Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Iskustva iz inozemstva!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
morales
Offline
Avatar

Ukupno postova: 14
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2005. 11:27 
Naslov:  Iskustva iz inozemstva!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vidim da ima dosta registriranih članova iz Europe ali i šire...pa recite nam vaša iskustva, i ne samo vi, nego svi...koje su zemlje najbolje za živjeti i raditi? gdje ste imali pozitivna iskustva? gdje nikako ne preporučate da se ide?...iskustva s vizama???

...zapravo i sam sam obišao skoro cijelu Europu, ali kao turist....ovdje me zanima jedan drugi aspekt....dakle odlazak na školovanje ili posao koji podrazumjeva nešto duži boravak u nekoj zemlji...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2005. 12:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

imam još bolju ideju, ajd vi dragi ljudi koji živite u civiliziranim, pristojnim i bogatim zemljama napravite dobro djelo. UDOMITE ME, sve ostalo rješavam sam. inače, moje su kvalitete - mlad, zgodan, pametan (da ne bih morao biti vrijedan), mala kilometraža, očuvan i njegovan, prvi vlasnik...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2005. 14:17 
Naslov:  Re: Iskustva iz inozemstva!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da bi Allende mogao o ovoj temi napisati disertaciju...

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2005. 15:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da znas. 15 godina u 5 zemalja...Najkraci odgovor Moralesu (ako pocnem pisati, zavrsit cu negdje u utorak slijedeceg tjedna) bi bio da sve zavisi kako kvalitetno zelis zivjeti, koliko ti je bitna lova na ustrb neceg drugog i do koje mjere si spreman prihvatati kompromise i mijenjati navike. Skolovanje je druga prica, skole na zapadu su smijesne (ako izuzmes specijalizirane post-diplomske studije). U svakom slucaju, suprotno uvrijezenom misljenju kod nas, na zapad je lakse doci nego sa njega otici...

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nebo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2005. 16:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam u nl. brzo se zivi. planer je zakon, bez njega se ne ide nigdje (ni kod susjeda na kavu). radim u srednjoj skoli i o obrazovanju imam vrlo visoko misljenje, barem ovdje. ovdje svi puno rade i zivi se ok. ne znam sta bih jos rekla. ako te sto zanima, rado cu ti odgovoriti... Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morales
Offline
Avatar

Ukupno postova: 14
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2005. 18:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hvala svima, jasno da je ovo pitanje zahtjeva malo širi odgovor...ali nikud nam se ne žuri....kad se sjetite javite....pitam jer sam mogao sada živjeti i raditi u Engleskoj već neko vrijeme ali sam odbio....pa da vidim jesam li se zajebao..... Laughing

...P.S. koji mentalitet najviše pogoduje nama...znam recimo za Engleze, imaju stila za humor koji je sličan našem, a i vole popiti podosta....ali ipak ima dosta i razlike....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2005. 18:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ima vise razlika nego sto se misli. Iskreno, mislim da si dobro uradio sto nisi otisao u Englesku, odnosno, ja ne bih da sam na tvom mjestu. Po mom misljenju, mentalitet koji je najblizi nama su Grcka i Italija (u Evropi). Veliku ulogu igra cime se mislis baviti negdje prijeko, jer, opet mozda subjektivna ocjena, ali ako je izbor raditi normalan, regularan posao doma i prijeko, ja bih ostao doma, iako su cifre razlicite na pocetku, ali kad se malo udubis u njih, vidis stvari koje radije ne bi gledao. Sa druge strane, ako ti struka dozvoljava da sljakas nesto sto nije bas tako svakodnevan posao ni kod kuce ni prijeko, onda je to druga prica, onda je moj savjet traziti varijantu negdje prijeko, tada mozes imati neku malo drugaciju perspektivu na svijet oko sebe.

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2005. 20:58 
Naslov:  Re: Iskustva iz inozemstva!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A da kažeš nešto i o jeziku? S obzirom da talijanski i grčki baš i nisu zastupljeni kod nas u školama.

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2005. 21:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tu nema frke. Mislim da je malo evropskih jezika u Evropi koji su kompleksniji i bogatiji od naseg, sto nam daje prednost kod ucenja stranih. Ja sam i grcki i talijanski naucio bez profesora i skole stranih jezika, vec radeci sa lokalcima, izbjegavajuci druzenje sa ex-jugosima i svadjajuci se sa luckim radnicima, slusajuci ih i povezivajuci konce. Nije drama, mada mi je grcki bilo daleko teze nauciti. Talijanski ima malo zajebanu gramatiku (u odnosu na grcki, ne u odnosu na nas), ali je zato slicno kao kod nas: pises skoro kao sto govoris - citas skoro kako je napisano, nema puno filozofije. U grckom je obrnuto, gramatika vrlo jednostavna, skoro da i ne postoji, ali zato prilicno zajebano pismo, izgovori, jednacenja i stapanja slova pri izgovoru (ako je "n" ispred "t", ali ne na kraju rijeci, onda se oba zajedno izgovaraju kao "d" i tome slicno), ali brzo udje u krv i onda nema frke. Na svu srecu, nema previse takvih pravila, ali je pismo stvarno gadno. Jos jedna velika razlika je sto je grcki jedan i jedini u cijeloj Grckoj. U Italiji svaka pokrajina ima svoj dijalekt, sto zna biti gadno. Na sjeveru, ljudi govore i talijanski i dijalekt (a i dijalekti su slicni talijanskom), pa nije problem, ali odes na Siciliju ili u Pugliu, Napoli.....jadna ti majka ako nemas lokalca da ti prevodi!

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.04.2005. 16:04 
Naslov:  Re: Iskustva iz inozemstva!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ili nekog za body talk... ;-))

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Baba Jo
Post Postano: 18.04.2005. 19:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

3 godine sam u Kanadi. I dobro mi je. Tu se puno radi. Nasi koji nisu bili vani i osjetili kako i koliko se radi ne mogu razumjeti da niti u jednoj stranoj zemlji ne padaju sa grana novci. Jednom kada sam zvala jednu rodaku pitala me jesam li bogata? Mislim da bi se trebala definirati rjec "Bogato" samo zato sto zivim u kanadi. Za nekoga jesam ali i za nekoga nisam. I to je kod svih tako. Imam stan, auto , suprug dobar posao i ja idem u college i radim pola radnog vremena i imamo dobre prijatelje. Zadovoljna sam sa zivotom u kanadi. Iako ima i tu stvari na koje se mogu tuziti da nisu dobre i mogle bi biti bolje i drugacije , ali gledam na ono sto imam a ne na ono sto nemam. Bilo gdje da si i ako gledas na ono sto nemas nikada neces biti zadovoljan .

Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.04.2005. 0:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne mislim sada ulaziti u rasprave, ali ni ovdje para ne pada s neba. Da bi ovdje imao to sto imas, moras dici nekoliko kredita i moras imati srece da imas dobro placen posao.

Rodjaka ti je buduca sponzorusha, vidi se... ;-)

Btw. treba nauciti uzivati u nematerijalnim stvarima, i onda ce ti svagdje biti lijepo i bit ces sretan. A to je jebeno dug i tezak put. Ali stari arapski gonici karavana imaju poslovicu: "I najdulji put to javne kuce krece prvim korakom." ;-)

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 49
Lokacija: Retfala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.04.2005. 19:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja se slazem sa Baba Jo Smile ...ja sam od '94 u kanadi (ontario), al od '98 stalno putujem jer nemogu bit na istom mjestu dugo. tako da sam 2-3 puta godisnje u hr i dalje...Svega 6 mjeseci provodim u kanadi zadnje 3 godine-a prije sam puno vise. Moji svi frendovi i obitelj u OS smatraju da su svi ovdje "bogati" jer zivim ovdje i mogu putovati svuda. Ali to uopce nije istina. Naspram kolko ljudi "rade" u hrvatskoj, ovdje se puno punooo vise radi-i teze. Isla sam u skolu i u HR i ovdje. Svi stalno govore kako je skola u Americi i Kanadi pljuga, ali to je samo osnovna i dio srednje. Na fakultetima je u Kanadi cak puno teze nego recimo u Osijeku (osim fer za koji cujem da je puno bolje organiziran u RH). Maltene svi prijatelji su mi na ekonomskom u OS i vidim sta oni uce i kakvi su im profesori i kakav je to jadan sistem da mozes ic polagat ispit bezbroj puta. Ja sam zavrsila ekonomski u kanadi i ovdje ako padnes bilo koja 3 ispita (ovisi od faksa do faksa) u roku te 4 godine izbacuju te s faksa-a na nekima ides na "probation" ili dobijes "suspension" od studiranja na 2-4 polugodista. Fakultet je jako skup. Jedno polugodiste (od 8 - 4godine) te moze izac od $2500-4000 CND (bez knjiga..knjige su oko 400-600$ za polugodiste). Tako da je jedno polugodiste od 12 000 do 20 000kn Sad Vecina studenta radi uz faks, kao sto sam i ja part-time (30tak sati tijedno).

Viza...hmm. Prije nego sto sam se udala, muz me je htjeo posjetit par puta ovdje i nije mogo dobit vizu jer je musko, izvanredan student i mlad. U Kanadskoj Ambasadi u BG su cak rekli da 80% takvih muskaraca ostane ilegalno u kanadi i zato ih neprimaju vise. Za muskarce je pogotovo tesko dobit vizu bez obzira kolko love imo. Ako si mlad, nezaposlen, i neposjedujes nekretnine i sl u Hrvatskoj, tesko da ces dobit turisticku vizu. Za vjencane, mladje, je vec lakse dobit stalnu vizu. Neki kazu da je za kanadu lakse nego za ameriku dobit vizu, ali bas i nisam sigurna u to. Znam da je lakse dobit za Australiju nego te dvije zemlje.

Lako je za naci posao-i da nepricas engleski.Zivot je skup za vas recimo kad bi dosli ovdje, jer je sve proporcionalno - kolko zaradjujes tolko i trosis. Ovdje se puno vise zaradjuje nego u HR pa smo mi "bogatiji" kad odemo u hrvatsku jer nam je sve jeftinije tamo. A vama bi ovdje sve bilo preskupo onda...Sto se tice hrane, cijene su iste, ali nas ovdje ubija porez (15% na svu robu) pa je neka tehnika jeftinija u europi.
Jako je dobra zemlja za zivjet, ali zima je najgora i traje po 8 mjeseci - prije 10tak dana je pado snijeg!! Ljudi su jako dobri i ispravni i cak i nisu glupi ko Amerikanci (dosta je velika razlika izmedju njih). No ovdje je bolji zivot za starije ljude koji zele obiteljski zivot--ovo nije za mlade koje zele setat po prmenadi, rolat se, i vjecito visit vani. Zasto? Nemos nikud bez auta i rijetko di da imas plocnike (cak i u gradovima kao Toronto). Sve je tak ogromno da nemos pjehe do malla (shopping centar) kao sto bi mogo do supera ili name ili mercatora. Najbolji grad u kanadi mi je montreal i jedini me podsjeca na europu.

Sto se tice Amerike, najvise mi se svidjela Florida - Miami i Ft. Lauderdale. Stalno je vruce, mos se setat di god hoces - ali tek kad se provozas i parkiras blizu plaze. South Beach, Miami, ima najbolja mjesta za izlaske i nekoliko km lokala,restorana,diskaca i klubova sa vanjskim bazenima i kojekakvim glupostima. Isto nije tesko naci posao, kao nigdje u americi i kanadi, no u americi je jako skupo zdravstevno osiguranje dok je nama u kanadi besplatno Smile

A za Europu, njemacka i engleska su (po mom) zemlje di ces se najlakse zaposlit. Ali najljepsa mjesta i di je mentalitet slican Hrvatskoj su Italija, Malta i Portugal.

_________________
Life is a sexually transmitted disease.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Baba Jo
Post Postano: 19.04.2005. 21:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kris , slazem se sa tobom. Samo sam htjela dodati to sto si pisala u vezi vize . kada sam upoznala mojeg muza ( on je roden u kanadi ali je nas covjek) nakon nekog vremena trazila sam turisticku vizu. nisu mi dali. Probali smo zarucnicku vizu ali ni to nisu dali. Trebali smo se vjencati u opcini kako bi poceli praviti papire koji su trajali 1 godinu da se naprave . U tom procesu smo morali ambasadi u becu dokazati da smo se ozenili iz ljubavi. Pa smo im e mail pisma slali sto smo imali , slike kada je bio u hrvatskoj , cak i pecate od putovnice jer smo isli u italiju .
vjerojatno zbog toga nisam morala ici na interw ... ali je pravo mucenje bilo.
i sada kao landed immigrant ne mogu ici u ameriku bez vize. I to je procedura svoje price, ali srecom vec sam tu tri godine i mogu uzeti drzavljanstvo.

Sto se tice zivota ovdje iz mojeg iskustva. Ustajem se ujutro u pola 6 da bi u 8 h bila u college. dolazim kuci sa suprugom u pola 7 i onda kuham veceru. One dane kada radim poslje skole nema me kuci do 8 h navece ili pola 11 h.
Vikendom gotovo svaku Nedelju radim.

Sto se tice skole ovdje jako volim , jer iskustva koja imam sa profesorima su odlicna. Oni su fer i doista se trude da ti pomognu. Nikada neces cuti ovdje od profesora neko ponizavajuce ironicno ismijavajuce ponasanje prema tebi. I oni ce dati sve od sebe da ti pomognu da prodes testove.
Samo engleski jezik se duplo vise uci i u vise detalja nego hrvatski jezik u skolama kod nas.
Ljude koje sam srela i sa kojima se druzim su puno vise emotivno zreliji nego mnogi koje poznajem iz hrvatske.
Puno su kulturniji i manje su zavidni. Ne kazem da nema toga ali u tri godine sto sam ovdje nisam niti jednu osobu srela koja bi bila ironicna cinicna bezobzirna prema drugima i ogovarala druge iza leda.
Tu svako gleda svoj biznis i ne zabada nos u tude stvari.
Kultura je ovdje u kanadi da je nekulturno pitati cak i najboljeg prijatelja koliko zaraduje na godinu. Osim ako ti prijatelj sam kaze to ostaje sa tobom zauvijek ne pricas nikome.

eto toliko od mene sa mojeg point of view
BABA JO

Download Poruke   Ocijeni poruku  
kris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 49
Lokacija: Retfala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.04.2005. 21:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eh to u vezi vize je problem da. Ja sam se isto vjencala u opcini i to nedavno pa smo tek prije par mjeseca predali papire da ga sponzoriram kako "member of the family class". Vise ne postoji zarucnicka viza. I mi smo isto morali sve to dokazati kao i vi, pa smo poslali sve slike kad smo bili skupa i od svih izleta di smo bili. Isto tako sam ja morala prilozit sve karte i itinerary kad sam putovala u hrvatsku i dat im dokaz da smo zivjeli zajedno cijelo vrijeme dok sam tamo bila. uz to sam morala prilozit originalno izlistanje telefonskog racuna da vide kolko sam ga cesto zvala. Mi se stalno dopisujemo, nekih 100 sms-ova znamo u danu razmjenit i uz to svaki dan chatamo. U pocetku smo si pisali emailove ali to nisam prilozila jer se nadam da ce ovo bit dovoljno.

Na kojem si collegu? Ma super su ispravni profesori, svi ce ti uvijek pomoc. Nema tu nikakve diskriminacije. Ja nisam morala ucit engleski jer sam ko djete dosla u osnovnu skolu i u roku par mjeseci naucila uz TV. Ali engleski sto sam imala u srednjoj je puno drugaciji nego sto bi vi imali u Hrvatski u Hrvatskoj, puno vise za ucit i detaljnjiji. Sve sto si napisala je istina, tako da necu nista ponavljati od toga. A drugi obavezni jezik sto se mora ucit u osnovnoj i srednjoj je francuski, sto je isto prvi jezik u Quebecu.

_________________
Life is a sexually transmitted disease.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: