Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek u budućnosti?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2005. 19:23 
Naslov: Question Osijek u budućnosti?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bas me zanima, kako vi vidite ovaj grad u blizoj buducnosti.
Zasto sam bas stavio ovaj topic ovdije, pa mislim da je jeasno da ciljam na to kako vidite ovaj grad na njegovom razvojnom planu i ima li uopce ovaj grad mogucnosti za razvoj svoga usnulog gospodarstva.
Zanimaju me i vasa rijesenja i prijedlozi kako pokrenitiovaj grad i pretvotiti ga u grad 21. stoljeca.
Moje misljenje da dugotrajnijim ulaganjem u znanost i tehnologiju ovaj grad moze izuzetno napredovati. Pogledajmo samo primjer Varazdina koji je na periferij grada otvorio slobodne poduzetnicke zone, gotovo da i vise nema mijesta u njima, a i cuo sam da ce se u jednom od novih postrojenja proizvoditi komponente za radio teleskope. Dakle rijec je o high-tech industriji. Naravno mislim u slucaju Osijek da bi paznju trebalo obratiti na akademsku zajednicu u prvom redu tu mislim na ukljucivanje studenata i njihovih mentora u neke razvojne projekte, bilo da je upitanju gospodarstvo, građevinarstvo, školstvo, telekomunikacije itd. To bi sigurno i pomoglo u sprijecavanju odljeva mozgova iz Osijeka i Slavonije i dovelo bi do otvaranja velikog broja radnih mijesta. Naravno buduca autocesta, taj famozni koridor 5C trebao bi tome pridonjeti jos vise, pogotovo sto ce nam Budimpesta biti na dohvat ruke, a na Sarajevo bi morali priceka jos koju godinu vise jer oni jos nisu niti raspisali natjecaj za gradnju svoje dionice.....

Eto da neduljim , zanimaju me vasi prijedlozi i misljenje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bulya
Offline
Ukupno postova: 11
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2005. 21:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Usnulo gospodarstvo je nemoguče pokrenuti. Moguće je stvoriti neko novo - otvarajući nove poslove ulaganjem u znanost(iako sam tu jako skeptičan zbog stanja u večini osječkih fakulteta).
5C? Mislim da ćemo s tom autocestom prije u Sarajevo nego u Budimpeštu, jer madžari nisu baš brzi u "asfaltiranju", a i naš koridor im nije prioritet za razliku od bosanaca.
Najbolji scenarij bi bio iskoristiti položaj Osijeka, na granici EU(s Osijekom unutra valjda za kojih 3-5 godina) i Balkana(BH,SCG)- Onda bi se stvari mogle razvijati kao na kraju 19.st. kada smo bili u sličnom zemljopisnom položaju.
Ukratko, blagi optimizam ovako govoreći, ali čim otvorim novine ili prošetam gradom obuzme me tari pezimizam...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2005. 23:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa naravno da nisam mislio da treba probuditi stara postrojenja, dao sam primjer Varazdina....nema logike vraca ti se na nesto staro Smile

Vjeruj mi nisi jedini koga obuzme pesimizam cim otvori novine ili proseta gradom.

Kada sam spominjao fakultet, mislio sam da bi studenti trebali biti u nekakvim radnim skupinama, naravno uz podrsku svojih mentora koji bi im pomagali pri izradi nekih važnih projekata. Jer takvi projekti recimo na zapadu nisu nista cudno, studenski potencijal u ovom gradu zjapi potpune neiskoristen, a studiranje se svelo samo na pohadjanje predavanje i polaganje ispita, sto je jako lose za studente naravno.
Mislim pogledajte samo internet stranice naseg sveucilista ili recimo, evo mog faksa( Filozofskog ) Imali uopce neko znanastveno istrazivanje da je objavljeno i iz bilo koje sfere drustvenih znanost? Naravno da nema. Ja ne znam cemu uopce sluzi stranica filizofskog fakulteta koja, da stvar bude veca, uopce nije upotrebljiva, cak i ispitni rokovi su pogresno ispisan, a o dizajnu stranice da i negovorim, no to je rasprava za drugu temu.
Imam dojam da su studenti podcijenjeni, dok ih se ne ukljucuje u nikakve projekte, ako ih i ima onda su to rijetki. Mislim da bi sudjelovanje na razvojnim projektima mladim ljudima to bilo jedno pozitivno iskustvo koje bi im pomoglo nako sto zavrse fakultet, a mislim da bi i na ispitima se njihov rad tada vidio kao neki konkretan dokaz da su i doista savladali neko podrucije.....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2005. 0:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dakle u Osijeku nema buducnost...Smile
Iselit cemo se iz njega kao i Izdovi sto se iseljavaju ovih dana iz pojasa Gaze, samo nas nece morati istjerati, mi cemo otici svojevoljno:-)

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bulya
Offline
Ukupno postova: 11
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2005. 9:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hummin je napisao/la (Pogledaj post): › Dakle u Osijeku nema buducnost...Smile
Iselit cemo se iz njega kao i Izdovi sto se iseljavaju ovih dana iz pojasa Gaze, samo nas nece morati istjerati, mi cemo otici svojevoljno:-)


Ma nećemo... Prilike za odlazak ima svaki dan, ali i dalje ostajemo!
Gdje da se iselimo? u ZG? (ovdje me pritjeralo povračat)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
D
Offline
Avatar

Ukupno postova: 328
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.08.2005. 9:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hrabri ostaju. nećemo se valjda voditi po onoj - poslije mene potop.

_________________
"...sav sam k'o ona staklena stvar u kojoj veje kada je pomeriš..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2005. 11:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

D je napisao/la (Pogledaj post): ›
hrabri ostaju. nećemo se valjda voditi po onoj - poslije mene potop.


Da slozio bih se, ali tim hrabrima treba dati i priliku da malo "oboje" ovo osijecko "sivilo" ne?

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2005. 11:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bulya je napisao/la (Pogledaj post): ›
Hummin je napisao/la (Pogledaj post): › Dakle u Osijeku nema buducnost...Smile
Iselit cemo se iz njega kao i Izdovi sto se iseljavaju ovih dana iz pojasa Gaze, samo nas nece morati istjerati, mi cemo otici svojevoljno:-)


Ma nećemo... Prilike za odlazak ima svaki dan, ali i dalje ostajemo!
Gdje da se iselimo? u ZG? (ovdje me pritjeralo povračat)


Da zagreb je prica za sebe...ali vjeruj mi tamo ide vecina i to bas iz najnerazvijenijih djelova Hrvatske i to nikako da se zaustavi, a zasto, pa zato sto misle da tamo ima vise mogucnosti i da ce prije uspijet tamo nego recimo u Osijeku.

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zara
Offline
Ukupno postova: 4
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.08.2005. 11:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"...ukljucivanje studenata i njihovih mentora u neke razvojne projekte..." - prvo bi trebalo promijeniti stanje na fakultetima...evo samo ekonomija - postanes dipl.teoreticar ili povjesnicar ekonomije....od projekata, prakse i mogucnosti primjene onog sto moras nabubati napamet....NISTA

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
D
Offline
Avatar

Ukupno postova: 328
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.08.2005. 11:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislim da je na otocima puno gore živjeti nego u Osijeku (ne mislim na vrijeme turističke sezone). Imamo toliko puno lijepe prirode i zgrada, škole, kazališta i kina. Definitivno se slažem s Humminom da bi studenti mogli pokrenuti dosta stvari. To bi im bile super reference za traženje posla jer je najbolje learning by doing.

_________________
"...sav sam k'o ona staklena stvar u kojoj veje kada je pomeriš..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2005. 14:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

D je napisao/la (Pogledaj post): ›
mislim da je na otocima puno gore živjeti nego u Osijeku (ne mislim na vrijeme turističke sezone). Imamo toliko puno lijepe prirode i zgrada, škole, kazališta i kina. Definitivno se slažem s Humminom da bi studenti mogli pokrenuti dosta stvari. To bi im bile super reference za traženje posla jer je najbolje learning by doing.


Da, ne samo u pronalazenju posla, vec i pri otvaranju radnih mjesta. Mislim mozda bi netko od njih pokrenio vlastite tvrtke ili projekte na kojima bi se saposljavali ostali.

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gost
Post Postano: 16.08.2005. 21:30 
Naslov:  Re: Osijek u budućnosti?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

S Glavašem i Đapićem na vlasti? Pa vi se sigurno šalite ako to nazivate "budućnost"!!! Crying or Very sad

Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.08.2005. 23:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

D je napisao/la (Pogledaj post): › mislim da je na otocima puno gore živjeti nego u Osijeku (ne mislim na vrijeme turističke sezone). Imamo toliko puno lijepe prirode i zgrada, škole, kazališta i kina. Definitivno se slažem s Humminom da bi studenti mogli pokrenuti dosta stvari. To bi im bile super reference za traženje posla jer je najbolje learning by doing.


Pa zar vi stvarno mislite da studenti mogu promjeniti stanje u cijeloj državi za 180°.
pa isadašnji političari su u studentskim danima isto to govorili, sad smo svjedoci njihovih djela.
Nisam baš najbolje shvatio Hummina. Što bi trebalo značiti ono sa Zagrebom i židovima, on bi mijenjao stanje u gradu tako da ode iz njega, pa ako misli da će nama biti bolje... Brate idi više. Sorry nemam namjeru nikog vrijeđati, posvetite se malo ovom gradu. Nije nimalo lijepo naokolo govoriti da nam je gad u banani. Zamisli turist dođe u Osijek oduševljen Tvrđom i Kopačkim, a ti mu kažeš da je glup jer ne konta da je Glavonja vlast?
Hej ovaj grad ima budućnost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sasha
Post Postano: 17.08.2005. 7:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Debeli, koji turisti?

Studenti su druga priča: i kad imaju mogućnost nešto pokrenuti, nešto promijeniti, njima se ne da... Pravo organizira tribine na temu koja bi ih trebala zanimati, Haški Tribunal, recimo, i dovedu stranca koji je direktno zadužen za prostore bivše Jugoslavije (recimo, Hrvatsku) i koji izvrsno priča hrvatski, i priča nam kako Biljana Plavšić peče kolače u zatvoru, recimo, a studenata (podsjećam, pravo sada ima oko 5 000 studenata!) se odazove minimalno- njih 10 ili 15... Šta sad s tim?

Jest, ima profesora koji vole uključiti studente u svoj rad (sociološka istraživanja, recimo!), ali i oni to sve manje vole činiti, jer studenti nisu pouzdani.

Kada treba reći nekome da nije zaslužioJOŠ JEDNU priliku?

A Osijek? Neće on propasti dok ga još drži ono par entuzijasta (ironično, ali jednako toliko entuzijasta ima i zagreb, iako razmjerno veći, hoću reći da se broj entuzijasta ne povećava razmjerno veličini grada...) koji se ne daju. ne damo se, zar ne?

Download Poruke   Ocijeni poruku  
Hummin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 276
Lokacija: City 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.08.2005. 9:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

debeli je napisao/la (Pogledaj post): ›
D je napisao/la (Pogledaj post): › mislim da je na otocima puno gore živjeti nego u Osijeku (ne mislim na vrijeme turističke sezone). Imamo toliko puno lijepe prirode i zgrada, škole, kazališta i kina. Definitivno se slažem s Humminom da bi studenti mogli pokrenuti dosta stvari. To bi im bile super reference za traženje posla jer je najbolje learning by doing.


Pa zar vi stvarno mislite da studenti mogu promjeniti stanje u cijeloj državi za 180°.
pa isadašnji političari su u studentskim danima isto to govorili, sad smo svjedoci njihovih djela.
Nisam baš najbolje shvatio Hummina. Što bi trebalo značiti ono sa Zagrebom i židovima, on bi mijenjao stanje u gradu tako da ode iz njega, pa ako misli da će nama biti bolje... Brate idi više. Sorry nemam namjeru nikog vrijeđati, posvetite se malo ovom gradu. Nije nimalo lijepo naokolo govoriti da nam je gad u banani. Zamisli turist dođe u Osijek oduševljen Tvrđom i Kopačkim, a ti mu kažeš da je glup jer ne konta da je Glavonja vlast?
Hej ovaj grad ima budućnost.


Naravno da neces turistu govoriti kako nam je grad u banani i da nitko ne govori o napustnju grada to je bilo vise ironicno. Ovaj topic nisam osmilio ka "Kako napustiti Osijek " vec sam mislio kako ce te, naznam pisati o djelatnostima koje bi bila profitabilne u osijeku i koje bi digle gospodarstvo u ovom gradu....
Kako vidite buducnost mladih, hoceli imati se sansu mladi zaposliti poslje zavrsenog skolovanja...itd
I ja nisam nigdje napisao da bi mjenjao stanje u gradu tako da odem iz njega, vec sam rekao kako u Zagreb ide vecina ljudi i to nikako da se zaustavi, zapravo kad ljudi razmisljaju o odlaskuiz recimo nekog sela malo ih se odluci za Osijek...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: