Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Tamburica kao urbana glazba?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 19:34 
Naslov:  Tamburica kao urbana glazba?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislite li da tamburica kao instrument može izaći iz svojih seoskih okvira i držati korak sa suvremenom urbanom glazbom? Naime, na to razmišljanje me potakla ova inače dance stvar Rumunjke Alessije sa riječima na grčkom i engleskom:




Po broju viewsa i po komentarima vidi se da ju sluša cijela Europa, a pjesma je osim naravno po količini zgodnih cura popularna tj. posebna baš i zbog ovog balkanskog instrumenta, koji je, ako baš i nije tamburica, svakako s ovih prostora (možda grčki buzuki).

Zašto je kod nas tamburica ostala instrument ruralnih krajeva? Može li se to promijeniti, da jednostavno "izađe iz nošnje" u neku drugu odjeću? Zamislite npr. da gitara nikad nije evoluirala ih vremena renesanse i baroka i prešla u rock - da li bi danas bila popularna? Nema šanse. Zašto se onda i tamburica ne bi mogla uzdići na neki viši nivo i miješati s danceom, houseom itd.? Baš zato što oklijeva s time, ona danas pada u zaborav među mladima. Iako sam viđao kvalitetnih tamburaša i među mlađim sviračima, mora se nažalost priznati da je pala duboko u sjenu i turbofolka i elektronske glazbe i rocka i rapa itd.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 20:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dobra mi je ova pjesma, inace meni su odlicne pjesme Slavonie Banda, oni su odlicno odradili pjesme Ej, lutkice i Zlatna polja. Te su pjesme postali hitovi cak i po klubovima, a također odlicna je suradnja Slavonia Banda i Colonije te Gazdi i Antonije Šole. Nadam se da uskoro izlazi nešto novo od Slavonia Banda Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 20:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da predivno je sto je slavonia band napravio bljuje mi se od takve tamburaske glazbe sa dance bitovima:(

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 20:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rockeros je napisao/la (Pogledaj post): › da predivno je sto je slavonia band napravio bljuje mi se od takve tamburaske glazbe sa dance bitovima:(


Svatko ima svoj ukus Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 20:45 
Naslov:  Re: Tamburica kao urbana glazba?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije to to... "Zlatna polja", "Gukni golube" - to su seoske pjesme. Selo je samo po sebi lijepo ako je bogato, ali kod nas je situacija takva da ljudi, pogotovo mladi, samo čekaju da pobjegnu sa sela i ne bih rekao da su ove pjesme popularne. To slušaju mahom ljudi od 40 i više godina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 20:47 
Naslov:  Re: Tamburica kao urbana glazba?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beejay je napisao/la (Pogledaj post): › Nije to to... "Zlatna polja", "Gukni golube" - to su seoske pjesme. Selo je samo po sebi lijepo ako je bogato, ali kod nas je situacija takva da ljudi, pogotovo mladi, samo čekaju da pobjegnu sa sela i ne bih rekao da su ove pjesme popularne. To slušaju mahom ljudi od 40 i više godina.


Iznenadio bi se kad bi vidio reakciju mladih na pjesmu "Gukni golube" Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 20:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dino_bno je napisao/la: ›
Iznenadio bi se kad bi vidio reakciju mladih na pjesmu "Gukni golube" Very Happy

joj, meni je užas! iako nemam ništa protiv dobre tamburaške pjesme, dapače. ali spoj tamburice i colonije - užas!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 21:04 
Naslov:  Re: Tamburica kao urbana glazba?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dino_bno je napisao/la (Pogledaj post): ›
beejay je napisao/la (Pogledaj post): › Nije to to... "Zlatna polja", "Gukni golube" - to su seoske pjesme. Selo je samo po sebi lijepo ako je bogato, ali kod nas je situacija takva da ljudi, pogotovo mladi, samo čekaju da pobjegnu sa sela i ne bih rekao da su ove pjesme popularne. To slušaju mahom ljudi od 40 i više godina.


Iznenadio bi se kad bi vidio reakciju mladih na pjesmu "Gukni golube" Very Happy


Smile Ma znam, izlazim i ja van pa čujem što se sluša, ali mislim da su cajke izgurale tamburaše baš zato što ne pjevaju o nekim staračkim mukama na selu tj. urbanije su, koliko god to nekom šokantno zvučalo. Jednostavno se to vidi po spotovima. Onaj tko osvoji gradsku publiku, taj rula. Tamburica se uvijek stidljivo držala dalje od grada i zato se mladi odnose prema njoj onako nekako - "ne, hvala". Slavonia Band se čuje često na radiju, to da, ali publika koja ide na koncerte je mlada, a ne stara, i njoj će u pravilu tamburaši biti zadnja opcija ako ima više ponude vani istovremeno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 21:06 
Naslov:  Re: Tamburica kao urbana glazba?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beejay je napisao/la (Pogledaj post): ›
Smile Ma znam, izlazim i ja van pa čujem što se sluša, ali mislim da su cajke izgurale tamburaše baš zato što ne pjevaju o nekim staračkim mukama na selu tj. urbanije su, koliko god to nekom šokantno zvučalo. Jednostavno se to vidi po spotovima. Onaj tko osvoji gradsku publiku, taj rula. Tamburica se uvijek stidljivo držala dalje od grada i zato se mladi odnose prema njoj onako nekako - "ne, hvala". Slavonia Band se čuje često na radiju, to da, ali publika koja ide na koncerte je mlada, a ne stara, i njoj će u pravilu tamburaši biti zadnja opcija ako ima više ponude vani istovremeno.


Nazalost da, ali sa pjesmom Ej, lutkice su tamburicu podigli na jedan viši nivo i nadam se da ce nastaviti, ne u istom ritmu, nego cak i bolje Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 22:34 
Naslov:  Re: Tamburica kao urbana glazba?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Možda bi odgovor mogli potražiti u ovom smijeru?



_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.05.2011. 22:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dino_bno je napisao/la: ›
Dobra mi je ova pjesma, inace meni su odlicne pjesme Slavonie Banda, oni su odlicno odradili pjesme Ej, lutkice i Zlatna polja. Te su pjesme postali hitovi cak i po klubovima, a također odlicna je suradnja Slavonia Banda i Colonije te Gazdi i Antonije Šole. Nadam se da uskoro izlazi nešto novo od Slavonia Banda Very Happy

Meni se također jako sviđa pjesma, Slavonia Banda - "Zlatna polja". Lijepo je čuti tamburicu spojenu s nečim novim. Wink

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.05.2011. 22:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Trube, tamburice, cobanske frule, gitara, synth - sve su to instrumenti, odnosno alat za zvuk. Kvalitet mogu imati konacan proizvod [zvuk] i eventualno izvodjac (ako je vanserijski dobar ili los).

Tzv. fuzija instrumenata iz razlicitih konteksta moze zvucati dobro, ali i lose.

Kad se neki instrument zeli nasilu ugurati u bilo koji kontekst - tada to zvuci uglavnom lose. Ne zbog instrumenta, vec zbog toga sto se autori vode idejom "fuzije", a ne zvuka.

Meni je ova Rumunjska pjesmica zivi turbofolk, bas kao i silovanje potrebe da tamburica zvuci "urbano". Sto bi time dobila?! Na cijeni? Koji su to intrumenti "urbani"? Jel' truba urbana? A cobanska frula? Akustara? Synth?! Jesu Floydi urbani?

Kad netko napravi neku stvar koja ce biti slusljiva i kvalitetna, to sto ima ili nema tamburicu je sasvim svejedno u kontekstu "urbanosti".

Jednako tako, "instrumenti" koji se koriste u proizvodnji "elektronske" mjuze mogu biti upotrijebljeni da bi se napravio (upisi ovdje neki house ljetni hit), ali i turbofolk cajka i sl.

Ako si pak zelio razgovarati o fenomenu mladih koji primarno slusaju tamburaske sastave i sl. - onda to nema veze s instrumentom, vec svjetonazorom. U tom slucaju je tamburica u neizravnoj ulozi alata ruralizacije i regresije drustva.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 23:34 
Naslov:  Re: Tamburica kao urbana glazba?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Možda bi odgovor mogli potražiti u ovom smijeru?




To je ok, kao što su ok i tamburaške obrade pjesama nekih naših grupa kao Prljavaca što sam isto čuo i super zvuči, ali htio sam zapravo skrenuti pažnju na tu uvijek prisutnu seosku tematiku kod tamburice, u što se ipak ne uklapa način života većine mladih danas. Jednostavno nema pjesama koje idu u korak s današnjicom, kao kod ostalih žanrova, a svi ti drugi žanrovi također vuku korijene sa sela ili iz nekih siromašnih predgrađa. Recimo, turbofolk je u svojim začecima prije 20 godina imao isključivo tematiku nekog balkanskog sela, dok je današnja tematika sudeći po spotovima sva samo ne seoska. Ne želim reći da tamburica mora biti jednako nametljiva i agresivna i da mora imati iste protagoniste, ali je s tom izolacijom ispala luzer.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.05.2011. 23:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Trube, tamburice, cobanske frule, gitara, synth - sve su to instrumenti, odnosno alat za zvuk. Kvalitet mogu imati konacan proizvod [zvuk] i eventualno izvodjac (ako je vanserijski dobar ili los).

Tzv. fuzija instrumenata iz razlicitih konteksta moze zvucati dobro, ali i lose.

Kad se neki instrument zeli nasilu ugurati u bilo koji kontekst - tada to zvuci uglavnom lose. Ne zbog instrumenta, vec zbog toga sto se autori vode idejom "fuzije", a ne zvuka.

Meni je ova Rumunjska pjesmica zivi turbofolk, bas kao i silovanje potrebe da tamburica zvuci "urbano". Sto bi time dobila?! Na cijeni? Koji su to intrumenti "urbani"? Jel' truba urbana? A cobanska frula? Akustara? Synth?! Jesu Floydi urbani?

Kad netko napravi neku stvar koja ce biti slusljiva i kvalitetna, to sto ima ili nema tamburicu je sasvim svejedno u kontekstu "urbanosti".

Jednako tako, "instrumenti" koji se koriste u proizvodnji "elektronske" mjuze mogu biti upotrijebljeni da bi se napravio (upisi ovdje neki house ljetni hit), ali i turbofolk cajka i sl.

Ako si pak zelio razgovarati o fenomenu mladih koji primarno slusaju tamburaske sastave i sl. - onda to nema veze s instrumentom, vec svjetonazorom. U tom slucaju je tamburica u neizravnoj ulozi alata ruralizacije i regresije drustva.


Radi se ipak o tome da je bačena stigma na zvuk tamburice više nego da je to stvarno loš instrument. Kad netko tko živi malo dalje od Hrvatske čuje tamburicu, svidi mu se ili u najmanju ruku, ne zgadi mu se, no kod nas ona ima isključivo seoski imidž.
Isto je tako bila stigmatizirana i muzika američkih crnaca na početku (jazz, rap itd.), ali se s vremenom probijala u grad, tako da danas u svijetu rap sigurno nije muzika seljaka. No, eto, tamburica to nije postigla.

Što se ove pjesmice tiče, ne bih je baš stavio u isti kontekst s ovdašnjim turbofolkom, jer npr. nema zavijanja i to jedna primjetna razlika, ali nema frke, ne mora se svakome svidjeti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.05.2011. 0:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Po meni nije primjereno riječ seljak (čovjek koji živi na selu) korisititi u kontekstu nečeg manje vrijednog ili lošeg. Tamburicu treba ostaviti narodu bio on u gradu ili selu koji voli slušati takve zvukove , pjesme.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: