Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



10 dana Balkana

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2007. 3:50 
Naslov:  10 dana Balkana
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ima tu nečega...

Možeš lagati sve i svakoga, ali samog sebe ne. Ne ide, na Balkanu svega fali, ali srca, duše, zabave i uzbuđenja nikako.

Jednom davno, kad sam bio vrlo mlad, izbrojao sam ravno 333 koraka od vrata moje sobe do najljepšeg centralnog trga u najljepšem gradu na svijetu. Uvijek sam volio onaj kontrast bijelog mramora i crnih, predivno nejasnih figura ljudi koji sjede i strpljivo broje sve one korake koji odzvanjaju žureći prema Korzo-u, utrčavaju u zadnju tresku ili naprosto ulaze u „Nama-u“ , Katedralu ili „Central“.

Mlado – ludo.....i naivno.

Tada sam još infantilno vjerovao u mnoge stvari kojih se sada još samo s tugom sjetim.

Ne znam je li to dio odrastanja ili već polagani početak nekog drugog procesa, ali sam prije desetak dana, ponukan nedavnim izljevima raznoraznih gluposti i inih idiotarija, ponovno krenuo brojati korake koji su potrebni ne bi li se prešla ista ona distanca.....Hmmmm.....

Ili su mi se koraci jednostavno smanjili.....

Prestao sam brojati kada sam došao do 333 333 koraka...kad sam shvatio da je moj trg sada 333 tisuće milja daleko i da mojih „građana“ više nema. Umjesto njih je tamo neki „self inflicted“ spomenik debeloj morončini, kome je na glavu nataknuta loša maska Ante Starčevića.

Strašno, prestrašno....

Pljunuh i zapjevah, onu nepopularnu pjesmu, o stijenama koje pucaju, potom sjedoh u automobil, i zaputih se na Jug.

***

Tamo gdje vječno sunce sja...tamo mi zadnjih godina sve više i više prija. U Skopju mi se uvijek čini da je vrijeme stalo još tamo krajem osamdesetih godina i ljudi su ostali pozitivni i normalni i taaako se fino zezaju.

Onoliko vremena koliko je nama trebalo da stignemo do Skopja, neki ljudi koje znam potroše za put to Atene ili Istanbula, ali pouzdano znam da nitko od njih ne staje kod svake birtije...red je!

Stigli smo predvečer, moj debeli kum je već bio organizirao i ekipu i restoran i provod...

Znate što? Tamo vrijeme zaista stoji. Ne primijetiš ni koliko si Mojito-a popio ne bi li se osvježio nakon dugog i iscrpljućeg putovanja, koliko si ćevapa pojeo u „Roulette-u“, koliko Mastika i žutih rakija ti je spržilo grlo, a kamoli koliko si ljudi upoznao, sa koliko si nepoznatih djevojaka plesao u „Cabrio-u“

Ti su mi ljudi takvo osvježenje, da se i sad naježim kad pomislim na njih...obožavam ih

Tutunoberačite....

Rakije, rakije amo, jer utjehe nema u vodi....

Oni nisu zaboravili razgovarati o sportu, ženama, filmu....ne znam kad sam zadnji put ikoga tamo čuo da je nešto bistrio politiku, trabunjao o lovi i slično, oni žive danas, jebe im se što je bilo jučer, a sutra, kad dođe, neće biti ništa specijalno...samo drugo ime za danas.

Slično mojim životnim postulatima, doduše sa malim korekcijama i izmjenama, ali u biti, to je to.

Krvna grupa, što ćeš.

Već je bilo ohoho svanulo kad smo svratili „nakaj Kizo“ na „po edno kafence“. Kizo je najstariji (i jedini pravi) skopski biker, koji je još davnih dana otvorio „Saloon“ u koji se obično skupimo na kavicu dok se dogovoramo gdje ćemo na doručak. Kod Kize, uvijek ima nekih likova koji su tu, za šankom, barem dvadesetak godina, po slobodnoj procjeni i uvijek smo dobrodošli i uvijek je smrad prosutog piva, vlage, duhana, znoja dovoljno jak da te obraduje kad nogom šutneš ona drvena vrata iz kaubojskih filmova.

Smrdljivo osvježenje, azil ljudskih, prirodnih stvari u ovom sterilnom svijetu.

Bole i Pero, koji su prvi put u Skopju u ovoj varijanti, su bili puno pijaniji od mene, tako da sam ja bio taj koji je morao donijeti odluku, da li furamo nazad, ili ostajemo da se odmorimo.....tough call....

„Kume, sad smo jos dobri, ako ostanemo sada, ostat ćemo još tri dana, a nismo u treningu...bolje da idemo!“, rekoh

„Kako sakaš, kumčo“, reče Oli, „samo da znaš da si peder“.

***

Još jedna noć na cesti, uz nebrojene ulaske u boks, bilo da bi se dopunilo gorivo ili voda, bilo da bi se određene materije izbacile, ali sve u svemu vrlo okay.

Stigosmo u „Mic po Mic“. ...

Tu je dobro, staro društvo, tu je smijeh, tu su uspomene i tu je mozak na pašu, hladna Moccha kava kao spas...

I Čolić kad pusti glas...

Sve je tu.

I ona...

Nova, interesantna, intrigantna, samozatajna, opasna, nježna...

Dva velika oka...

Jedno se smije, drugo te zove....a oba snena.

I dugi razgovori na njenom balkonu, za tople ljetnje noći...
Noćno kupanje...dugo i bezazleno...

Vedro, tamno nebo, i....
Daleke misli neke....

***

I to je moralo doći...glava i srce su kad-tad morali ponovo uspostaviti kontakt, a realnost zove...

Kao smrt točna, kao osmijeh američke stjuardese srdačna...

Krećem nazad, u kišu i maglu....među ljude bez mašte, ipak,

Ostao je ključ od stana, zaboravljen upaljač i još ponešto...

Sve je tu...

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2007. 6:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...prica koja iza sebe ostavlja poseban osjecaj...Smile

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2007. 7:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tamo gdje vječno sunce sja...

Učlanit ćemo te kao počasnog člana, kad Ela ovo pročita.

Čolić.... Crying or Very sad

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.06.2007. 8:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nostalgija me pere... kažem ja uvijek... možda je bilo 6 vrsti proizvoda na policama ružnih, socijalističkih trgovina. možda smo kao klinci bili svi isto obučeni, jer drugačije odjeće nije bilo za kupiti, možda nismo znali što je to big mac ili mercedes e klase.... a kad bolje razmislim, možda su to sve bile prednosti.
bili smo topliji ljudi koji su se više družili, više uživali u malim stvarima, provodili smo vikende u prirodi, a ne šoping centrima i bili smo... jednostavno više svoji nego sada.
po novom trgu hodaju neki puno hladniji, odsječeniji i nezainteresiraniji ljudi od onih koji su hodali po onom bijelom.. ono je bio moj osijek, a ovo je... nešto sasvim drugo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2007. 9:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): › .. ono je bio moj osijek, a ovo je... nešto sasvim drugo.


bit ćemo optužene za nostalgiju Wink

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.06.2007. 9:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bila sam dva puta u Makedoniji, Skopje, Ohrid, Peštani itd....Pročitavši što si napisao kao da sam opet tamo. Toplije i neposrednije ljude nisam srela. Dva dana i noći slavili smo zaruke kod jednih susjeda. Na kraju su svi tamparoši i pola sela bili u Ohridskom jezeru. Ne mogu se oteti dojmu tvojih emocija, zavidim ti što nesputano uživaš. Ima jedna grupa ludih njemaca tzv. Millerovi koji svake godine za godišnji traže neku destinaciju oaze mira, cuge i ludila. Uglavnom nikada ne ponavlaju isto mjesto. Makedonija im je bila iznimka, a tvoji dojmovi govore mi isto. So srekja popij koju mastiku i popravi sa divnim vinom Tga za Jug-om.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2007. 9:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la: ›
nostalgija me pere... kažem ja uvijek... možda je bilo 6 vrsti proizvoda na policama ružnih, socijalističkih trgovina. možda smo kao klinci bili svi isto obučeni, jer drugačije odjeće nije bilo za kupiti, možda nismo znali što je to big mac ili mercedes e klase.... a kad bolje razmislim, možda su to sve bile prednosti.
bili smo topliji ljudi koji su se više družili, više uživali u malim stvarima, provodili smo vikende u prirodi, a ne šoping centrima i bili smo... jednostavno više svoji nego sada.
po novom trgu hodaju neki puno hladniji, odsječeniji i nezainteresiraniji ljudi od onih koji su hodali po onom bijelom.. ono je bio moj osijek, a ovo je... nešto sasvim drugo.

istina, svi su sve užurbaniji i nezainteresiraniji za svijet oko sebe, osim ako ih se izravno ne tiče! smeta mi to, ipak sam ja panonac, živim "sporo" i volim kad se vrijeme oko mene isto tako lijeno odmotava.

@allende, tvoja me priča vraća na jedno drugo mjesto, ali - to je to, izvan vremena...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
punisher
Offline
Ukupno postova: 46
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 27.06.2007. 13:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): › nostalgija me pere... kažem ja uvijek... možda je bilo 6 vrsti proizvoda na policama ružnih, socijalističkih trgovina. možda smo kao klinci bili svi isto obučeni, jer drugačije odjeće nije bilo za kupiti, možda nismo znali što je to big mac ili mercedes e klase.... a kad bolje razmislim, možda su to sve bile prednosti.
bili smo topliji ljudi koji su se više družili, više uživali u malim stvarima, provodili smo vikende u prirodi, a ne šoping centrima i bili smo... jednostavno više svoji nego sada.
po novom trgu hodaju neki puno hladniji, odsječeniji i nezainteresiraniji ljudi od onih koji su hodali po onom bijelom.. ono je bio moj osijek, a ovo je... nešto sasvim drugo.



Priče za malu djecu. Ološ balkanski! Jebo vas mentalitet gdje su svi super ispravni i samo se zajebavaju i vode tuđu brigu. Ostali dio svijeta je pokvaren, hladan i ne zna šta je provod i zajebancija. Hahahaha, tipično ramišljanje kmeta!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
roca
Offline
Avatar

Ukupno postova: 317
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2007. 14:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@punisher,
prilično grub komentar ali se u globalu slažem sa stavom.

_________________
Dogs think they are human, cats think they are God.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2007. 14:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...yeah, right.....@punisher-drugo ime ti je Isfrustrirani?.....prestani unistavati teme, ako ti nisi imao srecu upoznati neke druge osjecaje osim frustracije svim i svacim, ostavi nas koji jesmo, na miru da uzivamo u njima...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2007. 14:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...yeah, right.....@punisher-drugo ime ti je Isfrustrirani?.....prestani unistavati teme, ako ti nisi imao srecu upoznati neke druge osjecaje osim frustracije svim i svacim, ostavi nas koji jesmo, na miru da uzivamo u njima...

ma, kladim se da taj lik ima i "normalnu" inkarnaciju, koja je divna i krasna, simpatična, ali se ne usuđuje reći što misli o nekim stvarima, da se ne bi eventualno konfrontirao s nekim, pa je stvoren demon koji govori samo loše stvari i od kojeg nitko ni ne očekuje da bude dobar. dobro je dok to radi samo na forumu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.06.2007. 14:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svaki normalan čovjek nosi određene misli, emocije i sjećanja na prošlo vrijeme u kome smo bili mlađi i bezbrižniji. Tako su i određeni događaji i prostori našeg odrastanja oblikovali našu osobnost. Punisher možda to isto vidi i osijeća uz neki dobar šmrk. Strah njegovog emotivnog grča ne dozvoljava mu otvaranje vidnog polja sjećanja, ja ga i dalje vidim kao trubadura.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ela
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2074
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2007. 15:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › Tamo gdje vječno sunce sja...

Učlanit ćemo te kao počasnog člana, kad Ela ovo pročita.

Čolić.... Crying or Very sad


tamo je moja Makedonija...

ode suzica koja...Allende ovaj tekst govori o tome kakav se čovjek krije iza te tipkovnice Smile

sretna sam što si prepoznao i doživio duh Makedonije i Makedonaca....
e do krvne grupe je to ,kažu da imamo bar decilitar sreće i zadovoljstva u venama,mislim da je točno.......

DanicaV je napisao/la: ›
CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): › .. ono je bio moj osijek, a ovo je... nešto sasvim drugo.


bit ćemo optužene za nostalgiju Wink

pridružujem se Smile

_________________
ne čini ono što želiš da ti čine,ukusi su različiti
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ela
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2074
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2007. 15:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la (Pogledaj post): › ...yeah, right.....@punisher-drugo ime ti je Isfrustrirani?.....prestani unistavati teme, ako ti nisi imao srecu upoznati neke druge osjecaje osim frustracije svim i svacim, ostavi nas koji jesmo, na miru da uzivamo u njima...


tužno ali što ćeš,negdje Bog da negdje uzme

_________________
ne čini ono što želiš da ti čine,ukusi su različiti
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2007. 15:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Allende, ti k'o Radenska: "Na vsih koncih Jugoslavije!" Smile



anakonda je napisao/la (Pogledaj post): › prestani unistavati teme, ako ti nisi imao srecu upoznati neke druge osjecaje osim frustracije svim i svacim


Evo, psihoterapeut... Nezatomljiva je tvoja dušebrižnost. Moraom uočiti uzorak, jer čim je netko frustriran i okrenut suprotno - odmah je poremećen i ti reagiraš.

Padaju mi na pamet halo-efekt i njegovi derivati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: