Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Rad nedjeljom i blagdanom

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Podržavate li rad (uz plaćanje, naravno) nedjeljom ili ne?

Da
88%
 88%  [ 16 ]
Ne
11%
 11%  [ 2 ]
Ukupno glasova : 18


Autor Poruka
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.11.2005. 13:10 
Naslov: Important Rad nedjeljom i blagdanom
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da mu se ne dogodi kao i prethodniku Račanu, čija je Vlada pod pritiskom Katoličke crkve trgovinama Zakonom zabranila rad nedjeljom, a Ustavni sud zakonsku odredbu poništio, Sanader se proteklih tjedana, u novoj rundi razgovora sa socijalnim partnerima, trudio, izbjeći zamke koje bi se opet mogle pojaviti: "Iskoristili smo ovo vrijeme da bismo sa sindikatima, poslodavcima i ustavno-pravnim stručnjacima razmotrili na koji način pronaći rješenja koja sutra ne bi netko ponovno srušio na Ustavnom sudu. Zato ćemo, vjerojatno već ovaj tjedan, završiti političke konzultacije sa sindikatima, među kojima ne postoji jednoglasno stajalište oko tog zakona."

Obrazloženje Ustavnog suda iz travnja prošle godine glasilo je da je zakonska odredba protivna jednakopravnosti na tržištu i pred zakonom te vladavini prava općenito. I to zbog izuzetaka poput onog da jedna trgovina s prehrambenim namirnicama, veličine do 200 kvadrata, na 5 tisuća stanovnika - ipak treba raditi.

Pitam se kud ovo vodi? Trebaju li trgovci raditi nedjeljom ili ne?

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.11.2005. 14:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako se ne varam, pitanje rada nedjeljom je davnih dana regulirano Zakon o radu. Ono sto mi se cini je da u ovoj drzavi (samo nominalno sekulariziranoj), kler pokusava ucjenama i mracnim dogovorima izmusti maksimum za sebe.

Nije im bilo dovoljno sto su stoljecima pljackali i otimali od naroda, pa kad se to narodu vratilo, cvilili su i kumili da im se vrati nazad. Na kraju im se popustilo i obecalo ponovno oteti narodu i dati Crkvi ono sto je jednom vec otela ognjem i macem.

Danas jeftinim kokosharskim ucjenama Crkva pokusava reducirati utjecaj konzumerizma na smanjenje broja pastve (izvora financiranja vlastitog lagodnog zivota).

Boli njih tuki za radnicka prava, da je njima stalo do radnika, ne i ponovno trazili ono sto su jednom vec oteli, ne bi trazili "leba ponad pogace" od drzave (placanje doprinosa, placa i sl.), nego bi bili zadovoljni s onim sto imaju, jer ako su s tim mogli biti zaovoljni u tzv. "mracno doba komunizma", onda itekako mogu biti zadovoljni danas kada gomila zombija ispranih mozgova donira tom uigranom stroju obmane.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ixia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 333
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2005. 22:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma crkva najvise gura sve to, ne obazirujuci se na to da vecina ljudi u hrvatskoj nisu aktivni vjernici i da SVI vole ici u shopping...

ja sam za rad nedjeljom ali po posebno placenoj satnici. ako netko zeli raditi nedjeljom za nest vise novaca - slobodno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.11.2005. 22:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ixia je napisao/la: ›
ja sam za rad nedjeljom ali po posebno placenoj satnici. ako netko zeli raditi nedjeljom za nest vise novaca - slobodno.

Hmm, Mungos je ovdje najvise u pravu... vodi se ljubav haljinasima za prava sljakera; oni hoce profurati ideologiju i na ona mjesta gdje to jos nisu.
A neplacanje trgovaca za rad nedjeljom nema veze s politikom ili ideologijom, vec je to stvar inspekcija, revizija i Financijskih policija. Na platnom listicu se mora tocno obracunati redovna satnica i jasno izdvojiti prekovremeni rad po posebnoj tarifi koja je regulirana zakonom. Nikakva mudrolija.

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
iawgoM
Offline
Avatar

Ukupno postova: 222
Lokacija: The Restaurant at the End of the Universe
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.11.2005. 1:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la (Pogledaj post): ›
A neplacanje trgovaca za rad nedjeljom nema veze s politikom ili ideologijom, vec je to stvar inspekcija, revizija i Financijskih policija. Na platnom listicu se mora tocno obracunati redovna satnica i jasno izdvojiti prekovremeni rad po posebnoj tarifi koja je regulirana zakonom. Nikakva mudrolija.


a ti mislis da se tu radi samo o trgovcima? ima jos jako jako puno ljudi koji rade..eto moj slucaj: subotom, nedjeljom, za Badnjak, dio Bozica cak, Uskrs, nocu danju, za pomracine Sunca i Mjeseca pa cak i za vrijeme Apokalipse kontam da b "morao" radit...ali eto..nemam sindikat ko trgovci..pa sutim dok imam gdje dobivat placu...btw. u ugovoru mi tocno stoji: za rad nedjeljom-satnica se placa neznamtija...15% vise, za rad nocu 20%, praznikom 50%...bla bla bla..i zamisli bez obzira koliko ja radio nocnih, vikenda, praznika..uvijek mi u lipu ista placa bude..heh...lako nastimat papire...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.11.2005. 5:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la: ›
Na platnom listicu se mora tocno obracunati redovna satnica i jasno izdvojiti prekovremeni rad po posebnoj tarifi koja je regulirana zakonom. Nikakva mudrolija.


u perfektnom svijetu to bi moglo biti tako, ali u ovom nasem stvarnost je malo drugacija, vecina suti i radi jel zna se da ako neces ti radit nedeljom i praznicima ima ih pedeset drugih koji hoce

misljenje kao potrosac: ko nemoze kupit sto mu je potrebno u sest dana, sedmi mu nece puno pomoc... radnik: svakom treba bar jedan dan nedeljno da pusti mozak na pasu... trgovac: svakom treba bar jedan dan nedeljno da pusti mozak na pasu

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nevia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 123
Lokacija: legograd
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.11.2005. 8:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eh, danas je nedjelja i ja radim! osijek031.com smile I ne pada mi napamet buniti se jer mi posao treba, a u suprotnom......šut karta. Koliko sam ja primjetila najmanje su se u cijeloj toj priči pobunili radnici točnije trgovci. Uostalom tko neće raditi ne mora, ima mnogo drugih kojima posao treba.
A što se crkve tiče i to se stigne, naravno tko hoće....koliko ja znam u svakoj crkvi, svake nedjelje barem tri puta dnevno se drži misa.
Pitanje plaćanja prekovremenog i rada nedjeljom i blagdanom je sasvim druga priča. Tko radi neka mu se i plati!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ixia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 333
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.11.2005. 13:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ak crkva moze raditi nedjeljom, zake ne mogu i trgovine?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nevia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 123
Lokacija: legograd
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.11.2005. 13:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ixia je napisao/la: ›
ak crkva moze raditi nedjeljom, zake ne mogu i trgovine?


Zanimljivo

_________________
Beautiful memories hold many treasured days and those days turn into yaers, years into centuries till the eternity
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nevia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 123
Lokacija: legograd
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.11.2005. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Još jedna domaća poslovica: " Tko radi ne boji se gladi" osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.11.2005. 14:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

iawgoM je napisao/la: ›
a ti mislis da se tu radi samo o trgovcima? ima jos jako jako puno ljudi koji rade..eto moj slucaj: subotom, nedjeljom, za Badnjak, dio Bozica cak, Uskrs, nocu danju, za pomracine Sunca i Mjeseca pa cak i za vrijeme Apokalipse kontam da b "morao" radit...ali eto..nemam sindikat ko trgovci..pa sutim dok imam gdje dobivat placu...btw. u ugovoru mi tocno stoji: za rad nedjeljom-satnica se placa neznamtija...15% vise, za rad nocu 20%, praznikom 50%...bla bla bla..i zamisli bez obzira koliko ja radio nocnih, vikenda, praznika..uvijek mi u lipu ista placa bude..heh...lako nastimat papire...

Ne mislim, dakako.... i znam da kurvinih sinova koji izrabljuju sljakere ima na tone na ovom nasem brdovitom Balkanu. Fora je sto onu ekipu s Markovog trga sveobuhvatno bole pimpeci i pice za ovaj problem. A rjesenje problema je vrlo lako i nadohvat ruke. Sljaker prijavi poslodavca za izrabljivanje, a ako inspekcija to i dokaze, poslodavac isplacuje sljakeru tromjesecni prosjek place + u doprinose svu razliku koju mu je dao na ruke.
Sta mislis, za koliko bi nestao masovni rad na crno u HR? Za tri mjeseca? Cetiri?

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.11.2005. 14:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: ›
zlusch je napisao/la: ›
Na platnom listicu se mora tocno obracunati redovna satnica i jasno izdvojiti prekovremeni rad po posebnoj tarifi koja je regulirana zakonom. Nikakva mudrolija.

u perfektnom svijetu to bi moglo biti tako, ali u ovom nasem stvarnost je malo drugacija, vecina suti i radi jel zna se da ako neces ti radit nedeljom i praznicima ima ih pedeset drugih koji hoce

To je zato sto kod nas na trzistu rada potraznja debelo nadmasuje ponudu. I hrpa sljakera napada jedno radno mjesto. Sindikalni vodje i dalje laju na Mjesec, poslodavci sibaju robove po ledjima, a robovi se zadovoljavaju mrvicama i ustajalom vodom.
Zakon fiktivno stiti radnika, ali ga ostavlja na cjedilu kad zavrsi na ulici s otiskom dzona na dupetu. Cak ga i dzukci lutalice ne zele popisati...

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.11.2005. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nevia je napisao/la: ›
Eh, danas je nedjelja i ja radim! osijek031.com smile I ne pada mi napamet buniti se jer mi posao treba, a u suprotnom......šut karta. Koliko sam ja primjetila najmanje su se u cijeloj toj priči pobunili radnici točnije trgovci. Uostalom tko neće raditi ne mora, ima mnogo drugih kojima posao treba.
A što se crkve tiče i to se stigne, naravno tko hoće....koliko ja znam u svakoj crkvi, svake nedjelje barem tri puta dnevno se drži misa.
Pitanje plaćanja prekovremenog i rada nedjeljom i blagdanom je sasvim druga priča. Tko radi neka mu se i plati!!!

Nevia, po Zakonu o radu svaki radnik ima pravo na jedan dan odmora u tjednu i nema te sile koja bi te mogla potjerati na posao 7. dan u tjednu. Inace, reci mi... da li radis kao trgovkinja ili nesto drugo? Imam pri ruci Zakon i na dispoziciji osobu koja se bavi radom, pa....

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.11.2005. 16:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la: ›
A rjesenje problema je vrlo lako i nadohvat ruke. Sljaker prijavi poslodavca za izrabljivanje, a ako inspekcija to i dokaze, poslodavac isplacuje sljakeru tromjesecni prosjek place + u doprinose svu razliku koju mu je dao na ruke.
Sta mislis, za koliko bi nestao masovni rad na crno u HR? Za tri mjeseca? Cetiri?

ako sljakeru netreba posao ili ga nije briga, nema problema... ali ako je to tako jednostavno zasto onda vec taj rad na crno nije nestao?

zlusch je napisao/la: ›
To je zato sto kod nas na trzistu rada potraznja debelo nadmasuje ponudu. I hrpa sljakera napada jedno radno mjesto. Sindikalni vodje i dalje laju na Mjesec, poslodavci sibaju robove po ledjima, a robovi se zadovoljavaju mrvicama i ustajalom vodom.
Zakon fiktivno stiti radnika, ali ga ostavlja na cjedilu kad zavrsi na ulici s otiskom dzona na dupetu. Cak ga i dzukci lutalice ne zele popisati...

to nije samo kod vas tako, vecina zemalja se danas prebacuju na americki model gdje svako radi za mimimalnu platu...
najgore ti je kad vidis amerikance kad govore da oni zive "american dream" a 85% ih je sirotinja

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
deltaos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 136
Lokacija: Os i samo Os..
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.11.2005. 10:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nevia je napisao/la: ›
Još jedna domaća poslovica: " Tko radi ne boji se gladi" osijek031.com smile osijek031.com smile


..e to je važilo uz onu:"PROLETERI svih zemalja ujedinite se.." sad više to ne pali..mislim na obje poslovice..iliti poruke Cool Cool Exclamation

_________________
..i opet DeltaOs.. Rolling Eyes Rolling Eyes
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: