Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Gospođa ili gospodična, gospodin ili gospodičić?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.10.2011. 5:47 
Naslov:  Gospođa ili gospodična, gospodin ili gospodičić?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovih dana je iz službene i javne komunikacije na većem dijelu Starog kontinenta protjerano oslovljavanje žena s „gospodična“ i „gospođica“. Od sad se žene oslovljava jednostavno s „gospođa“.

Nekako mi je laknulo, budući da su žene stoljećima bile izložene idiotskom seksističkom društvenom etiketiranju (koje se, btw, smatralo uljudnim!) koje je služilo vjerojatno udovoljavanju podsvjesne radoznalosti mužjaka u pokušajima zapišavanja vlastitog teritorija. Jer, ako je žena „gospođa“ – onda je ona, po prirodi, nečija. Muževa. A to znači: stop, ne diraj! Ako je, pak, „gospođica“ – tad nije još ničija, prema tome – svaki mužjak može slobodno navaliti.
Ovaj sistem jedino nije odgovorio na pitanje: gdje bi spadale, na primjer, rastavljene žene ili udovice. Svakako nisu bile „gospođice“, no ako u tom debilnom etiketiranju uzmemo da je brak kriterij – tad nisu mogle biti niti gospođe, jer formalno nisu u braku. Budući da se smatralo uljudnim oslovljavati ih s „gospođa“ iako nisu u braku - dolazimo, znači, do još nižeg i još gore ponižavajućeg kriterija: je li ta ženska osoba konzumirala spolnost (namjerno ne želim upotrijebiti grublji izraz). Doista uvredljivo i bezobrazno.

Uvredljivo, no shvatljivo bi bilo jedino da se i muškarce moglo oslovljavati s „gospodin“ i „gospodičić“, no svi znamo da u komunikaciji ne postoje gospodičići, nego samo - uvažena gospoda. U svim europskim jezicima postoje ukorijenjeni izrazi za neudane i udane žene, no oslovljavanje muškaraca ne govori ništa o njihovom bračnom statusu niti o konzumiranju/nekonzumiranju seksa. Ova povijesna nepravda postojala je samo za žene, kao, uostalom i masa drugih diskriminirajućih pravila koje su ih gurale na rub društvene važnosti. Od svega onog što može biti jedna žena – jedino važno je bilo oslovljavanjem je „pravilno“ smjestiti u skupinu dostupnih ili nedostupnih ženki. Ovo mi je uvijek zvučalo doista ponižavajuće…

Zanima me mišljenje forumašica (pa i forumaša) o ovome.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.10.2011. 8:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se da postoji diskriminacija i prema ženama i prema muškarcima.

Za neudatu ženu se govori gospođica, a za neoženjenog muškarca mladi gospodin.

I za gospođicu i za mladog gospodina se podrazumijeva da se može navaliti na njih.
Međutim ipak ne smatram da je to neka velika diskriminacija ali je diskriminacija i bilo bi bolje da se sve muškarce oslovljava sa gospodin a sve žene sa gospođa ali onda jezičari ne bi imali posla.
Naravno za maloljetne bi ostao izraz djevojčica i dječak, a za starije djevojka i momak.

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.10.2011. 9:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
Slažem se da postoji diskriminacija i prema ženama i prema muškarcima.

Za neudatu ženu se govori gospođica, a za neoženjenog muškarca mladi gospodin.

I za gospođicu i za mladog gospodina se podrazumijeva da se može navaliti na njih.
Međutim ipak ne smatram da je to neka velika diskriminacija ali je diskriminacija i bilo bi bolje da se sve muškarce oslovljava sa gospodin a sve žene sa gospođa ali onda jezičari ne bi imali posla.
Naravno za maloljetne bi ostao izraz djevojčica i dječak, a za starije djevojka i momak.

ako ćemo o diskriminaciji, nisu svi muškarci gospoda, niti žene gospođe, pa ako se već bavimo glupostima, ja ću zauzeti ovaj stav.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.10.2011. 9:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja to doživljavam ovako: gospodin i gospođa ispred prezimena označava rod i gotovo. Gospođica ili još gore gospodinčić mi je zastario i nekako posprdan izraz iako neki još uvijek te izraze upotrebljavaju. Što nekog briga jesam li ja gđa ili gđica, to mi spada u eru rukoljuba.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
daddos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 211
Lokacija: bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.10.2011. 13:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam za druga i drugaricu!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.10.2011. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mediji ovo nazivaju nekakvim cinom koji radi u korist spolne jednakosti, blablabla. Sto zapravo znaci spolna jednakost?! Dobro je jucer zakljucila Branka Kamenski, parafraziram, neke zene ce se osjecati jednako tek kad postanu muskarci.

Ukidaju gospodjica i gospodja, valjda su se neke zene bunile jer se iz toga moglo skuziti njihovo bracno stanje (cega li se stide one udane, a cega one neudane?!), kenjaju da je to zbog spolne jednakosti, a onda se s druge strane (bar u hrvatskom jeziku) inzistira na uvodjenju rodnih razlika u nazivima funkcija - ravnateljica/ravnatelj, govornica/govornik, gledateljica/gledatelj.

Ako ovim cinom zele urediti pravila oslovljavanja, onda ok - birokracjia terba imati pravila, ali petljati u ovo spolnu (ne)jednakost je cisti debilizam.

Neka radije kazu da ne zele da se zna da su udane (to misle predatorice), ili ne zele da svi znaju da su neudane (ovo misle usidjelice). ;-)

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.10.2011. 18:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ukidaju gospodjica i gospodja, valjda su se neke zene bunile jer se iz toga moglo skuziti njihovo bracno stanje (cega li se stide one udane, a cega one neudane?!), kenjaju da je to zbog spolne jednakosti, a onda se s druge strane (bar u hrvatskom jeziku) inzistira na uvodjenju rodnih razlika u nazivima funkcija - ravnateljica/ravnatelj, govornica/govornik, gledateljica/gledatelj.

Ako ovim cinom zele urediti pravila oslovljavanja, onda ok - birokracjia terba imati pravila, ali petljati u ovo spolnu (ne)jednakost je cisti debilizam.

Neka radije kazu da ne zele da se zna da su udane (to misle predatorice), ili ne zele da svi znaju da su neudane (ovo misle usidjelice). ;-)
Ahahahha PREJAKO! Very Happy
Potpisujem. Današnjem čovjeku, odnosno tim udrugama alaj svaki kurac smeta! (znam da će neki reči kako sam se nekulturno izrazio, ali eto dao sam si slobode nemojte zamjerit!)

Pogotovo kad još vidim da govore kako na određenoj funkciji npr. sabor treba biti 50% žena, te 50% muškaraca?! ONDA JE TO DEFINITIVNO DISKRIMINACIJA SPOSOBNIH PRED NESPOSOBNIMA, DA NE KAŽEM PAMETNIH PRED GLUPIM!
Dakle nije upitno da sjedi u saboru ili radi određen posao netko tko je određenog spola žena ili muškarac, ali je PRIMITIVNO, NEETIČKI (pred sposobnim ljudima) imenovati nekoga na određenu funkciju, posao ili kako več samo zato što je on muškarac ili pak žena. I još nabadat koliko ih posto(%) mora biti?!
Nesmije se dogoditi da jednu tzv. diskriminaciju riješavamo tako da namećemo drugu! Wink

Ali evidentno je jedno: Ljudima je dosadno u zadnje vrijeme...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.10.2011. 20:13 
Naslov:  Re: Gospođa ili gospodična, gospodin ili gospodičić?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stvarno je teško shvatiti zašto ženama smeta kad ih se zove gospođica, odnosno gospođa ili kurva.

Ali je zato jako jednostavno shvatiti da su muškarci svinje, majmuni i kreteni što evo, kako će neka žena reći, i sam dokazujem ovim.


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.10.2011. 20:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
Pogotovo kad još vidim da govore kako na određenoj funkciji npr. sabor treba biti 50% žena, te 50% muškaraca?! ONDA JE TO DEFINITIVNO DISKRIMINACIJA SPOSOBNIH PRED NESPOSOBNIMA, DA NE KAŽEM PAMETNIH PRED GLUPIM!
Dakle nije upitno da sjedi u saboru ili radi određen posao netko tko je određenog spola žena ili muškarac, ali je PRIMITIVNO, NEETIČKI (pred sposobnim ljudima) imenovati nekoga na određenu funkciju, posao ili kako več samo zato što je on muškarac ili pak žena. I još nabadat koliko ih posto(%) mora biti?!
Nesmije se dogoditi da jednu tzv. diskriminaciju riješavamo tako da namećemo drugu! Wink

Ali evidentno je jedno: Ljudima je dosadno u zadnje vrijeme...

bravo, ivice! eto, nabodemo i mi tu i tamo da se oko nečega složimo! Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.10.2011. 23:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la: ›
Pogotovo kad još vidim da govore kako na određenoj funkciji npr. sabor treba biti 50% žena, te 50% muškaraca?! ONDA JE TO DEFINITIVNO DISKRIMINACIJA SPOSOBNIH PRED NESPOSOBNIMA, DA NE KAŽEM PAMETNIH PRED GLUPIM!
Dakle nije upitno da sjedi u saboru ili radi određen posao netko tko je određenog spola žena ili muškarac, ali je PRIMITIVNO, NEETIČKI (pred sposobnim ljudima) imenovati nekoga na određenu funkciju, posao ili kako več samo zato što je on muškarac ili pak žena. I još nabadat koliko ih posto(%) mora biti?!
Nesmije se dogoditi da jednu tzv. diskriminaciju riješavamo tako da namećemo drugu! Wink

Ali evidentno je jedno: Ljudima je dosadno u zadnje vrijeme...

bravo, ivice! eto, nabodemo i mi tu i tamo da se oko nečega složimo! Wink
Eto ko bi rekao Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.10.2011. 8:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iskreno, mislila sam da će se na ovaj topic javiti više forumašica, dakle žena.

Vidim da muški forumaši ne razumiju o čemu je ovdje riječ, pa zato i reagiraju na uobičajen način: ismijavanjem, s primjesama seksizma. No, logično: otkud bi oni i mogli razumjeti?

Ono što htjedoh naglasiti: u samom oslovljavanju s "gospođa" ili "gospođica" riječ je dakle o nekom prvom kontaktu s nekom sugovornicom, a ne o dobrovoljnom razgovoru dotične ženske osobe o svom bračnom statusu. Riječ je o tome da su žene stoljećima bile izložene ovakvom priglupom etiketiranju koje ih je odmah, na prvu, svrstavalo u predodređene im društvene skupine. U pozadini ovog svrstavanja vidim neku vrstu kolektivne podsvijesti koja sugerira: gospođe su zauzete, a gospodične su još dostupne mužjacima, za koje je potpuno normalno da navaljuju čim vide ženku. Dakle: seksizam kao društveno poželjno ponašanje.

Nije riječ o tome stide li se udane ili neudane ili žele li prikriti. Još jednom: riječ je o tome da one ne žele uopće o tome, barem u javnoj komunikaciji. Dakle, one su te koje misle da ne treba svatko koga sretnu znati njihove osobne stvari, @mungose. Koje su, uostalom, nevažne za njihovo profesionalno i javno funkcioniranje. One misle kako ih profesionalno određuju druge stvari i drugi kriteriji, a ne bračni status:

PEGY je napisao/la: ›
Što nekog briga jesam li ja gđa ili gđica

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.10.2011. 22:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon je napisao/la (Pogledaj post): › Vidim da muški forumaši ne razumiju o čemu je ovdje riječ, pa zato i reagiraju na uobičajen način: ismijavanjem, s primjesama seksizma. No, logično: otkud bi oni i mogli razumjeti?
Sve je to što ti pričat ok, ali naši pomalo sarkastični zaključci su tu iz razloga što vaše (udruge, te žene u ovom slučaju medijski eksponirane) koje inače propagiraju prava žena su do sada to radile na način na koji su radile, a kao primjere izvalčile one primjere koje su izvlačile. Toga si predpostavljam i sama svjesna.

Dakle, kada ti netko ide opravdavat npr. pobačaj kao ženino pravo na tijelo, bez obzira sada tko je za pobačaj ili tko nije, ovo je jedan od najidiotskijih argumenata koji sam ja čuo u bližoj povijesti koje sam i sam dio. A onda ta ista osoba kasnije ide još pričati o nekoj ravnopravnosti spolova i sl. onda me več muka počinje hvatat.
Kada kao primjere uzimaju Vlatku Pokos i slične, uza sve žene RH i probleme koje one imaju. Kada je u svakoj emisiji u kojima se čelnice ili sl. pojavljuju, večinom primjera osoba koje tamo navode JASNO da su došle u emisiju jedino i isključivo radi samopromocije. Pa onda one šeme da ja moram birat za neku funkciju nekoga u određenom postotku samo zato što je on određenog spola?!

Nakon toga svega nije ni čudo da kada se pojavi ovakav nekakav primjer (koji možda čak i vuče neku spolnu diskriminaciju iz nekog patrijarhalnog doba) mi više zbog svih gore navedenih stvari neshvaćamo ozbiljno.
Pogotovo ako još uzmemo u obzir probleme koje u našoj zemlji i šire svakodnevno muče i žene i muškarce.

Ja vjerujem iz postova koje sam imao prilike čitati s tvoje strane da razumiješ uvelike što sam htio reči, te vjerujem da razumiješ zašto sam ja stvorio ovakvo mišljenje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2011. 7:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako nešto ne volim - onda je to namjerna i posprdna generalizacija stvari. U ovom slučaju riječ je o ispravljanju povijesne bon-ton gluposti, koja nema veze ni s pobačajem ni s Vlatkom Pokos, pobogu! To što neke ova tema asocira na mrske im fensi-udruge nije razlog da zbrajaju babe i žabe. Pravo na pobačaj je problematično jer negira pravo na život drugog bića; odvratno je ispolitizirano - to se slažem. No, postalo je već običaj gledati prava žena kroz nekakvu prizmu vlastitih ograničenja (to je opet nova tema).

Znaš kad će stanje s percepcijom žena i njihovom društvenom ulogom biti zadovoljavajuće?

Kad netko kao primjer muškarca u društvu bude navodio na primjer, Zdravka Mamića. Vidiš, za sad je on obični luđak, ali nitko ne kaže da je on muški luđak.
Ili kad se pojam lošeg primjera ne bude uopće vezivao za spol. Kad luđaci budu jednostavno luđaci, za što, složit ćete se, spol ne znači ništa.

Zato ne želim personifikaciju ženskih prava kroz lik i djelo Vlatke Pokos. Nadam se da sam uspjela objasniti zašto.

Željela bih o još jednom mitu: žene na pozicijama. Zašto uopće netko misli da su tu samo zbog spola? Opet zabluda: kao, one su tu stoljećima kao nekakvo pasivno stado i sad ih je netko stavio na pozicije samo da zadovolji formu. E, pa, ja još nisam čula da je neka žena sjebala posao samo zato što je žena, da je zloupotrijebila položaj samo zato što je žena, ili da je bilo što napravila zato što je žena. Kad pogledate spolni omjer zatvorenika u ovom najnovijem valu u Remetincu - koliko je tu žena? Priznajte: kad su novac i moć u pitanju - pravi predatori i gramzivci su, ipak, muškarci.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2011. 18:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon je napisao/la: ›
Željela bih o još jednom mitu: žene na pozicijama. Zašto uopće netko misli da su tu samo zbog spola? Opet zabluda: kao, one su tu stoljećima kao nekakvo pasivno stado i sad ih je netko stavio na pozicije samo da zadovolji formu. E, pa, ja još nisam čula da je neka žena sjebala posao samo zato što je žena, da je zloupotrijebila položaj samo zato što je žena, ili da je bilo što napravila zato što je žena. Kad pogledate spolni omjer zatvorenika u ovom najnovijem valu u Remetincu - koliko je tu žena? Priznajte: kad su novac i moć u pitanju - pravi predatori i gramzivci su, ipak, muškarci.
Pa da ali kad ja čujem Ingrid Antičević Marinović kad krene u raspravu "što joj je i posao" i kad mi još kažu da treba bit više takvih samo da nadopune postotak, mislim od nje same mi se diže kosa na glavi, a sad da još uvodimo takvih 500 da bi neka baba pred EU mogla reči kako smo mi dušebrižnici za prava žena ili pak muškaraca pa nepada mi napamet.

Nadalje:
Sharon je napisao/la: › Zašto uopće netko misli da su tu samo zbog spola? Opet zabluda
NIJE, ako meni netko kaže da se u saboru treba povečati postotak žena radi ravnopravnosti spolova, onda to znači da su one tu samo zbog spola. JASNO KO DAN.
Sharon je napisao/la: › Priznajte: kad su novac i moć u pitanju - pravi predatori i gramzivci su, ipak, muškarci.
A Nevenka Jurak i njezina FIMI MEDIJA? Very Happy

Mislim neteram ja sada mlin na svoju vodu zato što sam ja muškarac ili sl. Nego samo želm reči da se cijelo vrijeme pokušavaju proturit neka "prava žena" koja povlaće automatski narušavanje nekih drugih prava. I da je večina tih prava koja se traže TOTALNO SRANJE, koje nema argumenata.

Onda kad čujemo da je problem u gospođici ili gospođi to i ne doživljavamo jer tu nevidimo nešto od tolike važnosti.

Za mene je gospođica mlađa, a gospođa starija ženska osoba, a preglupo mi je reči nekoj udanoj djevojci koja je da izvineš mlađa od mene GOSPOĐO?! Very Happy

A ako nekoga znam onda sve riješavam sa Bog! i to je to.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2011. 18:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

još donedavno se i za muškarce koristio izraz mladi gospodin ili gospodinčić, no s vremenom je mladi gospodin postalo vrlo rijetko oslovljavanje, a gospodinčić posprdno.

nemam ništa protiv da se za žene koristi samo jedan način oslovljavanja, koji god to bio. i sam se se više puta našao u situaciji kada nisam znao kako osloviti neku žensku osobu, jer su okolnosti bile takve da nisu nametale jedno ili drugo.

no, nametati to sada kao neki krucijalni problem može biti samo a) djelo nekoga kome je jako dosadno, b) djelo nekoga tko je izrazito frustriran ili c) naglašavanje manje bitnog problema da bi se skrenula pažnja s bitnijih problema.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: