Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



10 Kreditnih zapovijedi

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
neja
Offline
Avatar

Ukupno postova: 619
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.07.2007. 9:03 
Naslov: Beark ! 10 Kreditnih zapovijedi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

10 kreditnih zapovijedi
Pošto su svi manje, više u kreditima..eto par pravila

Krediti su pošast suvremenog društva, a nedavno istraživanje pokazalo je kako svaki Hrvat ima minimalno dvije kreditne kartice, čime se nalazimo u samom europskom vrhu. Hajde, neka smo barem na neki način blizu Europi. Wink

Zapovijed I: Laughing

Otplaćuj dug na kartici svaki mjesec - Pripazite na minuse i nedozvoljene 'crvene' zone. Ukoliko ne platite jedan ili dva mjeseca, mogli biste se uvući u začarani krug iz kojeg nema lakog povratka.

Zapovijed II: Razz

Prihvati samo sigurnu kreditnu karticu uz koju kupnjom možeš skupiti nagradne bodove - Kreditne kartice su vrlo korisne, pogotovo ukoliko kupnjom ostvarujete pravo na nagradne bodove. Iskoristite ih - za kupnju božićnih poklona ili otplatu duga koji ste napravili protekli mjesec.

Zapovijed III: Crying or Very sad

Uvijek redovito provjeravaj izvještaj računa - Ne, maksima ako ga ne vidim, ne postoji - nije točna

Zapovijed IV: Idea

Plati sve račune na vrijeme - Struja, internet, telefon - možda da napravite trajni nalog sa Zagreb Holdingom?

Zapovijed V: Twisted Evil

Pripazi na krađu kartice ili PIN broja - Moramo li ponavljati da nikada, ali baš nikada PIN broj ne ostavljate zajedno uz zlatni komad plastike ma koliko sklerotični bili.

Zapovijed VI: Embarassed

Na vrijeme plati sve račune s odgodom plaćanja - Nemojte da nakon godine dana odgode pomislite kako su u banci 'zaboravili' na vaš kredit. Nisu!

Zapovijed VII: Shocked

Ne kupuj u trgovinama koje na potrošački kredit naplaćuju kamate - Kamate su dopuštene samo kod velikih iznosa. Na male iznose, one postaju zaista bezobrazno visoke.

Zapovijed VIII: Sad

Ne idi u minus 'do limita' - Minus je dopušten samo u ekstremnim slučajevima. Limit nije ni tada.

Zapovijed IX: Surprised

Ne otkazuj kreditne kartice - Vrijeme posjedovanja kreditne kartice moglo bi ponekad biti krucijalno za vašu kreditnu sposobnost, ne morate ih upotrebljavati, ali ih nemojte niti otkazati.

Zapovijed X: Mad

Ne opterećuj se pretjerano ukoliko si konstantno u minusu - Minus je normalan, samo ne pretjerujte. Život je prekratak da si s vremena na vrijeme ne priuštite kakvu sitnicu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.07.2007. 9:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo kao da je pisao PR potrcko u nekoj od financijskih ustanova.

Konkretno...

Zapovijed 1. - zivjeti svaki mjesec u dugu po kreditnoj kartici stvara korist jedino banci izadavatelju kreditne kartice i karticarskoj kuci. Opcenito, kupovina artikala siroke potrosnje na kreditnu karticu se moze smatrati temeljnim testom necije financijske inteligencije. Onaj tko svaki mjesec sve kupuje na kreditnu karticu i onda iducom placom pokriva kompletni dug je financijski neinteligentna osoba. Ovo je nulti financijski aksiom o kreditnim karticama.

2. Ocito da banka u kojoj radi PR potrcko koji je pisao ovaj tekstic ima nekakav loyalty program. Bodovi i nagrade na padaju s neba. Tko god ih nudi (financijske institucije, trgovine, ...) ne radi to zato sto ima viska novaca ili zato sto ste mu dragi, vec da bi se u moru jednakih po necemu razlikovao. Jasno vam je da nagrade osiguravaju vasim parama - zato se sve nagrade i dobivaju na potrosju, a ne slucajnim odabirom ili nekom drugom metodom gdje im vi vasu nagradu vec niste uplatili.

3. PR potrcko nam sugerira da redovito pratimo svoj racun, ne zato da budemo pametniji i stedljiviji, vec zato da ne udjemo u nedozvoljeni minus i ne stvorimo glavobolje financijskoj instituciji za koju PR potrcko radi.

4. PR potrcko nam sugerira da potrazimo banku koja sa "Zagrebackim Holdingom" ima minimalnu proviziju. Naime, financijska institucija u kojoj PR potrcko radi je imala politicke i ine veze i dobila je ekskluzivno pravo na minimalne provizije. (ovo je moja pretpostavka)

5. Pazite na PIN, jer rizik za organizirano ukradene pare na bankomatu preuzima karticarska kuca ili financijska institucija za koju PR potrcko radi. Ako je u pitanju prvi slucaj, onda bi financijska institucija u kojoj PR potrcko radi mogla dobiti nesto nepovoljnije uvjete (od karticarske kuce) za izdavanje kartica. Dakle, pazite na PIN ne zato da vam netko ne mazne pare, vec da PR potrckova firmica ne bi imala problema.

6. Placaj svoje kredite na vrijeme, kako financijska institucija u kojoj radi PR potrcko ne bi morala izdvajati dodatna sredstva za osiguranje plasmana.

7. Ovo je najveza od svih prevara i zabluda naseg malog ljigavog PR potrcka. Upravo kupujte u trgovinama koje imaju razdvojene cijene za gotovinu i kredit/kreditne kartice. Trgovine koje imaju jednake cijene za gotovinu i potrosacke kredite/kreditne kartice izbjegavajte u najsirem luku. Budite sigurni da nije trgovac taj koji pokriva kamatu banci/karticaru za bezgotovinsku kupnju.

8. Ovdje nam ljigavi PR potrcko sugerira da ulazimo u minus (jer, minus je super, pogotovo kad je uz godisnju kamatu od kojih 12-13%), ali da jako pazimo da ne odemo u limit. Kao sto sam vec rekao gore - da financijska institucija PR potrcka ne bi imala problema i da ne postanete persona non grata (citaj: manji je rizik za financ. instituciju da odete kao klijent, nego da ostanete kao klijent) za tu financijsku instituciju.

9. Kreditne kartice otkazite jer vam tako sto ne treba. Stedite i onda kupujte, jer je to jeftinije nego kupovina na karticni kredit. Naucite kontrolirati svoje zelje i prilagodite ih mogucnostima.

10. Ova tocka govori sama za sebe. Finalna hipnoticka sugestija naseg malog ljigavog PR potrcka.

Zakljucak: Onaj tko se bude ponasao prema pravilina navedenim u tockama malog PR potrcka moze ocekivati samo jedno - ropstvo financijskim institucijama.

Nejo, odakle si izvukla ovo, zanima me u kojem to casopisu i na kojem to mjestu ljudima tako ispiru mozgove. Tnx...


Zadnja promjena: Leteci mungos; 13.07.2007. 9:50; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.07.2007. 9:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nejo, ok, pronasao sam...

Consumerist.com original post

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2007. 10:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanimljiva je stvar, forumaški nulti postulat rekao bih, da uvijek onaj s dužim postom dobije po prstima.

Posterima od pola retka to se ne može dogoditi.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sexyback
Offline
Ukupno postova: 475
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.07.2007. 20:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Potpisujem Letećeg mungosa, i dodala bih samo kao najveću nebulozu:
Kreditne kartice su vrlo korisne, pogotovo ukoliko kupnjom ostvarujete pravo na nagradne bodove. Iskoristite ih - za kupnju božićnih poklona ili otplatu duga koji ste napravili protekli mjesec.

Kako bolesno!!!Otplaćivati novim zaduženjem prethodni dug!!To ne samo da je začarani krug - to je vražiji začarani krug!

Lijepo digneš 80% plaće, platiš režije, ostatak rasporediš do slijedeće; i nakon godinu dana imaš dvije ušteđene plaće.

Nema kredita, kamata, nikomu nisi dužan.

Za pet godina skupi se lijepa gomilica ZDRAVE LOVE

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
opsterk
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.07.2007. 22:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

AL ZA PET GODINA SI STARIJI PET GODINA.
"'OCU AUTO SAD, ODMA SAD" Smile
KUĆU ILI NEŠTO PETO...
NE MOGU JA ČEKAT 10 GODINA DA ŠTEDIM PA DA SI KUPIM XYZ. A I KAD KUPIM ONDA TO NEĆE BITI "TO"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sexyback
Offline
Ukupno postova: 475
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.07.2007. 23:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

opsterk je napisao/la: ›
AL ZA PET GODINA SI STARIJI PET GODINA.
"'OCU AUTO SAD, ODMA SAD" Smile
KUĆU ILI NEŠTO PETO...
NE MOGU JA ČEKAT 10 GODINA DA ŠTEDIM PA DA SI KUPIM XYZ. A I KAD KUPIM ONDA TO NEĆE BITI "TO"


dobiš kikač od mene za ovo; a od banke kamatu 12-15%

tak je to kad si mlad i nestrpljiv... Laughing Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
neja
Offline
Avatar

Ukupno postova: 619
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.07.2007. 14:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sexyback je napisao/la: ›
opsterk je napisao/la: ›
AL ZA PET GODINA SI STARIJI PET GODINA.
"'OCU AUTO SAD, ODMA SAD" Smile
KUĆU ILI NEŠTO PETO...
NE MOGU JA ČEKAT 10 GODINA DA ŠTEDIM PA DA SI KUPIM XYZ. A I KAD KUPIM ONDA TO NEĆE BITI "TO"


dobiš kikač od mene za ovo; a od banke kamatu 12-15%

tak je to kad si mlad i nestrpljiv... Laughing Laughing


a tek kad se navuče na život u kartičnom minusu, pa gledaj po gradu, svi samo potežu kartice ko da su kauboji..hoću sve i hoću sad...a kad vrag dođe po svoje???

_________________
osijek031.com smile NEJA osijek031.com smile
My dear the Heart which you behold,
Will break when you the same unfold ,
Even so my heart with lovesick pain,
Sure wounded is and breaks in twain.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sexyback
Offline
Ukupno postova: 475
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.07.2007. 23:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neja je napisao/la: ›
sexyback je napisao/la: ›
opsterk je napisao/la: ›
AL ZA PET GODINA SI STARIJI PET GODINA.
"'OCU AUTO SAD, ODMA SAD" Smile
KUĆU ILI NEŠTO PETO...
NE MOGU JA ČEKAT 10 GODINA DA ŠTEDIM PA DA SI KUPIM XYZ. A I KAD KUPIM ONDA TO NEĆE BITI "TO"


dobiš kikač od mene za ovo; a od banke kamatu 12-15%

tak je to kad si mlad i nestrpljiv... Laughing Laughing


a tek kad se navuče na život u kartičnom minusu, pa gledaj po gradu, svi samo potežu kartice ko da su kauboji..hoću sve i hoću sad...a kad vrag dođe po svoje???
..a što ćeš kad su ljudi ovce, podložni manipulaciji, padaju na reklame (kartica=život neopterećen brigama "mo´š kak´o´š "i sl. gluparije.)

Možda je najtragičnije u cijeloj priči što većina živi iznad svojih mogućnosti, glumi "face" i - dok ide - ide...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ivana_Osk
Offline
Avatar

Ukupno postova: 9
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.10.2007. 10:34 
Naslov:  Re: 10 Kreditnih zapovijedi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo ja baš trenutno upadam u kreditorsku skupinu ljudi naše lijepe domovine...i baš si nešto razmišljam kakav će mi život biti dalje...sljedećih 30 godina...kartice spašavaju u neku ruku ali i uvuku ko usisavač... hm... i čitam ove zapovjedi... ma svi smo mi manje više svjesni svega ali kakot o postići nemam pojma... možda da se bacim u političare...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Loona
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3713
Lokacija: somewhere on Mars
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 11:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svi ste kao pametni, pa neka mi netko objasni kako preživjeti bez minusa i kreditnih kartica ako imaš recimo stambeni kredit i još neki manji kredit na plaći od 5000 kn??.. (ostala zaduženja da ni ne spominjem).. I samo mi nemojte prodavati priče o štednji, usklađivanju želja sa mogućnostima i slična sranja.
Radi se o čistom preživljavanju - dakle: režije, hrana i gorivo za auto????
Izlasci, garderoba ili godišnji uopće nisu u ovoj kategoriji, nego u kategoriji - luksuz!!!

_________________
Svako rješenje ima problem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.10.2007. 12:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eh, da.

Kako prezivjeti pad sa 15-tog kata?!
Nikako. Nemoj skakati.

Dakle, krecemo od pretpostavke da zivis solo. U tom slucaju si uzimas stan do 40 kvadrata. Za takve stanove (uz cijenu od 1100E, priblicno 45K EUR ukupno) mjesecna rata (uz rok od 30 godina i kamatnu stopu od 4%) izadje kojih hmmm 1700-1800kn (215 EUR).

3200kn

Dakle, nakon rjesenja stambenog pitanja, ostaje ti kojih 3200kn. Cca. 1000kn su rezije za samca u relativno ok novijem stanu (pretpostavka ok izolacije i plinskog grijanja).

2200kn

Automobil - cca 500kn mjesecno (pod uvjetom da ne ides u trgovinu autom i da ne putujes predaleko)

1700kn

Hrana i kucne potrepstine su kojih 1000kn, sto ti omogucava da svaki dan jedes meso ;-).

700kn.

Ostane ti za trosenje ili za pokrivanje troskova osnovnog opremanja stana (u trajanju od npr. godinu dana).

Zapravo, koliko god da ti ostane, u slucaju kad si u minusu i mjesecnom pokrivanju dugova po kreditnim karticama ti ostaje jos manje (jer gorenavedenim mjesecnim troskovima treba pribrojati kamate na minus, kreditne kartice i sl.)

Ali, svatko bira sto zeli... nekom TV treba odmah i sada, netko moze pricekati godinu dana, netko ni nema TV. No, rekla si da ti se o uskaldjenju zelja i mogucnosti ne sere. ;-)

P.S. Svi gorenavedeni troskovi se mogu racionalizirati i umanjiti za bar 25%.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 12:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što veća plaća, veće potrebe, apetiti rastu.

Mungos, zaboravio si kozmetiku i sl. proizvode.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Loona
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3713
Lokacija: somewhere on Mars
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 12:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e pa da te ispravim - za početak ne živim solo... rata stambenog je 2200 kn mjesečno za stan od nepunih 60 kvadrata u novogradnji, cijena kvadrata 1200 €, sve režije s računom za mobitel oko 1000 - 1200 kn, gorivo si otprilike pogodio, cca 500 - 700 kn mjesečno, što kada zbrojimo iznosi cca 4000 kn.. znači ostaje mi 1000 kn za hranu (ili nešto drugo) za mene, dečka i naše dvije mace za cijeli mjesec.. uopće neću ubrajati još troškove za kuhinju koja je kupljena na čekove na 12 mjeseci i 1000 kn me košta ona mjesečno (fala bogu još samo 3 mjeseca), kredit koji sam morala dići da pokrijem troškove opremanja stana (koji još nije do kraja opremljen) čija rata iznosi još 1200 kn mjesečno, kamate na minus cca 50-70 kn mjesečno, nepredviđene troškove oko auta jer je star 10 godina i istekao mu je rok trajanja, registraciju istoga koju otplaćujem na sindikalni, osiguranje stana, rata za laptop koji sam morala kupiti jer ne mogu faks završiti bez njega i još nekoliko stvari koje su se jednostavno morale kupiti na neke rate po karticama jer bez njih ne možeš živjeti, neki lijekovi koje sam prisiljena kupovati a ako još poželiš izaći negdje na cugu ili u kino, e to ti onda stvarno predstavlja luksuz..
Suma sumarum, živim u minusu i na kartice jer drugačije ne ide i vjeruj da uopće nisam rastrošna i da si cca svaka tri mjeseca kupim neki odjevni predmet u max iznosu do 300 kn..
Preživjeti u ovoj državi, samo od svoga rada i plaće je mission imposible..

_________________
Svako rješenje ima problem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Loona
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3713
Lokacija: somewhere on Mars
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 13:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Mungos, zaboravio si kozmetiku i sl. proizvode.


uf, to sam i zaboravila iako se moje šminkanje sastoji od kreme, pudera i maskare.. kao i sredstva za čišćenje, pranje rublja, stubišne režije itd, itd.. i napominjem da ljetos na godišnjem nismo bili niti planiramo ići sada..

_________________
Svako rješenje ima problem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: