako sam frajer kojem nitko ništa ne može.

Iako su mnogi moji prijatelji odselili, danas su sa mnom u mom sjećanju. Navratili smo Donjiku, a oni koje je grad zauvijek zagrlio, njihovi glasovi odzvanjaju krošnjama uzbudljivog i opipljivog djetinjstva, osječkog djetinjstva. Toliko sličnog, a opet različitog od djetinjstva u susjedstvu.

Kako je djetinjstvo prolazilo, tako nas je Osijek primao u sebe kao svoju nevinost, iskreno i tiho. Najranija »kešanja« na tramvaju, pravljenje snješka od obilja snijega, trčanje po krovovima vagona, pokoja čvrka ili modrica od škljize, kestenje umotano u pakpapir ili paljenje karabita, sve su to Donjograđani i Retfalčani, Jugovci i Bikaraši prošli. Svi na svom mjestu u jednom gradu. U nas su kasnije ušli Plavi cvijet, Top u Tvrđi, korzo u Gornjem gradu i bašta u Centralu. U nama su zauvijek prvi koraci djetinjstva gradom kojem smo lege i koji je nama lega još iz djetinjstva. Naše grad, Osijek.

Tekst: Zal Kopp
Ilustracija: Jovan Gojković

Poželimo dobrodošlicu novom kolumnistu portala Osijek031.com - Zal Koppu, kao što je i on nama poželio ovim dirljivim tekstom.
Uredništvo


Zadnja promjena: Leon; 06.12.2005. 1:00; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ferdo
Post Postano: 05.12.2005. 12:49 
Naslov: Great ! komentar...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jako lijepo...

Download Poruke   Ocijeni poruku  
nevia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 123
Lokacija: legograd
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.12.2005. 16:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prekrasno!!! Dirnuta sam! Zaista Smile

_________________
Beautiful memories hold many treasured days and those days turn into yaers, years into centuries till the eternity
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.12.2005. 21:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dobro nam dosao i od srca cestitam na kolumni. Stvarno valja.

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
!
Post Postano: 06.12.2005. 0:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nije josip vec jovan gojkovic, a na slici je ulica jovana gojkovica i najstarija kuca u gradu..

Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.12.2005. 8:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nije Amruš nego Ambruš, al svaka čast svejedno...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
deltaos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 136
Lokacija: Os i samo Os..
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.12.2005. 9:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la: ›
nije Amruš nego Ambruš, al svaka čast svejedno...


.pa kad je bio dijete nije znao izgovoriti Ambruš nego Amruš..kak ne kužiš. Sad ..a Gojkovića su tada zvali " čika JO ", pa LEON nije znao da li je Josip ili nedajbože Jovan.. Cool Cool ..kad ono vid stvarno Jovan,hebiga... Wink

_________________
..i opet DeltaOs.. Rolling Eyes Rolling Eyes
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
deltaos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 136
Lokacija: Os i samo Os..
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.12.2005. 9:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

inače, Zal Kopp, samo naprijed.. Arrow Arrow Laughing Laughing

_________________
..i opet DeltaOs.. Rolling Eyes Rolling Eyes
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zal Kopp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 110
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.12.2005. 19:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hvala!
Ispricavam se zbog krivo napisanog imena gospodina Jovana Gojkovića u potpisu slike.
Sto se tice g. Ambrusa, stvarno sam naucio izgovarati Amrus, ali to i nije vazno. Njegov sladoled od vanilije mi jos uvijek bridi nepce.

Zal Kopp

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.12.2005. 11:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a zimski sladoled...uf!!!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.12.2005. 15:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za lik i djelo Zal Koppa sam čula dok je još objavljivao svoje poetske radove na jednoj stranici underground pisaca. I sad znam da je osobito aktivan u književnom radu i kulturnom životu grada Osijeka, pa pozdravljam njegov trud i napor da se aktivira i na ovaj način.

Nostalgija je jedan od najuniverzalnijih osjećaja cjelokupnog ljudskog roda... Ako ništa drugo, pomaže graditi ljudskost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.12.2005. 17:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Trud i napor ulozilo je urednistvo da pridobije Zal Kopp-a za Osijek031.com Smile
Cast nam je surađivati. Smile

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Đuba - V Rajon
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.02.2008. 19:55 
Naslov: Great ! Re: Mirisi djetinjstva
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ej lega ovo ti je stvarno ćola što pišeš tako ljepo o Osijeku i njegovim kvartovima.
Jedino nemoj toliko hvaliti Ambruša i njegov sladoled, i nije bio baš tako dobar kao niti onaj na JUGU II kod Čuflike ili u slasti u Srijemskoj ulici koja se zvala 25. Maj.
Ja sam s Juga II i ne mogu reči da mi je prije bio lijep, sada je puno ljepši i čišći kao i bajer kojega spominješ. Bio je ne samo siv nego i prljav i puno je života ostalo u njemu., Jedino mi je žao školskog parka osnovne škole "Grigor Vitez" na V rajonu koji je sada dio Juga II. To je bio jedan od najljepših školskih parkova. Kada si se spomenio Donjega grada sijeti se i stare ljevaonice i jedne male uske ulice koja se nalazila iza nje. Ako se siječaš bila je popločena kaldrmom, izlazila je na mijestu današnjega caffe bara "Dalas"
Samo tako nastavi. Evo i jednoga Donjogradkog slenga a glasio je ovako, "Ikili brca hanzlike fanzlike, lega butra je živi mramor! Pozdrav od Đuke sa Juga II! Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlajaOS
Offline
Ukupno postova: 4
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.09.2008. 18:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svaka čast... to igralište u šećerani...misliš na PLAVI9??? tu sam i ja proveo najljepše dane svoje mladosti

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.10.2011. 17:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

aaaaaaaaah....
nezaboravni su mi plesnjaci u Radnjaku i OLT-ovom domu na VBK Smile

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: